big slide
רקע בטרריום

אוקיי אנשים, אחרי הרבה מאוד זמן שהבטחתי את המדריך לאיך ליצור רקע סלעי כמו שאני יצרתי לטרריום של ששון התפנה לי מספיק זמן להכין עבורכם את המדריך הנ"ל. 

אז ככה, את הרעיון הבסיסי של ליצור רקע מפוליאורתאן מוקצף אני לא המצאתי אבל, שאר הרעיונות שהשתמשתי בהם על מנת להגיע לתוצאה שהגעתי בהחלט היו רעיונות מקוריים שלי

חומרים:

1. 1 ליטר של פוליאורטאן מוקצף בנוזל, כלומר שני מיכלים של 0.5 ליטר של 2 החומרים אותם מערבבים על מנת לקבל את הפוליאורטן

1 


2. מיכל 1 של שעווה – לשחרור הפוליאורטן מהתבנית לאחר הייבוש.

2 


3. שני לוחות דיקט 0.4 ס"מ עליהם ניצור את הרקע (עדיף דיקט חדש מנגריה שיהיה ישר ונקי מלכלוך).

3 


4. 2 דליים של גבס מחוזק שנקרא – קרמין. אני השתמשתי ב 2 דליים שכל אחד מהם הכיל 5 קילו גבס.


5. 1 בקבוק של דבק פלסטיק רגיל ( הדבק הלבן הפשוט) נשתמש בו על מנת לערבבו עם הגבס כדי ליצור גבס חזק אף יותר והכי חשוב גם גמיש יותר ועמיד יותר לזעזועים.

5


6. למי שהולך לשלב גזעים ברקע כמו שאני עשיתי יצטרך לקה לאטימה של הגזע לפני שמשלבים אותו ברקע.

6


7. לקה בספריי – כדי ליצור מרקם אחיד ולאטום את כל הרקע לאחר הסיום השתמשתי בלקה בצורת ספריי בצבע שקוף מט.

7


8. חומר להדבקת אריחים, או מה שנקרא דבק לבניה. ( סופר 7 – נקנה בטמבוריה)

8


9. 2 מטר של בד סקוטש (זכר ונקבה)

9


10. צבעים אקריליים, לא של טמבור, אלא שנקנים בחנויות ליצירה.

10


11. 2 ספוגים קטנים למריחה של צבעים על הרקע.

11


12. פוליאורטן מוקצף בתרסיס.

12


13. ושאר כלים לעבודה: סכין יפני, מברשת צבע, גיגית לערבוב הגבס וכו'.

14. תבניות מסיליקון ליצירת הצורות של הסלעיות של הרקע, להשיג את זה בארץ יכול להיות בעיה, את שלי הזמנתי מארה"ב מאיזו רשת חנויות לחומרי יצירה (במקור אמורים להשתמש בתבניות אלו ליצור נופים סלעיים במודלים של רכבות). ישנה אופציה נוספת שגם בה השתמשתי והיא ליצור תבנית בעצמכם מחומר שנקרא לטקס. אני לא ממליץ על שיטה זו מפני שהלטקס שמגיע בצורת נוזל הוא דיי יקר ובנוסף התהליך מאוד ארוך ומלכלך (התבנית שתראו בתמונת בהמשך לקח לי שבועיים להכין, ואני מתכוון שבועיים שכל יום הייתי מצפה את הסלע ב 3 שכבות של לטקס שבין כל שכבה לשכבה הייתי צריך לחכות 3-4 שעות לייבוש לפני מריחה של השכבה הבאה

13


15. המון אבל המון סבלנות, זמן פנויי ואופטימיות... גם למי שיש רקע באומנות וידיים טובות לפרויקטים כאלה ימצא שזה עוזר, אבל כל אלו שאין להם שום רקע או ניסיון ביצירה בהחלט יכולים להגיע לתוצאות יפות (כמוני למשל, שום רקע או ניסיון קודם ביצירה צביעה וכו')

עלות כוללת של חומרים: בסביבות ה 300 שקלים, אל תשכחו שהרקע שלי בגודל של 110 אורך על 60 גובה. לכן רקעים קטנים יותר יעזרו בפחות חומרים ולכן עלות נמוכה יותר להכנת הרקע. 


שלבי ההכנה:

קודם כל דמיינו לעצמכם איך אתם רוצים שהרקע יראה בסיום, כמובן דמיינו רק רעיון כללי שכן אני מבטיח לכם שבמהלך ההכנה עצמה המון דברים ישתנו והרבה רעיונות יצוצו לכם.

14
15
16


התחילו ליצור את הצורות הרצויות לכם מהתבניות:

17
18


לאלו שבחרו להשתמש בפוליאורטן צריך למרוח את הווקס בתוך התבנית לפני היציקה של הפוליאורטן כדי שנוכל לשחרר את היציקה לאחר הייבוש בקלות, ערבבו את החומרים שיוצרים פוליאורטן ושפכו לתבניות וחכו לייבוש (זמן ההמתנה הוא בערך 3 שעות), או למי שלא בחר להשתמש בפוליאורטן ורק השתמש בגבס.

19 


שפכו את הגבס לתבניות (הקרמין) וחכו לייבוש (זמן ההמתנה הוא בערך 30 דקות), אני לקחתי כל מני צורות ואף יצרתי צורות חדשות על ידי חיתוך חתיכות מיציקות קיימות על מנת ליצור גיוון ברקע.

לאחר שסיימתם ליצור את הצורות התחילו לארגן אותן על חתיכות הדיקט (שאליהן בסופו של דבר הן יודבקו) בסדר כזה שהם יצרו את הצורה הכללית של המראה של הרקע בו אתם מעוניינים.

20


את הצורות שיצרתם מפוליאורטן צריך לצפות ב 2 שכבות דקות של הגבס המחוזק על מנת לתת להן מרקם זהה למרקם סלעי טבעי.

דבר נוסף ששכחתי להזכיר הוא שבעת יצירת הגבס צריך לשפוך מעט דבק פלסטי לבן על מנת ליצור את אפקט החיזוק הנוסף, כמה דבק לבן ? זה לא ממש קריטי בואו נגיד שעל כל כוס של גבס מוכן (כלומר מעורבב כבר עם מים) בערך כף, כף וחצי של דבק פלסטי. לא לשכוח שהקרמין מתייבש במהירות לכן אין לכם יותר מדי זמן להתעסק איתו או להשאירו בחוץ (צריך לערבב אותו כל הזמן אחרת החומר שוקע ומתייבש בקלות, אתם כבר תבינו על מה אני מדבר כשתשתמשו בחומר הנ"ל). 

21


לאחר שסיימתם ליצור את כל הצורות הסלעיות לרקע, החלו בהדבקתן לחתיכות דיקט ולכך השתמשו בדבק הבנייה "סופר 7" אל תתקמצנו על כמויות הדבק שאתם שמים בבסיס הסלעים שכן אתם לא רוצים שאחרי כמה חודשים או אחרי מכה קטנה תעוף לכם חתיכה מהרקע.  

22
23


לאחר ייבוש הדבק החלו למלא את הרווחים שיש בין הסלעים שהדבקתם לדיקטים בעזרת הפוליאורטן המוקצף שמגיע בצורת תרסיס, אנו עושים שלב זה על מנת ליצור אחידות ברקע וטשטוש הגבולות בין כל חתיכה של סלע וסלע. חכו ליבוש ואחר כך החלו לעצב את האזורים בהם מרחתם את הפוליאורטן מהתרסיס עם סכין יפני כדי להתאים את האזור לשאר המרקם של הרקע.

אחרי זה צריך לצפות את האזורים האלו ב 2-3 שכבות של הגבס כדי להתאימם לשאר הסלעים ברקע.

24
25
27
28


לאחר הייבוש החלו ביצירת הגוונים הרצויים לכם על ידי ערבוב של הצבעים האקריליים. אני השתמשתי בשיטה של צביעה שחבר אמן לימד אותי ויצא שבאמת היה ממש קל והתוצאה מדהימה. השיטה היא שימוש בספוג במקום המכחול, עכשיו, אני צבעתי את כל הרקע בשכבה אחידה של הצבע בסיס שבחרתי לרקע והוא צהוב מדברי, ואחרי זה התחלתי ליצור הצללות וגוונים שונים שהביאו אותי לרעיון הכללי של הרקע בו הייתי מעוניין.

כמובן שאחרי כל שכבה של צבע חכו לייבוש של בערך חצי שעה עד שעה, תלויי בעובי השכבה וכמות הצבע בה השתמשתם.

29
30
31
32
33
34
35
36
37


אחרי שהכל התייבש השאירו את הרקע ל 24 שעות לפני שאתם מבצעים את השלב הבא.
עכשיו צריך לצפות את כל הרקע עם הספריי של הלקה האקרילית, רססו שכבה ראשונה של הלקה על כל הרקע, תהיו נדיבים שכן שלב זה חשוב מאוד וימנע מלחות ושאר נזקי זמן לחדור לתוך הרקע עצמו ולפגוע בצבע ושאר החומרים מהם עשויי הרקע. חכו לייבוש של בערך שעתיים ורססו שכבה נוספת אל תשכחו שהשכבות המרוססות מהספריי הן שכבות דיי דקות וצריך לבצע את התהליך הזה מספר פעמים ( 4-5 פעמים) עד להגעה לאטימה של הרקע על ידי הלקה. אחרי השכבה האחרונה תנו לרקע להתאוורר למשך 48 שעות לפחות לפני הכנסתו לטרריום.

38


שלב אחרון

השלב האחרון הוא יצירת איזור מאחורי הרקע שאותו נקבע לטרריום ונמנע מהרקע לזוז או ליפול קדימה בתוך הטרריום. לשם כך נשתמש ברצועות בד הסקוטש ונדביק אותן לגב הרקע (השתמשו בדבק שבו השתמשתם להדביק את הסלעים לדיקט) לא משנה איזה צד של הסקוטש את מדביקים לגב הדיקט ואיזה לזכוכית הטרריום עצמה ( צד הזכר או צד הנקבה) אחרי שהדבקתם את הסקוטש לגב הדיקט הדביקו את החלק השני של הסקוטש לזכוכית בתוך הטרריום באותו הגובה של הסקוטש אותו הדבקתם לדיקט . זהו, הכניסו את הרקע לטרריום והדקו את הרקע על הסקוטש ובדקו שאכן יש מגע בין שני צדי הסקוטש והרק מקובע לזכוכית הטרריום.

39

40
41
42


תודה לעומר האוזר

43