big slide

האם אתה חושב לקנות או לאמץ כיסנאי??

יש הרבה מידע שחשוב לדעת לפני שמחליטים לקנות או לאמץ כיסנאי דואה. מיטב המגדלים בעולם ואני אספנו כאן אוסף של מידע למי שמתכוון בפעם הראשונה, לקנות או לאמץ או להוסיף למשפחה שלו כיסנאי דואה.

יש הרבה דברים שצריכים להכין לכיסנאי דואה שלכם, שאנחנו חושבים שכדאי שיהיו. רוב הדברים האלו צריכים להיות מוכנים מראש כדי שתהיה פחות דאגה ושתיהיו כולכם מוכנים לכל דבר שיבוא ברגע האמת.

הדבר הראשון שצריך לעשות,זה לקחת החלטה. האם כיסנאי דואה (שוגר גליידר), הוא חיית המחמד הנכונה בשבילי ובשביל משפחתי? תצטרפו לכמה פורומים באינטרנט , כמה קבוצות בפייסבוק, או אולי אפילו מפגש של מגדלי כיסנאי דואים, כדי להבין קצת עליהם. יש קבוצה בפייסבוק שנקראת " שוגר גליידר ישראל". שם ניתן לקבל מידע. תשאלו מגדלים מנוסים דרך אתרי אינטרנט ותשאלו כמה שאלות שתרצו. תוודאו שכיסנאי דואה (שוגר גליידר) הוא חיית המחמד המתאימה בשביל סוג החיים שלך, של משפחתך, והאיכויות שאתה רוצה ומצפה לעתיד של החייה הפרוותית שלך.זה חשוב לקבל מידע, ישירות מאנשים שמגדלים כבר הרבה זמן כיסנאי דואה ובעלי ניסיון. הם יהיו מסוגלים לתת לך מענה יותר רחב לשאלות הרבות שתעלה. חשוב שתיקח בחשבון שכל מגדל הוא שונה מהשני וכל כיסנאי שונה מהשני, אז לא תמיד התשובות יהיו דומות. לכל אחד יכולה להיות דעה שונה מהשני, אבל זה לא אומר שאחד טועה והשני לא. יש הרבה דרכים נכונות לגדל והרבה דרכים לא נכונות.

אם תבדוק כמה מקורות של מידע, מאתרי אינטרנט לקבוצות, פורומים, או אפילו מגדלים אחרים של כיסנאים ותגיע להחלטה שכיסנאי דואה (שוגר גליידר) הוא חיית המחמד המתאימה לך ולמשפחתך, אז תרצה לבדוק את רשימת הצעדים בהמשך כדי לעשות את ההכנה להיות אבא לכיסנאי דואה, ואחד טוב.

° ראשון ברשימה: וטרינר שמקבל ויודע לבדוק כיסנאי דואה!

° זה יכול להיראות כמו משהו לא רציני אבל זה לא בדיוק מה שאתה חושב או מצפה! כיסנאי דואה עדיין נחשב לחלק מהחיות האקזוטיות ולצערנו הרב הרבה וטרינרים לא מתעסקים עם חיות אקזוטיות. תצטרך להתקשר לכל הסביבה כדי למצוא אחד שכן מטפל באקזוטיות , כיסנאי דואה במיוחד, וליהיות בטוח שלווטרינר יש ניסיון איתם גם.(לצערינו הרב, יש וטרינרים שיגידו שהם מקבלים כיסנאים דואים, אבל ללא ידע כמעט לגביהם. זה מסוכן כי כיסנאי הם חיות מיוחדות במיוחד. במצב כזה,כדוגמה, בחו"ל, שיניים נקטעו מכיסנאי, כשידוע שהם לא גדלים עוד פעם. הווטרינר חשב שמדובר במכרסם רגיל שדרושה לו גזיזה בשיניים. זוהי רק אחת הסיבות מדוע דרושה בדיקה קפדנית כשבוחרים וטרינר עם ניסיון וידע רב בחיות אקזוטיות וכיסנאים במיוחד). בהמשך יהיו מספר פרטים על מספר וטרינרים עם יידע בכיסנאים. אתם גם תרצו לשאול בפורומים בפייסבוק או לפנות למגדלים מנוסים אם הם מכירים כאלה.(נקודה חשובה: כיסנאי דואה לא צריך או דורש זריקות למינהם! הם כן צריכים בדיקות חיצוניות של כל חיה בריאה וגם בדיקת צואה פעם בכמה חודשים-אלו בדיקות שיגרתיות.)

°הבא, זה יכול ליהיות שיפתיע אותך. תמצא וטרינר המטפל 24 שעות!

° לא בכל איזור יש כזה.במיוחד אחד שמטפל בחיות אקזוטיות.אבל זה נחוש ביותר שתמצאו אחד כזה, או לשאול את הווטרינר שבחרתם האם קיימת איזושהי אופציית חירום שניתן להתקשר אליו במקרה חירום. בגלל שכיסנאים הם חיות לילה, הגענו למסקנה שרוב הבעיות קורות בלילה כשהווטרינרים סגורים. אם שמת לב על איזושהי פציעה קשה, התייבשות, או איזושהי בעיה אחרת, אתם תרצו לגשת אל מישהו שיטפל בהקדם האפשרי.זה קורה בגלל שכיסנאים מסוגלים להסתיר פצעים או מחלות בצורה מאד יעילה, ועד שמגלים זה כבר מאוחר מידי. זוהי מערכת ההגנה שלהם שעוזרת להם להגן על עצמם בטבע כשהם בקבוצות. אז כשמדובר בהרבה זמן שלא שמים לב על בעיה כלשהן זה חשוב ביותר שתיקחו לטיפול חירום בהקדם האפשרי.לחפש ווטרינר שיטפל בכיסנאי שלך ומקום שיטפל במקרה חירום לפני שתקנו כיסנאי יעזור הרבה כשמקרים כאלו יקרו. תאמינו לי, הכל מניסיון. זה יחסוך לכם זמן ולחץ והרבה כאב ראש.

° אחרי זה, בוודאי, הגיע זמן למצוא כיסנאי!!!

° מהרגע שמצאת וטרינר טוב שתרגיש טוב איתו, זה הרגע למצוא כיסנאי דואה בשבילך! הגיוני, נכון? יש מלא אופציות כשמדובר בלמצוא כיסנאי דואה בשבילך.בוודאי, האפשרויות תלויות במקום שאתה גר כי הם יותר מצויים באיזורים גדולים או ערים גדולות.

° אתה יכול לקנות ממגדל עם ניסיון. עכשיו, חלק מהם כן עושים משלוחים וחלק לא.אז ניתן לעשות קניה של כיסנאי למקומות רחוקים או קרובים אליך. הצעד הראשון זה לבדוק את המגדל.לא בהכרח ללכת על ההכי קרוב.כשתמצא אחד שאתה מעוניין, תבדוק עליו בכמה פורומים, או תשאל לגביו אצל מגדלים אחרים או אנשים אחרים שקנו אצלו, כדי לקבל מידע לגביו.יש הטבות ברורות בלקנות ממגדל ולא סתם ממישהו שמפרסם שהוא רוצה למכור אחד שיש לו או לא מעוניין יותר. אתה תוכל להיפגש עם הגור הקטן לפני שתקנה, ולראות אותו לפני שיהיה גמול, תוכל לראות עם לכיסנאי שלך יש קו דם או האם הוא בא מבעיות של לידה ( אם אתה קונה ממגדל טוב, כי יש מגדלים לא טובים ולא מנוסים גם), תוכל אולי לקבל הנחה אם תקנה זוג אחים, אתה בדרך כלל תקבל עזרה ותמיכה מהמגדל ( עוד פעם, אם הוא טוב בלבד!) ותוכל להתחיל גם עם כיסנאי צעיר. תכניס לעצמך לראש שלקנות גור קטן מאד, לא בהכרח אומר שהם יתחברו טוב יותר אליך או למשפחה. לכל כיסנאי יש את האישיות של עצמו וחלק מהם לפעמים קצת לא קלים מאחרים, ככה אפשר להגיד.בסוף כולם יתחברו, באמת, אם יתנו להם את ההשקעה של זמן הנכונה והסבלנות, אז אל תתנו לגיל להיות הגורם המכריע בקניה!

°אחרי שהחלטת מאיפה לקנות את הכיסנאי הדואה שלך, תצטרך לקנות מצרכים לחיית המחמד שלך!

° אלו אחד הדברים הכי יקרים כשמדובר בלהוסיף כיסנאי דואה אליך ולמשפחתך.אנחנו תמיד אומרים לאנשים לשמור ולקנות קודם את המצרכים שתצטרכו לכיסנאי לפני שקונים ומביאים את החיה החדשה הביתה. תיהיו בטוחים שאתם יכולים להשיג את כל המצרכים האלו לפני שהכיסנאי תגיע אליך הביתה! זה חיוני ביותר שתקנו ותשיגו כל המצרכים אלו לפני שהכיסנאי יגיע אליכם הביתה, אז שהכל יהיה מוכן אצלך לפני! ובנוסף, חשוב לך להוסיף בתוכנית שיכול לקחת זמן להשיג את כל המצרכים וחלק מהדברים ניתן להשיג רק דרך קניה באינטרנט. אתה לא יכול למצוא דברים מתאימים לכיסנאי בסתם חנויות לחיות מחמד, 99% מהזמן. אנחנו נעבור ברשימה מסודרת על מצרכים אחד אחד כדי, שתוכל לדעת מה דרוש (בנוסף, כל המצרכים האלו יהיו בהמשך בפרק מסודר מאיפה ניתן להשיג כל אחד מהם ויותר מידע ופרטים. אז אנחנו נתרכז כאן יותר על הבסיס והמחירים בהתחלה כדי שיהיה לך מושג קצת על המחירון. אני אפרט בהתחלה את המחיר ואחר כך אסביר על הדברים.

° דיור/כלוב. 400 -650 ש"ח+-. ההתרכזות הכי חשובה כאן זה הגודל. 75 ס"מ א', 75 ס"מ ע', 1.20 ס"מ ג' זה המינימום המוחלט לכלוב לכיסנאי דואה. גובה הוא גורם קריטי וחשוב מאד. הם אוהבים לטפס ולקפוץ ולהיות במקומות גבוהים. בנוסף, הסורגים של הכלוב לא יכולים להיות יותר מ 1.23 ס"מ רווח רחוקים אחד מהשני. כדי שהכיסנאי לא יברח מבינהם. (חצי ס"מ נוסף והכיסנאי יכול להצטופף ביניהם ולברוח).לא משנה אם הסורגים הם במצב אנכי או אופקי. לכיסנאי לא משנה. אתם גם לא צריך מדפים או סולמות. הם פשוט יטפסו על הקירות ויקפצו באמצע הכלוב לצד השני או למטה, פשוט מה שבא להם לעשות. כלובים טובים בגודל טוב יכולים לעלות יותר מהמחיר שרשום למעלה.

° גלגלים בטוחים לכיסנאי. 120-200 ש"ח ליחידה. אחד הדברים החשובים ביותר לקנות הוא גלגל בטוח לכיסנאי שלך. אף גלגל שמוכרים בחנות לחיות מחמד אינו בטוח לכיסנאי שלך. אפילו לא אלה שמיועדים למכרסמים, כי הם מיועדים למכרסמים וכיסנאים אינם מכרסמים. הם בעלי כיס שחיים במקומות גבוהים ושונים לחלוטין ממכרסמים. לא רק שלכיסנאים יש דרך שונה ומיוחדת לרוץ ולקפוץ אלא גם יש להם זנב שתמיד נמצא בזווית שונה ומיוחדת. חלק מהגלגלים הרגילים הנמכרים בחנויות הרגילות ידועים כעושים בעיות, כמו הורדת פרווה מהזנב או מהגוף, או גם שבירה/קטיעה זנב הכיסנאי. הגלגלים הנמכרים בחנויות יכולים להיות זולים יותר, אבל בראיה רחוקה יותר, בריאותו ובטיחותו של הכיסנאי שלך לא שווה קצת השקעה לגלגל המתאים לו במיוחד? בהמשך יהיה חלק שיפרט באיזה אתרים ניתן לקנות גלגלים מיועדים לכיסנאים ובטוחים.

° ערכה לכלוב. 100-170 ש"ח. ערכה לכלוב זה למעשה מה שאנחנו קוראים לו אוסף של פאוצ'ים העשויים בד(לישון מבנים), ערסלים, גשרים ועוד הרבה. כיסנאים ישנים בתוך פאצ'ים מבד שתלויים מהתקרה של הכלוב או מהקיר. אפשרי להכין את זה בבית עם מכונת תפירה, אבל זה דורש מיומנות תפירה גבוהות ודייקנות כדי ששום ציפורן של כיסנאי לא תיתפס בתפר. אם הכיסנאים ייתפסו בתפר הם יכולים להיפגע בצורה קשה ביותר או אפילו לנסות לכרסם את המקום התפוס כדי לשחררו משם. בגלל זה חשוב לזכור את הביטוי המפורסם " אתה מקבל מה שאתה משלם עליו!". במיוחד בזה, שהמשמעות אומרת, זול=איכות פחות טובה. זה חשוב לברר עם הרבה מוכרים וקונים כדי לדעת מה הכי טוב. הערכות האלו מגיעות בהרבה עיצובים וגדלים שונים אחד מהשני עם תוספות שונות אחד מהשני. לכן, המחירים תמיד יהיו שונים אחד מהשני. הציפיה היא לא לשלם יותר מ200 ש"ח על ערכה טובה ואיכותית למתחילים. הגיוני שתרצה כמה ערכות כדי שתוכל לעשות החלפות ביניהן למשחקים כשאתה מנקה. זה חשוב גם, כי כיסנאים לא צריכים ו/או יכולים לישון בגלגל. הם צריכים פאוץ' כדי לישון בו. אז תמיד כדאי שיהיה אחד בצד כשמנקים.

° קערות אוכל/מטבח לכיסנאי. 10-80 ש"ח ליחידה. יש הרבה אפשרויות כשמדובר על האכלת כיסנאי דואה.יש כיסנאים שמעדיפים לאכול תלויים מהקיר, יש כאלה שמעדיפים לאכול מהרצפה, ויש כאלה שמעדיפים אפילו מהערסל.( למרות שאם הם רוצים, הם יקחו את האוכל ויאכלו איפה שבא להם!) חלק מהאנשים משתמשים בקערות שניתן לתלות בהברגה בצדדים שמששות גם לציפורים (אסור להשתמש באלה שתולים כי הכיסנאי יכול לקפוץ על זה והקערה יכולה לצאת מהמקום ולפגוע בו), חלק משתמשים בקערות כבדות של קרמיקה ככה שהכיסנאי לא יכול להפוך אותה אם היא על הריצפה. חלק מהאנשים משתמשים במטבח לכיסנאי. ניתן לקנות כאלה מאתרים בחו"ל או לבנות בעצמך. מדובר בקערות פלסטיק או קופסאות מגומי עם חור שנעשה בצד ע"י שיוף חלק בצדדים (באיזור החתוך). ככה הבלאגן(לכלוך) שהכיסנאים עושים לפעמים, נשאר במטבח.

° בקבוק מים. 15-40 ש"ח. רוב האנשים משתמשים בבקבוקי זכוכית או פלסטיק.(בחלק מבקבוקי הפלסטיק קיים חומר שנקרא ביספינול- A ,כימיקל רעיל שמשמש בתעשיית הפלסטיק ונמצא כמעט בכל מוצרי הפלסטיק למזון, כולל בבקבוקים לתינוקות, פחיות משקה קל, פחיות שימורים וקופסאות לאחסון מזון.)אז עדיף להשתמש בבקבוקי זכוכית. זכוכית מחזיק מעמד יותר זמן, כי חלק מהכיסנאים אוהבים לכרסם. תמיד כדאי למנוע שימוש בכלים שטוחים כמו צלחות, כי כיסנאים עושים את צרכיהם בכלים אלו ואז זה יכול להביא למחלות אחרי שהם יגעו בזה עם הפה וככה מתחיל מקרוביים ומחלות. תמיד תשאל את האדם שאתה קונה ממנו במה הוא משתמש, ככה אתה לא תשנה את ההרגל שלהם, למרות שאפשרי להרגיל ללא בעיה לסוגים אחרים של כלי מים.

° תזונה/מצרכים/פינוקים. 20-100 ש"ח. תלוי במצרך-זה משהו שתצטרך לעשות קצת מחקר לפני, או אפילו לשאול את האדם שגידל, באיזה דיאטה ותזונה הוא משתמש, למרות שלא כל מגדל משתמש בדיאטה נכונה ובריאה, אז כדאי לבדוק עם עוד מגדלים. רוב הדיאטות דורשות מצרכים שידרשו ממך הזמנת און ליין באינטרנט. זו אחת הסיבות הטובות שכדאי לעשות הרבה מחקרים בתזונות ודיאטות לפני שתחליט להביא את הכיסנאי שלך הביתה, ככה יהיה לך זמן להזמין הכל בזמן און ליין באינטרנט, ולהכין הכל מראש ולבדוק האם הבנת טוב את הדיאטה לפני שהכיסנאי יגיע הביתה. אתה גם תרצה לקנות קצת פינוקים ונשנושים לכיסנאי שלך כמו חרקים למינהם, זחלי קמח, סוגים שונים של ג'וקים שמותר לתת...או דברים שאפשר להזמין און ליין.

ברוך הבא הביתה

מה להביא איתך כשהכיסנאי שלך צריך לבוא הביתה:

° מנשא: אם המקום שאתה קונה לא מספק אחד אתה תצטרך לקנות אחד או לדאוג לאחד לפני.

Ware Twist-N-Go Carrier - Large

Hagen Living World Pet Carrier

SportPet Pop Open Kennel Medium Red

כל אלה ניתן למצוא באתר אמזון או איביי. אלו דוגמאות טובות של מנשאים להסעה ברכב. המנשא עם הכיסוי הקשיח הוא הכי טוב כי במקרה של תאונת דרכים הוא גם יגן עליהם. מנשאים אלו הם גם בגודל דיי טוב וגם יחסית זולים. הם גם משמשים בתור כלוב כשעושים ניקיון בכלוב. כדאי לשים קצת בדים בפנים כדי שיוכלו לישון יותר טוב בנסיעה ושיהיה להם יותר חושך.

° פאוץ' להתקשרות. תמיד כדאי שיהיה לכם אחד כזה, גם אם יש לכם מנשא. הם מאד בטוחים, תמיד ניתן לסגור את הריץ' רץ' בקלות, ולשים מסביב לצוואר, מתחת למעיל, או אפילו בתוך תיק שאפשר לנשום בתוכו. הם גם הדרך הכי פופולרית להסיע כיסנאים, וגם הכי בטוחים להוציא אותם החוצה. אבל, אתם תרצו את הפאוצ'ים שלכם עם בדים כפולים כדי שלא יהיה תפרים חיצונים והכיסנאי לא ייגע בזה. אני מעדיף את שלי עם חלון רשת לכניסת אוויר למרות שחלק משתמשים בלולאות וכו'...

° חתיכות תפוחים. הן עוזרות לכיסנאי להישאר לא מיובש. תפוחים הם פחות מבולגנים אבל פירות אחרים הם גם בסדר. כיסנאים מקבלים הרבה מקור מים מהפירות שלהם. הם ימצצו את המיץ מהפרי ולפעמים ירקו חלקים וישאירו מאחור. תפוחים הם הפירות הכי נקיים כשאתה בנסיעה, אבל אגסים, או מלונים יכולים לשמש כמקור טוב למים גם. זה יכול לשמש כדבר טוב למי שמתכוון לעשות נסיעות ארוכות עם רכב עם הכיסנאי שלו.

° נייר טואלט/ קלינקס/ מחטא ידיים. כיסנאים ידועים כעושים צרכים לאיפה שהם הולכים. תמיד מומלץ שיהיה לכם אחד מאלה איתכם. היזהרו בשימוש בדברים שמשאירים ריח. אם תשתמש במשהו שמשאיר ריח של פרי או דומה סביר להניח שתקבלו הצקה או נשיכה מהכיסנאי. תאמינו לי, זה דבר פשוט ובסיסי ביותר. אם חלק מהכיסנאים תצטרכו להיות גם זהירים אם איזה שמפו או סבון אתם משתמשים בבית שלכם כי הם רגישים מאד לזה ויכולים להריח בקלות וגם לזה יהיו תוצאות לא נעימות. הם רגישים מאד לריח.

מה לעשות בלילות הראשונים שהם בבית?

° תנו להם להתיישב! אתה תרצה לתת לכיסנאי שלך כמה ימים להתיישב ולהתרגל לביתו החדש ולסביבתו לפני שתיגע בו או תתחיל להתחבר איתו.

בזמן הזה, זה בדרך כלל בסדר להציע כמה פינוקים או אפילו דברים שילקקו (מיץ תפוחים טבעי,דבש,וכו'..מהקצה של האצבעות שלך) כמובן. הם צריכים כמה זמן להתרגל למקום החדש שלהם. זה יכול לא להיראות כמו שינוי גדול בשבילנו, אבל הם הרבה יותר קטנים ובשבילם זה כלוב הרבה יותר גדול וחדש. משחקים חדשים, פאוצ'ים, רעשים וריחות חדשים, וגם אנשים חדשים... אם תיתן לכיסנאי שלך זמן להתרגל למקום החדש שלו הוא יהיה הרבה יותר רגוע כשתתחיל להתחבר אליו.

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup