העמוד נטען...
big slide

תיקני חֲבַרְבַּר

נכתב על-ידי: אלון
מספר צפיות: 3341

שם עברי: תיקני חֲבַרְבַּר  או תיקנים מנוקדים (תיקנים אפריקאים לשעבר)
שם לועזי: Madeira, Cinereous, Tampa, Speckled , Woodie, lobster roaches, Speckled Feeder Roaches
שם מדעי: Nauphoeta cinerea
גודל: כ-30 מ"מ
ארץ מקור: הקאריביים, קובה, מקסיקו, איי גאלפקוס וברזיל.
סביבה: טרופית.

תיקן זה הוא אחד התיקנים שמתרבים בקצב מאוד מהיר, פי-3 משאר סוגי התיקנים שמשמשים להאכלת זוחלים, דו-חיים ופרוקי רגליים .

 

יתרונות : חסרונות:
קלים להחזקה וטיפול. מעופף מצוין.
חי מעל לשנה. מטפס מצוין.
אינו ממתחפר. ריח רע.
מתרבה במהירות.  
הרבה בעלי חיים נהנים לאכול אותם.  

 

וידאו הכרות עם תיקני חברבר

 

תנאי גידול:
ניתן לגדל סוג זה של תיקנים בכל כלי כגון: טרריום, או לצורך ההסבר קופסא בינונית או גדולה של כתר תתאים בהחלט, בתוך הקופסה יש להניח קרטוני ביצים מפוזרים אחד על השני וגלילי נייר טואלט ריקים מכיוון שהתיקנים מאוד אוהבים להסתתר בתוכם. כמו כן גלילי נייר טואלט נוחים מאוד כאשר רוצים לתפוס את התיקנים כדי להאכיל את החרדונים המזוקנים שלנו לצורך ההסבר, התיקנים נכנסים לתוך הגליל והמגדל פשוט יכול להוציא את הגליל ולנער אותו בטרריום של החרדונים, יש להשגיח שכל התיקנים נאכלו בידי החרדונים שלכם .
ישנם מגדלים שממשתמשים במצע נסורת על מנת שהנימפות יתחפרו בו ,אבל תיקנים אפריקאים הם לא תיקן שממתחפר, לכן אין צורך לשים מצע בכלי שלהם כי זה סתם יפריע להם, ויותר קל לנקות את הכלי שהוא בלי מצע . כמו שרשמתי מין זה של תיקנים הוא מטפס מעול לכן צריך לשים פס וזלין מסביב לכלי כדי שהתיקנים לא יצאו.

 

וידאו של כלי גידול מסודר ומוכן לגידול.

 

תזונה:
כדי לגרום לתיקנים להיות מזינים ,ובריאים. יש להאכיל במזון כלבים טחון, ולשים בטטות, גזרים ,תפוחי עץ ובננות .
רצוי כמות שתסתיים תוך חמישה ימים לכל היותר. דוגמה להערכת הכמות היא אם יש מושבה של יותר מ-300 תיקנים אז שני גזרים שלמים ופרוסות בטטה יספיקו בהחלט. יש לרחוץ טוב טוב את הירקות ,מומלץ לרחוץ לפחות מספר דקות במים חמים. כדי שלא יהיו שאריות של חומרי הדברה שבסופו של דבר עלולים לעבור הלאה אל בעלי החיים שלנו.

 

וידאו האכלה של תיקני חברבר


אופן האכלת בעלי החיים שלנו:
כל מי שמגדל שממיות מנומרות, או חרדונים יודע שכאשר הם רואים חרק שהוא מהיר, הטריגר של הציד מתחיל להתפתח במהירות, מרדף אחרי התיקן ולכדיתו .
הבעיה היא שזה מין שהוא מטפס, שממיות מנומרות וחרדונים מזוקנים לא יכולים לטפס כדי ללכוד אותו לכן רצוי להאכיל במלקחיים, לעומת זאת לשממיות מצוציות, טוקאי ולשממיות יום יש לשחרר בטרריום כמות קטנה של תיקנים ולראות שהשממיות אוכלות אותם ושהתיקנים לא מציקים להם (יש להשגיח כל ההאכלה) בהרבה מקרים התיקנים מטפסים ויוצאים מחורי האוורור של הטרריום. וזה לא מחזה כזה נעים לקום בבוקר ולמצוא תיקנים במגירת הגרביים או התחתונים.
האכלת טרנטולות ,נדלים, ועקרבים .כמובן גם יש להשגיח במידה ואחרי 5-10 דקות התיקן לא נתפס, יש להוציא אותו מהכלי שלא ייווצר מצב שבו התיקן יהיה רעב ויתחיל לנגוס או אפילו להרוג את פרוק הרגליים.
צפרדעים שונות, רצוי להאכיל במלקחיים אחד אחד. כי הרבה צפרדעים לא תמיד מצליחות לתפוס על הפעם הראשונה, וברגע שהצפרדע מפספסת התיקן יברח לה ,ובסוף יוכל להיתקע מאחורי אחד הכלים וזה בלגן להתחיל להזיז את כל האביזרים כדי למצוא תיקן אחד.

 

טמפרטורה:
הטמפרטורה המומלצת היא 28 ,או 30 מעלות. בימים קרים כמו ימים אלו ,אפשר להעביר לחדר חמים כדי שהתיקנים ימשיכו להתרבות כמו שצריך.


לחות:
בין 40%-60%

 

נשל:

תיקני חברבר נוהגים להתנשל בכל פעם שהם מרגישים צורך לגדול, בשביל לגדול צריך התיקן לקלף מעליו את הנשל הישן (קליפת עור מת) ולהגיח עם עור\שריון חדש שהתרחב.

תהליך ההתנשלות אורך בין 6-10 דקות וכאשר התיקן מסיים הוא  הופך להיות באופן זמני בצבע לבן, עד שהעור\שריון שלו מתקשה וחוזר להיות בגוון כהה.

הרבה מגדלים תמיד מתבלבלים וחושבים שהם גילו תיקן בעל תכונה גנטית לאלבינו, אבל מהר מאוד הם מבינים שיש להם "חתול בשק".

 

וידאו המציג  תיקן חברבר בזמן התנשלות,


רבייה:
תהליך הרבייה אצל התיקנים האלה הוא מאוד פשוט ומומלץ להתחיל לפחות עם 50-100 תיקנים. חצי מהם יהיו בוגרים והשאר יהיו נימפות בכל מיני גדלים. צריך לשמור על טמפרטורה קבועה והספקת מזון קבועה לרבייה מוצלחת, ככל שיש מזון באופן קבוע ללא מחסור ככה לא יהיו בעיות ברבייה, הנקבה מטילה שק ביצים בתוכה שאולי יצא לכם לראות מידי פעם כאשר הנקבה מבליטה את השק בכדי לקרר אותו. הביצים יבקעו בתוך הנקבה וכשיהיה הזמן הנכון היא תשריץ.
כל נקבה משריצה פעם בשבועיים וחצי שלושה, בן-28-36 נימפות קטנטנות בצבע לבן שגדלות דיי מהר. לוקח שלושה חודשים לנימפה מגודל השרצה, עד להגעה לבגרות מינית.

אם במקרה זה מגדל שיש לו שממית מנומרת אחת הוא לא צריך כמויות גדולות לעומת זאת מגדל שיש לו חרדון מזוקן רצוי לפחות שיהיו לו שני כלים גדולים כלי אחד שיהיה להאכלה וכלי שני שיהיה לרבייה מומלץ גם במקרה של גידול מספר זוחלים, עדיף להרבות תיקנים חודשיים לפני שמביאים את בעל החיים שלכם על מנת שלא תיתקעו בלי תיקנים להאכלה.

 

וידאו השרצה של הנקבה

 

הארות:
תיקן זה במשך שנים נקרא בארץ תיקן אפריקאי, למרות שאין לו בכלל קשר לאפריקה, השם תפס אבל הוא שגוי.

בהצלחה לכל מי שמתכנן לגדל את התיקן הזה, כמו כן יש מאמר משלים של הכנת כלי גידול תיקנים.

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup