big slide

מהו כיסנאי דואה??

הכיסנאי דואה (petaurus breviceps)הוא חיית כיס קטנה שחי בין העצים ואוכל מהכול. הוא שייך למשפחת חיות הכיס (marsupials). המקור לשם הלועזי שלהם (sugar glider) מגיע מהרצון הטבעי שלהם לדברים מתוקים והיכולת שלהם לדאות ממקום למקום.

אם הזמן וההתפתחות, הכיסנאי דואה חולק הרבה דמיון לסנאים המעופפים הרגילים אבל הוא לא קשור אליהם בשום אופן. השם המדעי petaurus breviceps שמשמעותו בלטינית אומר " רקדנית חבל עם ראש קצר ", בגלל הדרך שבה הכיסנאי דואה מסוגל לבצע אקרובטיקה.

הכיסנאי הדואה הוא יליד מזרח וצפון יבשת אוסטרליה וממספר איים מהאיזור, פפוה ניו גינהה, בארכיפלג של ביזמרק, בארכיפלג לואיסיאד, בכמה איים של אינדונזיה, באיים אלמהרה, צפון מולוקה וגם הוכר לטזמניה.

הכיסנאי הדואה הוצג לטזמניה בשנת-1835 ונשאר המין היחיד מחיות הכיס הדואות במדינה זו, הדבר נתמך על ידי שרידים של שלדים של שוגרים שנמצאו באזור זה. הכיסנאי דואה יכול להימצא בכל אזור מיוער העשיר באוכל שמספק את צרכיו. אבל רובם נמצאים ביערות עם עצי אקליפטוס. בגלל שהם חיות לילה אז רוב היום הם ישנים בעצים ובלילה הם צדים חרקים וחסרי חוליות. הכיסנאים ניזונים מהחומר שיורד מהעצי אקליפטוס שניקרא acacia ו gum. הם אוהבים לאכול את זה.

כיסנאי דואה הוא חיית עצים, שחי את רוב חיו על העץ בתוך מחילה\חור בעץ. בסביבת הגידול שלו הסיכוי לראות כיסנאי הוא 1 ל-1000 מ"ר.

ינשופים צדים אותם ונחשבים לטורפים המסוכנים ביותר לכיסנאים. ישנם גם טורפים נוספים כמו קוקברה (ממשפחת השלדגיים), גואנה (משפחת לטאות כוח באוסטרליה), נחשים וגם הקואול (חיית כיס גדולה הדומה יותר לחתול, החיה באוסטרליה ובאיזור).חתולי רחוב גם מהווים סכנה לכיסנאי.

738054 460176537373303 1633443565 o

מראה ואנטומיה

קרחת המצח של הזכר היא הבלוטת ריח שלו. העיניים מותאמות לראיית לילה והאזניים מסתובבות. לכיסנאי דואה יש גוף שדומה לסנאי עם זנב קצר חלש וגמיש. הזכרים גדולים מהנקבות ויש להם גם קרחות קטנות בראש ובאמצע הבטן. האורך שלהם מהאף לקצה הזנב נע בין 24-30 ס"מ. לכיסנאי דואה יש מעיל פרווה רך ועבה ובדרך כלל הוא גם כחול-אפור. ישנם מספר פרטים שידועים בצבעם הצהוב, חום או לבקן. יש פס שחור שנראה מהאף והולך לאורך הגב בקו ישר באמצע, הבטן, גרון וחזה בצבע קרם.

הכיסנאי נחשב חיה לילית, פעיל בשעות הלילה, עינייו עוזרות לו לראיית לילה ואוזניים מסתובבות בשביל לעזור לאתר טרף בחושך. יש לכיסנאי 5 אצבעות בעלי ציפורניים בכל רגל, ניתן להעמיד אותו על הרגליים האחוריות.

המאפיין הבולט ביותר בהחלט זה הקרום או גלימה שמחוברת בין האצבע החמישית לראשונה. כשהרגליים נמתחות לגמרי הקרום או גלימה נותנת האפשרות לכיסנאי לדאות ממרחק למרחק.

