big slide

מהבלוג

צאצאי עקרבים

תהליך הזיווג, על כל מחוותיו וטקסיו, עשוי ליהיות משונה ומעורר פליאה, לצופים בו לראשונה.

אך באם נתחשב בכך העקרבים לא השתנו מעל ל- 400 מיליון שנה, תתווסף לפליאה גם הערכה רבה, לאותם שורדים עמידים ולדרכיהם המיוחדות.

עונת הרבייה הינה זהה בכל העקרבים הארץ ישראלים, תחילתה במאי וסיומה סביבות ספטמבר.

על מנת לזווג בהצלחה את העקרבים שברשותכם, שכנו את הנקבה בטרריום גדול, האכילו את הזכר והנקבה היטב ותנו להם לשהות יחד. אני, אישית, מעדיף לשכן קודם את הנקבה בטרריום הגדול, למשך מספר שבועות, ורק לאחר מכן לצרף את הזכר. דאגו למקומות מסתור רבים, כקליפות עץ ואבנים. רצוי כי אחת האבנים תיהיה שטוחה, על מנת להקל על התהליך. 

בטבע, עונת ההשרצה מתרחשת בין יוני לאוגוסט. נסו לזווג את העקרבים כבר בתחילת העונה כך שיהיה ברשותכם יותר זמן לניסיונות. ייתכן מאוד כי הזיווג יתרחש בלילה ואתם לא תיהיה עדים לכך. הוציאו את הזכר, לאחר מספר ימים.

עיקבו אחר הנקבה והאכילו אותה במזון מגוון. כאמור, ניתן לנסות מספר זיווגים לאורך תקופת הרביה, על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה.

במינים בעלי מספר וולדות גדול בכל השרצה, ניתן יהיה לראות את הביציות המופרות מתפתחות לעוברים, דרך דופן הבטן השקופה.

תהליך החיזור והזיווג

עקרבים מתרבים ברביה מינית, כלומר, באמצעות זיווג בין זכר לנקבה.

הזכר מחזר אחר הנקבה באמצעות רעידות גוף המשדרות את התעניינותו. הוא נוגע בה קלות עם "זנבו" (המילה זנב מופיעה במרכאות משום שה"זנב" הוא, למעשה, המשכה של הבטן).

הנקבה, מצידה, מפגינה את התעניינותה על ידי חוסר תנועה. לאחר מכן הוא אוחז הזכר באחת מ"ידיה", מוביל ומושך אותה יחד עימו, מעל סלעים וקליפות העצים שעל הקרקע, עד אשר היא נעצרת במקומה וממאנת להמשיך.

אורכו של שלב עשוי להמשך בין דקות אחדות לשעה ומשתנה בין המינים השונים. זהו הסימן לזכר לעבור לשלב הבא, הקרוי "מחול הכלולות".

הזכר אוחז בשתי "ידיה" של הנקבה והם מתחילים לנוע קדימה, אחורה ולצדדים. יש שהזכר אף יעקוץ אותה עקיצות קלות של "חיבה"


וידאו הכרות עם תהליך הרבייה, החיזור וגידול הצאצאים אצל עקרבים (בדוגמה עקרבים מסוד אמפרור)


 

ברגע הנכון, הם נעצרים על משטח אבן והזכר פולט נרתיק זרע קטן מפתח המין שלו. נרתיק זה נצמד אל הסלע והזכר נע אחורה ומושך את הנקבה כך שפתח המין שלה ימוקם בדיוק מעליו.

הנקבה נועצת אותו והזרע משתחרר אל תוך גופה. ישנם מינים בארץ בהם הזכר והנקבה אוחזים זה את זכליצרותיה של זו וכך הם נותרים בעמדת "נשיקה" זו לאורך כל התהליך.

את הצאצאים הצעירים ניתן יהיה למצוא על גבה של הנקבה. מיד לאחר ההשרצה, העוברים קורעים מעליהם את הקרום העוברי העוטף אותם ומטפסים על גב האם.

מרגע ההשרצה ועד שיגדלו מעט ויצברו ביטחון, נשארים הצאצאים במיקום בטוח זה - זוהי ה"דאגה ההורית " של אמה עקרבה. בימים הראשונים, הצאצאים עוברים את נשלם הראשון על גב האם. לאחריו, העקרבונים ירדו מדי פעם, רק על מנת להיזון מהשאריות שמותירה האם. בימים שלאחר מכן, הולדות כבר יתחילו להסתובב בקרבת האם בחיפוש אחר מזון, אך תוך פחות משבועיים הם כבר יבינו כי לא רק שהאם אינה מעוניינת לשתף אותם בארוחותיה, אלא גם שכל פיסת מזון שאחד מהם לוכד, הופכת בעיני אחיו ל"הזמנה לסעודה משותפת ". חסרי שביעות רצון מהעיניין ובתחושת רעב גוברת הם מתפזרים להם אל חיי בדידות.

וידאו הצאצאים על גב הנקבהגם בשבי, זהו הזמן להפריד אותם זה מזה, אל כלים אישיים.

התנהגות כקניבליזם, בה האם אוכלת את צאצאיה, נצפתה רק בשבי. יש לקחת בחשבון כי הבאת צאצאים לעולם דורשת מהאם אנרגיה רבה ויקרת ערך. גם בטבע, באם חשה האם בסכנה, היא עלולה להגיע למסקנה כי הסיכוי שהצאצאים ישרדו אינו גבוה, ועל כן, באמצעות אכילת הוולדות, תחזיר לעצמה את האנרגיה שבוזבזה.

התנהגות זו בעקרבים נצפתה רק בשבי. עם זאת, תפעה זו אינה ייחודית לעקרבים ונפוצה גם במכרסמים שוני, דגים ואף עופות מסויימים.ייתכן מאוד, כי הפרעות שיצרו סביבה מלחיצה, כפי שלרוב קורה כאשר מגדל תמים פותח וסוגר את הטרריום על מנת לצפות במתרחש, הם שהביאה אותה לידי כך.

תנו לנקבה את השקט שלה ואל תפתחו את הכלי לעיתים תכופות. באחד הימים יצפו לכם הוולדות על גבה של האם.

וידאו נקבה משריצה והצאצאים מטפסים על גבהוידאו חיזור וזיווג בחושךמוצרים מומלצים מ-eBay

הודעות אחרונות מהפורום

צרצרים בוגרים
20.09.2018, 19:15 על-ידי Gadgr
בפורום- לוח מכירות
מוצרים מומלצים מה-Ebay
08.09.2018, 13:53 על-ידי benjo
בפורום- לוח מכירות

מגדירים


הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup