big slide
בייבי טרנטולה

על אף המידע הרב ודפי הגידול הרבים, המצויים באתר זה ובאתרים שכנים, מגדלים מתחילים רבים פונים אלי בשאלה: "כיצד לגדל בייבי טרנטולה?".

עם הזמן, התחוור לי, כי בעיניי המגדל המתחיל, אין די במידע אודות אחוזי לחות או הוראות כלליות- כ"האכל אותה במזון הקטן מגודל ביטנה"- וכי ישנו צורך הולך וגובר במידע מדויק, אמין ומפורט.

אז למען הסר חשש מליבכם ועל מנת לאפשר לכם, החובבים, לחוות את חווית הגידול, מלווים בתחושת ביטחון מלאה. דעו כי לא נזרקתם ישירות למים עמוקים. במאמר זה אעבור שלב שלב, אספק לכם את הידע החיוני לכם ואדגיש בפניכם את אותן נקודות ההבדל בין גידול בייבי לגידול פרט בוגר

אז מה זה, בעצם, "בייבי טרנטולה "?

טרנטולות, כמו כל העכבישים, מתרבות באמצעות הטלת ביצים. אותן הביצים מאוגדות להן יחדיו, בתוך שק עשוי קורים אותו טווה האם. ברוב המינים, "תדגור" האם על שק הביצים ותדאג לאספקת חמצן שוטפת אל כל הביצים שבשק, על ידי סיבובו, הפיכתו וגרירתו עימה אל אותם המקומות בהם הטמפרטורה והלחות הינם אופטימאליים לביצים המתפתחות. לאחר תקופת "דגירה " מסוימת, בהגיע הרגע הנכון, תפער האם חור במעטה הקורים, בשימוש בניביה, והעוברים יחשפו אל חלל העולם.

בשלב הראשוני, ה"עכבישונים", למעשה, עדיין הינם עוברים ומראם כביצה בעלת שמונה רגליים.

בשלב ראשוני זה, העוברים נותרים במקומם המוגן שבשק הביצים, כאשר שק החלמון העוברי שבבטנם מהווה להם מקור מזון עיקרי. העוברים אינם צורכים מזון מן החוץ ועוברים בשק את נשלם הראשון. לאחר נשל זה, יש שיחפשו מזון ויש שיעברו נשל נוסף מבלי שהכניסו מזון לגופם. אותם אלו שניזונו, בדרך כלל, יסתפקו בזחל קטנטן או צרצרון ויעברו גם הם נשל שני.

גודלם של העכבישונים, בעת הבקיעה, נע מ-7.5 מילימטרים ועד ל- 2 ס"מ בסוגים ענקיים כ-"גוליית" (הסוג Theraposa).

בוידאו מופיעים השלבים המתוארים מעלה: עוברים בשק הביצים, נשל ראשון ונשל שני, על פי סדר הצגתם.
שימו לב כיצד מתעבה שילדה החיצוני של הבייבי עם הנשלים וצבעה הופך משקוף לכהה.

וידאו המציג הטלת ביצים על-ידי הנקבהוידאו פתיחת שק הביציםוידאו התפתחות הביצה בהילוך מהירהטרנטולה בביתה החדש:

התחדשו, טרנטולה חדשה נוספה לאוספכם!

במסעה הקצר אל ביתכם עברה הבייבי תלאות רבות, סביבתה השתנתה ושינויים אלו מעלים את רמת העקה (סטרס) שלה. היו בטוחים כי היא לא תנפח את נשמתה בשל כך, אך היא בהחלט תראה מפוחדת ומעט מכווצת. כצעד ראשון, יש להניחה במקום חמים ומבודד מזעזועים. בשום אופן אין להציע לה מזון ביום בו הגיעה אל ביתכם - נוכחותו של מזון חי רק תעלה את רמת הלחץ שלה. מזון מת שלא יאכל ירקיב בכלי ויזמין אקריות להתרבות.

השתדלו מאוד שלא להעבירה לכלי אחר עוד באותו היום, תנו לה לפחות יום אחד למנוחה והסתגלות ורק לאחר מכן העבירו אותה כלי.
 

מצע וגודל הכלי:

מגדלים חדשים מתפלאים למראה הכלי הקטן בו מוחזקות הטרנטולות ויש אף השואלים אותי באם הן לא סובלות בכלי כה קטן. דעו לכם כי טרנטולות בייבי רצוי לשכן בכלים קטנים, שכן הן חשות ביטחון במרחב המצומצם והמוגן. בנוסף, גם תהליך מציאת המזון נעשה להן הרבה יותר קל.

שכנו טרנטולות, שגודלן מעל שני ס"מ, בכלי פלסטיק מאוורר, שקוטרו כחמישה סנטימטרים ובו מצע לח. עומק המצע הרצוי הוא כאחד עד שני סנטימטרים. אני ממליץ לשכן טרנטולות, שהינן קטנות משני סנטימטרים, בקופסאות פילם מחוררות, המדופנות בנייר טואלט או נייר מגבת לחים. בעת שימוש בכבול (קוקוס או אורגני), אין להשתמש בכבול הנמכר במשתלות כמצע לעציצים. כבול זה מכיל תערובות דשנים ומינרלים ובהחלט אינו סטרילי.


וידאו דוגמה לכלי גידול לבייבי טרנטולותלחות ושתייה:

תנאי הלחות, הנדרשים למחייתן של הטרנטולות, משתנים בין סוגי הטרנטולות השונים. כאשר גודלן אינו עולה על כחמישה סנטימטרים, אין הטרנטולות שותות מכלים המוצעים להן, אלא מוצצות את הנוזלים ישירות מהמצע.

הקפידו על ריסוס שכבת המצע העליונה במים או שפיכת כמות, המשתווה לפקק של בקבוק ליטר וחצי, כפעם- פעמיים בשבוע, בהתאם לצורך. לטרנטולות הדורשות תנאי לחות גבוהה, שיפכו כמות מים המשתווה לשני פקקים בכל פעם כפעם- פעמיים בשבוע, בהתאם לצורך.

מזון:

טרנטולות קרקעיות אינן מתנגדות לאכול מזון מת או מזון הגדול מגודל גופן. עם זאת, קחו בחשבון כי שאריות המזון שלא נאכל יושארו באחת מפינות בכלי, יעלו עובש וימשכו אליהן אקריות. בשל כך, אני ממליץ לתת מזון גדול יחסית רק לאחר נשל, כאשר הקיבולת הינה מקסימאלית ורוב הסיכויים שהבייבי תכלה את המזון המוצע לה. טרנטולות אילניות נוטות לחפור, בשלבי חייהן הראשונים. הניחו את המזון בפתח מחילתן, הן כבר ימצאו אותו.

כמזון, אני ממליץ, להשתמש בזחלים קטנים של חיפושיות קמח, צרצרונים ורימות של זבובי תסיסה. את אלו האחרונים ניתן למצוא בכל פרי מרקיב, החשוף לחלל האוויר מחוץ לכותלי הבית. תעשו בחוכמה, באם תמעכו את ראשו של הזחל. עשיית כן תמנע את התחפרותו. בדרך זו הוא ימצא בקלות על ידי הבייבי שלכם ולא יהווה איום בעת הנשל.

וידאו האכלת בייבי טרנטולהטמפרטורה:

טרנטולות בייבי זקוקות לאותן הטמפרטורות שלהן זקוקות טרנטולות גדולות יותר. שמירתן בטמפרטורה גבוהה יחסית תביא להגדלת תאבונן, פעילותן וקצב גדילתן. בייבי הנשמרת בטווח העליון של תחום הטמפרטורה האופטימאלית תתנשל כמעט כל חודש, בחודשים הראשונים לחייה.

שימו לב, ככל שטרנטולה עוברת יותר נשלים כך גם מתקצר מספר שנות חייה. כלומר, טרנטולה האמורה לחיות כעשר שנים תחיה מספר שנים קטן יותר משמעותית. בשל כך, רצוי לנקוט בשיטת האצת קצב הגדילה רק בחודשי חייה הראשונים ולחדול מכך בהגיעה לגודל מספר סנטימטרים. טמפרטורות גבוהות נושאות בחובן את סכנת התייבשות הכלי ובעקבות כך גם את מות הטרנטולה.

וודאו כי הטמפרטורות אינן גבוהות מדי, שהכלי מאוורר כראוי וכי הלחות נשמרת, בכל עת. השקעת מספר דקות ומספר שקלים בקניית תרמומטר- מחנות החיות הקרובה לביתכם- תתברר להיות אחת ההשקעות המשתלמות ביותר שעשיתם, חוץ מקניית הטרנטולה עצמה, כמובן. 

איוורור:

את כלי הפלסטיק נקבו מהחוץ אל הפנים, בכל היקפו. את המכסה נקבו מהפנים כלפי החוץ. בצורה זו תתאפשר זרימת אוויר חיונית בכלי.

וודאו כי חורי האוורור המנוקבים אינם גדולים מקוטר הראש חזה של הבייבי שלכם! כלל זה הינו הכרחי, על מנת למנוע את בריחתן או את היתקעותן ב"חצי הדרך אל החופש ".

שחרור טרנטולה בייבי שנתקעה בחור אוורור הינה מלאכה מורטת עצבים הדורשת עדינות רבה וסבלנות. חסכו לעצמכם את הטרחה (במקרה הטוב) או את עוגמת הנפש (במקרה הרע). 
 

ניקיון:

כפי שנכתב במאמר "כיצד מתחילים? ", טרנטולות הינן בעל חיים מאוד נקי.

הלכלוך היחיד המצטבר בכלי הינו הפרשותיהן וכדור פסולת המזון שאינו נעכל. בטרנטולות גדולות מומלץ להוציא, באמצעות מלקטת, את כדור פסולת זה, מיד לאחר הארוחה, על מנת למנוע שגשוג של אקריות. כך ניתן לשמור על ניקיון יחסי ולאפשר את החלפת המצע בכלי רק כאחת לחצי שנה.המקרה של טרנטולות בייבי הינו שונה.כדור המזון שאינו מעוכל, בדרך כלל, הינו קטן מכדי שיתאפשר לראותו או למוצאו בכלי וכמות ההפרשות הינה מזערית. בשל כך, יש להחליף מצע כבול כאחת לחודשיים.

במקרה בו המצע המדובר הינו נייר סופג מסוג כלשהו, מומלץ להחליפו אחת לשלושה שבועות עד חודש. כך תמנעו התפתחות עובש ופיטריות בכלי.
 

נשל:

טרנטולות "עולם חדש " אינן בוקעות מהביצה עם מעטה מושלם של שערות צורבות. מעטה זה הולך ומתפתח עם כל נשל, עד שהשערות מכסות את ביטנן. בשל כך, בטרנטולות בייבי, לא ניתן לצפות בתהליך "התקרחות " הבטן המלווה בהשחרת ה"קרחת ", המסמנים את בוא הנשל. טרנטולות בייבי הינן בעלות שכבת שלד חיצוני דקה מאוד. על כן הטרנטולה תשחיר במלואה, בימים הסמוכים לנשל.

סימן נוסף להתקרבות הנשל הוא סירובה של הטרנטולה לאכול. אך באם בטרנטולות גדולות הסירוב יחל כמספר שבועות ועד למספר חודשים לפני הנשל, טרנטולות בייבי עשויות לסרב למזון רק ימים מועטים לפני הנשל. יש פרטים שימשיכו ויאכלו אף יום לפני. לאחר הנשל, המלצתי היא לחכות כשלושה עד ארבעה ימים לפני שנעשה ניסיון ההאכלה הראשון. באם הבייבי מסרבת לאכול, הוציאו את המזון ונסו שוב למחרת. 

וידאו התנשלות של בייבי טרנטולההרמת הטרנטולה:

הטרנטולה הצעירה הינה עדינה מאוד, שברירית וזריזה בצורה מפתיעה. על כן מומלץ בחום שלא להרים אותה. אף תנועה קלה שבקלות עשויה להפחיד אותה והיא תפרוץ במנוסה, במהירות מסחררת, במעלה זרועכם לכיוון ראשכם או גבכם. אף ייתכן כי תזנק לרצפה כמוצא אחרון. בשל כל האמור מעלה, מומלץ להרים טרנטולה בידכם רק בלית ברירה, בעת העברה לכלי חדש או בעת ניקיון הכלי הקיים.

השתדלו תמיד להחזיק את הבייבי מעל למצע שירכך את נפילתה כגון: מיטה, שמיכה או שטיח. שימו לב, הרמת טרנטולה כרוכה בסיכונים רבים לטרנטולה. כל העושה זאת לוקח את הסיכון במודע ועל כן רצוי כי יעשה זאת בצורה שקולה ואחראית. 

וידאו הרמה של טרנטולה צעירהלסיכומו של דבר:

גידול טרנטולה הינו עניין פשוט ומהנה למדי, אשר אינו צורך משאבים רבים או השקעה יוצאת דופן. כל הנדרש ממך, המגדל המתחיל, הוא לעקוב אחר הוראות פשוטות אלו והבייבי שברשותך תגדל, ותתחזק.

טרנטולות הינן חיות נוי יפהפיות המתקיימות במגוון עצום של סוגים, גדלים וצבעים.

עיצוב הטרריום ומיקום הטרנטולה במקום מרכזי ויהווה תוספת יפהפייה למקום מגוריכם או לחדר בעלי החיים שלכם. היו בטוחים כי מובטחות לכם שנים של עניין והנאה מבעלי חיים מרתקים אלו.

רכישת טרנטולה בייבי מגיא גפני, טרנטולה-פיט, קודם כל ולפני הכול - רגע הקניה:

לרשותכם עומדות שתי דרכים לרכוש ממני, טרנטולה:

  1. להגיע אל ביתי לאחר יצירת הקשר עימי - במקרה זה, יחד עם הטרנטולה, יסופק לכם כלי קיבול, המתאים לגודל הטרנטולה, המכיל שכבת מצע (כבול קוקוס) ובמקרה של טרנטולות אילניות, אף קליפת עץ קטנה לעיגון הקורים הנטווים.
  2. משלוח - למה לצאת מהבית כשהטרנטולה יכולה להגיע אליכם? צרו עימי קשר, על מנת לקבל עוד פרטים על דרך רכישה זו.