big slide

עכבר

משפחה: עכבריים
נכתב על-ידי: Ride The Lighting
מספר צפיות: 7002


הקדמה- העכבר(הלבן, החום, השחור וכל הצבעים) הוא אחד החיות הפופלריות לגידול לצורכי האכלה, וזאת משום כושר הרבייה המעולה שלהם(כל חודש המלטה, כל המלטה 5-15 גורים, אצלי הממוצע הוא 10-13 גורים) . העכבר הלבן מעודף על המגדלים משום שזהו זן שמשמש למעבדה ובד"כ אינו נושך, אפילו לא את הטורף שלו בשניותיו האחרונות, ואילו העכברים בצבעים השונים, נושכים.

 

רבייה- הגענו לחלק הנפלא בעכבר, רבייה, וזה הדבר שהעכבר עושה הכי טוב.
משך הריונה של הנקבה הוא כ20 יום פחות או יותר, אבל לפני הלידה אי אפשר לפספס את זה, היא ענקית! הממוצע שלי כמו שנאמר הוא 10-13 אבל היא יכולה ללדת אפילו 4 וזה בסדר-בד"כ בלידות ראשונות.


מזון-בעיקרון-תערובת למכרסמים(אפשר לקנות בכל מקום) , אבל הם פשוט אוכלים הכול! שלא תחשבו שאלו חיות צמחוניות! הן לא! הן מאוד אוהבות בשר אז אני מרכיב את האוכל מ:תערובת,בונזו,חיטה מלאה וגריסים(ניתן לשים להם כמה אוכל שיירצו הם לא יפטמו את עצמם), וכמובן-מים את המים אני מאוד ממליץ לשים בבקבוק למכרסים(הזולים-10 ש"ח), בגלל שצלוחית הם יהפכו ילכלכו ויזהמו,-וחבל.
אפשר להוסיף ויטמינים, אבל אין צורך.

אורך חיים- חיים עד גיל שלוש.
עד גיל שנה הם ממליטים נהדר, מגיל שנה הם פשוט ממליטים נורא! אני ממליץ בגיל של כמה חודשים (9), לתת לנחש לאכול אותם ולהכין גרעין רבייה חדש(עליו נדבר בהמשך.), נקבות יכולות להיכנס להריון יומיים שלושה אחרי הלידה, ועד שהולדות עומדים ברשות עצמם, יש להם אחים בני כמה ימים.
אין בעיה להרבות בתוך המשפחה, אך מדי פעם מומלץ להביא זכר חדש כדי לרענן את הגנים.
*לעכברים יש ריח נורא, אני מאוד מאוד ממליץ לא לגדל אותם בחדר.
אני אישית מגדל אותם בתוך מחסן נפרד משלהם בחוץ*

כלוב\אזור מחייה-הכלוב צריך קטן, מניסיוני, בכלובי רבייה מקצועיים 30*30 הם מתרבים מעולה (זכר+5 נקבות), את הכלוב אפשר לרפד במספר דברים-דשא יבש, נסורת,צמר גפן ועוד ועוד.אין צורך ממש בצלחת אוכל, אפשר לזרוק להם אוכל והם יסתדרו אבל אם בא לכם להשקיע-אפשר.

תמונה

גרעיני ריבוי- מתכון להצלחה- זכר אחד על חמש נקבות, לא הייתי מוסיף יותר, אפשר להוריד במס' הנקבות-תלוי במידת הצורך של הטורף שלכם.
את הנקבות בהיריון אני ממליץ לא להפריד, אלא אם העברתם אותם בסוף ההיריון, בד"כ נקבות שרגילות אחת לשנייה לא יוכלו את הגורים ואפילו להיפך, הן יעזרו אחת לשיניה, בקשר לזכר-אני לעולם לא מפריד! הוא מחמם את הגורים כשהאימא נחה, מחזיר את הגורים שיצאו מן הקן ומשרה על האימא ביטחון .
אולי בלידות הראשונות אצלכם האימהות יילחצו, ויאכלו את הגורים, אבל זה קורה, וזה בסדר חכה ללידה הבאה שתהיה מקסימום בעוד חודש וחצי ועם יש עוד נקבות-אפילו פחות.
לידה ראשונה-בד"כ לא מוצלחת במיוחד-מסיבות שהן ; מעט גורים, אכילת הגורים המעטים, נטישה, מוות, לחץ ותוקפנות.
לפני כמה ימים הייתה אצלי לידה של שתי אחיות ביחד באותו היום שנתנו ביחד 19 גורים והגורים כולם גדלו ויש מקרים שנולדו 4 וגם אותם אכלו.

גידול- אני מגדל את שלי כאמור, בכלובי ריבוי מקצועיים מנורסטה, 30*30, אבל אין בכך צורך אפשר לגדל בכל פלסטיקה שלא יהיה להם איפה לכרסם(ולברוח) נותן להם אוכל ומים פעם ביום, בונה גרעיני ריבוי את אלה שלא מתרבים אני שם בכלוב אחר כדי לתת אותם לנחש, ואת החדשים שבאים במקומם אני מניח בכלוב אחרי שניקיתי אותו, בד"כ אם אין דברים מיוחדים וולדות בפנים, אני מנקה פעם ב3 שבועות. כשיש ולדות טריים אני מעדיף לא לנקות ולהפריע.
את הגורים אני מעביר בגיל חודש, זאת מפני שהגורים החדשים כבר יצאו וגורים אלה מפריעים בהנקה ובטיפול- הם עוברים לכלוב עם אחיהם שבוגרים מהם במעט מאוד אחרת יהיו ריבים; והחזק ינצח(הבוגר). לעיתים העברה בגיל חודש עוצרת את הגדילה ולמי שמגדל זעמנים קטנים- הדבר אפילו נוח.

תמונה