העמוד נטען...
big slide

תיקנים לוחשים

נכתב על-ידי: Avihi
מספר צפיות: 7964

שם עברי: תיקן לוחש.

שם אנגלי: Madagascar hissing Cockroach

שם מדעי: Gromphadorhina portentosa

מיקום בטבע: מדגסקר.

גודל בבגרות: 8-5 ס"מ.

טמפרטורה\לחות: 25-35 בטמפרטורות נמוכות אין פעילים ומתרבים , הלחות המומלצת היא בין 70-80 % לחות.

 

תיאור כללי:

התיקנים הלוחשים בין התיקנים הגדולים בעולם ,שמו של התיקן הלוחש ניתן לו מכיוון שבמקרה של סכנה הוא יוצר קול מרתיע שנשמע כמו "נשיפה", מטרת הקול הזה היא לחכות נחש או חיה מאיימת אחרת, בדוגמה מעולם החי ישנם טורפים טבעיים כמו הלמורים שמנסים לאכול אותם ולשם כך התיקן "לוחש/נושף" ובגלל זה הלמורים נרתעים מחשש שמה מדובר בנחש או בעל-חיים מסוכן יותר ונרתעים מלאכול אותם. התיקנים הלוחשים ידועים גם בשם "המאובן החי" מכיוון שהם מאוד דומים למאובנים תיקנים פרהיסטוריים ענקיים שהיו חיים בעידן שלפני הדינוזאורים. מחקרים שונים גם טוענים שהלחישה משמשת גם לצורך התקשרות ושמירה על טרטוריה.

 

וידאו הכרות ומספר עובדות מעניינות על תיקנים לוחשים

 

וידאו שניתן לשמוע בו את הלחישות "נשיפות" של תיקנים לוחשים

 

התנהגות:

כשתיקנים אלו חיים בקבוצות גדולות בתוך הקבוצות הגדולות יש קבוצות יותר קטנות שבכל קבוצה יש להם זכר דומיננטי שיש לו את הנקבות שלו ,זכר אחר שרוצה להיות דומננטי גם עליו לקרוא "תיגר" על הזכר הדומננטי שבקבוצה כדי לדעת איזה זכר ישלוט הם ידחפו אחד את השני עד שאחד מהם ינצח והוא יהפך לדומננטי. הזכר הדומננטי הוא בדרך כלל יחייה במקום הכי "טוב" לדוגמא במקום הכי גבוה בתוך הכלי גידול או דברים דומים.

 

וידאו קרב בין הזכרים של תיקנים לוחשים

 

ריבוי:

תיקנים אלו מגיעים לבגרות לאחר כשנה ורק אז יכולים להתרבות, כדי שהרביה תיהיה מהירה יותר וטובה יותר מומלץ לחמם את הכלי.
כשהנקבה מוכנה להתרבות היא פולטת ריח מיוחד כדי למשוך את הזכרים אליה ,הזכר מאותת לנקבה שהוא מעוניין בא דרך המחושים ברגע שנקבה מוכנה הם מזדווגים ומצמידים את החלק אחורי אחד לשני ככה בערך 20 דקות, ההפריה של התיקנים היא תוך גופית הנקבה מעבירה את הנרתיק ביצים לתוך תא ההדגרה שבתוך גופה למשך חודשיים בערך. בכל השרצה יש בין 15-40 נימפות הנימפות יוצאות בגודל 1-1.5 ס"מ, הנימפות מגיעות לגודל מלא לאחר 6 חודשים ולאחר מיכן הם יתנשלו פעם אחת בכל חודש למשך עוד 6 חודשים ואז יגיעו לבגרות מינית.

 

וידאו הבדלים בין הזכר לנקבה

 

וידאו הזדווגות בין זכר ונקבה

 

השרצה של תיקנים לוחשים

 

התנשלות:

וידאו בהילוך מהיר של תיקן לוחש מתנשל

 

כלי גידול :
מומלץ לגדל בתוך כלי פלסטיק (של כתר לדוגמא) או בכלי זכוכית בגודל של 50 ס"מ על המכסה צריך להיות רשת יתושים כי תיקנים אלו מתפסים על זכוכית ופלסטיק. מומלץ לשם כ-5 ס"מ וואזלין כדי לימנוע בריחות ותיפוס על המכסה. צריך לדאוג לאיוורור טוב כדי למנוע שיתפתח עובש או קרדיות.
אפשר לשם בתור מצע כבול שבבי עץ או אפילו ללא מצע שזה לפי דעתי הכי מומלץ וקל לניקוי אך אם לא שמים מצע חובה לשם מסתורים כגון : קרטוני ביצים או קליפות שעם וכדומה.

 

וידאו הקמה של כלי גידול לתיקנים לוחשים

 

מזון :
מומלץ לא להניח כלי מיים כדי שהנימפות לא יטבעו לכן במקום מיים צריך לשים ירקות ופירות על בסיס קבוע כדי שהם יקבלו את המיים ואת הוויטמינים מהירקות והפירות בתור תוסף מומלץ להוסיף מזון יבש לכלבים/חתולים ,סובין /שיבולת שועל,גרבר, לחם, חובה לשתוף כל ירק/ פרי טוב טוב במיים כדי להוצאי כדי כמה שאפשר את הריסוס.

פירות / ירקות שאסורים :

תותים (הם מלאים בחומרי ריסוס והדברה )
חסה (ערך תזונתי נמוך )
עגבניה
אבוקדו (מלא בשומנים ולא בריא)

פירות/ירקות מומלצים :
מלפפונים
פלפלים/ גמבה
תפוז
תפוחי אדמה
בטטה
גזר
תופחי עץ
אגסים
וכו'

סיכום:

התיקנים הלוחשים הם חיות מחמד אחרות ממה שאתם מכירים ומאוד כייף ומרתק לגדל אותם.

שימוש נוסף בהם הוא להאכלת לטאות גדולות לדוגמא חרדונים מזוקנים, חומטים ,טגואים,כוחים או לטרנטולות גדולות, צפרדעים, שממיות.

לא מומלץ לשחרר תיקנים אלו ללא השגחה שהחיות אכלו אותם !!

 

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup