big slide

מהבלוג

קרדיות נחשים

קרדיות הן טפילים חיצוניים הנטפלות לזוחלים בכלל ולנחשים בפרט וניזונות מדמם. 

לפי מאמרה של טרייסי בארקר, מ-VPI, שחקרה לעומק את הטפילים הנ"ל. נראה כי מדובר בחרקים עמידים במיוחד המסוגלים לעבור מרחק רב (לאורך כול הבית!) במהלך פרק זמן קצר (לילה אחד- 9 שעות).

קרדיות מגיעות משלל מקורות:

מכרסמים חיים (ייתכן שבמקרים מאוד נדירים ביצים אף שורדות הקפאה, אך הדבר לא הוכח), בעלי כנף כגון יונים על עדן החלון, נחשים וזוחלים אחרים שבאנו איתם במגע וכיוצא בזאת.

קרדיות הן שאלה של מתי, לא של אם. אין ולו מגדל אחד שלא נאלץ להתמודד עם הטפילים הנפוצים הנ"ל, ואין הדבר משמש אינדיקציה להזנחה כפי שבעבר האמינו.

כמובן, שנוכחות ברורה ומוגברת של קרדיות שלא מטופלת היא סימן לחוסר תשומת לב ואי נכונות לטפל. ככלל, רצוי להימנע מלרכוש בעלי חיים עם קרדיות- גם אם כמאמץ "הצלה". במידה והחלטתם בכול זאת לאמץ זוחל הסובל מקרדיות, יש לבצע טיפול ולבודד אותו משאר הזוחלים שבאוסף (חדר אחר).

הסכנה בקרדיות נובעת מהעברת מחלות. נמצא כי קיים קשר בין IBD (מחלה אוטואימונית של חנקים) לבין נוכחות של קרדיות. קרדיות, כניזונות מדם, הן וקטור פוטנציאלי להעברת מחלות. אומנם הן אינן ניזונות מבני אדם, הן כן מסכנות זוחלים.

סימפטומים לנוכחות קרדיות:

  • הנחש יבלה זמן רב יותר יחסית בכלי המים. במהרה ניתן יהיה לראות חרקים קטנים שטבעו במים בכלי.
  • חוסר שקט כללי. צריך להבדיל זאת בהשוואה להתנהגות הטיפוסית של הנחש באותה העונה. גורמים רבים יכולים לעורר תנועה מוגברת אצל נחשים - חיפוש אחר מזון, פעילות מוגברת בשעות הלילה, בתקופת הרבייה זכרים בהרבה מקרים יזחלו בערנות מוגברת בטרריום שלהם וכיוצא בזאת. לא מדובר במשהו חד משמעי.
  • על גוף הזוחל ניתן יהיה לראות חרקים שחורים קטנים המטיילים על הגוף. מספיק שנראה אחד כזה על המצע או על הנחש כדי לקבוע כי הנחש סובל מקרדיות.
  • במקרים חמורים תיתכן פליטה, אפאטיות הנובעת מאנמיה (אובדן דם), ובליטה בארובות העין- קרדיות במקרים מסויימים מתחפרות בין משקף העין לקשקשי הראש, מה שגורם לאי נוחות והתנפחות קלה של האיזור.

במידה וראינו נחש אחד באוסף שלנו עם קרדיות, עדיף להניח כי כול הנחשים באוסף נגועים, ורצוי לטפל בכולם.

הזנחה תוביל בסופו של דבר למוות ככול שהנחש מאבד יותר ויותר דם, והמערכת החיסונית שלו נחלשת.

קרדיות אוהבות במיוחד להיות בקשקשים הנמצאים מתחת ללסת התחתונה של הנחש ("סנטר") ובין קשקשי הגחון.

טיפול:

חשוב להבין כי ברגע שלנחש יש קרדיות, חשוב אף יותר לטפל בסביבתו מאשר בו ישירות. במידה ונטפל בנחש אך לא נחסל את נוכחות הקרדיות בטרריום, ניתן לאמר כי לא טיפלנו כלל.

למגדלים המגדלים נחש אחד בלבד, פשוט יותר לעשות שימוש בשיטות הטבעיות יותר, שהן עם סיכון נמוך יותר:

  1. הכנסת הנחש למים רדודים למשך כ-15 דקות עם מעט פולידין (עד ליצירת תמיסה בצבע של תה חלש).
  2. משיחת הנחש בשמן זית, או שמן אורגני אחר (קנולה, תירס. לא שמן לשימון מתכת!).

את הטרריום יש לנקות עם תכשיר ניקיון יעיל. אני ממליץ לרכוש שפריצר בחנויות לכלי בית(10 ש"ח בלבד), למלאו במים ולשים פקק יחיד של אקונומיקה.

לרסס את הטרריום כולו, להשאיר ל-10-15 דקות, לשטוף היטב, ובמידת האפשר, להשאיר להתייבש בשמש 24 שעות. את כלי המים רצוי לשטוף עם סבון כדי למנוע סכנה של הישארות אקונומיקה בזמן שהנחש שותה.

את הנחש רצוי לשכן בכלי קטן יותר, ונקי, עם כלי מים ונייר סופג. להמשיך לראות האם קרדיות נוספות מופיעות במהלך השבועיים הקרובים. במידה ולא, רצוי בסוף השבועיים הנ"ל לבצע טיפול נוסף(כדי לטפל גם בביצים שאולי הוטלו טרם הטיפול הקודם ולא הושפעו ממנו) ולהחזירו לטרריום שלו.

יתכן כי תצטרכו לבצע מספר אמבטיות עד לחיסול הקרדיות לחלוטין.

לאנשים שמגדלים יותר מנחש או זוחל אחד

ניתן לראות בבירור כי מדובר בתהליך ארוך ולא פרקטי אם עלינו לחזור עליו מספר רב של פעמים, ולכן, ייתכן שכדאי לעשות שימוש בתכשירי קטילת חרקים- שימו לב! מדובר ברעל בכול דבר ועניין ויש להקפיד לפעול לפי ההנחיות המצויינות מטה!.

קוטלי חרקים אינם מיועדים לשימוש לזוחלים. קיימים אמצעים רבים ללחימה בקרדיות, אך רבים מהם עלולים לפגוע בבעלי החיים שברשותינו. הפגע לא חייב להיות פטאלי, אך יכול עדיין להוביל לפגיעה. למשל, נמצא כי החומר הפעיל הנמצא באבקה פופולארית המכונה "7 dust" ככול הנראה פוגע בפוריות של בואות.

מגדלים עשו שימוש באבקה ליד בואות שבייצו, ולמרות שכול האינדיקציות הראו כי הנקבות בהריון, הן לא השריצו כלל באותה השנה.

החומר המסחרי הייעודי המומלץ ביותר בקרב מגדלי נחשים מכונה PAM, שהוא קיצור ל Provent A Mite.

חומר זה, המגיע כתרסיס, הוכיח את עצמו כקוטל קרדיות יעיל, אך ההמלצה היא שלא לרסס ישירות את הנחש, אלא את הטרריום (לאחר הוצאת כלי המים). אחרי 30 ד' ניתן להחזיר את הנחש לכלי ולחזור על התהליך שבועיים לאחר מכן.

אסור לעשות שימוש בחומר הנ"ל או דומים לו אם הנחש בנשל!


 

בסרטון זה ניתן לראות דוגמא למקרה בו נעשה שימוש בחומר קוטל קרדיות ישירות על נחשים, ועל הרעלה שנוצרה כתוצאה מכך (דקה 3:30). שימו לב כי בדקה 4:54 הנחש שותה מכלי המים לאחר שרוסס בתרסיס (חומרים מהסוג הנ"ל גורמים לאובדן נוזלים והתייבשות. תופעה זו עלולה לגרום נזק לכליות, וכמובן לצמא מוגבר). הסכנה במקרה זה היא שהחומר שעל גופו של הנחש יחדור למי השתייה, והנחש יורעל.

ב-Provent A Mite החומר הפעיל נקרא פרמתרין, והוא נמצא בריכוז של 0.5%. המינון הנ"ל הוכיח את עצמו כהסביר והבטוח ביותר עבור נחשים.

הופתעתי לגלות כי קיים תכשיר נוסף עם אחוז זהה של פרמתרין, והוא- שמפו נגד כינים. ניתן לגשת לבית מרקחת, לרכוש, ולעשות שימוש בחומר הנ"ל כאילו היה קוטל קרדיות. יש להקפיד מאוד כי מדובר בתכשיר המכיל 0.5% (זה חצי אחוז) של פרמתרין בלבד!

הטיפול צריך להיות בסביבת הנחש ולא על גופו ישירות. לאחר התאדות החומר, ניתן להחזיר את הנחש לכלי ללא חשש, ולחזור על כך שבועיים לאחר מכן.

קיימת אבקה ששמה המסחרי הוא "'קולפטס". אבקה זו מכילה פרמתרין באחוז ריכוז של 2%, והיא נמכרת בחנויות לבעלי חיים כטיפול בפרעושים וקרציות. באופן אישי אני עושה שימוש במעט מן האבקה הנ"ל בסביבת הטרריומים (לא בטרריומים עצמם, אלא מסביב להם), וזאת כאמצעי מניעה נוסף. רצוי שלעשות שימוש מאוד מצומצם באבקה זו, ושלא תבוא במגע עם הנחש עצמו.

הפיתרון המוצלח ביותר שעד כה עשיתי בו שימוש, הוא חומר המכונה "דקטומקס" (החומר הפעיל: דוראמקטין). דקטומקס היא תרופה וטרינרית נגד טפילים פנימיים, ונמצאה כאמצעי יעיל מאוד נגד קרדיות, וללא כול סיכון לנחשים. על ידי יצירת תמיסה של 1 ליטר מים, ו 2 CC (מיליליטר) של דקטומקס וריסוס הנחש וסביבתו, ניתן לטפל בקרדיות באופן מאוד יעיל ובטוח.

מדובר בתכשיר שלרוב יהיה זמין רק במרפאות וטרינריות, ודורש מרשם, ולכן אינו זמין לכול אחד. 

הארה: דקטומקס הוא חומר רגיש לאור. יש להחזיק את הבקבוקון במקום מוצל אחרת יהרס במהירות ויהיה בלתי אפקטיבי.

קרדיט: טרייסי בארקר, הבעלים של וי.פי.איי, אל קוריץ'- הבעלים של דדלי ביוטיפל

מוצרים מומלצים מ-eBay

הודעות אחרונות מהפורום

צרצרים בוגרים
20.09.2018, 19:15 על-ידי Gadgr
בפורום- לוח מכירות
מוצרים מומלצים מה-Ebay
08.09.2018, 13:53 על-ידי benjo
בפורום- לוח מכירות

מגדירים


הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup