העמוד נטען...
big slide
רקע מעוצב לטרריום

המדריך מסביר איך ליצור רקע בעל מראה סלעי טבעי לטרריום, שלב אחרי שלב.

אומנם המאמר מתייחס לטרנטולות, אך הוא יכול להתאים למרבית הזוחלים.

הרקע מוסיף לא רק לעיצוב הטרריום, אלא משמש גם את שוכני הטרריום שיכולים לטפס עליו. הוא גורם להם להרגיש פחות חשופים ולכן יותר נינוחים. אם מחזיקים מספר טרריומים על אותו מדף, הרקע ימנע מדייריו לראות אחד את השני.

הרקע יכול לשמש גם לטיפוס של לטאות ללא כריות הדבקה ברגליים כמו שממיות מנומרות וחרדונים מזוקנים, אך כדאי לוודא שהקיר לא גבוה מדי כדי שהם לא ייפצעו במקרה של נפילה.
הטרריום בתמונות הבאות הוא טרריום זכוכית בגודל 30x30x50 ס"מ.

החומרים הדרושים:

 1. לוחות קלקר בעובי 0.5 ס"מ (הכמות הדרושה היא בערך פי 2 מהשטח שרוצים לכסות)
 2. דבק לקלקר (שאינו מכיל סולבנטיים – חומרים ממיסים)
 3. מלט גמיש
 4. צבע בגוון הרצוי (ללא סולבנטיים)
 5. מגבונים לחים (והרבה!!!)
 6. דבק אפוקסי – אופציונאלי

כלי עבודה:

 1. אזמל
 2. מצת עם ידית ארוכה
 3. דלי פלסטיק לערבוב המלט והצבע
 4. כף או כלי אחר לבחישת המלט והצבע
 5. שתי מברשות (לפחות) בגדלים שונים, ומברשת קטנה לצביעת הפינות
 6. שפכטל

שלב 1:

בחר אזור עבודה מאוורר היטב, וודא שכל החומרים וכלי העבודה יבשים ומוכנים בהישג ידך.

יש לנקות היטב את הזכוכית בטרריום כדי לוודא שאין עליה כתמי שומן שיכול לגרום לרקע להתנתק ממנה. אפשר לנקות בעזרת סבון כלים, ולאחר מכן לשטוף במים ולייבש היטב.

1

טרריום נקי ומוכן לעבודה

שלב 2:

חותכים את משטחי הקלקר לגודל הרצוי. כדאי להחזיק שואב אבק בקרבת מקום בשלב הזה... מדביקים שכבה אחת של קלקר לקיר/קירות. אפשר ליצור חורים או זיגזג בקלקר בשביל העיצוב, אך יש לקחת בחשבון שזה מקשה על הציפוי במלט.

2

הטרריום לאחר הדבקת השכבה הראשונה

שלב 3:

עכשיו יש לתכנן כיצד אנו רוצים שהקירות ייראו. שוברים את הקלקר שנותר לפיסות קטנות יותר ומדביקים על השכבה הראשונה לפי העיצוב שבחרנו. ככל שנדביק יותר שכבות כך הרקע יראה מעוצב יותר. זכרו שיש לנקות מאוחר יותר את שכבות הקלקר ולכן לא כדאי ליצור צורות שלא יהיו נגישות אח"כ. אם רוצים ליצור מדפים, יש להשתמש במספר שכבות כדי לבנות אותם כך שיהיו יציבים.

יש להמתין לפחות 24 שעות לייבוש מלא של הדבק.

3

בניית מדף בשכבות

4

כך זה נראה לאחר ההדבקה

שלב 4:

ממיסים בעדינות את הקלקר בעזרת מצת מטבח רגיל בעל ידית ארוכה, בכדי לתת לקלקר מראה חלק ומעוגל יותר. יש להעביר את הלהבה במהירות ליד הקלקר בכדי להמיס אותו. היזהרו מכיוון שהקלקר נמס במהירות ויכול גם להידלק.

5

מצת ביתי פשוט עם ידית ארוכה

ניתן להשתמש במדלל, למשל טרפנטין, במקום במצת אך קשה יותר לשלוט על אופן ההמסה עם מדלל.
בכל מקרה כדאי לבצע ניסוי ל חתיכת קלקר בצד לפני שניגשים לקלקר המודבק.

6

הקלקר לאחר ההמסה

שלב 5:

מערבבים כוס מלט גמיש (המלט חייב להיות גמיש אחרת הוא ייסדק לאחר הייבוש) עם המון מים. המוצר הסופי צריך להיות נוזלי, אך מעט צמיגי יותר מדבש. מומלץ להכין כמות קטנה בכל פעם מכיוון שהוא מתייבש במהירות.
מורחים שכבה דקה מהמלט על הקלקר בעזרת מברשת או שפכטל. אפשר להשתמש המברשת הקטנה עבור הפינות והקצוות. את הזכוכית סביב הקצוות ניתן לנקות בעזרת מטליות לחות.

מניחים למלט להתייבש למשך 24 שעות לפחות.

אפשר לנקות את המברשות בקלות אם שוטפים אותן במים חמים מיד בתום השימוש.

7

לאחר שכבת מלט אחת (תקריב)

8

לאחר שכבת מלט אחת

שלב 6:

מערבבים כוס מלט עם מעט מים ועם 100 מיליליטר בערך של צבע. מוסיפים שכבה שנייה על הקלקר, ועוברים ביסודיות לוודא שלא מותר קלקר חשוף. אין לדלג על השכבה הראשונה מאחר והמלט ייסדק אם
נשתמש ישר בשכבה לא מדוללת.

מניחים למלט להתייבש במשך שעה בערך, ואז מערבבים מעט מלט עם הרבה צבע. את התערובת הזו יש למרוח באזורים העמוקים יותר בכדי לתת תחושת עומק לרקע. זה הזמן לתת לדמיון להשתולל ולצבוע בגוון שרוצים.
אם רוצים מראה טבעי אפשר למרוח את השכבה הסופית בזמן שהשכבה הקודמת עדיין לחה, כך הצבעים יתמזגו טוב יותר. יש לזכור שהמלט יגרום לצבע לקבל גוון בהיר יותר.

אפשר להוסיף גוונים בהירים בנקודות הגבוהות. טובלים את המברשת בגוון בהיר יותר ומנגבים במטלית נייר יבשה ואז עוברים על האזורים הגבוהים.
מניחים לצבע להתייבש למשך 24 שעות לפחות.

לא כדאי לבחור בגוונים כהים במידה ורוצים להשתמש בנורת חימום, מאחר והם סופגים את החום הרבה יותר מהגוונים הבהירים ועלולים להיות חמים מדי.

9

הרקע לאחר הצביעה 

שלב 7:

אם דיירי הטרריום צריכים רמת לחות גבוהה, ניתן לצפות את הרקע בדבק אפוקסי או שרף גומי (לטקס) ללא סולבנטים. המלט יכול להחזיק לחות של 50-60% לכן לא חובה להוסיף את הציפוי אם רמת הלחות הזו מתאימה לכם.

בעבודה עם אפוקסי יש להכין כמות קטנה מאחר והוא מתייבש מהר מאוד, וכן יש לעבוד בזהירות. קשה מאוד להסיר כתמים של אפוקסי שנשפך. מאחר וקיימים סוגים ויצרנים רבים, יש להכין את האפוקסי לעבודה עפ"י הוראות היצרן המופיעות על האריזה.

10

הקיר לאחר ציפוי אפוקסי

11

הקיר לאחר ציפוי אפוקסי

שלב 8:

מניחים לרקע להתייבש במקום מאוורר היטב במשך שבועיים בערך ולאחר מכן ניתן להכניס אליו את הדיירים החדשים.
יש להקפיד שהדייר החדש לא מנסה ללעוס את האפוקסי או המלט כדי שלא ירעיל את עצמו.

12

רקע נוסף בעל מראה טבעי יותר 

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup