big slide
מחזור החנקן באקווריום

הדבר שהכי חשוב לעשותו זה לבסס ולטפח מושבות בריאות של בקטריות בפילטרים ובחצץ. ללא מושבות אלו לאק' שלך לא תהיה האפשרות להתמודד עם תרכובות החנקן הרעילות שמיוצרות ע"י הדגים וע"י ריקבון של דברים אורגניים (שאריות מזון, חלקי צמחים מתים....), ישנם שני סוגים של מושבות בקטריה שעלינו לטפח ועליהם אני אפרט. 

הקבוצה הראשונה של הבקטריות (לדוגמא-(nitrosomonas, תפקידם הוא להפוך את התרכובת הרעילה אמוניה (NH3) לתרכובת פחות רעילה ניטריט (NO2). לבקטריות אלו לוקח בערך שבועיים עד שהם מגיעים לכמות כזו שתוכל לטפל בכל האמוניה שתיווצר באק', במשך זמן זה ריכוז האמוניה באק' עלול להגיע לרמה שמסכנת את חיי הדגים.

הקבוצה השנייה של הבקטריות (לדוגמא-(nitrobacter, תפקידם הוא להפוך את הניטריט לתרכובת עוד פחות רעילה -הניטראט (NO3). לבקטריות אלו לוקח כעשרה ימים עד שבועיים (מרגע ההופעה של כמות נכבדת של ניטריט באק') עד שהם מגיעים לכמות שתוכל לטפל בניטריט שייווצר. במשך זמן זה ריכוז הניטריט באק' עלול להגיע לרמה שמסכנת את חיי הדגים.

לאחר ששני סוגי מושבות בקטריה הנ"ל התבססו, ריכוזם של האמוניה + ניטריט צריך לשאוף לאפס. אך הריכוז של הניטראט ילך ויעלה לאורך הזמן ואז הוא עשוי לסכן את חיי הדגים... איך נפתרים ממנו?

ישנם 3 שיטות עיקריות:

  1. הראשונה שימוש בצמחים שייקחו מהמים את הניטראט וישתמשו בו לצריכם.
  2. השיטה השנייה היא החלפות מים.
  3. השיטה הנוספת היא הפיכת הניטראט לחנקן אווירני + חמצן (בדרך כלל משתמשים בה במיכל של מים מלוחים וזה מתבצע ע"י חול חי, סלעים חיים....).

ראוי לציין שבארצנו החובב הממוצע נוטה להעמיס כמה שיותר דגים בכמה שפחות נפח מיכל ולכן בדרך כלל כמות הצמחים שיש במיכל לא מספיקה בכדי לטפל בכל רמת הניטראט שתיווצר! ולכן, החלפות המים זהו דבר בלתי נמנע.

שימו לב: החלפת מים אחת לא מורידה לגמרי את כל כמות הניטראט אלא מורידה את הריכוז זמנית ולכן החשיבות של החלפות מים סדירות נמדדת בזהב.

אמוניה - איך ?

המקור העיקרי לאמוניה במי האק' זה מהדגים. האמוניה נוצרת בדג (בעיקר התפרקות של חלבונים) ומופרשת למי האק' בדיפוזיה דרך הזימים, וזאת בתנאי שריכוזה במים נמוך מריכוזה בגוף הדג, אם ריכוז האמוניה במים גבוה מריכוזם בגוף הדג האמוניה תנוע בדיפוזיה לתוך הדג ותהרוג אותו.... במים האמוניה נמצאת בשני צורות: צורה חסרת מטען וצורה טעונה (יון האמוניום NH4+) הצורה הטעונה פחות רעילה מהצורה הלא טעונה. ככול שהטמפרטורה והחומציות (PH) גבוהים יותר כך האמוניה רעילה יותר, וככול שריכוז המלחים במים גבוה יותר האמוניה פחות רעילה.

מילאתי את האק' במים איך אני מתחיל את התהליך ?

ישנם כמה דרכים הזולה ביותר היא לרכוש מעט אמוניה ולהוסיף אותה לאק', או לקנות מספר דגים זולים ועמידים שיהיו "מייצרי אמוניה". אם בחרתם בשיטה השנייה שימו לב: לא לאכלס את האק' ביותר משני דגים ולא להאכיל אותם הרבה אחרת רמת האמוניה תעלה במהירות והדגים ימותו לפני שהתהליך יסתיים. ובנוסף ניתן גם להוסיף תרחיף שמכיל את הבקטריות הנ"ל.

מתי אפשר כבר לאכלס את האק' בדגים שאני רוצה שיהיו שם למשך תקופה ארוכה ?

לאחר כשבועיים ניתן לאכלס את האק' באוכלוסיה המתוכננת, וגם אז לאכלס לאט לאט ובכמות קטנה של דגים. מומלץ בנוסף שלאחר הוספת כל דג לבדוק את רמות הניטריט ורק מתי שיא שוב שואפת לאפס להוסיף עוד דגים. 

במאמרון זה נתתי מספר טיפים כיצד למנוע תמותה של דגים כשהחובב מקים אק' חדש, בעזרת המון סבלנות ניתן להקים אק' יציב ביולוגית, אך חשוב גם לזכור שבשביל שהאק' ישגשג בחירת האוכלוסייה חייבת להיעשות לפי התאימות של הדגים / צמחים זה לזה ולא לרוץ ולקנות דגים רק בגלל שהם יפים. 

בהצלחה למתחיל.

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup