העמוד נטען...
big slide

נדל

נכתב על-ידי: Avihi
מספר צפיות: 15874

תוכן עניינים:
1. גידול נדלים
2.נשיכת נדל- טיפול בסיסי
3.התנשלות
4.פרקי זמן מביצה עד נדל.
5. זיווג
6.אנטומיה

 

וידאו הכרות עם הנדל הענק

 

גידול נדלים.


כללי:
נדלים אוהבים הרבה לחות ומקומות חשוכים רוב הזמן יסתתרו ביוםובלילה תוכלו לראות את הפעילות שלהם.נדלים זאת חייה מאוד מעניית.

נדלים בארץ ישראל מגיעים לגודל 17-18 ס"מ מקסימום (אך יש תיעוד שנדל הגיעה ל23 ס"מ) נדליםמתחת ל-7 ס"מ מאוד קשה לטפל בגלל בעיות האכילה שיש בגודל זה (אך זה לא תמיד כך).

תנאי טרריום:
נדלים יכולים לחיות בפלסטיקיות קטנות ועד לפלסטיקה של 30 ס"מ נדל בוגר יוכל להסתפק ב20 ס"מ אורך של טרריום רוחב 20 ס"מוגובה 20 ס"מ. נדל קטן 8-10 ס"מ יכול להסתפק בקופסת חומוס אך תמיד טוב לתת טיפה יותר מקום. שכבת כבול צריכה להגיע לעד 5-7 ס"מ. לנדלים עדיף לא לשם הרבהדקורציה כדי שלא ינצלו את המצב ויתפסו על הקישוטים והעיצוב כדי לצאת !


לחות וטמפרטורה:
לנדל הלחות צריכה להיות בין 70-80 אחוז אבל אם הם נתפסו באזור יבשים או מדבריים אחוזי הלחות שלהם תצטרך להיות טיפה יותר נמוכה 70-50 אחוז לחות הטמפרטורה צריכה להיות 20-28 מעלות.

מזון:
המזון של הנדל בשבי הוא זחלי קמח גדולים, זחלי קמח, צרצרים, חגבים ,שלשולים ,תיקנים נצמדים, תיקנים אפריקאים, תיקני גולגולת המת, טוואי המשי, טוואי הגפן, וולדות עכברים.

מזונו של הנדל בטבע מגוון יותר וכולל, לטאות קטנות, עכבישים ומגוון רחב של חרקים. אני מציין את ההבדלים בין המזון שניתן לתת בשבי לעומת המזון בטבע כדי לא לעודד האכלה במזון שנתפס מהטבע כמו לטאות כי מזון שנתפס בטבע יכול להכיל טפילים ומחלות שיכולות לפגוע בנדל שמגדלים בשבי.

 

נדל ענק אוכל לטאה (וידאו מאוד גרפי ומפחיד, לא לצפיית בעלי לב חלש, ראו הוזהרתם), העלתי את הוידאו רק בגלל האיכות הגבוהה של הצילום בו נראה הנדל במלוא הדרו.

 

התנהגות:
הנדלים מאוד מאוד אגרסיביים ומהירים, וגם ארסיים. הם בין החיות הכי זריזות ולא צפויות שהכרתי.

נשיכת נדל:

נשיכות נדלים:
נשיכת נדלים היא עסק מאוד רציני וכואב ומשאיר צלקות (למי שראה פעם את השאריות של הנשיכת נדל ביד שלי יבין)

תופעות הנשיכה: אחרי דקה מזמן הנשיכה מופיע שני נקבים קטנים על המקום בו ננשכתם אחרי 2-4 דקות מתחילים להרגיש צריבה חזקה בעור אחרי והאזור הופך לאדום ואפשר היה להרגיש את דופק הלב מתחזק 5-7 דקות מרגישים כאבי ראש בחילות סחרחורות חום וכל מיני תופעות לווי תלוי ברמת הרגישות שלכם.

טיפול בנשיכה מה מותר לעשות ומה לא:
כשננשכים צריך להרגיע את הננשך. ולא לגרום לו לדאגה מיותרת שכן יכולה להוביל להגברת קצב הלב ויזרים יותר דם והארס יתפשט ליותר מקומות. וזה יגרום לסיבוכים ויקשה לננשך להתמודד עם הנשיכה (עוצמת הנשיכה של נדלים בוגרים וכמעט בוגרים יכולה מאוד להכאיב).
אסור לחתוך את המקום שנשכת בו בלי ידע מקדים וגם זה לא הכי עוזר כי הארס מתפשט הוא לא נשאר במקום אחד. תוכלו לשם יוד, פולידין, על המקום ולחסות אותו עם מגבת לחה (מומלץ לשים מים קרים כדי להאט את זרימת הדם) ואם אין בקרבת המקום מומלך לשם מלך על האזור הנשוך כדי שיספוג את הארס שנשאר מבחוץ ואם מופיע חום יש לחכות כמה שעות אם החום והבחילות והסחרחורות לא עוברות לא עובר המקרה מצריך התערבות רופא. אפשר גם לקחת כדור נגד כאבים. נשיכה מנדל מעל ל-13 ס"מ דורשת התערבות רופא כי נדלים מעל ל-13ס"מ בנשיכה שלהם יכולה לגרום לחום וכאבי ראש והכול בגדר המקרה הטוב במקרה הרע תישלחו למיון. (זה לא אומר שנדלים מתחת לגודל לא יכולים לגרום את זה נדלים מעל גודל 8 ס"מ יכולים לגרום את זה לאנשים אלרגים)

נדלים מתחת ל-13 ס"מ יכולים לשלוח למיון ילדים או לשלוחאדם מבוגר אשר רגיש לארס (נדלים מעל ל-13 ס"מ או 13 ס"מ הארס שלהם יותר מורכב ומחוזק וכמות הארס שהם מחדירים גדולה ומלאה יותר בהורסי רקמות). נדלים הם חיות מאוד אגרסיביות ומהירות לכן אין להרימם על היד.

 

תמונות של כמה דקות אחרי הנשיכה:


נהיה שני חורים קטנים לאחר דקה מרגע הנשיכה

1

 

הקטע שנינשך נהיה אדום ומרגישים דופק ביד (שלוש דקות לאחר נשיכה)

2

 

היד מתנפחת פי אחד וחצי או פי שתיים (7 דקות לאחר נשיכה)

3

  

נדלים - נשל.


התנשלות:
עורם של הנדלים (השלד חיצוני) בעיקר בנוי בעיקרמ החומר כיטין. זוהי שכבת עור לא חיה אשר לא גדלה, ומשום כך, כשאר העור הישן "קטן" על הנדל, הוא צריך להשילו (הרבה פעמים תחפשו את הנשל ולא תמצאו כי אחרי התנשלות הנדלים אוכלים את הנשל כדי להחזיר לגוף סידן) על מנת לגדול (נדלים מחליפים את שלדם החיצוני, "מתנשלים", כמו בעלי חיים רבים). על מנת להקל את תהליך ההתנשלות, הנדל מפריש חומר מחליק בין העור הישן לחדש, שנוצר תחתיו.

התהליך יכול לקחת חצי שעה עד שעתיים. נדל צעיר מתנשל כל חודשיים שלושה, נדלים בוגרים עשויים להתנשל רק פעם או פעמיים בשנה, לכל היותר. לעיתים הנדל מקדים את תהלך ההתנשלות לא דווקא בכדי לגדול מהר יותר, אלא, מחמת שאיבד איבר זה או אחר, דוגמת רגל, מחוש וכן', אשר מתחדשים (לפחות חלקית) על ידי תהליך המכונה רגנרציה, שהוא בעצם, צימוח האיברים שניזוקו מחדש. לאחר הנשל, צבעו של הנדל דהה וגופו רך מאוד, ועל כן לא יאכל עד שיתקשה.
בתקופה זו אין להציע לנדל מזון, ומומלץ לקחת מספר ימי ביטחון. זחל או תיקן רעבים שישוחררו בכלי הגידול שלו בעת שעורו רך עשויים לגרום לו נזקים כבדים ובלתי הפיכים, ולעיתים אף להרוג אותו.
אין להזיז את הנדל בזמן הנשל כדי לא לגרום לו לבהלה ולהיתקע בנשל


סימני ההכנה לנשל אצל נדל:

1.) הנדל רגוע בתקופת התנשלות ולא זז הרבה
2.) הנדל יסרב לאכול.
3.) יתחפר עמוק באדמה

וידאו נדל מתנשל בהילוך מהיר

 

פרקי זמן מביצה עד לנדל:

מביצה לביצה מתפתחת: שבועיים וחצי
מביצה מתפתחת לבקיעה: שבועיים וחצי
מניפה 1 לנדל: שבוע-שבועיים לכל היותר


טיפול מביצה לנדל:
כשהנדלה משריצה צריך לדאוג לא לפתוח ללא הצורך את המיכל בה היא שוכנת. לדואג ללחות מתאימה לטמפרטורה עודף לחות יגרמו לעובש על הביצים חוסר לחות יגרמו ליובש טמפרטורה גבוה תבשל את הביצים נמוכה מידי תעצור את התהליך ההתפתחות.

הטמפרטורה המתאימה היא: 28 מעלות

הלחות המתאימה היא: 72-75 לפחות לשמור על הטמפרטורה והלחות חודש לאחרה הטלה.
מומלץ לשם את הנדלה והביצים במקום חשוך בלי הרבה תנועה (ארון מגירהקופסת קרטון).
השלב הראשון: ביצה
שלב שני: ניפה 1 ו2
שלב שלישי: אחרי גודל 5 ס"מ מקבל צבע.

בשלב הראשון הנדלה מגנה על הביצים וב50% מהמקרים הנדלה אוכלתכמה מהביצים לא חשוב כמה אתה מתאמץ שהם לא יוכלו.
בשלב השני הנדליםעולים לגב האם.
בשלב השלישי הנדלים יורדים מהאימא ומסתדרים לבד בשלב זה צריכים להפריד בין האם לבין הנדלים הקטנים.
צריך להאכיל את האם כל שבועיים בתיקן או זחל קמח מומתים ולדאוג שהזחל היה לא מול הפה.
יש מקרים שהנקבה מתה בזמן ההטלה במצב זה רוב המקרים הביצים לא ישרדו.

 

זיווג נדלים :

כללי:
זיווג של נדלים הוא דבר שנחשב ברמת הקושי בינוני כי נדלים לא יכולים לחיות ביחד והם תוקפים זה את זה. ניתן לזווג נדלים החל מגודל 11 ס"מ לא לפני זה. אחרי הזיווג היו מקרים שהנדל הזכר מת זה לא תמיד כך.
שלב ראשון זיהוי בין זכר לנקבה: את הזיהוי אפשר לעשות רק מגודל 10 ס"מ כאשר רגליו האחוריות של הזכר יותר דקות ובעלי שפיצים קטנים שקשה לראות לעומת הנקבה שרגליה האחוריות עבות וחלקות.
שלב שני הכנות לזיווג: צריך לדאוג שהיה לנדלים מספיק מקומות מסתור ומספיק שטח להימלט. להישאר ולדאוג שהזיווג הולך נכון והנקבה (רוב הפעמים זאת הנקבה) לא תוקפת את הזכר.לדאוג שהזכר והנקבה באותו גודל בערך.
שלב שלישי הזיווג: לאחר שביצעתם את שני השלבים המקדימים כעת הגיע הזמן לזווג בין הנדלים.
שימו את שני הנדלים ביחד ותחכו לראות את תגובת הנקבה אם היא מתקרב לזכר זה כבר סימן טוב. הנדלים מזדווגים בזיווג קשה אפשר לקרוא לזה כך הזכר עולה על הנקבה ונושך אותה בבטן ואז יורד (רוב הפעמים הוא לא מחדיר ארס) כאשר הם שילבו את רגליהם האחוריות והעלו אותם טיפה באוויר הזכר עוזב את הזיווג ומכין רשת זרע (spermaphore) שמשאיר ריח שהנקבה נמשכת אליו והיא אוספת את הרשת זרע עם הרגליים האחוריות שלה ומכניסה אותה לתוך גופה. תהליך יצור הרשת זרע גומר את כוחותיו של הנדל הזכר והנקבה יכולה לנצל את זה כדי לאכול אותו ולתקוף אותו למוות לכן חשוב להעביר את הזכר אחרי הזיווג לכלי שלו ולא להשאיר אותם ביחד

 

נדלים בזמן חיזור לילי

 

 

אנטומיה נדלים


1.) רגליים אחוריות
שימוש: הרגליים האחוריות משמשות את הנדל בתור רגליים לכל דבר, אך לפעמים כשהנדל שוהה במסתור וטרף פוגש בו, הוא תופס אותו בעזרת רגליו האחוריות.


2.) ראש הנדל
שימוש: הראש הוא מרכז הגוף לאמיתו של דבר, בו נמצאות מערכות עיקריות רבות, כגון הרגלסות, המחושים, הפה ועוד.


3.) מפרקי הגוף
שימוש: מפרקי הגוף המרובים שיש לנדל עוזרים לו בתנועה מהירה, חלקה וחופשית ביותר, דבר המהווה יתרון על בעלי חיים אחרים.


4.) המחושים
שימוש: הנדל משתמש במחושים על מנת לחוש את סביבתו הקרובה. כמו כן - גילוי הטרף נעשה ע"י המחושים. המחושים מחולקים לשתים הקולטים והמעבירים הקולטים מגלים את החפץ והמעבירים מעברים את הפקוד למוחו של הנדל. והם אף מסייעים לו להרגיש בסכנה ולמצוא מים.


5.) רגלי הנדל
שימוש: מספרן הרב של רגלי הנדל הן אלו המעניקות לו את מהירותו ותנועתו החלקה, בנוסף לפרקיו המרובים. כמו כן הן מסייעות באחיזתו לקרקע.


6.) רגלסות
שימוש: רגלסותיו של הנדל הן אלו אשר מזריקות את ארסו ומשתקות את הטרף. הן גם אלו אשר חודרות את הבשר החי כדי שהנדל יוכל להזריק את הארס ולהתחיל לאכלו.
המילה רגלסת היא מוצאן של שתי מילים שהתאחדו - רגל + לסת. כמו כן, זהו התהליך שבצעם קרה אבולוציונית - שתירגליים קדמיות אשר הפכו למכונת טריפה מפלצתית ויעילה.
מבנן דומה למבנה שן ארס - הרגלסות של הנדל חלולות ומכילות קישור לבלוטות הארס, ובסוף הרגלסת יש נקב שדרכו מוזרק הארס.

7.) בלוטות הארס
שימוש: בלוטות הארס משמשות את הנדל בכך שהן מעבירות את הארס אשר נוצר בהן אל הרגלסות, ומהן אל הטרף.

8.) זוג גפי הפה
שימוש: משמשות לניתוח ולאכילת בשר הטרף - הבאתו אל הלוע.

9.) עיני הנדל
שימוש: עיני הנדל משמשות לראות חפצים בחושך.


10.) איבר הרבייהשל הנדל
שימוש: איבר הרבייה של הנדל רואים אצל זכרים .


11.) נקודות עצם הירח
שימוש: לא ידוע.

** הערה חשובה: יש לקחת בערבון מוגבל את כל הכתוב במאמר זה בנוגע למזגו ואופיו ועוצמת ארסו של הנדל. תמיד קיימת האפשרות ש"תעקצו" לכן, למרות הכתוב במאמר, יש לזכור שמדובר בהכללה - אין עירבון לכך שעקרב זה לא יהיה מסוכן עבורכם. בבואכם לשקול רכישת חיה שכזו, שמגיל צעיר עלולה להוות סכנה פיזית של ממש עבורכם - אין להסתמך על הבטחות של מאמרים בכל הנוגע למזגו של הנדל או אבטחה שארסו חלש (כל אדם מתמודד ומגיב אחרת לארס חסרי חוליות) ויש לקחת בחשבון את האפשרות שתמצאו את עצמכם מתמודדים עם נדל מסוכן ותוקפני ואגרסיבי שיכול להסב לכם נזק רציני. אנא שקלו בכובד ראש אפשרות זו לפני קניית חסר חוליות שכזה, גידולו יכול להוות חוויה מאלפת ונעימה, אך גם סיוט אם אינכם מוכנים לכל תרחיש. בנוסף, לפני רכישת חסרי חוליות בעלי ארס הגנתי, אנו תמיד ממליצים להשתדל ולראות במציאות פרט בוגר (בגודל מלא) לפני ההחלטה על רכישה, ולא להסתמך על גדלים המצויינים "על הנייר" בלבד.

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup