העמוד נטען...
big slide

הקדמה:

האוטוצינקלוס (Otocinclus vittatus) הוא שפמנון אהוב ביותר בתחביב, בשל כך שהוא משלב גם יופי גם קלות גידול, וגם התנהגות מעניינת במיוחד. עוד מרכיב שבזכותו הפך שפמנון זה לפופולארי כ"כ, הוא חיבתו הרבה לאצות ויעילותו כמנקה.

האוטוצינקלוס הוא בין הזנים הקטנים ביותר במפשחת השפמנוניים, גודלם של האוטוצינקלוסים נע בין 2 סנטימטרים עד 6 סנטימטרים.. יש לו קווים לא סימטריים בצבעים - לבן ושחור. הרבה מגדלי נוטעים להתבלבל בין אוטוצינקלוס לשועל מעופף, לשועל מעופף יש קווים סימטריים באותם הצבעים של האוטוצינקלוס.

האוטוצינקלוס הינו דג בעל וורציות רבות, וישנם כ- 17 זני אוטוצינקלוס ברחבי העולם. האוטוצינקלוס מצוי בטבע בהרי האנדים, נחלים שמתחברים אל האמזונאס, האורינוקו, נהרות פאראנה ובנחלי ניקוז אל תוך האוקיינוס האטלנטי בדרום מזרח ברזיל.

הבדל בין המינים:

הנקבות גדולות יותר ורחבות יותר מהזכרים. במיוחד בתקופת הרבייה.

Otocinclus vittatus male female

מושבה | להקה:

כדי לדמות לאוטוצינקלוס סביבה באקווריום הביתי כסביבה בטבע, שמטרתה לגרום לרבייה להצליח בצורה טובה נזדקק ל- 3 פרטים לפחות בלהקה. היחס המומלץ של זכרים ונקבות הוא - זכר אחד על כל שתי נקבות.

עיצוב | דקורצייה:

רצוי לשכן את האוטוצינקלוס באקווריום עם צמחייה שופעת מכיוון שהוא כאמור חי בסביבת צמחים, ואצות בטבע, ודבר זה מסייע לדמות את סביבתו הטבעית.

האוטוצינקלוס יהנה לאכול אצות מצמחים וגזעים אשר נמצאים באקווריום. 

אופן הרבייה:

בשביל לעודד רבייה מומלץ בעת החלפות מים לוודא שהמים בכמה מעלות מתחת לטמפ' המים באקווריום.

על מנת לעזור בזיהוי רבייה באקווריום (הזוג יהיה בצורת האות "T" בזמן הטלת הביצים). הנקבה מצביעה עם החרטום היישר לתוך בטן הזכר.

תנאי האקווריום:

  • נפח מינימלי לאוטוצינקלוס 25 ליטר. עדיף לשכנו עם 3 מבני מינו.
  • טמפ' רצוייה לאוטוצינקלוס 23-26.
  • טמפ' רצוייה לאוטוצינקלוס זברה 23-26 צעלות צלזיוס. 

השותפים האידיאלים לאוטוצינקלוס הם דגי להקות רגועים, משריצים חסרי חוליות וכדומה...

אוטוצינקלוס - ערכי מים:

  • PH: 5.5-7 
  • GH: 5-15

אוטוצינקלוס זברה - ערכי מים:

  • PH: 5.7
  • GH: 2-12

מומלץ שיהיה באקווריום פילטר בעל הספק גבוהה בשביל ליצור זרימת מים חזקה. ניתן להוסיף צינור הנקרא "חליל" לפילטר בשביל לכוון את זרימת המים מהפילטר.ומומלץ ליצור זרימת מים על פני המים בשביל חמצון יותר מסיבי. 

תזונה:

האוטוצינקלוס הינו צימחוני, לכן חשוב שיהיו לו די אצות באקווריום. ניתן לספק זאת ע"י תאורה חזקה והרבה שעות תאורה.

חובה גם להאכילם במזון שוקע יעודי לשוכני קרקעית, לאור הסיבה שהאוטונציקלוס צמחוני, רצוי שהמזון יהיה מועשר באצה מסוימת. כגון: ספירולינה.

כאשר לא מאכילים ואין מספיק אצות באקווריום האוטוצינקלוס עלול לאכול חלקים עדינים מהצמחים. אין להסתפק באצות אשר גדלות באקווריום הביתי, כלומר- יש לדאוג להאכלות קבועות.

רוב תמותות המנקים (לא רק של האוטוצינקלוס) קורות בשל מחסור במזון.

ניתן להאכילו ב- קישוא, מלפפון, זחלי יתושים, שאריות אוכל של דגים, וכדומה...

טיפול בביצים | דגיגים:

הביצים יוטלו בד"כ על הצד האחורי של עלה רחב או על סלע שטוח, במערה או על זכוכית האקווריום. מומלץ להעביר את הביצים לאקווריום אחר בשביל להבטיח שרידה מירבית של הצאצאים.

את הדגיגים ניתן להאכיל באינפוזיריה. שק החלבון נגמר אחרי יומיים-שלושה. מיד לאחר מכן, יש להאכיל את הדגיגים במזון הנקרא אינפיזוריה, ולאט ולאט לעבור למזון מסחרי.

ביצי אוטוצינקלוס (אוטו' בקיצור) ברוב המקרים יהיו מוטלות מתחת לעלה בצמחייה.

וידאו הקמת אקווריום מושבה לריבוי אוטוצינקלוסכל הזכויות שמורות ל-Hanan97
כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup