big slide
טרריום טרופי

המדריך עוסק בהקמה של טרריום טרופי המבוסס על גידול הידרופוני (גידול במים) של צמחים. למרות שבמאמר המקורי הטרריום יועד לצפרדעים, אין סיבה שהוא לא יתאים לזוחלים או דו-חיים אחרים החיים בסביבה כזו. המטרה היא לבנות טרריום שיאפשר גידול של צמחיה עשירה ושיאפשר שילוב של מאגר מים או מפל כחלק מסביבת הגדול.

נתחיל בטרריום קטן ופשוט יחסית:

רקע:

הרקע אינו חובה בטרריום אך אין ספק שהוא מוסיף המון אפשרויות. מלבד האפשרויות שהוא נותן לעיצוב הטרריום, הוא יכול לשמש גם כמצע גידול לצמחים שונים, ויכול לשמש גם לטיפוס עבור בעלי חיים מסוימים. ניתן להשתמש בכבול או בסיבי קוקוס, ענפים ואביזרים שיאפשרו שתילה נוחה של צמחים לאחר מכן כמו למשל סלסילות פלסטיק. 

לפני יצירת הרקע יש לנקות היטב את הטרריום. משכיבים את הטרריום על הצד שעליו רוצים לבנות את הרקע. את המצע מדביקים לדופן בעזרת קצף פוליאתילן שחור. מומלץ לעקוב אחר ההוראות המצורפות לקצף שכן לכל חברה יש הוראות שימוש שונות מעט.

מסדרים את הענפים והסלסילות על הדופן לפני שמוסיפים את הקצף. לאחר שהחלטנו על העיצוב הסופי מתחילים לרסס את הקצף סביב הענפים והסלסילות כדי לקבע אותם.  לאחר מכן ממשיכים עם הקצף עד שיוצרים שכבה על כל הדופן. יש לבצע את הפעולה הזו במהירות מכיוון שהקצף מתייבש בשכבה החיצונית שלו תוך 5 דקות בערך.

כעת מוסיפים שכבה של בערך 2 ס"מ של כבול או סיבי קוקוס או תערובת של שניהם. לוחצים בעדינות על השכבה הזו כדי שתחדור לקצף ומניחים לזה להתייבש במשך מספר ימים

image002image001
image003

לפעמים הקצף מתכווץ מעט לאחר שהוא מתייבש ואז יש לחזור על הפעולה סביב הדפנות בעיקר.

אם משתמשים בענפים כבדים מומלץ להדביק אותם לדופן בעזרת סיליקון לפני שמוסיפים את הקצף, כדי שהמשקל שלהם לא יגרום לקריסה של הרקע או להיפרדות שלו מהדופן.

ניתן לראות בתמונות הבאות את חשיבות התזמון של הפעולה. במיכלים הבאים, בזמן שהוסיפו את הכבול למיכל השמאלי, הקצף במיכל הימני הספיק להתייבש ולכן נשארו קרחות ברקע.

image004 image005

לסיכום, שלבי הפעולה הם:

 1. מניחים את המיכל על הצד.
 2. מצמידים את הענפים הגדולים לדופן בעזרת דבק סיליקון.
 3. מכינים את הכבול או סיבי הקוקוס שישמשו לרקע.
 4. מכסים את הדופן בקצף פוליאוריתן ומייד מפזרים את שכבת הכבול שהכנו מעל.
 5. לוחצים בעדינות על הכבול כדי שישקע לתוך הקצף.
 6. מניחים לזה להתייבש במשך 3 ימים ואז מבצעים תיקונים אחרונים במידה ונדרש.
 7. שופכים את שאריות הכבול שנותרו במיכל.

השכבה התחתונה צריכה להיות גרגירי חצץ שניתן לרכוש במשתלות הידרופוניות. זוהי חרסית תפוחה שתפקידה לספק איזור רווי בלחות וחמצן למערכת השורשים של הצמחייה.

ניתן להוסיף רשת פיברגלס מעל החצץ. השכבה הבאה צריכה לשמור על לחות, ואפשר להשתמש בתערובת של כבול עם סיבי קוקוס או עם ספגנום מוס. 

image006image007image009image008

ניתן לראות בהמשך את התוצאה הסופית. הוסיפו גזעים וקליפת קוקוס על הקרקעית. הצמחים כאן הם ריצ'יה על הקרקעית, וג'אווה מוס על הקרקעית ועל הרקע. הג'אווה צומחת לגובה גבוה מדי אלא אם כן מוסיפים בעלי חיים שדורכים עליה, אחרת יש צורך בגיזום שלה. הריצ'יה נשארת נמוכה. 

image010

זוהי התוצאה הסופית לאחר חודשיים. ניתן לראות את הגובה שהג'אווה הגיעה אליו.

image011

כאשר שותלים את הריצ'יה היא נוטה להתייבש בחלקה העליון, אך בחלק התחתון היא ממשיכה להתפשט על המצע. בשלב הזה יש לרסס במים את המיכל לפחות פעם ביום!
לאחר שהיא מסיימת לכסות את המצע היא נהיית עמידה מאוד ואפשר להקטין את תדירות הריסוס במים.


בתמונות הבאות ניתן לראות את הריצ'יה בשלביה הראשונים:

image013image012image014image015image016
  

תאורה:

המפתח להתפתחות הצמחייה היא תאורה מתאימה. העוצמה הנדרשת היא בין 5000-6700 קלווין. יש להקפיד שהתאורה לא תחמם את המיכל יתר על המידה. רוב הצמחים משגשגים בטמפרטורה של בין 26-28 מעלות צלסיוס. אם הטמפרטורה גבוהה יותר ניתן לקרר את המיכל באמצעות מאוורר קטן (למשל, של מחשב).

ניתן להשתמש בתאורה פלואורסנטית לבנה (אור יום) . לטרריום באורך מטר יש להשתמש ב-4 נורות 40 וואט. לחילופין, ניתן להשתמש בנורות פלואורסנטיות מתברגות - 3 נורות 20 וואט. 

רצוי להחליף את הנורות לאחר חצי שנה עד שנה בשל ירידה בבהירות האור המופק מהן.

בריכות ומפלים:

הוספה של מפל היא פשוטה ביותר. מוסיפים משאבת מים תחת החצץ ומחברים אליה צינור שמגיע עד לראש המפל. לאחר מכן מציפים את הקרקעית עד ששכבת החצץ נמצאת כמעט כולה תחת המים. הרשת והמצע צריכים להיות מעל המים. אפשר להוסיף ענף שעליו יזרמו המים מהמפל חזרה לקרקעית.

כדי ליצור בריכה פשוט יוצרים חלל שבו שכבה נמוכה של חצץ, ללא מצע נוסף. ניתן לחתוך את הרשת שיושבת מעל החצץ כך שתתחום את הבריכה ותמנע קריסה של השוליים.

אפשר לקדוח חור בקרקעית המיכל כדי לרוקן אותו בשעת הצורך אך זה לא הכרחי, ניתן פשוט לשאוב את המים בעזרת המשאבה.

יש להחליף את המים מדי חודש-חודשיים.

התוצאה הסופית נראית כך:

image017image018image019image020image021image022image023

המיכל שבתמונות הוא מיכל בגודל 100x50x50 ס"מ, (נפח 250 ליטר).

הצמחים בהם נעשה כאן שימוש הם:

 • ריצ'יה (Riccia) על הקרקעית, צפה במים ועל הגזע במפל.
 • שרכים (Ferns) על הקיר האחורי בעיקר.
 • אנוביס ננה (Anubias barteri var. nana) הצמח הגדול על הקיר האחורי.
 • טחב ספגנום (Sphagnum moss) על הקרקעית.


וידאו המציג טרריום טרופי עם צפרדעי חץוידאו בניית ויוריום בהילוך מהירתורגם על-ידי דניאל וקנין והמידע נלקח מהאתר https://www.brianstropicals.com