העמוד נטען...
big slide

Poecilotheria regalis (אורנמנטל הודית)

נכתב על-ידי: עופר רוזנפלד
מספר צפיות: 3079
כותב הפרופיל: אביחי נחמיאס ועופר רוזנפלד
שם עברי: אורנמנטל הודית
שם לועזי: Indian Ornamental Tree Spider
שם מדעי: Poecilotheria regalis
סוג (genus): Poecilotheria
טרנטולת עולם חדש\ישן: ישן
אזור מחייה גיאוגרפי: מזרח ומערב הודו
סוג משכן: חצי אילנית
קושי בגידול: המגדל המתקדם
תיאור הטרנטולה ומידע כללי:
טרנטולה יפה מאוד עם בטן מפוספסת בגווני חום וכתם מאורך ולבן לאורכה. ראשחזה אפור עם פס שחור לאורכו ובתאורה חזקה ניתן להבחין בגווני סגול בהיר בצדדיו. רגליהן ארוכות, מוכתמות בשחור ואפור בהיר עם נקודות. תחתית הרגליים הקדמיות צבועה בצבעי אזהרה - פסים חזקים של צהוב ושחור.
לצערינו טרנטולה זו הופכת לאט לאט ליותר נדירה בטבע בגלל הרס בתי הגידול הטבעיים שלה, כריתת עצים, והרחבת שטחי המחייה של האדם.
האורנמנטל יכולה לשמש כטרנטולת תצוגה נהדרת. עם זאת, היא מצריכה ניסיון בגידול טרנטולות, ולכן אינה מתאימה למגדל המתחיל אלא למגדל שכבר התנסה במספר מינים עצבניים ומעוניין להתקדם הלאה. רצוי גם ניסיון קודם בגידול סוגים אילניים בסיסיים כדוגמת אוויקולריות.

וידאו של אדם המחזיק אורנמנטל הודית - הוידאו לשם הצגת העכביש וצבעיו ומומלץ שלא להחזיק ביד מין זה!

קצב גדילה:
קצב הגדילה של הסוג פואקילוטריה הינו מהיר. בשנה הראשונה לחייהן, בתנאים אופטימאליים העכביש עשוי להגיע לגודל של 7-9 ס"מ.
נקבות עשויות להגיע לגודל של 22 ס"מ ויאריכו ימים עד גיל 10-15 שנים. זכרים יגיעו ל-18 ס"מ. ויחיו בין 3-4 שנים.

וידאו התנשלות של אורנמנטל הודית:

מידות כלי גידול לבוגר: 40X30X30 (אורך*רוחב*גובה)
מצע: כבול, סיבי קוקוס, ורמיקוליט
עיצוב כלי גידול:
העדיפות היא לכלי גידול גבוה, ולא רחב, שכן טרנטולה זו אילנית ובטבע חיה בתוך חורים על עצים ולא על הקרקע.
מצע הגידול המועדף הוא כבול, או כבול מעורבב עם ורמיקוליט, בעומק מספר ס"מ ספורים, לשמירת הלחות הגבוהה הדרושה לטרנטולה זו.
יש להוסיף קליפת עץ שעם, או גזע עץ חלול (חשוב שיהיה עמיד בלחות גבוהה!) על מנת שתוכל לטוות קורים ולעצב את סביבת מחייתה. בצעירותם יעדיפו העכבישונים לחפור לעצמם מחילות מסתור, וככל שיתבגרו יעברו בהדרגה לחיות בגבהים (ומכאן שטרנטולה זו היא חצי אילנית).
בגלל הלחות הגבוהה, חשוב לשמור על אוורור ראוי של כלי הגידול וכן יש לספק צלוחית שטוחה של מים שתוכל גם לסייע בשמירה על הלחות. עם זאת, יש לציין שלרוב, הסוגים האילניים אינם נוהגים לרדת ממחבואם ולשתות מן הצלוחיות ולכן יש לרסס מים בעזרת שפריצר בסביבת מקום המסתור שלהם, בדומה לטבע שם העכביש נוהג לשתות ממי הגשם והטל שיורדים על ענפי העצים. יש להמתין להתייבשות הכלי בין ריסוס לריסוס. אין להציף.
ניתן לגוון ולשלב בתפאורת הכלי גם צמחים חיים מטפסים (כמובן שאינם רעילים) או צמחיית פלסטיק פשוטה, שגם יעניקו לו מראה טבעי יותר וגם יוסיפו לעכביש יותר מקומות למסתור ועיגון הקורים.

 וידאו הסבר על הקמת טרריום לאורנמנטל הודית:

טווח טמפ' C°: 25-27
טווח אחוזי לחות: 75%-80%
מזג והתנהגות: פראית וזירזה
מזג בהרחבה:
בני הסוג פואקילוטריה ידועים בזריזות תנועתם המפתיעה ובמזג עצבני ואגרסיבי. יש לנהוג במשנה זהירות גם במהלך טיפול שגרתי בכלי הגידול, שכן העכביש עשוי לפצוח במנוסה ותוך מסר שניות תוכלו למצוא אותו כבר מחוץ לכלי במקרה הטוב, או מטפס במעלה הזרוע שלכם במקרה הרע.
הם אינם מצוידים בשערות צורבות כמו טרנטולות העולם החדש, ועל כן מנגנון ההגנה העיקרי שלהם הוא נשיכה, המכאיבה מאוד בהשוואה לטרנטולות אחרות.
עוצמת ארס: גבוהה מאוד
תזונה:
אוכל לטרנטולה צעירה- צרצרים קטנים,זחלים קטנים ,תיקנים קטנים.
אוכל לטרנטולה בוגרת- צרצרים,זחלים גדולים,תיקנים גדולים וכו'. מדי כמה חודשים ניתן לגוון בעכבר קטן או שממית קטנה. 
אלה הם אכלנים מצוינים ולא יסרבו לטרף, אפילו אם הוא גדול מהם במקצת.

וידאו האכלה של עכביש צעיר:

הבדלים בין המינים:
צבעי הזכרים של מין זה דהויים מאוד ומתקרבים לגווני החום-אפור הבהיר. העיטורים נראים באופן חלש מאוד על גופם. הם קטנים במעט ורזים יותר מן הנקבות במיוחד באזור הבטן. כמו כן, הם חסרי קרסים על רגליהם הקדמיות בניגוד לסוגי טרנטולה אחרים. הנקבות בעלות מבנה גוף מסיבי יותר וצבעי השחור והלבן שלהן בולטים מאוד לסביבה.

וידאו אודות ההבדלים בין זכרים לנקבות:

רבייה:
מין זה נחשב קל לרבייה, אך יש לדאוג להאכיל היטב את הנקבות טרם הזיווג בכדי להפחית את הסיכוי שיתנפלו על הזכר ויהפכוהו לטרף. שק הביצים של מין זה יחסית קטן. מתוך שק אחד יבקעו בין 100-200 צאצאים. העכבישונים שבוקעים זריזים כמו הוריהם ויגדלו מהר. בצעירותם ניתן לשכן אותם באופן קהילתי באם מואכלים כראוי, אך יש להפריד ביניהם בהמשך.

וידאו המציג את תהליך החיזור וההזדווגות:

דיווחי נשיכה:
ציטוט:
"ננשכתי מפואקילוטריה רגליס בגודל 4 אינץ (12 ס"מ ) מפרש רגליים , ניסיתי לסדר לה את הטרריום והיא נשכה אותי באצבע הקטנה של יד שמאל, הביס הראשון שלי בכל 11 השנים שאני בתחום . ב 25 הדקות הראשונות התחושה הייתה חדה וחום באצבע וכאבים. האצבע התחילה לדמם אך זה לא נמשך זמן רב, לאחר עוד 25 דקות התחלתי להרגיש כאילו סיכות נתקעות לי באצבע כל פעם במקום אחר ואלה היו כאבים חזקים. האצבע התנפחה לא בהרבה, אני לא יכול יותר עם ההרגשה הזאת של האצבע. החום שלי מתחיל לעלות וקצב הלב מתחיל גם לעלות. אני עדיין מרגיש כאילו יש לי סיכות שתקועות ביד.

יום למחרת :
.ובכן אני עדיין כאן ,כרגע ירדה הנפיחות וכמעט ועברה אבל יש לי אדמומיות קטנה על האצבע האצבע שלי נהייתה קשה ואני בקושי יכול להזיז אותה ואני לא מרגיש אותה . חוץ מזה אין לי שום תופעות אחרות ,אני מנחש שרק שן אחת נכנסה כי יש לי רק נקב אחד על האצבע.

ארבעה ימים לאחר הנשיכה :
לפני 4 ימים לא היו שום בעיות מיוחדות חוץ מאצבע כואבת אבל לאט לאט הכאבים נעלמים, אבל הבחנתי בדבר אחד או 4 דברים אחרים - התכווצויות שרירים (שלא היה לי לפני כן ) אני עייף מאוד ומותש ותמיד רוצה לישון. יותר מאוחר נתפסו לי שרירי הלסת . מעולם לא היו לי התכווציות שרירים רבים כל כך שמתרחשים תוך זמן קצר.

ביום ה6 הכל עבר ואני עדיין חיי.

וידאו של אדם שננשך וצילם לאחר 20 דקות כאשר הוא מתייפח מכאבים:


דיווח נשיכה מתורגם מאתר :http://www.bighairyspiders.com/

לעוד דיווחי נשיכה : http://www.arachnoboards.com/ab/showthr ... ia+regalis
הערות נוספות:
טרנטולות אילניות ופואקילוטריות בפרט, נוהגות לעשות את צרכיהן על דפנות כלי הגידול ולכן יש לנקות את ההפרשות לעיתים קרובות יותר.
שכיכות בארץ: מידי פעם
טווח מחירים: 100-300 ש״ח
מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup