העמוד נטען...
big slide

טוואי המשי

נכתב על-ידי: guy.g
מספר צפיות: 5813

שם עברי: זחלי עש טוואי המשי או זחל המשי של עץ התות
שם לועזי: Silkworm
שם מדעי: Bombyx mori

 

מידע כללי ותנאי גידול:

את זחלי עש טוואי המשי מגדלים רבים כפרוק רגליים חביב, אך אנו נייעד אותו למטרה נעלה יותר. זחלים אלו, כמו כל סדרת הפרפראים, עוברים גלגול מלא- ביצה, זחל, גולם ועש בוגר. הם אינם רעילים ומהווים מקור מצוין לחלבון.

גידולם הינו פשוט עד מאוד וחסרונם היחיד הוא התקופה הקצרה בה הם זמינים. הסיבה לזמינותם המוגבלת היא שהזחלים ניזונים אך ורק מעלי עץ התות. בשל כך, בקיעתן של הביצים מתואמת עם תחילת לבלובו, המתרחשת לאחר החורף ובתחילת האביב (מרץ- אפריל). בנוסף, בקיעת הזחל מהביצה מותנית במנת קור, המדמה את העונות הקרות. על כן, הביצים נשמרות למשך כתשעה חודשים במקרר ומוצאות עם בוא האביב.

כאשר מגיע הרגע והביצים הוצאו מהקירור, הן יבקעו תוך שבוע עד שלושה שבועות. חשוב להניח עלי תות טריים על הביצים, על מנת שהזחלים הצעירים לא יתקשו למוצאם. נקודה חשובה- את עלי התות רצוי מאוד לשטוף במים ולייבש היטב, בכדי למנוע מחלות מעיים בזחלים.

הזחלים בוקעים שחורים, שעירים וגודלם כשלושה מילימטרים. במשך תקופה של שלושה שבועות, הזחלים עוברים ארבעה נשלים, מכפילים את משקלם פי 10,00 (!) ומגיעים לגודל 5-7 ס"מ. כאשר יגיע זמנם להתגלם, הם ימצאו פינה נוחה, יעמדו ללא תזוזה, צבעם ישתנה לצהוב והם יחלו במלאכת טווית פקעת קורים בה יתגלמו.

העשים מגיחים לאחר כעשרים יום- הזכרים חיים ימים ספורים בלבד וחייהם יתמצו בהפריית הנקבות ואילו הנקבות חיות עוד מספר ימים נוספים, על מנת להטיל את הביצים. את הביצים שהוטלו יש להניח בקירור עד לאביב הבא וחוזר חלילה.

 

וידאו הכרות עם זחל טוואי המשי - כל מחזור החיים, זחל, התגלמות, פקעת והעש שמגיח מהגולם.

 

מספר עצות שימושיות:

שימו לב לצבען של הביצים- הביצים מוטלות צהובות. ביצים פוריות ישנו את צבען לאפור- סגלגל, ביצים שאינן פוריות יוותרו צהובות ומהן לא יבקעו זחלים. 
הזחלים גדלים בקצב מסחרר וניזונים מכמויות אדירות של עלי תות- קיטפו כמות גדולה של עלים ושימרו אותם במקרר, כך תקלו על עצמכם.
לא רק הזחלים משמשים להאכלה- גם העשים עצמם הינם מקור מזון לא רע.

באם יש ברשותכם כמויות גדולות של עשים, השתמשו בנקבות שעוד לא הטילו כמזון- הביצים שבביטון יהוו מנת חלבון עשירה.

 

וידאו הדרכה והסבר גידול של זחלי טוואי המשי - חלק 1

 

וידאו הדרכה והסבר גידול של זחלי טוואי המשי - חלק 2

  

וידאו הזדווגות של זחלי טוואי המשי 
וידאו התנשלות של זחל טוואי המשי 
וידאו המציג את עש טוואי המשי מגיח לעולםוידאו נדיר משנת 1920 שמציג את מחזור החיים של זחל טוואי המשי

 

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור חסרי חוליות

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup