big slide

Chromatopelma cyaneopubescens (גרין בוטל בלו)

נכתב על-ידי: עופר רוזנפלד
מספר צפיות: 4646
כותב הפרופיל: גיא גפני ועופר רוזנפלד
שם עברי: גרין בוטל בלו (טרנטולה ירוק בקבוק כחולה)
שם לועזי: Greenbottle blue tarantula
שם מדעי: Chromatopelma cyaneopubescens
סוג (genus): Chromatopelma
טרנטולת עולם חדש\ישן: חדש
אזור מחייה גיאוגרפי: חצי האי פרגואנה-צפון ונצואלה
סוג משכן: קרקעית
קושי בגידול: המגדל המתקדם
תיאור הטרנטולה ומידע כללי:
לטרנטולה צבעונית זו, המגיעה מהאזורים היבשים של צפון וונצואלה, אין מתחרים ביופי או במגוון הצבעים המוצג. אף שמה המדעי מצביע על כך, שכן המילה "כרומה " פירושה "צבע " בלטינית. הצבעים, בשלבי חייה של הגרין בוטל בלו, משתנים מרגע הבקיעה ועד לבגרות בשלושה שלבים. שלב הבייבי- רגליה ורודות, הראש חזה בצבעי זהוב ושחור ובטנה שחורה ומנומרת באדום. בצעירותה- צבע רגליה ירוק בקבוק, הראש חזה ארגמן מטאלי ובטנה עדיין שחורה ומנומרת באדום, אך שערות כתומות מתחילות לבצבץ. בבגרותה- רגליה כחולות מטאליות, הראש חזה ירוק מטאלי ובטנה מכוסה בשערות כתומות- צבעי הזכר והנקבה הינם זהים. בנוסף לצבעוניותה, טרנטולה זו הינה פשוטה מאוד לגידול.
טרנטולה זו יכולה לשמש כטרנטולת תצוגה מדהימה, בשל הרשתות הרבות והעבות שהיא טווה בכל רחבי כלי הגידול.

וידאו הכרות עם הגרין בוטל בלו:

קצב גדילה:
קצב הגדילה של מין זה מוגדר בינוני עד מהיר. גיל ההגעה לבגרות מינית הינו 3-4 והנקבות יאריכו ימים עד לגיל 10-15 שנה. גודלן בבגרות נע בין 13-15 ס"מ

וידאו התנשלות של גרין בוטל בלו:

מידות כלי גידול לבוגר: 30X30X30 (אורך*רוחב*גובה)
מצע: כבול, סיבי קוקוס, ורמיקוליט, חול (מותאם לזוחלים), אדמת חמרה
עיצוב כלי גידול:
זוהי טרנטולה קרקעית ולכן שטח הבסיס חשוב יותר מגובה הכלי. דרישותיה הינן טרריום בנפח 25-40 ליטר וריסוס מעט מים פעם בשבוע. נקודה חשובה- מכיוון שטרנטולה זו דורשת אחוזי לחות נמוכים, יש לדאוג שלא להרטיב את המצע יתר על המידה וכי הטרריום מאוורר היטב. בטבע בית הגידול שלה הינו קרקע חולית יבשה מכוסת שיחים ועצים נמוכים, לכן ניתן להתחקות אחר תנאי סביבה אלה. בדומה למיני ברכיפלמה החיים גם בהם בסביבה מדברית, גם כאן מגדלים רבים נוגים לעצב כלי גידול בסגנון מדברי, הכולל שימוש באלמנטים כמו חול (נקי ומחוטא כמובן), אבנים, קקטוסים מפלסטיק, צמחים יבשים וכדומה. חשוב לדאוג גם לכלי מים ולמקום מסתור, או לחלופין לספק ענפים וחפצים לעיגון הרשתות הרבות שהטרנטולה טווה בכל רחבי הכלי. אין צורך בשכבה עבה מדי של מצע, כיוון שהינה חופרת אופורטוניסטית ותטווה לעצמה את מקום המשכן שלה (עד 10 ס"מ יספיקו לפרט בוגר). באם תינתן שכבת מצע עמוקה, תחפור לעצמה מחילה. 

הערה: על אף שטרנטולה זו מוגדרת קרקעית מובהקת, ישנם מגדלים המשכנים אותה דווקא בכלי גידול בעיצוב המותאם יותר לטרנטולות אילניות, כלומר כלי גבוה יותר עם יותר אלמנטים של עצים כמו גזעים וענפים. חשוב להקפיד שהכלי לא יהיה צר מדי, מכיוון שטרנטולה זו היא בכל זאת קרקעית ואינה נוהגת לעמוד בתנוחה המקובלת של המינים האילניים על דפנות הכלי. ככל הנראה, כלי גבוה יותר יאפשר טוויית רשת בעלת כמה מפלסי גובה. עם זאת, ההמלצה היא לכלי לטרנטולה קרקעית.

וידאו המדגים הקמת טרריום מדברי לגרין בוטל בלו:

טווח טמפ' C°: 23-27
טווח אחוזי לחות: 50%-70%
מזג והתנהגות: פראית וזירזה
מזג בהרחבה:
הגרין בוטל בלו אינה מוגדרת טרנטולה תוקפנית, אך היא בהחלט יכולה להיות זריזה מאוד או להבריש שערות צורבות כנגד המטרידן. בעת שתופרע, כנראה תעדיף לפצוח במנוסה מהירה מאשר לנשוך, ובכל זאת בגלל מאפיינים אלה היא תתאים פחות כטרנטולה למתחילים, אלא למגדלים שכבר התנסו במספר טרנטולות.
עוצמת ארס: נמוכה
תזונה:
טרנטולות אלה בעלות תאבון בריא ורק לעיתים רחוקות יסרבו לטרף. ניתן להאכיל בזחלי קמח, תיקנים וצרצרים. עבור בוגר ניתן לגוון מדי פעם בוולדת עכבר. צעירים יש להאכיל אחת ליומיים שלושה ובוגרים אחת לשבוע עד שבועיים.
הרשתות הרבות שהטרנטולה טווה מסייעות לה באיתור הטרף בקלות.

וידאו האכלה של גרין בוטל בלו:

הבדלים בין המינים:
הזכרים והנקבות של מין זה בעלי צבעים זהים (מה שהופך גם את הזכרים לאטרקטיביים מבחינה זו), אך הזכרים קטנים מעט מהנקבות ורזים מהן.
רבייה:
וידאו חיזור והזדווגות של גרין בוטל בלו (כמעט שעתיים):


וידאו פתיחת שק הביצים של גרין בוטל בלו:

דיווחי נשיכה:
למרות שעוצמת הארס של מין זה מוגדרת נמוכה, נשיכה עלולה לגרום לכאבים. מדיווחי נשיכה עולה כי מקום הנשיכה מתנפח וכעבור מספר שעות גם מופיע כאב באזור, שעשוי להימשך ימים בודדים.
בכל הדיווחים הנשיכה נגרמה כתוצאה מכניסה לפאניקה של העכביש.

שרשור דיווחי נשיכה:
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?18634-Chromatopelma-cyaneopubescens
שכיכות בארץ: מידי פעם
טווח מחירים: 100-300 ש״ח
מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup