big slide
טרנטולה

החלטת לקנות טרנטולה?

באם זוהי הטרנטולה הראשונה, מאמר זה יספק לך את המידע הנחוץ לך.

אני אישית ממליץ מאוד על קניית בייבי בתחילה ולא טרנטולה בוגרת. הדבר יאפשר לך להתרגל אל עצם העובדה שאתה מגדל עכביש ולא להכניס לביתך טרנטולה גדולה, שעלולה להראות מאיימת ומרתיעה בעיניך. בנוסף, תזכה גם לסיפוק מהצפייה בגדילתה, עד הגעתה לבגרות.

וידאו הכרות עם טרנטולות"בבואך לקנות טרנטולה, ראשית, עליך לברר:"

שמה המדעי של הטרנטולה

לטרנטולות שמות עממיים רבים. שמה המדעי המדויק יקל עליך במציאת התנאים הנדרשים לגידולה, מראה הפרט הבוגר וגודלו הסופי. באם המוכר זורק לך שם מומצא לחלוטין, אולי עדיף כי תפנה למישהו אחר.

גודל הטרנטולה

פרט זה הינו חשוב על מנת שתוכל להכין כלי מתאים מבעוד מועד, באם כלי שכזה אינו מסופק.

קרקעית או אילנית?

ישנן טרנטולות הזקוקות לשטח קרקע גדול יחסית, בעוד אחרות זקוקות לכלי גבוה. שאל את המוכר מאיזה סוג הטרנטולה שאתה עומד לקנות.

האם היא רגועה או עצבנית?

ישנם מינים אגרסיביים ומהירי תגובה, בעוד אחרים רגועים איטיים. ישנן טרנטולות אגרסיביות שהינן פשוט יפהפיות, אני ממליץ לך, המגדל המתחיל, שלא להתפתות לקנות ממוכר מין כזה בשל יופיו. ישנו צורך רב בניסיון על מנת להתמודד עימן לכן עדיף כי תיצמד בשלב זה למינים הרגועים. 

מיני טרנטולות מהסוגים ברכיפלמה (Brachypelma) וגראמוסטולה (Grammostola) הינם טובים כטרנטולה ראשונה. מינים אלו רגועים באופיים, רובם צבעוניים ואין דרישות מיוחדות לשם גידולם - מה שמקל עליך מאוד כמגדל מתחיל ומגדיל את סיכוייך לגדלה לתפארת.
 

וידאו שמסביר על כל מיני טרנטולות נפוצות בקרב מגדלים וגם מראה את סביבת הגידול של כל טרנטולהחשוב לציין:

ישנם מגדלים חסרי מצפון, אשר לא יהססו לרגע, למכור למגדלים תמימים וחסרי ניסיון, טרנטולה, שזוהתה על ידם כזכר שעדיין אינו בוגר מינית. על כן, התייחסו בחשדנות אל אדם, המוכר טרנטולה שאינה בייבי והטוען כי " המין לא ידוע ". קנו רק מאדם שניתן לסמוך עליו במאת האחוזים!

למעשה, גידול טרנטולה הינו תהליך פשוט, שאינו מצריך ידע מקדים רב.

תנאי גידול לטרנטולה:

לחות:

"טרנטולות זקוקות ללחות על מנת להקטין את כמות הנוזלים המתנדפת מגופם ולשם הקלה על תהליך הנשימה. בניגוד לטרנטולות בייבי, המוצצות נוזלים מהמצע הלח עליו הן חיות, כל טרנטולה, שגודלה עולה על 5-6 ס"מ, זקוקה לכלי שתייה כפקק הפוך בתחילה וכלים גדולים יותר בהמשך. אין לשים כדור צמר גפן או נייר טואלט בכלי, זוהי טעות נפוצה ומקור להתפתחות גורמים מזיקים! 

טמפרטורה:

"טרנטולות הינן בעלי חיים בעלי "דם קר", כלומר, שטמפרטורת גופן מושפעות מטמפרטורת הסביבה, ואין ביכולתן לחמם את עצמן ולשמור על חום זה (בניגוד אלינו, היונקים, שטמפרטורת גופנו הינה פחות או יותר קבועה).

הטמפרטורה האופטימאלית בכלי הטרנטולה מצויה בין 22?-28? צלזיוס, כאשר ישנו מעט שוני בסוגים השונים. בצעירותן הן רגישות יותר לטמפרטורות הנמוכות מכך, בעוד שבבגרותן טמפרטורת הסביבה יכולה לרדת מעט , כל עוד לא תרד אל מתחת לכ- 18?!

מצע:

  1. לטרנטולות המוחזקות בכלי קטן כקופסת פילם ניתן להשתמש בנייר מגבת לח כמצע. במקרה זה יש להחליף את הנייר פעם במספר שבועות, על מנת למנוע צמיחה של טחב ופיטריות.
  2. לטרנטולות שכבר מוחזקות בכלים בעלי קוטר של 5 סנטימטרים ומעלה, נשתמש במצע של כבול קוקוס או וורמקוליט. בערבוב של 60% וורמקוליט עם 40% כבול קוקוס נקבל מצע המאפשר לטרנטולות לחפור ולהפוך את המצע כרצונן.
  3.  בטרנטולות קרקעיות בוגרות, עובי שכבת המצע צריך להיות כ-10 סנטימטרים, בעוד שבטרנטולות אילניות אף 2-3 סנטימטרים יספיקו, כל עוד תקפידו על ריסוס מים להעלאת הלחות.

אוורור:

"לחות גבוהה וטמפרטורה גבוהה ללא אוורור מתאים הינם מתכון למחלות ולפגיעה אפשרית בבריאותה של הטרנטולה שלך. זוהי גם סביבה מצוינת לשגשוגם של טפילים כאקריות וזבובים קטנים. בנוסף, יש לחורר את המכסה ואת הרבע העליון בהיקף הקופסה . את החורים במכסה יש לחורר מחלקם הפנימי כלפי החוץ, על מנת לאפשר את זרימת האוויר.

וידאו הקמה והתקנה של טרריום בסיסי לטרנוטולה (יש טרנטולות שצריכות בית גידול מותאם במיוחד להם)ניקיון:

טרנטולות הינן בעל חיים מאוד נקי. הפרשותיהן הן מעין משחה לבנה, שאינה מסריחה ולאחר שהן מסיימות את ארוחתן, כל שנותר מהטרף הוא מעין כדור קטן של חומר שאינו ניתן לעיכול . גם את כדור הפסולת וגם את הפרשותיה היא ממקמת בפינה המרוחקת ממקום מושבה הקבוע. הלכלוך הנוצר בכלי נובע מהצטברות שאריות של מזון והפרשות, לכן ניקיון הכלי הינו חשוב ביותר ויעזור במניעת הופעתם של גורמים מטרידים. 

  1. זבובים קטנים המטילים את ביציהן בהפרשותיה של הטרנטולה וסוגי שונים של אקריות קטנטנות ניזונות משאריות המזון של הטרנטולה. כל שעליך לעשות הוא להוציא את "כדור" פסולת המזון ולדאוג שהמצע אינו ספוג מים אלא לח. 
  2. בכלי הטרנטולה הבוגרת יש להחליף את המצע בערך אחת לחצי שנה, תלוי במידת הליכלוך. את ההפרשות שהתייבשו ניתן להסיר באמצעות סכין (בזהירות, כמובן!).

אייך לנקות את בית הגידול של הטרנטולה חלק 1אייך לנקות את בית הגידול של הטרנטולה חלק 2מזון:

טרנטולות הן טורף רעבתן ויאכלו כל מזון חי המוכנס לכלי עד שישבעו. בתפריט שלהן בטבע מצויים זחלי קמח, צרצרים, תיקנים, חגבים, עכברים, לטאות ואף נחשים קטנים. עם זאת, רוב המגדלים בוחרים עם הזמן את המזון החי המועדף עליהם ואותו הם מגדלים. עוד חשוב לציין כי כל הזוחלים בארצנו ובכללם הלטאות והנחשים הינם בעלי חיים מוגנים בארצנו, על כן, בשום אופן, אין לנסות ולהשתמש בהם כמזון. בנוסף, הדבר יסכן גם את הטרנטולה.

  1. יש להאכיל בייבי כפעמיים בשבוע, בכל פעם זחל אחד או, באם מעוניינים בכך, להאיץ את גדילתו על ידי מתן שלוש- ארבע ארוחות בשבוע.
  2. למען הטרנטולות, רצוי לגוון מדי פעם ,אם כי אין להן תלות קיומית בכך. עקרונית, טרנטולה בייבי זקוקה למזון אחת ל 7-14 ימים ובוגרת אף יכולה שלא לאכול חודשים רבים. כל עוד שאין נראה כי ביטנה מצטמקת משמעותית בעקבות כך, אין סיבה לדאגה ויש להמשיך לספק נוזלים כרגיל. 

וידאו האכלת טרנטולותנקודה מעניינת:

ברחבי העולם, טרנטולות חיות בתנאי לחות הנעים בין 50%-80% ותחומי טמפרטורות שונים.

בגדול, ניתן לומר כי טרנטולות קרקעיות, שמקורן באזורים צחיחים, יחסית, הינן "צנועות בדרישותיהן" על מנת שלא יתייבשו. בעוד שטרנטולות אילניות וכאלו המגיעות מאזורים טרופיים דורשות השגחה צמודה יותר. עם זאת, טרנטולות מסוגים שונים, שלא נלכדו בטבע אלא גודלו בשבי, עשויות להסתגל, עם השנים, לאחוזי לחות נמוכים מעט מהרגיל וירדו לשתות מהכלי המוצע להן, כאשר הן זקוקות לכך.

לסיכום בונוס וידאו דוקומנטרי על טרנטולות, שווה צפייה!

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup