big slide
אקווריום צמחיה

ההחלטה לגדל צמחים חיים באקווריום טובה משתי סיבות:

 1. היופי שצמחים אלו מוסיפים.
 2. הבריאות המשופרת שהצמחים הללו מעניקים לאקווריום, בהינתן טיפול נאות.

עם תוספת הצמחים לא רק שהאקווריום מקבל מראה טבעי יותר, אלא אף נראה כי הדגים מתנהגים באופן טבעי. מאמר זה מניח כי קיימים בקרב הקוראים יסודות מסוימים בהבנת הטיפול בדגים ובטיפול באקווריום. בהמשך, אנסה להשלים את החסר להתחלה הטובה ביותר לגידול צמחים יפים באקווריום.

א. סוגי מצע

במקרה דנן, המצע משמש מקום לצמחים להשריש בו שורשים. בדיוק כמו בצמחי הבית, החומר בו אנו שותלים את הצמחים חשוב ביותר שכן הצמחים שואבים ממנו את מקורות התזונה שלהם. בבחירת המצע עלינו להתחשב בסוגי הצמחים שברצוננו לגדל ולהבין את צורכיהם. רוב סוגי הצמחים מקבלים תזונה מועטה מהשורשים ומשתמשים בשורשים כעוגן, לעומת צמחים מסוימים המסתמכים בעיקר על שורשיהם ועל מצע איכותי כמקורות תזונה.

הטעות הנפוצה ביותר היא לקנות את המצע הזול ביותר ולהבחין, חודש אח"כ, כי הצמחים אינם צומחים היטב. מצע איכותי הוא יקר, אך בסופו של תהליך מתגלה כמוצדק. כל הצמחים זקוקים לאספקת ברזל (FE) לגדילה. מצע כמו ELOS או ADA מספקים ברזל לצמחים לטווח ארוך באמצעות השורשים. מצעים אלו יקרים בהחלט, אך מעניקים התחלה טובה לגידול צמחים.

הצמחים יגדלו גם במצע בינוני באיכותו אך גודלו של המצע חשוב מאוד. המצע צריך להיות מורכב מגרגירים קטנים, כאשר דישון טוב חיוני להספקת חומרי המזון ע"י הצמחים. ניתן להציע שכבת כבול וחמרה מתחת מצע הרגיל, זאת בכדי לספק את הברזל הנדרש ע"י הצמחים.

רצוי להיזהר בהמשך מהפרעה לשכבה זו, שכן אם נחדור אליה ונאפשר לחלקים ממנה לחדור למים, תיווצר בעיית אצות. בכל בחירת מצע, עלינו להקפיד על עובי של כ- 6/8 ס"מ. חסכון בעלויות נשיג עם פריסת דשן על הקרקעית של כ- 4-5 ס"מ, ומעליו עוד 2-3 ס"מ של מצע עדין.

ב. תאורה למיכל

סעיף זה הוא הגורם העיקרי להצלחה או כישלון של אקווריום הצמחים. בד"כ, התאורה המסופקת עם רכישת האקווריום מספיקה רק לצפייה בדגים. תאורה זו אין בה די בכדי לגדל בהצלחה את מרבית הצמחים הקיימים.

קיים כלל אצבע הידוע למרביתנו ונקראת "וואט לליטר" - נוסחה זו יכולה לקרבנו לכמות היעד הנדרש של וואטים שנצטרך, אולם נוסחה זו נדרשת כוונון קל עבור חלק ממיני הצמחים היותר תובעניים. בד"כ 0.75 - 0.5 וואט לכל ליטר יספיקו עבור מרבית הצמחים הדורשים "תאורה מתונה".

הבה נשתמש במיכל לדוגמא:

מיכל בינוני של כ- 240 ליטר, בו נשתמש בתאורה המסופקת עם הרכישה, בד"כ 2 נורות פלורוסנט של כ- 40 וואט, הרי שבחישוב פשוט, יש לנו בקושי 0.33 וואט לליטר (240 ליטר : 80 וואט). מעט מאוד צמחיה תצמח ב- 0.33 וואט לליטר (חוץ אולי מקצת אצות).

הרמה המינימאלית הרצויה (0.5 - 0.75 ) מחייבת לפחות להכפיל את כמות תפוקת הוואטים. אם נשתמש ב- 4 נורות פלורוסנט של 40 וואט, נגיע לרמה של 160 וואט שהיא רמה מספקת.

היות ותמיד קיימת בעיית המקום הפנוי מעל למיכל, בכל הקשור לתאורה, אנו זקוקים לקבל יותר תפוקת תאורה באותו השטח הקיים. קיימות מספר דרכים לכך:

 1. הדרך השכיחה יותר היא באמצעות נורות פלורוסנט T8 המגיעות בהספקים ובאורכים שונים.
 2. דרך טובה ויעילה יותר היא נורות ה-T5, נורות פלורוסנטיות בעלות הספקים גבוהים וקוטר קטן יותר מקודמותיהן ה-T8.
 3. דרך נוספת שהחלה אך להיכנס למודעות בעלי אקווריומי מים מתוקים הינה השימוש בנורות פריקה, כמו מטל הלייד, כספית וכו'
 4. הדרך האחרונה שאציג כאן היא נורות הCF, או הפלורוסנט הקומפקטי. בקרוב אכניס נורות אלה לשימוש באחד האקווריומים שלי. נורות אלה נמצאות בשימוש זמן רב בעולם המערבי ובעיקר בארה"ב, בעיקר בשל מחירם הנמוך והספקם הגבוה יחד עם אורכן הקצר המאפשר הכנסתם לכל אקווריום.

נקודה חשובה לציון היא הכלל "וואט לליטר", בהתייחס לאקווריומים קטנים יותר. יתכן ונמצא במצב בו אנו מגיעים ליעד של 0.5 וואט לליטר, אולם עדיין חסרה העוצמה (בהירות כמות האור הנפלטת) של הנורות בהן השתמשנו.

לדוגמא:

במיכל של 40 ליטר, אם נתקין 2 נורות פלורוסנט רגילות של 18 וואט (2 * 18) נגיע לרמה "מתמטית" טובה של 0.9 וואט לליטר אולם עדיין יש לנו רק 18 וואט של עוצמת תאורה. במצב זה יקשה הגידול של צמחים מסוימים, על אף העובדה כי מתמטית, אנו במיקום הנכון.

כעת, אם ניקח את אותו האקווריום של 40 ליטר ונתקין בו נורת פלורוסנט קומפקטי אחד (1*36) - יש לנו את אותה כמות וואט של 36 אולם מבחינת "העוצמה", יש לנו עוצמת נורה של וואט בה נוכל לגדל כמעט כל צמח שנרצה.

כלל "הוואט לליטר" הוא כללי ביותר ויש להשקיע מחשבה נוספת באפשרויות התאורה הקיימות לפני התקנת האקווריום עצמו, אולם עלינו תמיד לזכור כי לגידול טוב של צמחים נדרש לא רק הכלל של "וואט לליטר" אלא גם "עוצמת התאורה של הנורה".

ג. צרכי תזונה של צמחי האקווריום

כעת, לאחר שהתקינו באקווריום מצע טוב ותאורה מתאימה, עלינו לספק לצמחים תזונה מאוזנת של חומרי מזון לגידול צמחים בריאים ליופי ולבריאות הדגים. ראשית, ככול שהתאורה חזקה יותר, כך יהיו הצמחים רעבים יותר. אם יחסרו לכם מרכיבי מזון מסוימים, התוצאה תהיה עלים מצהיבים, גידול איטי, גבעולים צנומים וכדומה - כולם סימנים למחסור בתזונה.

המפתח כאן הוא מציאת איזון טוב בין תאורה וחומרי מזון להשגת צמיחה אופטימאלית של הצמחים וזאת ללא היווצרות בעיית אצות חמורה. אצות תופענה כאשר נתעלם מחלק חשוב בתכנית ההזנה של הצמחים. כעת תוכלו לרכוש חומרי דישון מצוינים במחירים הוגנים לכל נפש אצל ברוך מור. 

מתי לדשן את הצמחים

ידוע כי עלינו לאפשר לצמחים להתבסס באקווריום למשך 4 שבועות לערך לפני שיתחיל הצורך בדישון. זמן זה עשוי להתארך באקווריום בעל תאורה נמוכה או להתקצר עם תאורה חזקה. 

הדרך הטובה ביותר לדעת מתי להתחיל בדישון היא ע"י התבוננות בבריאות הצמחים. קצב הצמיחה באקווריום חדש הוא נמוך בד"כ אולם בבעיית בריאות הצמחים ניתן להבחין מייד.

מה הצמחים צריכים

 1. חומרים מזינים (Micro Nurient) - אלו זמינים במי הברז שלנו בד"כ,אולם עם הזמן ניתן להשתמש בדישון נוזלי, בעיקר באקווריומים עם תאורה חזקה והזרקת CO2. ניתן להתחיל במינון המומלץ עם הרכישה, כאשר לצמיחת הצמחים, אנו עשויים לגלות כי נזדקק להעלאת המינון במעט. מינון מוגזם מאידך יוביל לצמיחת אצות.
 2. Macro Nurient - בעיקר חנקן, אשלגן ופוספאט.
 • ניטראט - רמת היעד כאן 5-10 ppm.
 • פוספט - רמת היעד היא 0.5-1 ppm.
 • אשלגן - רמת היעד היא 20 ppm.

אזהרה: יש להיזהר שבעתיים בקביעת המינון של Micro Nurient מינון יתר במקרה הטוב יגרום לאצות, אך במקרה הגרוע יגרום להרג הדגים. יש להקפיד על בדיקת איכות ומתן מינון במנות קטנות. תהליך קביעת משטר הדישון באקווריום לוקח שבועות לתכנון ויכול להשתנות עם הזמן.

דשן של מצע - צמחים רבים (חרבות, קריפטוקורין וכו') ניזונים בעיקר ממערכת שורשיהם ועליהם לקבל את מקורות המזון הנדרשים בדרך זו. ניתן להשיג אצלי גם טבליות דשן למצע או לבנות מצע מדושן שיונח לפני הנחת החצץ העליון ע"י שילוש של כבול וחמרה (ראה מאמר נפרד).

CO2, פחמן דו חמצני

תוספת CO2 חשובה ביותר להשגת צמיחה עשירה של הצמחים, בייחוד אם רמת התאורה מצויה מעל ל- 0.5 וואט לליטר. באקווריומים בעלי תאורה נמוכה הדרישה ל- CO2 נמוכה יחסית ותוספת זו אינה נדרשת במיוחד, אולם השימוש בCO2 יעודד צמיחה טובה וימנע אצות גם ברמות תאורה אלה. רמת היעד ל- CO2 נעה בין 20-30 ppm ואף יותר, אולם ברמות גבוהות יותר, חלק מהדגים יחל להראות סימני מצוקה. אין בכוונתי להרחיב כאן בכל הקשור לתוספת ה- CO2, ראו מאמר נפרד.

בעיקרון, קיימות 2 דרכים להוספת CO2 לאקווריום:

 1. מכלי CO2 דחוסים - באקווריומים בעלי נפח של 200 ליטר ומעלה זוהי הדרך הטובה ביותר. דרך זו יציבה יותר, ויכולה לספק כמות מספקת של CO2 ללא קשר לגודל המיכל. למרות העלות הגבוהה שברכישה, עלות האחזקה והתחזוקה זולות וקלות לעומת האופציות השונות.
 2. מערכת CO2 אורגנית - הדרך הזולה יותר. במכלים קטנים יותר, ניתן להשתמש בדרך זו להשיג את הרמות הדרושות של CO2. דרך זולה מהותית מהמכלים הדחוסים ומספקת כמות הולמת די. הבעייתיות של גישה זו היא הזמן המושקע בה, הלכלוך, וחשוב יותר, חוסר העקביות של קצב בועות הCO2 במים. קיימות גם מערכות אורגניות של חברות שונות השונות מהDIY בכך שהם מעוצבות יותר ובעלות דפיוזרים טובים יותר מאבן האוויר בה כולם משתמשים. 

וידאו - אקווריומי צמחייה וסוגי צמחים


 

סיכום

המאמר הזה הוא בעצם סיכום של היסודות להקמת אקווריום צמחים ברגל ימין. אם נסכם את כל המאמר, ניתן לציין כי מצע טוב, תאורה מתאימה ודישון הולם יובילו ליצירת אקווריום "טבעי" ומוצלח לטובת הצמחים והדגים. 

המאמר נכתב על-ידי ברוך מור

ברוך מור - FRESHREEF, המדריך שלך לעולם אקווריומי הצמחייה.
רש"י 38 ר"ג (פינת אבא הילל)
א-ה 10:00-20:00
ו 10:00-15:00
שבת - מנוחה
03-5750000 , 052-3330012
WWW.FRESHREEF.COM