big slide

מהבלוג

נחשים

ברוכים הבאים לתחביב מעניין, מרתק ודי יוצא דופן. מקבץ השאלות הנ"ל נועד לעזור למגדל המתחיל לקחת את צעדיו ההססניים והראשונים אל תוך התחום ובשאיפה להפוך את התקופה הראשונית לחינוכית וכמה שפחות כואבת הן לנחש והן למגדל- יותר ידע, פחות טעויות.


מה זה נחש?

זוחל אשר "איבד" בשלב כזה או אחר לאורך האבולוציה לטובת גוף שרירי המסוגל לתמרן במים, יבשה ובענפים ללא קשיים מיוחדים. הנחשים כמו כול הזוחלים הם בעלי "דם קר", דהיינו- פויקלוטרמים, או בכדי לפשט, בעלי חיים שלא מסוגלים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם ועל כן תלויים בסביבתם לכך. מאפיין זה הינו קריטי כי הוא משפיע מאוד עלינו כמגדלים ומכתיב את התנאים שעלינו לשמר לטובת תחזוקת טרריום יאה לנחש.

ישנן לטאות מחוסרות רגליים או עם רגליים מנוונות. לרוב מבנה הראש יסגיר ויעיד שמדובר בסוג של לטאה (לרוב חומט) אך עם זאת יש להמנע ממגע עם נחשים בטבע, גם המנוסים ביותר עלולים לשגות וישנם נחשים בארצינו שיכולים לכול הפחות להבטיח אישפוז ארוך בבית החולים. 


האם יש מניעה לצאת ולתפוס נחש?

בהחלט, נתחיל בעובדה שהדבר מנוגד לחוק ורשות הטבע והגנים אוכפת חוק זה בקנאות. מעבר לכך זוהי פגיעה בטבע הארץ-ישראלי ותמיד ישנה סכנה שאדם בשוגג ינסה לתפוס ולגדל נחש ארסי.

הנחשים הזמינים לגידול הינם לרוב יפים ואקזוטיים יותר, ועל כן אין סיבה אמיתית להתעקש לגדל נחשים מקומיים. אם אתם אוהבים אותם, אפשרו להם לחיות את חייהם בטבע.


מה גודל של נחש ממוצע?

אין תשובה חד משמעית, תלוי במין הנחש. ישנם נחשים שגודלם לא יעלה על מטר וישנם כאלה שאף יגדלו אל מעבר לטווח ה9 מטרים. לכן למידה יסודית את מין הנחש הרצוי הינה קריטית.


מה נחש אוכל? 

בטבע נחשים ניזונים מזוחלים קטנים יותר, עופות, מכרסמים ויונקים. בשבי לרוב הם ניזונים מחולדות ועכברים. תלוי בסוג הנחש וגודלו. נחשים מסויימים גם ניזונים מדגים ואף חרקים (בירית וזעמן ירוק למשל).


מה נחש שותה?

מים, עדיף מסוננים דרך פילטר בריטה או מי ברז במידה והמים באיזורכם נקיים.


מה יותר כדאי, נחש ממין זכר או נקבה?

ברמת האופי, זה לא מאוד משנה. ברוב מיני הנחשים לא ניתן יהיה להבחין בסממני מין חיצוניים אך ישנם נחשים כמו בואות אימפרטור, פיתונים בורמזיים ודומיהם אשר מין הנחש משפיע על גודלו והנקבות יהיו גדולות באופן מאוד משמעותי מהזכרים.


האם נכון לי לגדל נחש?

תלוי בציפיות. נחש אינו מחזיר אהבה, לכול היותר יקבל את העובדה שאינך מזיק ולא יברח ברגע שתתקרב אך אין לצפות לנאמנות או ביטויי אהבה כאלה ואחרים.

כמה דברים שיש לזכור ולהפנים לפני שרוכשים נחש:

 1. מדובר בטורפים, על כן האכלה במכרסמים הינה בגדר חובה, נקודה. במקרה של נחשים כמו הבירית קיימת האופציה להאכיל בדגים ובתולעים. אין נחש צמחוני, אותם אנשים בעלי אמות מוסר אלה לא יוכלו לגדל נחשים במידה ולא יהיו מסוגלים להאכילם. האכלה בתחליפים תזיק לנחש והתוצאה תהיה צער בעלי חיים.
 2. נחשים אינם בעלי חיים אינטראקטיביים במיוחד, חלקם מאוד מגיבים לסביבתם אך לא ברמה שניתן לצפות מבעלי החיים הקלאסיים יותר(כלב, חתול, וכדומה). יש לזכור ולקחת זאת בחשבון.


כמה עולה נחש?

שוב, זה מאוד תלוי בסוג הנחש, גילו וכן הלאה. זה מתחיל בסביבות ה180 ש"ח ומסתיים בכמה עשרות ואפילו מאות אלפי דולרים.


דרגות הקושי, מה זה "נחש למתחילים" ?

במידה ותחליט\י לגדל יותר מנחש אחד בסופו של דבר תגיעו למסקנה שלגדל נחש כזה או אחר אינו מעורב בהבדלים כול כך משמעותיים בדרך כלל. יש הרבה מאוד מינים שדרישותיהם דומות ואף זהות למרות שמבחינת מראה וגודל הם מאוד שונים.

איני מאמין שניתן באופן חד משמעי לקטלג נחש אם הוא מתאים או לא למגדל מתחיל. יכולתו של מגדל מותנית בהמון משתנים כמו גילו, המשאבים הכלכליים ברשותו, רצינותו, יכולתו ורצונו ללמוד ולהשקיע. עם זאת אני כן מאמין שניתן לחלק את הנחשים הזמינים למגדל ל3 קטגוריות. מדובר בכלי עזר בלבד ואין בו בכדי להכתיב מה מותר ומה כדאי לגדל.

אפרט 3 דרגות קושי כלליות מאוד:

מתחילים:

כרכן תירס (Pantherophis Guattatus) הנחש הנפוץ בקרב מגדלים מתחילים. נחש רגוע מאוד, נחמד וקל לגידול. מגיע עד למטר וחצי בממוצע. מחיר מתחיל180 עד 250 ש"ח לפרט נורמאל(שמראהו הוא הטבעי כפי שנפוץ בטבע) מגיע בשלל אינסופי של צבעים ומופעים. ממשפחת הזעמנים.קינג קליפורניה (Lampropeltis Getula Californiae) נחש מעט אסרטיבי יותר מהכרכן תירס אבל רגוע באותה מידה. מגיע בשלל מופעים, מחיר מתחיל בדרך כלל מ350 ש"ח ומעלה. מגיע עד למטר שלושים בממוצע כללי. ממשפחת הזעמניים.


 

פיתון מתכדרר (Python Regius) פיתון ממשפחת הפיתוניים. המתכדרר הינו נחש נוח, זכרים מגיעים ל 1.20 מ', נקבות לסביבות 1.5 מ'. מזג נוח, בעל מראה מיוחד והוא עבה יותר מבני משפחת הזעמניים. מתכדררים לרוב ימכרו בהחל מ500 ש"ח ומעלה. על המגדל המתחיל לקחת בחשבון שנחש זה מסוגל להכנס לתקופות צום מאוד ארוכות(חצי שנה ואף שנה)- מצב כזה עלול מאוד להלחיץ מגדל שלא מפנים שהדבר עלול להתרחש בטבעיות ואף יותר מפעם אחת, תכונה זו שלהם דורשת התכוננות מנטאלית מסויימת.

מילקסנייק (Lampropeltis Triangulum) נחשים קטנים, מרהיבים בצבעיהם (רצועות של שחור, אדום וצהוב) נובע מנסיון לחקות נחש ארסי בשם פתן אלמוגים וכך להימנע מטורפים. מגיעים לאיזור ה1 מ'. מחירים משתנים, בסביבות ה450-500 ומעלה. תגובתם להחזקה היא לרוב תזזיתית ומבוהלת, יש עוד רבים וטובים (קינג מקסיקני שחור, דוראנגו קינגסנייק, פיתון צילדרנ'ס וכן הלאה) . לא ניתן למנות את כולם, אך אלה הם הנחשים הנחשבים ל"קלאסיים" למתחילים. הכי חשוב שתהיו שלמים עם הבחירה שלכם. מתקדמים:

זוהי מדרגה שנויה במחלוקת, ישנם מגדלים שיאמרו שהנחשים הנ"ל מקומם במדרגת המתחילים וכאלה שיאמרו שממש לא. כאן נכנסים אותם נחשים עם אופי טיפה יותר "סוער" ונחשים אחרים שאומנם לרוב הם רגועים- מפאת גודלם עלולים להיות מסוכנים. גם נחשים עם דרישות מעט יותר מורכבות ייכנסו למדרגה זו:

כרכן טקסס (Pantherophis Oboleta Lindheimeri) נחשים יפים ואקטיביים יחסית, מגיעים לתחום השני מ'. מדובר בנחשים עם "עמוד שדרה" וירבו לנשוף ורשרש בזנביו באיום. חלקם גם ינשכו ללא היסוס כול עוד לא מרגילים אותם לידיים. בארץ רוב כרכני הטקסס הינם במופע ליאוסיסטיק- נחשים לבנים לגמרי. מדובר בנחש מרשים ביותר. טווח מחירים יהיה 500 ומעלה.

גופר-סנייק (Pituophis Catenifer) עוד נחש מעניין מאוד הוא הגופר, פוטנציאל גדילה מרשים של מעל 2 מטר ומזג "סוער קלות". ינשוף ורשרש בזנב, אך כמו הטקסס- אם יורגל אז יכול להציג התנהגות רגועה למדי. נחשים אלה קיימים בארצינו במופע קלאסי ואלבינו, לרוב המחיר יתחיל ב450+ ש"ח.בואה קונסטריקטור אימפרטור (Boa Constrictor Imperator) דווקא נחש זה נחשב לרגוע מאוד(כבייבי לעיתים דורש הרגלה לידיים), עם זאת גודלו ובעיקר המסה שלו הופכת אותו לנחש בפוטנציאל מסוכן. הזכרים מגיעים לסביבות המטר שבעים ומהווים יחסית- מעט סיכון. אך הנקבות מגיעות ל2-2.5 מ' ואף יותר. אם מרגיעים אותם, מדובר בנחשים מאוד נוחים אך גודלם הופך את תחזוקתם ליקרה יותר, כול הקשר לחימום שטח גדול יותר, טרריום גדול יותר וכמובן מזון(תכיפות ההאכלה הנמוך יותר בסופו של דבר הופך את עלות ההאכלה לזהה לזו של זעמן בוגר). מחירם נע בין 450-600, תלוי באיכות הפרט.

ישנם עוד נחשים שניתן לקטלג במדרגה זו כגון מיני פיתוני שטיח.נחשים שגידולם מורכב:

כאן נכנסים הנחשים הגדולים מאוד ורוב הנחשים האילניים אשר לרוב מציגים אגרסיביות גבוהה ותנאי גידול ספציפיים. תנאים אלה כוללים אך לא מוגבלים לתחזוקת לחות, חלל ומזון רב, בעיות בריאות נפוצות וכדומה.

פיתון בורמזי (Python Molurus Bivittatus) בין הפיתונים הגדולים בארצינו, הזכרים יגיעו לגודל "צנוע" 3-4 מ' ואף יותר, הנקבות יגיעו ל5 ומעלה. מדובר בנחשים גדולים ויחסית נפוצים- עקב קלות רבייתם וכמויות הצאצאים בכול בקיעה השוק רווי בפיתונים הללו הנמכרים במחירים נמוכים של 500 ש"ח ומעלה. יש לקחת בחשבון שמדובר בנחש העלול לפתח אגרסיביות והאכלתו עלולה להיות מאוד מסוכנת. יש לחשוב היטב לפני שחושבים להכניס נחש שכזה לבית. אין בזאת לאמר שלא ניתן להרגיע את הנחש, אך זה דורש עבודה והסכנה תמיד קיימת. אנקונדה ירוקה או צהובה ( Boidae Eunectes) נחשים מאוד אגרסיביים אשר הרגעתם כרוכה בעבודה רבה- אך גם המטפל המסור ביותר עלול למצוא עצמו מול נחש שלא ניתן להרגיע. האנקונדות הצהובות הינן הקטנות יותר ויגיעו לטווח ה3.5 מ'(תלוי אם מדובר בזכר או נקבה). האנקונדות הירוקות יגיעו גם ל8 מ' ומעלה. מסוכנות מאוד הדורשות תחזוקה ברמה של פינת חי, בייחוד כי הן אוהבות לשהות הרבה מאוד במים. מחירם משתנה אך לרוב נקבע על 700 ש"ח ומעלה(לבייבי צהובה). נחשים אלה כבדים וחזקים בצורה יוצאת דופן.פיתון מרושת (Pyton Reticulatus) הנחש הארוך על פני אדמות, מגיע ל9 מ' ויותר. נחשים אלה חזקים מאוד ועלולים לפתח אגרסיביות. כמו שני מיני החנקים שהזכרתי קודם, הדרישות יחסית זהות ומדובר בנחש עם פוטנציאל הרס משמעותי.פיתון עצים ירוק (Morelia Viridis) דווקא נחש זה אינו גדול, מימדיו יחסית צנועים, עד ה1.8 מ' לערך. הסיבה שעדיף לא לגדלו כנחש ראשון הינה שהוא נחש טרופי הזקוק לתחזוקת לחות גבוהה יחסית, ולהכרות מעמיקה עם גידול מכיוון שבנוסף לבעיותיהם של הנחשים הסטנדרטיים נוספות לרשימה שלל רגישויות לפגיעה בכליות, קריסת מעי וכדומה. מדובר בנחש אילני יפה מאוד ולפני גיל שנה עדיף שלא לבוא איתו במגע. נחשים אלה מפורסמים באגרסיביות שלהם ונשיכה מהם הופכת לחוויה בלתי נשכחת. מחירם של נחשים אלה הוא גבוה מאוד, 1500-2500 (לבייבי), כאשר רכישה בתחום ה-1500 הינה סיכון בקבלת פרט לא בריא שלא ישרוד זמן רב תחת טיפולך.

נחשים נוספים שניתן להכליל במדרגה הזו הינם: בואות עצים למיניהן, פיתון סלעים אפריקאי, פיתוני דם וכן הלאה.

מה יותר כדאי, בייבי או בוגר? 

תלוי מאוד בהעדפה שלך, יש המון סיפוק בלגדל נחש קטן מגודל של 20-30 ס"מ לגודלו המלא. כמו כן שבייבי לרוב זולים משמעותית מבוגרים. עם זאת אחוז מסויים מהבייבי נולדים עם פגמים מולדים כאלה ואחרים וייתכן שלא ישרדו את חודשיהם הראשונים. גם ישנה לעיתים תופעה של סירוב לאכול ולדות עכברים(הנקראים לרוב "פינקים").

מגדלים רציניים ימכרו בייבי שאוכל מרצונו החופשי ולדות בלי שום כפייה או שכנוע. לכן מאוד חשוב למצוא מגדל\ת שניתן לסמוך עליו או עליה. פרטים בוגרים כבר עברו את השלבים הקריטיים הראשונים בחייהם ואוכלים עכברים ללא קושי רב- לרוב יעלו יותר.

יש לקחת בחשבון ש"עיצוב התנהגות" אצל פרט, פשוט יותר אצל נחשים צעירים- ברמה של הרגלה למגע אדם למשל.


איך אני אדע שהנחש שלי בריא?

לפני הרכישה מומלץ לבדוק את הנחש פיזית, לראות שהוא חיוני ומגיב בעירנות לסביבתו כאשר מרימים אותו-לרוב תוקפנות כבייבי זה סימן מצויין (גם אם זה יצריך מעט עבודה לאחר מכן). לוודא שאין עליו קרדיות(טפיל מוצץ דם, מקביל לקרציות- ייראו כמו נקודות קטנות המטיילות על גופו, יתרכזו לרוב באיזור העיניים) או צלקות כאלה ואחרות. כאן שוב משפיעה חשיבות מציאת מגדל אצואהי. אם הנחש נולד להורים בריאים והוחזק בתנאים נאותים, יהיה זה נחש בריא.

נחשים עם פגמים בשלד, צלקות, נגועים בטפילים וכו' אינם מומלצים כלל אלא אם כן הוחלט לקחת נחש זה כפרוייקט- בכול מקרה פרויקט שכזה עדיף שלא יהיה הנסיון הראשון של מגדל בטיפול בנחשים.


מה זה טרריום?

המונח Terra בלטינית משמעותו אדמה, טרריום הינו חדר או תא אדמה, בדומה לאקווריום (- Aqua מים) הטרריום הוא כלי כזה או אחר אשר בו מגדלים בעלי חיים המותאמים לקיום יבשתי. הטרריום לרוב יהיה בנוי מפלסטיק או זכוכית.

לא מדובר בכלוב כמובן מכיוון שלרוב נחשים יצליחו להזדחל דרך החורים הקטנים ביותר, ישנם טרריומים הבנויים מרשתות מאוד צפופות, אלה טרריומים מצויינים לא פחות מכיוון שהרשת צפופה מאוד ברמה שאפילו חרקים לא יכולים לחדור בקלות יתר פנימה.


איך לבחור טרריום?

גודל: אין תשובה חד משמעית: יש כאלה שיטענו שאורך הטרריום צריך להוות כ2/3 מאורכו של הנחש, אחרים שיגידו 50% מאורכו וכו'. הדרך הטובה ביותר לדעת היא פשוט לראות איך הנחש מסתדר בכלי, זה יהיה די ברור לעין אם נחש נאלץ להיות תקוע בנקודה מסויימת בלי יכולת תנועה, האם יש מקום לכלי המים וכן הלאה. נחשים בטבע לא מבלים את מרבית זמנם בזחילה ללא עיקול גופם, וכאשר הם נעים לאורך מרחקים רבים- זה יהיה למטרות ציד או למצוא נקודות טובות להתחממות בשמש. בדרך כלל הם יהיו מלופפים על עצים, בתוך מחילות וכן הלאה- מתוך בחירה, ולכן אין צורך בטרריום ענקי, יש אפילו חסרונות בטרריום גדול מדי- למשל, הנחש עלול שלא למצוא את כלי המים או לחילופין אם מדובר בנחש קטן או בייבי, טרריום גדול מדי יכול לעורר סטרס (מועקה\לחץ).

חומר: לא משנה, כול עוד זה עמיד, לא אורגני או לכול הפחות מחוטא וחסין לחלוטין לנסיונות בריחה. עדיף שלא יהיה דליק או רעיל מן הסתם.

זה עניין של העדפה אישית, דקורטיביות ונוחות הטרריום משפיעים על מחיר הטרריום. קופסאת פלסטיק עצומה יכולה להסתכם בעלות של 100 ש"ח בעוד שטרריום באותו גודל יעלה קרוב לפי 10.


מה זה "צד קר" ו"צד חם"?

בכול טרריום צריך להיות צד חם וצד קר (שונה בחדרי זוחלים מקצועיים אך לא בכך מדובר). כול מין נחש זקוק לטמפרטורות מעט שונות ולכן חשוב להכיר את אלה ולווסת את הטמפרטורה בתוך הטרריום בהתאם.
בהמשך נדבר על איך מחממים את הטרריום.


מה צריך להיות בטרריום?

אלה הם הדברים שחייבים להיות בכול טרריום זוחלים:

 1. מדחום - מאוד קריטי, נחשים לא מסוגלים לווסת את חום גופם ולכן תלויים בסביבתם. אם הטמפרטורה תהייה קרה מדי או חמה מדי, חילוף החומרים של הנחש ייפגע ואף ייהרס במצבים קיצוניים. מאוד חשוב לפקח על הטמפרטורה בצד החם ובצד הקר של הטרריום באמצעות מד טמפרטורה.
 2. גוף חימום - כפי שהוסבר בשאלה הקודמת, בטרריום צריכות לשרור טמפרטורות אופטימליות לנחש(משתנה מסוג לסוג) ובכדי לעשות זאת אנו זקוקים לגוף חימום (מנורה, מצע חימום ועוד... יורחב בהמשך)
 3. כלי מים - כלי המים צריך להיות רחב מספיק כדי שהנחש יוכל להיכנס עם כול גופו פנימה בעת הצורך- לעיתים לקראת הנשל הנחש ייכנס פנימה כדי לרכך את שכבת העור או בעת הטלת צואה. הכלי גם צריך להיות יציב בכדי שלא יתהפך וירטיב את כול המצע בטרריום כול הזמן.
 4. מסתור - לא תמיד קריטי אך עדיף שיהיה, בייחוד בגידול בייבי. מספק לנחש מקום בטוח בו הוא לא מרגיש חשוף ומאויים.
 5. מצע - משטח המכסה את תחתית הטרריום ומשמש כחומר הסופח שתנן וצואה. יש מיני מצע רבים ונרחיב עליהם בהמשך.
 6. היגרומטר (מד לחות) - חשוב בטרריום של זוחלים מארצות אקזוטיות הזקוקים ללחות גבוהה מאוד. פחות קריטי בזוחלים ממוצא אחר.
 7. אבן או גזע מחוטאים - משמש את הנחש בעת ההשלה, כך הנשל נתפס והנחש יכול לזחול בעודו מתחכך בעצם והנשל יורד וכמובן כלי התעמלות עליו יכול לטפס ולהתלפף סביבו.


איך מחממים טרריום?

נחשים הינם בעלי דם קר ולכן הם תלויים בסביבתם בכול הנוגע לויסות טמפרטורת הגוף שלהם. יש לדאוג לכך שלנחש יש חלק "חם" בטרריום אשר הוא יכול לשהות בו עם כול גופו. לחימום כזה אפשר לדאוג במספר דרכים:

 • אבן חימום - הרבה מגדלים סולדים מכלים אלה ויש צדק בדברם- בעצם מדובר בכאבל חימום שעליו יצקו בטון או קברו אותו בתוך אבן. הבעיה עם האבנים היא שאי אפשר לווסת אותן ואם יש קצר, הנחש עלול להיצלות. כמו כן, האבן מוגבלת בשטח פנים, לא מתאים לנחשים בוגרים. ישנה אבן חימום של אקזוטררה המגיעה עם טרמוסטט בנוי- כך שהיא נכבית אוטומטית אם הטמפ' גבוהה מדי. האבן מתאימה לנחשים קטנים מאוד עם זאת כי נחשים גדולים לא יוכלו לבוא במגע עם האבן עם כול גופם בגלל גודלה של האבן. אין לסמוך על אבן כדי לספק צד חם בכוחות עצמה.
 • מנורה רגילה - דבר ראשון, אני ממש נגד גוף חימום חשוף בתוך הטרריום. נחשים לעיתים נכווים ונראה כאילו הם כלל לא מודעים לכך שהם נכווים- הסברה כיום היא שקצות העצבים בעורם מתאלחשים והנחש לא שם לב לכך, סיבה נוספת הינה סטרס.
 • מנורת חימום טרמית - הפתרון האידיאלי, אך יקר ליישום עקב מחיר ויישום טכני. מדובר במנורות מיוחדות הפולטות חום, ניתן להניחן עם ווסת וכך לשלוט על הטמפרטורה בטרריום. כול חצי שנה לערך יש להחליפן. כמו מנורה רגילה, יש לדאוג שלא יהיה מגע בין הנחש למנורה. לרוב יהיה צורך בבית נורה קרמי ייעודי.
 • כאבל חימום - הפתרון האידיאלי להמונים. מדובר בכאבל חשמל עטוף בשכבת גומי שמתחמם. אני ממליץ שלא להחדיר את הכאבל לתוך הטרריום אלא להניח את הטרריום עליו, כך שהרצפה מתחממת. ניתן לשנות את "צפיפות" ליפופי הכאבל וכך להשפיע על הטמפרטורה השוררת בטרריום. יש לשים לב שהטמפרטורה נשארת יחסית אחידה ושהכאבל נשאר תקין. 25W בהחלט מספיק לכרכן תירס.
 • מצע חימום - מדובר בשטיחון קטן עם פלטות מוליכות חום המתחברות לחשמל. נוח ולא יקר מאוד. בא במגוון מידות. עולה כמו כאבל בדרך כלל, לעיתים יותר ולעיתים פחות.

במידה ובחרתם במנורה פנימית אבקש לקחת מספר דברים בחשבון:

 1. הצבה מחוץ לטרריום אם אפשרי!, אם לא, אז לבנות מעין מסגרת שתמנע מהנחש לבוא במגע ישיר עם המנורה.
 2. לנחשים יש "שעון ביולוגי" בדיוק כמו לנו שעלול להשתבש בחשיפה ממתמדת לאור- מה שעלול לעורר סטרס וסרבנות אכילה במקרים קיצוניים


איך לבחור מצע:

לפחות בתחילה מומלץ להשתמש בעיתון- פעם הדיו שבעיתון היה רעיל אך היום כבר לא ואין שום בעיה להשתמש בו. הסיבה העיקרית היא לוודא שהנחש מטיל צרכים כפי שצריך ושהכול תקין, ניתן להשתמש גם בנייר סופג. אלה מוחלפים לעיתים קרובות, לא מאוד יפים וגורמים לטירחה רבה.

בשלב מתקדם יותר ישנן הרבה אופציות:

 • שבבי אספן - היתרון כאן הוא שמדובר במצע לא אחיד, ניתן להסיר רק חלקים ממנו בהם הנחש עשה צרכים. הוא מחוטא ולכן לא צריכה להיות בעיה עם פטריות וכדומה. אסטתית הוא נחמד מאוד ויחסית זול. כמו כן שנחשים יכולים להתחפר בו להנאתם.
 • דשא סנטטי - מצע אחיד, יפה, ניתן להכין מספר "עותקים" ולהחליף בעת הצורך וכך אין צורך לשטוף את המלוכלך מייד- גם מדובר במצע לא אורגני כך שהצרות הנובעות מכך נחסכות. עם זאת, כול המשטח מוחלף בכול הטלת שתן או צואה, מה שמביא לניקוי תכוף והזזת הנחש לעיתים קרובות.
 • שבבי קליפות עץ-Treebark. מצע יפה ויזואלית אבל יקר. יש לו את היתרונות של האספן מבחינת היותו לא אחיד אך יכולת הספיגה שלו נמוכה יותר, יש בו בוץ שגורם ללכלוך והוא מייצר וצובר לחות גבוהה- שיכול להוביל לריקבון, צמיחת פטריות וקינון של טפילים. עם זאת, תכונה זו של ספיחת לחות יכולה להוות פתרון לנחשים הזקוקים ללחות גבוהה.
 • נסורת - לא מומלץ, בעלת יכולת ספיגה נמוכה והאבק הנוצר עלול לגרום לגירוי וחסימת דרכי הנשימה.
 • אחרים - יש המון סוגי מצע שונים, פשוט יש לקחת בחשבון שהמצע צריך להיות נוח ובטוח מבחינת הנחש, שאפשר לנקות אותו ושהוא אכן סופח נוזלים כמו שצריך.


במה אני מאכיל את הנחש ובאיזו תכיפות?

דבר ראשון שיש להפנים הוא שנחש הוא לא בן אדם, נחשים מסוגלים לחיות תקופות ארוכות ללא מזון. הנחש בולע את המזון בשלמותו ואינו לועס. לרוב בשבי יאכלו בייבי ולדות עכבר בנות מספר ימים הנקראים פינקים. ככול שהנחש יגדל ובהתאם למינו, המזון יגדל... עכברים בוגרים, אוגרים, שרקנים, ארנבונים ואף חיות משק בנחשים מאוד גדולים. יש לברר את קצב ההאכלה הנכון לכול סוג נחש בהתאם לגילו. מה שנכון לכרכן תירס לא יהיה נכון לפיתון בורמזי לדוגמא.


הבאתי נחש, מה אני עושה?

ההתחלה המומלצת ביותר היא בידוד. הנחת הנחש בכלי קטן שהוא אינו עדיין עם מסתור מאולתר, כלי מים ונייר סופג. כמובן שיש לחמם את חלקו ולפקח עם מדחום. בתקופת השבוע הנ"ל עדיף שלא לגעת בנחש ולא להאכילו. בבייבי מאוד צעירים התקופה לרוב תהיה קצרה יותר כי הם זקוקים למזון בתכיפות גבוהה יחסית.

לאחר השבוע הנ"ל ניתן להעביר את הנחש לכלי המיועד.


לנחש שלי יש נקודות סביב העיניים ומטיילות לו על הגוף, מה זה?

סביר להניח שהנחש שלך משמש פונדקאי לקרדיות.

ישנן שיטות רבות לטיפול בטפילים הנ"ל, החל מאמבטיות פולידין ושימוש באפיגל.

קרדיות לא נמשכות לבני אדם ועל כן אין כול חשש הדבקות כתוצאה ממגע עימן.


הנחש שלי מסרב לאכול, מה עליי לעשות?

דבר ראשון נרגעים, יש לזכור כי הדבר המסוכן ביותר לנחש הוא לא טפילים ולא רעב- אלה ברי טיפול, הדבר המסוכן ביותר לנחש הוא מגדל שנלחץ.

ישנן כמה סיבות שיכולות לגרום לנחש לא לאכול:

 1. הנחש אכל לא מזמן
 2. הנחש קרוב לנשל, לרוב לא יאכלו בשלב זה
 3. הנחש מרגיש חשוף - ישנם הרבה נחשים שירגישו חשופים, אקט האכילה חוסם את פיהם והם נהפכים למאוד מנוטרלים מבחינת היכולת להגן על עצמם. או לחילופין אלה נחשים הפעילים בלילה ולא יאכלו באור.
 4. הנחש נמצא בסטרס
 5. הנחש שלך נמנה עם המינים שלעיתים נכנסים לשביתות רעב ספונטניות.

איך פותרים את זה?

מניחים לנחש. מניחים את העכבר (מומת, לא חי) ועוזבים את החדר- ניתן גם לסגור את האור. לרוב כשתחזרו שעה אחר כך כבר לא יהיה זכר למזון. אם זה לא עזר, לנסות שוב 3-4 ימים לאחר מכן. ברוב המקרים זה ייפתר.

דברים שיש לוודא:

 1. הנחש לא חשוף לאור כול היום, הדבר יכול להוביל לשיבוש בשעון הביולוגי שלו וכתוצאה מכך לסטרס ולסרבנות אכילה.
 2. הטמפרטורה בטרריום מתאימה ואופטימלית לנחש. טמפרטורה נמוכה תאט את חילוף החומרים של הנחש ותמנע ממנו את האנרגיה לבלוע טרף או את הליך העיכול של הנחש וכך לא יוכל לאכול.
  אם מדובר במין נחש שאינו נכנס לצום בדרך כלל והנחש לא אוכל במשך חודש+, עדיף להיוועץ עם וטרינר. כמובן שבמקרים אלה יש מגדלים מנוסים שיוכלו לעזור בפורום.


למה הנחש מוציא את הלשון, הוא מנסה להכיש?

תפקיד הלשון הוא לאסוף חלקיקי אוויר ולהעבירם לאיבר בשם איבר יעקובסון המקבל את חלקיקי האוויר ומשייך אותם כריח של טרף, איום וכו'...
אין שום סכנה בכך.


לנחש שלי יש עיניים עכורות ועורו הפך לדהוי, האם עליי לדאוג?

לא, אין סיבה לדאגה. הנחש שלך קרוב להשלה. הדבר יתבטא בהתכהות העור, התעכרות העיניים והאטה לרוב בפעילות הנחש.


הנחש שלי פלט את המזון שלו לאחר כמה שעות\ימים!

תופעה זאת מתרחשת מדי פעם ואין צורך להילחץ יתר על מידה. יש לנקות את הטרריום ולאפשר לנחש הפסקה ממזון למשך כשבוע(תלוי בסוג הנחש). ולנסות בשנית. כמובן שיש לשקול מחדש את טיב המזון והאם גודלו מוגזם ביחס לגודלו של הנחש. ישנו חוק כללי שאומר שגודל המזון לא צריך לעלות על חלקו הרחב ביותר של הנחש- וזה נכון פלוס מינוס כחוק כללי. כהאכלה ראשונה לאחר פליטה עדיף לתת פרט מזון מאוד קטן- חצי ולדה או רק ראש אפילו, מותנה בגודל הנחש.

אם הדבר חוזר על עצמו שלוש ומעלה פעמים יש להיוועץ בוטרינר או לכול הפחות במגדל מנוסה יותר.


האם אני יכול לגשת לכול וטרינר?

לא. וטרינרים רבים ינסו להעניק טיפול למרות שהם אינם מכירים זוחלים עקב תחרות על שוק הלקוחות אל מול וטרינרים אחרים. יש לבדוק האם הוטרינר הנ"ל הוא מנוסה ברפואת זוחלים או לא והם יש לו תעודות המגבות זאת. אם הנ"ל הוא לא, חסכו את הכסף ואל תגשו אליו. היו מקרים בהם הוטרינר מתוך רצון אמיתי לעזור הבטיח את מותו של הנחש.


האם נחש מעביר מחלות?

לא, נחש אינו נושא מחלות מיוחדות המסוכנות לבני אדם. עם זאת, רוב ככול הזוחלים נושאים אוכלוסייה מסויימת של חיידקי סלמונלה שהינם חיידקים שיכולים לגרום לסיבוכים ודלקות במערכת העיכול האנושית. חשיפה צריכה להתבצע באופן אוראלי – אין סיבה לבוא במגע בין הביב של הנחש או של צואתו כול עוד מקפידים על הגיינה מינימלית.

כמו כן מומלץ מאוד לשטוף ידיים לאחר נגיעה בנחש.


איך אני יודע אם נחש אגרסיבי או לא?

ישנם מינים יותר אגרסיביים מאחרים, כמו אנקונדות לדוגמא ולכן יש לקרוא ולחקור את מין הנחש בו אנו מעוניינים לפני הרכישה. כמובן שזה משתנה מפרט לפרט בכול מין ולכן יש להיוועץ במגדל ולבדוק בעצמכם. נחשים אגרסיביים יתלפפו לתנוחת איום כאשר שליש גופם קפוץ לצורת S. כמו כן הם לרוב ינשפו או אפילו יתנו ביסים לאוויר. הצגה זו במקרים רבות תלווה ברשרוש זנבם.


האם נחשים מסוכנים?

אם מדובר בנחש ארסי אז התשובה היא מן הסתם כן. עם זאת, הרוב המוחלט של הנחשים המוחזקים ברשות מגדלים הם נחשים חנקיים שאינם מכישים את טרפם אלא חונקים אותו למוות. חנקים מאוד גדולים כמו אנקונדות, פיתונים בורמזיים, מרושתים וסלעים הם מסוכנים בגלל גודלם ועוצמתם. גם כאן יש לעשות חקר לפני רכישת הנחש.


אם הנחש שלי מרוצה מהטרריום הוא לא יברח נכון?

טעות חמורה! כמו שמגדל מפורסם המוכר בשם בוב קלארק אמר: "נחשים מבלים המון זמן במיכל הזה ומשעמם נורא- אם יש דרך לברוח הם ימצאו אותה". אל תגיעו למצב הזה כי למצוא אחר כך את הנחש קרוב הוא בלתי אפשרי ומציאתו תהיה מקרית.


הנחש שלי ברח, מה עושים?

אין פה סודות קסומים, תחפשו. ניתן להשאיר עכבר במיכל ולקוות שהנחש יימשך אל הפתיון. יש לתת עדיפות למקומות חמימים, חשוכים וקטנים. רוב מי שאי פעם איבד נחש ומצא יודה שלרוב תמצא את הנחש במקום שלא חשבת עליו בכלל.


הנחש שלי ממש תוקפני, מה אני יכול לעשות כדי להרגיע אותו?

מאוד תלוי בסוג הנחש. ישנם נחשים שהם תוקפניים מטיבעם שהרגעה שלהם תהיה מינורית מאוד. אחרים כדוגמאת קינגסנייק ניתן להרגיל למגע ידיים על ידי הרמה יום-יומית למשך כמה דקות. מיותר לציין שאין לגעת בנחש לאחר שנגעת בעכבר כי הנחש עלול לטעות ולחשוב שאתה מזון.


מה זה WC ו CB?

מדובר בקיצור לשני מונחים:

 • WC = Wild Caught פרטים שנלכדו בטבע.
 • CB = Captive Bred פרטים שנולדו בתנאי שבי.
 • CH = Captive Hatch פרטים שהגיעו באם בהריון ובקעו/הושרצו בשבי.

פרטים שנלכדו בטבע לעיתים יהיו נשאים של טפילים פנימיים, קרדיות וכן הלאה. כמו כן שהם יחששו יותר מבני אדם וסביר להניח שיהיה בעלי מזג חם יותר. מסיבות אלה בדרך כלל ישנה עדיפות לפרטים שנולדו בשבי-גם מסיבות של שימור הטבע כי לא נלכדו עוד פרטים מהטבע. עם זאת, ישנם נחשים שזמינים רק כפרטים שנלכדו בטבע.


יש בעיה לשים שני נחשים באותו טרריום?

אכן, אך נבודד זאת לשני מקרים:

 1. שני נחשים מאותו סוג - הנחשים לא ירוויחו דבר מהמחיה ביחד, לנחשים אין תפישה של חיי חברה ולכן לא באמת יהנו יותר מהחברה. בעיה נוספת שעלולה לעלות היא חשיפה למחלות וטפילים אחד מהשני, פחות מקום לכול אחד והצורך בהשגחה בעת האכלה. היו מקרים בהם שני נחשים החלו לבלוע את אותו הטרף משני צדדיו ואז נחש אחד בלע את הנחש השני מהצד הנגדי- מכיוון שפיותיהם פתוחים ואין הם מבדילים בין הטרף לנחש השני. יש לחדד שנחשים מסויימים ידועים במנהגים קניבליסטיים ועדיף שלא לגדל אותם ביחד.
 2. שני נחשים ממינים שונים - בשום פנים ואופן לא. מעבר של מחלות וטפילים ממין אחר לאחר עלול להמיט אסון על אחד מהנחשים. חיידקים וטפילים החיים בגוף נחש מסויים בלי לפגוע בו עלולים לעבור מוטציה או לפגוע כמו שהם באופן פטאלי בנחש אחר. יש להימנע מזה בכול מחיר.

יש לזכור שבטבע נחשים הינן חיות סוליטאריות שיעדיפו לא לחיות עם בני מינן. השהייה הסמוכה הכפועה עליהם עלולה להשרות סטרס עקב התחרות הסמויה על אותם פריטי מזון ונקודות מסתור. לנחשים אין הבנה אמיתית שהמגדל תמיד ידאג ששניהם יאכלו. היו מקרי אלימות בין שני נחשים וככלל אני רואה זאת כהתפשרות על תנאי המחייה של הנחש לטובת סיפוק רצונו של המגדל.  

מוצרים מומלצים מ-eBay

מגדירים


הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup