העמוד נטען...
big slide
מופעי בואה קונסטריקטור

הוג איילנדX קולומביאני, Sunset, Sunset Cross


מופע הסנסט הינו נושא למחלוקת עד עצם היום הזה בתחום העולמי, וזאת מכיוון שהנ"ל התפתח במהלך כמה שנים ומגדלים שונים פירשו בצורה מעט שונה אילו בואות ניתן להגדיר כסנסטים.

מופע הסנסט התחיל את דרכו בבית הריבוי DM Breeders, של דמיאן וג'ניפר סלגאדו. הרעיון המקורי היה לבחון את ההשפעה של מיזוג בין בואות מתפוצת הוג איילנד, לבין גן ההייפומלניזם.

בקצרה:

הייפומלניזם: מקור השם בצירוף מילים, הייפו=חסך, ופיגמנט המכונה מלנין, שהוא הצבע השחור בנחשים(באישונים של בני אדם למשל, הצבע השחור הוא בעצם מלנין). על כן, נחשים בעלי תכונה זו יהיו נקיים יותר מכאלה שאינם נשאים לתכונה. במקרה של בואות, מדובר בגן דומיננטי(בעבר התייחסו אל המופע הנ"ל כקו-דומיננטי, אך רבייה סלקטיבית לנקיון היום מונעת את האפשרות להבדיל באופן מהימן בין נחשים שהם הומוזיגוטיים לתכונה לבין נחשים שהם נשאים הטרוזיגוטיים. כדי ללמוד עוד, מומלץ לקרוא את המאמר בנושא גנטיקה).

מקור המופע בבואות הוא בשתי בואות מפנמה(אכן, מקור המופע הוא בבואות סנטראל אמריקן) שכול אחת מהן הגיעה לידי מגדל אחר(לאחר כמה חילופי ידיים). ג'ף ג'י ייסד את השם "אורנג'טייל הייפו"(Orangetail), וריץ' איהלה מיסד את השם "סלמון"(Salmon). בפועל, מדובר באותו הגן, שלקחו ושיבחו על גביו בשני ליינים נפרדים. בפועל, הגן כגן לבדו, ככול הנראה זהה. לא ניתן לדעת אם בואה הייפו היא אורנג'טייל או סלמון בלי לדעת את השושלת.

לעומת זאת, "הוג איילנד" הוא אינו מופע, אלא תפוצה. באיזשהו שלב, נפרדו האיים המכונים "איי החזירים"(הוג=חזיר בר) מהיבשת המרכזית, וכול בעלי החיים על גביו הותאמו במרוץ השנים למחייה בשטח קטן יותר, ועם פחות משאבים.

בואות הוג איילנד במקור הינן קטנות יותר מהבואות הקולומביאניות(אין לטעות, הן מאותו מין- Boa Constrictor Imperator), בעלי גווני אפור-קרם ואוכפים בגווני צהוב-חום. בואות אלה נחשבות "הייפומלניסטיות באופן טבעי" או במילים אחרות, המראה הסטנדרטי שלהן, ללא עירוב של מוטציות מוכרות, כבר עם נוכחות מדוללת של הצבע השחור.

כמו בואות אחרות, גם הן מחליפות גוונים במהלך היום בין שני מצבים- "בהיר" ו"כהה"(Light phase, Dark phase), אך מה שמייחד את הבואות הנ"ל הוא ההבדל הדרמטי שבין השניים- אותה הבואה יכולה להיראות אחרת לחלוטין בשלבים שונים של היום. ככול הנראה, יש צורך הישרדותי שהביא להתפתחות המנגנון הזה בבואות- למשל, בואות במהלך עיכול או הריון נוטות להיות כהות, מה שמאפשר ספיחת יותר אור שמש.

המסלול אל הסנסט

DM Breeders זיווגו בין סלמון שנרכש מריץ' איהלה לבין הוג איילנד, וכך במשך כמה דורות באמצעות רבייה סלקטיבית "עיצבו" בואות שנראו שונה מספיק ממה שהיה זמין בתחום, שהחליטו לתת להם את השם סנסט.

עם זאת, בשל חוסר בהירות מצד דמיאן במרוצת השנים, ושינוי ההגדרה באופן חוזר ונשנה, ניתן לראות גם בחו"ל וגם בארץ הרבה מקרים בהם נחשים שאינם "נאמנים" למראה המקורי מכונים סנסטים או סנסט קרוסים.

בבואות, כמו בתחביב, אין ספר חוקים. להלן מספר הגדרות נוקשות יותר ופחות, שנתקלתי בהן במרוץ השנים.

  1. בואות עם לפחות 50% תורשה מהוג איילנד, נשאים באופן הטרוזיגוטי למופע ההייפו\סלמון הן "סנסט קרוס". זיווג בין שני פרטים כאלה יביא 25% צאצאים סנסטים.
  2. בואות עם לפחות 50% תורשה מהוג איילנד, שיכולות לשחזר את השושלת שלהן אל הפרוייקט המקורי של DM Breeders.
  3. בואות שהן הטרוזיגוט לשתי תכונות- הייפו, ו"בלונד", שהוא לטענת הדוגלים בתיאוריה גן נפרד שמעניק את המראה הייחודי של ההוג איילנד ומבדל בין סנסט לבין סנסט קרוס.

אין ספק שהנושא מבלבל, ולכן, אני ממליץ לכם להתמקד בדברים שעליהם ישנו קונצנזיוס:

  1. סנסט וסנסט קרוס מפתחים לאורך השנתיים הראשונים לחייהן גווני כתום עמוק, ומפגינים באופן קיצוני יחסית הבדלים בין יום ללילה.
  2. בהרבה מקרים, סנסט וסנסט קרוסים יהיו קטנים יותר מבואות קולומביאניות, אך זה לא מחוייב במציאות מכיוון שבואות הוג איילנד כיום אינן קטנות יותר באופן גורף- הסלקציה הטבעית לפרטים קטנים יותר כבר לא חל בשבי. בנוסף, גנים נוספים שולבו בתוך הפרוייקט והריכוז של התורשה הקולומביאנית נהיה משמעותי יותר.
  3. ההבדל בין סנסט לסנסט קרוס ברור במיוחד בימים שלאחר ההשרצה, אך בחלוף הזמן, ובהתאם לאיכות ההורים, ההבדל הזה יכול להיטשטש.  

סנסט קרוס - שימו לב לגוון העמוק הכהה יחסית, עדיין ישנה נוכחות מכובדת של מלנין, אך פחות מבבואה קולומביאנית סטנדרטית. 

Sunset Cross boa


סנסט
 - כאן ניתן לראות את האיכות "הזוהרת" שסנסטים ניחנים בה. נחשים מאוד בהירים בעלי גווני פסטל חוורים ובוהקים. כמו שניתן להבחין, מדובר בנחשים מאוד "נקיים" עם מעט מאוד מלנין.

sunset boa


והנה תמונה מהשרצה, ניתן להבחין בנקל בין אותם פרטים זוהרים במיוחד לבין ה"קרוסים". כול הנחשים הנ"ל יפתחו גווני כתום ויעברו שינוי מנשל לנשל במהלך השנתיים הבאות לחייהם.

Sunset boa birth

הסנסטים בישראל

בארץ הרבה מאוד מהסלמונים וההייפו הנמכרים הם בעצם עם אחוז כזה או אחר של דם הוג איילנד היות והיה ריבוי עקבי ומוצלח של בואות אלה. עם זאת, בשל חוסר ידיעה, וגם בגלל שמדובר בנושא די סבוך, חל בלבול רב והמושג החל לאבד ממשמעותו.

במהלך 2006-2008 היו ריבויים בין נחשים עם אחוז גבוה יחסית של הוג איילנד, והצאצאים אכן נראו כמו אלה שהוצגו בתמונות מעלה.

החל מ2009 נעשה נסיון(שלימים צלח) לשלב את גן האלבינו אל תוך הפרוייקט, מה שדילל את המראה הקלאסי של הסנסטים כמו שהוא מוצג מעלה, והביא תוצאות אחרות, אם כי לא פחות יפות- כמובן שזה עניין של טעם וריח.

עצתי הכנה, בתור אדם שהיה מעורה ועקב אחרי התפתחות הפרוייקט בארץ באופן ער במרוצת השנים, היא לא להתייחס למונח "סנסט" ללא בחינת המראה של הנחש ושל האחים\הורים- רק כך באופן אמין תוכלו להבטיח כי בעל החיים אותו אתם רוכשים צפוי לתרום את התרומה הגנטית בה אתם חפצים.

נכון להיום הפרוייקט המשמעותי ביותר סביב החיות האלה נמצא בבית הגידול Quality Boas של תומר צבי, מצרף כמה תמונות של פרטים בבעלותו השייכים לפרוייקט.

צ'ילי ליין - בחר שלא להמשיך להטמיע את המונח סנסט בשל חוסר הבהירות שהשתרשה בו. מדובר בנחשים עם נוכחות גבוהה יחסית של מורשת הוג איילנד, הנשאים באופן ודאי או פוטנציאלי, גם לאלביניזם.

Chil line boa
Chil line boa


והתוצר של הפרוייקט הזה, "סאנרייז" (כינוי להוג איילנד קרוס סנגלואו)

Chil Sunrise boa 


קרדיט בגין התמונות: תומר צבי

על התמונות, בהתאמה. אין לשכפל את השימוש בתמונות אלה ללא אישור הצלם.

כול הזכויות על קטע המידע שייכות לאורן הראל, אין לעשות בו שימוש אלא באישורו המפורש של המחבר.

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup