big slide
לורי קשת

קיימים בעולם שני סוגים של לורים. (שם מדעי: Loriinae) אלו החיים ביבשת אוסטרליה הנקראים גם לורים קטנים, ואלו החיים במדינות טרופיים הנקראיים גם לורים גדולים. הלורים החיים באוסטרליה, הסוג הקטן הם גם המוכרים ביותר.

כדוגמא: לורי קשת, לורי בלייק קייפ, רד לורי, מוסק לורי, לורי דאסקי וכו...יש גם את הלורי סווינסון שהוא ממשפחת הקשת והוא הלורי הנפוץ ביותר נקרא לורי סווינסון בגלל צבעיו, מאד דומה לקשת עצמו אבל יש כמה צבעים שונים.

הלורים החיים במדינות טרופיות,או לורי גדולים, כדוגמא הלורי דובנבוד, לורי שחור, לורי קרדינל, לורי כחול-ברק, לורי צהוב-ברק וכו... הם פחות מוכרים מכיוון שהם לא נפוצים בקרב מגדלים, לא קל להרבות אותם וזו הסיבה שהמחיר שלהם הוא גבוה יותר.

הלורים הקטנים כמעט ולא מדברים, צריך להשקיע המון כדי ללמדם מילה או שתיים. אבל הם מאד כייפים ושמחים לסביבה והבעלים. הלורים הגדולים הם הרבה יותר דברניים אבל לעומת זאת מאד רעשנים, זה דורש מגדל עם ניסיון רב עם תוכים כדי ללמד אותו לא לעשות רעש ולחנך אותו. הלורים הם תוכים מאד פעילים, שמחים, הימפרקטיבים שמאד אוהבים תשומת לב. חשוב לדאוג שיהיה להם תמיד משחקים ואם אפשר בת זוג. אבל הם יכולים לחיות לבד גם.

וידאו הכרות עם לורי קשת, בוידאו ניתן לשמוע את הקולות שהלורי קשת עושה וגם לצפות בכמה בזמן תעופה, צולם בגן החיות שבעיר פראגמבנה גוף

במבנה גוף הלורים יש מקור מאד חד המסוגל לחתוך כמו מספריים. זה אומר שלא מומלץ ללטף באזור המקור של הלורי, במיוחד לורי שאתם לא מכירים ויודעים אם הוא מוחתם ורגיל לאדם, כי זה עלול לכאוב מאד.

ללורים יש לשון מיוחדת שעוזרת להם לקצור את הנקטר.

מזון

הלורים ניזונים בטבע מנקטר פירות, פירות וירקות, לא כמו תוכים אחרים שרגילים לגרעינים, גרעינים הם רעילים ללורים וזה מקצר את חייהם. לורים אוסטרליים או הקטנים מבין משפחת הלורים והם חיים לרוב מנקטר של אקליפטוס, מלאלוקה, מברשת בקבוק, גרביליאה (סוג של עץ). באנגלית: melaleuca, bottle brush and grevillea. הם גם ניזונים מפירות, פרחים והניצנים שלהם, פירות יער, גרעינים של עצים באזור המחייה הטבעי שלהם, ניצני עלים, חרקים שתופסים בסביבתם וזחלים.

בשבי הם אוהבים פירות במיוחד ולא כל מה שרשום כאן, לורים לא אוהבים שמפריעים להם באמצע הארוחה שלהם, הם עלולים להיות אגרסיבים. מומלץ בשבי לתת ללורים פירות העונה על בסיס יומי, הם מאד אוהבים תפוחים, אגסים, ענבים, פירות הדר, ועוד הרבה דברים. את הפירות והירקות שנותנים יש לחתוך באמצע ולתלות בתקרת הכלוב או לשים בכלי, אין להניח ברצפת הכלוב כי הלורים עושים את צרכיהם ברצפה בתדירות גבוהה. יש לבדוק שאין מדבקת יבואן בפירות או ירקות שמגישים לתוכי ואם כן יש להסיר אחרת הוא עלול להיחנק מזה וזה רעיל מאד ועלול לעשות נזקים חמורים מאד.

בשבי הלורי ניזון מדייסה מיוחדת שזה האוכל החשוב שלהם. שם יש כל מה שהם צריכים. חשוב להחליף כל יום את האוכל, גם אם התוכי לא סיים את כל האוכל. ישנם מגדלים שמכינים במיקסר דייסה עם מגוון פירות וירקות שמותר לתת, מים פושרים ומגישים להם. הם קופצים מיד על ארוחה טובה.

אין לתת שוקולד, אבוקדו, ממתקים, בצל, כל סוג שהו של גרעינים.

קיימים כל מיני סוגים של כופתיות שמציעים ללורים אבל לא מומלץ לתת כופתיות ללורים כי ערכם התזונתי נמוך מידי כדי לספק לורי.

מה שגורם לניצוי הלורים ליהיות תמיד מבריקים זה הדייסה. כופתיות מוריד את רמת ההברקה בניצוי ועלול גם לגרום ללורי לא לאכול דייסה יותר וזה לא טוב בכלל, דייסה זה הארוחה הכי מזינה.

לורים אוהבים להתקלח, יש לשים אמבטיית מים בכלוב ולהחליף על בסיס יומים.

היגיינה

לורים עושים את צרכיהם בכל מקום שהם נמצאים ולכל כיוון, הצרכים הם בדרל כלל נוזליים בעיקר בגלל צריכת הדייסה שהם אוכלים. הלורים משפריצים את הצרכים לכל הכיוונים כולל אנכית, לכן מאד חשוב להקפיד על ניקיון של הכלוב על בסיס יומי כדי למנוע מחלות וריח רע. (לא מומלץ לשים את הכלוב קרוב לקיר כדי למנוע לכלוך בקיר).

כלוב

הכלוב המינימלי זה 1.80 ס״מ אורך, 80 ס״מ רוחב ועוד כ-מטר גובה.

לורים הם תוכים מאד פעילים ומאד אוהבים לעוף. בדרך כלל לא לגובה אלה קדימה. זו הסיבה שבונים כלוב לאורך. גם אם הלורי קצוץ נוצות חשוב לדאוג לכלוב גדול כי לורים הם מאד היפראקטייבים ואוהבים לקפוץ וצריכים מרחב.

חשוב לשים בתוך הכלוב ענפים של אקליפטוס, זה בריא להם והם מטפסים על זה כל הזמן. יש להחליף פעם בחודש כי הם עושים את צרכיהם הרבה על הענפים.

תנאי מחייה

לורים לא מסוגלים לחיות במקום חם מאד או קר מאד. הטמפרטורה האידאלית זה בין 26 ל 30 מעלות סלציוס. מקסימום 32 מעלות סלציוס.
 

רבייה

עונת הרבייה של הלורים מתרחשת בדרך כלל זה באפריל. לורים מוחתמים שהתחילו לדגור יאבדו את ההחתמה מיידית, לא מומלץ לשים אצבע בתוך הכלוב כי זה עלול להוביל לנשיכה כואבת.

מי שמתכוון להחתם הגוזלים: יש להפריד מההורים רק אחרי 14 יום מהבקיעה. לורי זה לא תוכי רגיל שאפשר להאכיל מגיל יום או אפילו שבוע בקלות, הם עדינים מאד ומקור שלהם שונה בהחתמה בגיל צעיר.

דרוש ניסיון רב מאד כדי להחתים מגיל יום ולא מומלץ לחסרי ניסיון רב. מי שלא מסוגל אחרי שבועיים.. ההמלצה היא להפריד מההורים לאחר חודש ועדיין תהייה החתמה טובה.
 

זיהוי בין המינים

הבדלים בין הזכר ונקבה ניתן לקבוע רק עם בדיקת דם. אין דרך אחרת.
 

עלויות 

לכל לורי יש את הגודל והצבע היחודי לו, יש הרבה סוגים של לורים וזה גם גורם למחיר להשתנות מתוכי לתוכי, לפעמים ההכי קטן הוא הכי יקר. בגלל הצבע והמבנה של הניצוי.

חלק מכובד מהלורים ניתן להשיג בישראל. יש שני סוגים שאסורים בסחר עקב סכנת הכחדה חמורה. Red And Blue Lory, Ultramarine Lory
 

הערות

לורי היא לא תוכי למגדל מתחיל' דרוש ניסיון קודם בתוכים. ניסיון זה לא אומר גידול של תוכונים. ניסיון זה אומר תוכים מוחתמים בבית ומשוחררים.

מישהו שיש לו ניסיון בחינוך תוכים ומוכן ללמד תוכי לתת כבוד ולזהות בני אדם, זה אפשרי כי רוב המגדלים מצליחים. מומלץ אך ורק למגדל עם סבלנות ולא מומלץ להפתיע לורי מאחורה כמו תוכים אחרים כי לורים מסוגלים לסובב את הראש 180 מעלות אחורה במהירות מפתיעה ולתפוס אותכם לא מוכנים עם נשיכה לא נעימה. הם לא ממש אוהבים הפתעות.