big slide
צמחי נמלים

חלק א׳

אחת התופעות המרתקות בעולם החי והצומח קשורה במערכות של יחסי גומלין בין בעלי החיים לצמחים ובעיקר הסימביוזה שבה כל צד תורם למשנהו ושני הצדדים נהנים מכך. בדרך כלל כאשר אנו מתייחסים לסימביוזה בין חרקים לצמחים מוכרים בעיקר תהליכי האבקה בהם החרקים הנהנים מהצוף המיוצר על ידי הצמח כמרכיב במזונם, תורמים לצמח בהעברת גרגרי האבקה מפרח לפרח.

במאמר זה אתייחס לשתי קבוצות Hydnophytum ו- Myrmecodia שתיהן משתייכות למשפחה הבוטנית RUBIACEAE הכוללת בתוכה גם את צמחי הקפה והגרדיניה המוכרים הרבה יותר. 

בשתי קבוצות אלו מתקיימת מערכת יחסי גומלין מורכבת ומעניינת יותר בין הצמחים בהן לנמלים. בצמחים מבנים המתאימים לשמש כמיקום מוגן למושבות של נמלים. כאשר הצמחים מספקים לנמלים בחלק מהמקרים גם מזון בצורת צוף בעת הפריחה , בתמורה מקבלים הצמחים בעיקר מינרלים שמקורם שיירי מזון, הפרשות וחלקי גופן של נמלים מתות, הנמלים גם תורמות בהגנה בפני חרקים אחרים. חשוב לציין שאותו סוג של סימביוזה מתקיימת בין עוד קבוצות של צמחים אחרים לבין נמלים ובמאמר המשך אתייחס אליהן.

מרבית המינים הינם אפיפיטים כלומר גדלים על גבי עצים כנקודת תאחיזה כאשר אין הם טפילים.

בבסיס הגבעול מתפתח גוש דמוי פקעת גדולה (( CAUDEX . חלקים בתוך הפקעת במהלך גדילתה מתים כך שנוצרים בה חללים ומחילות וכן נקבים זעירים על פני הפקעת התורמים לאוורור ומשמשים גם כפתחי כניסה ויציאה. מערכת החללים והמחילות יוצרת אתרי מחייה וקינון המתאימים לנמלים דומה ביותר למבנה קן הנמלים בקרקע.

1

הפקעת והמחילות שנוצרו בה

הצמחים גדלים בטבע בדרום מזרח אסיה באזור יער הגשם הנמוך ובאזורים פתוחים יחסית בהם העצים חשופים יותר. הצמחים גדלים בעיקר על גבי ענפי העצים בהסתעפויות הענפים כשהם זקופים או תלויים כלפי מטה , כמעט ולא ניתן למצוא אותם גדלים על גבי הגזע המרכזי של העצים.

הפרחים יופרו לרוב בהאבקה עצמית ויתפתחו מהם פירות דמויי ענבה. צבע הפרי כתום עד אדום והפרי מושך את הציפורים אוכלות הפרי ואלו מסייעות בכך בהפצת הזרעים.

מירמיקודיה Myrmecodia

מירמיקודיה גדלה בדרום מזרח אסיה בשטחי גידול מצומצמים יחסית מונה 26 מינים.

הצמח מתאפיין בגבעול קצר אחד או יותר היוצאים מהפקעת ללא הסתעפויות, העלים בדרך כלל גדולים. הגבעולים מכוסים במעטה (Clypeoli) ומבנה בצורת מגן או כתר סביב בסיס כל עלה.

על הפקעת קוצים בנוסף על הפקעת בליטות ארוכות המזכירות תלמים. מהפקעת מתפתחים שורשי תאחיזה. צורת הפקעת משתנה אך נוטה להיות דמוית אגס מאורך. הפרחים לבנים צינוריים לאורך הגבעול בפרי יתפתחו עד 6 זרעים שלעיתים נובטים על גבי הגבעול.

2

מירמיקודיה בטבע

3

מירמיקודיה נושאת פרי

M. tuberose

מין זה הוא הנפוץ מביניהם הפקעות בצבע חום עד אפור , על הפקעות בדרך כלל קוצים (יש לעיתים מצבים בהם הם חסרים) בפקעת ניתן להבחין בפתחי הכניסה לנמלים.
מין זה גדל יחסית לאט בבגרותו יכול להגיע לממדים מרשימים.

הידנופיטום Hydnophytum

הידנופיטום גדל בדרום מזרח אסיה (במלזיה, דרום תאילנד, קמבודיה, ויאטנם, פיליפינים קווינסלנד שבאוסטרליה ומזרחית עד פיג'י. אזורי גידולו נרחבים ומונה מעל 50 מינים , מרביתם נחשבים מדירים יחסית בהן הם נפוצים הן אצל החובבים והן בגנים בוטניים.

מאופיין בגבעול אחד או מספר גבעולים ארוכים וצרים העלים קטנים יחסית ביצתיים ומינים מסוימים בעלי עלים ארוכים וצרים. הגבעולים מפתחים הסתעפויות בדרך כלל חסר קוצים. הפריחה בבסיסי העלים ובפרי עד 2 זרעים. על הפקעת מעין צלקות ארוכות המקנות לה צורות של תלמים קטנים , פתחי הכניסה נסתרים בתחתית הפקעת.

H. formicarum

הצמח הנפוץ ביותר בגידול אצל חובבים, עלי הצמח אלפסיים מבריקים מהפקעת מתפתחים מספר יבעולים שמסתעפים. צורת הפקית כדורית או דמויית אגס צבעה חום עד אפור כסוף. לרוב ניתן להבחין בפתחי כניסת הנמלים.

הצמח גדל יחסית מהר לעיתים בתנאי קור או יובש נוטים העלים לנשור. 

צמח בוגר יכול להגיע לגובה של כ-60 ס"מ.

4

הידנופיטום

5

הידנופיטום בטבע

גידול צמחי נמלים

את צמחי הנמלים ניתן לגדל הן כצמחי עציץ והן כצמח אפיפיט על קליפת עץ (רצוי אלון השעם).

ניתן לגדלם כצמח בית בהתאמה לתנאים שיפורטו בהמשך כצמחי טרריום ובחממה בשילוב צמחים טורפים סחלבים שרכים וברומליים.

מצע השתילה יהיה כזה שיתאים לצמחים אפיפיטיים ויכיל שבבי עץ , ספאגנום או סיבי שרך העץ , ניתן להשתמש בקוקוס גרוס גס ורצוי להוסיף כ-10% פרליט.

ההשקייה בעציצים כאשר המצע מתחיל להתייבש , כאשר מגדלים כאפיפיט על קליפה יש להשקות מדי יום רצוי להשתמש במים מזוקקים או מים רכים. יש לשמור על לחות יחסית של לפחות 60%.

אור מלא אפשרית שמש מלאה בשעות הבוקר או אחר הצהרים יש להמנע מקרינת שמש ישירה בשעות הצהרים.

טמפרטורה בין C° 15 ל- °C35 , טמפרטורה נמוכה ומצע רטוב מדי עלולים לגרום לריקבון הפקעת ומות הצמח.

דישון בדשן סחלבים מדולל פי 2 מהריכוז שניתן לסחלבים כל השקיה שנייה , בחורף אחת לחודש לכל היותר. ניתן להשתמש בדשן שחרור איטי שמוסיפים למצע באביב לתקופה של 6 חודשים.

אין כל חובה שיהיו נמלים כתנאי להתפתחות הצמח באשר הדישון יחליף את אספקת המינלים שבטבע מתקבלים מהנמלים.

בהעתקה יש להיזהר כיוון שהשורשים רגישים אבל הצמדת הפקעת למצע לח תבטיח התפתחות שורשים חדשים.

גידול על גבי קליפת עץ

ניתן לחקות בהצלחה מרובה את תנאי הגידול של הצמחים בטבע כאשר מגדלים אותם על גבי קליפת או גזע עץ.

עדיפה קליפת אלון השעם בהיותה קלה אינה נרקבת בקלות והיא מחוררת מה שמבטיח הלכדות טובה מאד של השורשים לקליפה. באין קליפה של אלון השעם ניתן להשתמש בכל קליפת עץ קשה אחר שלא ירקב בקלות (אלון, ארז, זית, תפוז ועוד).

באמצעות רשת פלסטית או רצועות מגרביון יוצרים מעין כיס אותו ניתן לחבר בחוטי קשירה פלסטיים או מסמרים שאינם מחלידים, את הכיס ממלאים במצע השתילה ובמצע שותלים את הצמח. יש לדאוג להשקיה מדי יום עד שבטוחים בתאחיזת השורשים אל הקליפה.

אפשרות חלופית היא על הקליפה כשהיא במצב אופקי מניחים מצע ועליו את שורשי הצמח מכסים בספאגנום וקושרים מסביב בחוט ניילון (חוט דייגים).

בראש הגזע או הקליפה יש לקדוח חור לצורך השחלת חוט לתלייה.


ריבוי

ריבוי על ידי ייחורים של גבעולים אפשרי ואלו בתנאים המתאימים ישרישו והצמח יוכל לגדול אבל לא יתפתחו פקעות.

ריבוי קל יחסית על ידי זרעים , יש לאסוף את הפירות עם הבשלתם , להוציא את הזרעים מהפרי לייבשם על ידי ניגוב ולזרוע מוקדם ככל האפשר על מצע לח , המצע הטוב ביותר להנבטה הוא ספאגנום.
אין להטמין את הזרעים.

הנביטה תוך שבוע עד שבועיים והפקעת מתפתחת מעט מיד אחרי הנביטה.

את הנבטים ניתן לגדל מתחת לתאורה מלאכותית (נורות פלורוסנטיות) האווירה לחה.

מחלות ומזיקים

הצמחים עמידים יחסית למחלות ומזיקים וצמחים שבהם השתכנו נמלים נפגעים לעיתים רחוקות מאד.

מזיקים שנצמא כי בכל זאת עלולים לפגוע בצמחים הם כנימות קמחיות ובאוויר יבש עלולה להיות פגיעה על ידי אקריות. ניתן לרסס את הצמחים שנפגעו במים פושרים ובהם ריכוז נמוך של סבון. ניתן לטבול קיסם אוזניים בתמיסת סבון מדוללת ולנקות את המקומות בהם מבחינים בכנימות כמו כן ניתן להשתמש בתמיסות ריסוס המקובלות בגידולים אורגניים. לא מומלץ להשתמש בקוטלי חרקים או חומרי הדברה זרחניים. אמצי יעיל נוסף הינו שימוש בחרקים המשמשים בהדברה ביולוגית.

לסיכום

לממוקודיה ולהידרופיטום יש בהחלט מקום ראוי באוספי צמחים טרופיים בשילוב עם סחלבים , שרכים ב, צמחים טרופיים וצמחים אחרים בעלי caudex , חבל מאד שאין הם מוכרים מספיק ולכן נדירים באוספים.

6

פתחי הנמלים ב- H. formicarum

7

פריחה ב-H. mmoseleyanum

8

צמחי M. Tuberose בגידול על גבי קליפת עץ

חלק ב׳

קבוצה נוספת של צמחי נמליים מצויה בין השרכים במשפחה Lecanoptris, במשפחה זו 13 מינים שעיקר תפוצתם בטבע ביערות הגשם הטרופיים שבדרום מזרח אסיה, בעיקר באינדונזיה ומלזיה. 12 מינים מהם מאופיינים בקנה שורש שבו חללים ומחילות בהן חיות נמלים, במין L.murabilis אין מחילות או חללים. הסימביוזה כאן זהה לזו שצוינה במאמר הקודם באשר הנמלים נהנות מבית יבש בסביבה של יער הגשם הרטוב והצמחים נהנים מהגנה ואספקת מינרלים מהפרשות הנמלים , שיירי מזונן וחלקי גופן של נמלים מתות.

צמחים אלו יחיו ויתפתחו גם ללא נמלים בתנאי תרבות כאשר נדאג לדשן אותם באופן סדיר.

עלי שרכים אלו מגיעים לממדים מרשימים אבל החלק המרשים והמרהיב יותר הינו קנה השורש ואופן צמיחתו על גבי מצע הגידול. ניתן לגדלם כצמחי עציץ (מומלץ עציץ רשת) או על גבי קליפת עץ כפי שתואר במאמר הקודם.

הגדילה על גבי קליפת עץ בדרך כלל תהיה מעט איטית יותר ומחייבת השקיה תדירה יותר. כמו שרכים ממינים אחרים ניתן לגדלם כצמח בית או כצמחי טרריום וכן כצמח בפינת שרכים בגינה. 

שרכים אלו נחלקים לשלוש קבוצות בהתאם לאזור גדילתם בבתי הגידול ומבחינים בין צמחי ההר הגבוה, צמחי ההר הנמוך וצמחי גובהי הביניים.

9

L. holttumii בטבע על גזעי עצים

תנאי גידול

מצע:

ניתן לגדל במצע של טחב (ספאגנום) נקי, מצע שבבי עץ או מצע המורכב מכבול, פרליט ושבבי קוקוס גרוס גס.

אור:

יש להימנע מחשיפה לשמש ישירה , ניתן לגדלם כצמחי צל או מתחת לתאורה מלאכותית של נורות פלורוסנטיות.

השקיה:

חשוב להקפיד שלא להגיע למצב בו המצע מתייבש לגמרי, לכן ההשקיה תהיה בתדירות שתבטיח שמירה על מצע לח מומלץ להשתמש במים רכים או מים מזוקקים. להשתדל שעלי הצמחים לא יישארו רטובים בשעות הלילה. רסס מים בשעות היום מומלץ.

דישון:

אחת לחודש בדשן לצמחי בית אפשרי ומומלץ שימוש באוסמוקוט כתוספת למצע ומדי מספר חודשים (בהתאם לסוג האוסמוקוט) להוסיף מספר כדוריות שלו.

לחות: 

יש לשמור על לחות של 60-70% לפחות.

ריבוי:

חלוקה של קנה השורש או ריבוי מהנבגים המתפתחים על גבי העלים הבוגרים.

טמפרטורה:

יש להתאים את הטמפרטורה לפי המין אותו מגדלים בהתאם לבית הגידול בטבע של כל אחד ואחד מהמינים שיתוארו להלן.

מיני ההר הנמוך

גדלים באזורי היער בגבהים של עד 400 מטר, מינים אלו עמידים בטמפרטורות גבוהות יחסית עד C° 35 ולחות גבוהה.

L. crustacea - קנה השורש מכוסה בקשקשים עגולים, גדל ומסתעף לכל הכיוונים.

10

L. mirabilis - נחשב בין המינים היפים ביותר, קנה השורש אינו מחורר צורתו שטוחה, בהתפתחות הצמח גדל קנה השורש כאשר חלקים חדשים שלו חופים על הקודמים ובכך נוצרים אזורי מסתור לנמלים. נחשב מעט קשה לגידול יש להיזהר מטמפרטורות גבוהות מדי במקרים אלו יש להעלות את הלחות.

11

L. sinusa - קנה השורש דק ומסועף מאד, אחד המינים הקלים ביותר לגידול, צמיחתו מהירה ועמיד בטמפרטורות גבוהות. תפוצתו בטבע נרחבת ומקיפה את רוב דרום מזרח אסיה עד טייאוון וצפון אוסטרליה.

12

מיני ההר הגבוה

אזורי יער בגבהים של עד 1000 מטר ומעלה, לגידולן נדרשות טמפרטורות נמוכות יחסית עד C° 25 ביום וטמפרטורת לילה נמוכה C° 10-15 ולחות גבוהה.

L. darnaedii

13

L.holttumii

14 

L. spinosa

15

מיני גובהי הביניים

אזורי יער בגבהים של 400 מטר ועד 1000 מטר , לגידולן נדרשות טמפרטורות שבין עד C° 25 ל- C° 35 ולחות גבוהה. מינים אלו אינם קשים לגידול. 

L. celebica

קנה השורש ירוק כשהאזורים הבוגרים יותר בו צבעם מתכהה עד לצבע חום כל עוד הם חיים.

16

L. curtisii - balgooyii

צבע קנה השורש מיוחד ונוטה לכחול ירוק לכן נחשב בין המינים היפים יותר דומה ל- L. deparioides

17

L. carnosa

המין הקטן ביותר מבין כולם. קנה השורש כהה ונוטה לשחור גדל ב – Sulawesi שבאינדונזיה (דומה ל L. luzonensis ו-ל L. pumila). 

18

L. deparioides

גם לקנה השורש שלו צבע כחול ירקרק ( דומה ל- L. curtisii )

19

L. lomarioides

קנה השורש מכוסה בשורות בעלות צפיפות משתנה של קשקשים, המין הגדול מבין כל האחרים, נחשב נדיר ביותר באוספים. 

20 

L. luzonensis

דומה ל-L. carnosa אך גדול יותר, קנה השורש מכוסה במעטב דונג, בתחילתו הוא ירוק ובהמשך עם התבגרותו מתכהה עד לצבע שחור, גדל באי Luzon שבפיליפינים.

21

L. pumila

נחשב המין הקל ביותר לגידול, מתפתח לממדים גדולים יחסית, קנה השורש הבוגר שחור.

22


וידאו גידול צמחי נמלים