קיימים 4 בלוטות ריח בכיסנאי דואה. במצח, בחזה, ושניים באיזור של הפין. הם משומשים במיוחד לסימון מטרות. במיוחד אצל הזכרים. הבלוטת ריח במצח נראת בבירור אצל הזכרים, כי זה קרחת מסומנת בראש, אבל זה מופיע רק אצל הבוגרים. לזכרים יש שני פירים בפין, זה מחולק לשניים. לנקבה יש כיס באמצע הבטן כדי לשאת את הגורים.

ממוצע נתונים

אורך גוף וראש- 170 מ"מ (160-210)

זנב: אורך 190 מ"מ (165-210)

משקל:

זכרים 140 גרם ( 115-160) ג

נקבות- 115 גרם ( 95-135) ג

קצב לב: 200-300 פעימות לדקה

נשימה: 1640 נשימות לדקה

תוחלת חיים: בטבע עד 9 שנים, בשבי בסביבות 12 שנים.

בפינות חי וגני חיות ומקומות שמנוסים למגדלי כיסנאי דואה, המקסימום הוא 17.8 שנים.

דאייה

 13920443 10154389110210789 8136532287334115740 o

הכיסנאי הדואה הוא אחד סוגי חיות הכיס החיות ביבשת אוסטרליה המסוגלים לדאות. היכולת היוצאת מן הכלל של דאייה דרך הקרום שמחובר בין האצבע החמישית בידיים ואצבע הראשונה ברגליים, מה שגורם לקרום או גלימה להימתח ברגע שהידיים והרגליים נמתחות. הכיסנאי קופץ מעץ גבוה כשכולו מתוח ונותן לקרום בגוף לקבל זרימת אוויר ולדאות איתו. יכולת זו מאפשרת לכיסנאי לדאות אפילו למרחק 50 מטרים. הכיסנאי מנווט לפי איך שהוא מזיז הידיים והרגליים באוויר או אפילו הזנב. הדרך הזה של תנועה היא הדרך שלהם לנוע מעץ לעץ. לעיתים נדירות יורד הכיסנאי אל הקרקע. הדאייה היא הדרך הכי מועילה להשיג אוכל ולהימנע ממפגש עם גורמים עוינים.

שינוי פיזיולוגי בפעילות

בימים של החורף הפעילות הגופנית של הכיסנאי יורדת משמעותית. החיה יכולה אפילו להפסיק לזוז או להגיב עקב השינוי הפיזיולוגי שנגרם כתוצאה טמפרטורה נמוכה. בזמנים של שינוי פיזיולוגי יהיו הרבה שינויים. הכיסנאי יאכל פחות, יישן יותר זמן, פחות פעילות גופנית... וזה טבעי ביותר.אבל לפני שהוא ייכנס למצב הזה הוא יוריד משמעותית את טמפרטורת הגוף שלו, אין טעם להיבהל. הם יכולים להגיע לטמפרטורה בין 10.4-19.6 מעלות בחורף וזה קורה הרבה בטבע. בשבי אנשים דואגים יותר לחימום אז פחות קורה. אבל אם זה קורה אז אין טעם לדאוג.

דיאטה ותזונה

הכיסנאי מתאים את התזונה שלו לפי העונה, ככה זה בטבע. הם אוכלים מכל מה שזמין, בקיץ הם אוכלים יותר חרקים ובחורף הם אוכלים יותר את נקטר של עצי אקליפטוס. מה שיוצא מתוך העץ, שנקרא אקסיה (acacia) ו גום (gum) והדבש שיוצא מזה גם. הם יכולים גם ליהיות קרניבוריים ולצוד ציפורים קטנות או לטאות קטנות. אוכלים גם ביצים, אבקה, פטריות ופירות אקזוטיים.

בשבי הם יכולים לסבול מחוסר קלציום אם הם לא מקבלים תזונה נכונה. יש כל מיני מתכונים מיוחדים לכיסנאיים שנדון בהם בהמשך כגון BML , HPW וכו.

רבייה

הבגרות המינית של הכיסנאי הדואה משתנה בין זכרים ונקבות. הזכרים מגיעים לבגרות בין הגילאים 4-12 חודשים. הנקבות מגיעות לבגרות בין הגילאים 8-12 חודשים. בטבע, הכיסנאי מתרבה פעם או פעמיים בשנה כשזה תלוי במזג אוויר ואיזור מחייה גם, בשבי הוא יכול לתרבות כמה פעמים בשנה וכל זה תלוי בתזונה נכונה ובתנאי גידול נאותים ונכונים.

נקבה יולדת גור אחד (19%) או שני גורים (81%) בדרך כלל בהמלטה. זמן ההריון הוא בין 15-17 ימים. אחרי זה הגורים (0.2 גרם) יהיו בתוך הכיס של הנקבה להמשך ההתפתחות שלהם.

זה כמעט בלתי אפשרי לדעת שהנקבה בהריון עד שהגור או הגורים מתחילים לגדול בתוך הכיס ומתחילים לבצע קפיצות בבטן. בכיס הגור יחבר את עצמו לציץ של האם ושם יישאר למשך 60-70 ימים. האמא יכולה להישאר בהיריון כל עוד הגור עדיין בכיס ולהחזיק את ההיריון כל עוד הכיס עדיין סגור וקיים. אחרי חודשיים בערך הגור או הגורים פשוט מטפסים החוצה. עד שנופלים החוצה. הם מופיעים ללא פרווה, העיניים ישארו סגורות למשך עוד 12-14 ימים. בזמן הזה הגור יתחיל לגדל פרווה ולגדול לאט לאט. לוקח חודשיים לגור ליהיות גמול ו-4 חודשים עד אשר יצא לעצמאות.

סוציאליזציה

הכיסנאי דואה הוא מאד חברתי. הם חיים במשפחות או קבוצות של מעל ל-7 בוגרים בנוסף לגורים שיעזבו הקבוצה ברגע שיהיו מוכנים לזה, כולם חולקים אותו בית ומגנים אחד על השני, דוגמה לעזרה בבית: הם מנקים אחד את השני כדי לשמור על היגיינה, פעולה שעוזרת גם לשמור על החיבור בקבוצה.

זכר שולט יסמן את השטח שלו לשאר בני הקבוצה בעזרת רוק ובלוטות ריח שבאזור המצח ואיזור הבטן. אם גורמים עויינים מנסים להיכנס לאיזור שלו, הוא פשוט מגרש בצורה אלימה ביותר. כל קבוצה תגן על שטח של כ- 2.5 דונם באזור עצי אקליפטוס שנחשב מקור תזונה ומשאב יקר להישרדות. בתוך הקבוצה בדרך כלל אין בעיות התנהגות או אלימות.

סכנת הכחדה

הכיסנאי הדואה לא נחשב לחיה בסכנת הכחדה, למרות הדילול באוכלוסיה באזור המחייה הטבעי שלהם באוסטרליה ב 200 שנה האחרונות, אבל הוא מסוגל לחיות במקומות אחרים, כל עוד יהיה לו משאבים ותנאים נאותים כדי לשרוד, לעומתם, כמה סוגים ממשפחה נמצאים בסכנת הכחדה , כמו (Gymnobelideus leadbeateri) ו (Petaurus gracilis) .

כחיית מחמד

הכיסנאי דואה הוא פופולארי בקרב קהילת המגדלים וניתן להרגילם כחיות מחמד. הוא גם אחד מבעלי החיים הנפוצים בשווקים הלא חוקיים של בע"ח מסביב לעולם, באוסטרליה ישנם מקומות שהוא חוקי לגידול וישנם מקומות שלא.

בארה"ב הכיסנאי הוא מאד פופלארי ושם מוכרים אותם בכמויות גדולות מאשר מבכל שאר העולם, וגם מרביים אותם בכמויות גדולות. ברוב המדינות בעולם הוא חוקי לגידול אבל יש מספר מדינות שמצריכות אישורים מיוחדים כדי לגדל ולהחזיק אותם כחיות מחמד.

 

 

 

 

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup