big slide

חולדה

משפחה: עכבריים
נכתב על-ידי: jessicae
מספר צפיות: 6857


דברים שחייבים לדעת לפני שמחליטים לגדל חולדות

חולדות חיות רק כ 2-3 שנים -
חולדות זקוקות לכלוב גדול בדומה לחמוסים וצ'ינצ'ילות. הן לא יכולות לחיות בכלובי אוגרים/ארנבונים למיניהם. -
חולדות לא יכולות לחיות לבד! אולי הסעיף החשוב ביותר. אם אתם מתכננים להחזיק חולדות תתארגנו מראש כך שהכלוב יהיה מספיק גדול להכיל לפחות 2 חולדות (מאותו מין) -
חולדות הן חיות מאוד אינטליגנטיות וזקוקות לגירוי נפשי רב. אם אין לכם זמן להקדיש למשחק איתן ולבניית צעצועים אולי כדאי לשקול בעל חיים אחר. -
חולדות זקוקות לדיאטה מגוונת - הן לא יכולות לחיות על מזון יבש בלבד.
- חולדות זקוקות לטיפול וטרינרי כמו כלב או חתול, אם אתם לא יכולים להתחייב להשקיע בחיה, אל תתאמצו. -
חולדות נקשרות מאוד לבעלים שלהם וצמאות למגע ידם. תצטרכו להקיש להם כל יום לפחות שעה של משחק מחוץ לכלוב. -


ניפוץ מיתוסים:

חולדות הן חיות מלוכלכות ומסריחות!
למעשה, חולדה מקדישה זמן רב לניקוי פרווה ונחשבת בין בעלי החיים הנקיים ביותר. לחולדות יש ריח גוף כמו לכל שאר בעלי החיים אבל הן לא יותר מסריחות מכל חיה אחרת. לזכרים יש נטייה לריח חזק יותר, כמו כן שתן חולדות יכול להריח רע עם לא מנקים את הכלוב בקביעות.

חולדות מעבירות המון מחלות מסוכנות לאנשים!
חולדות מחמד הן צאצאות של חולדות מעבדה ומרוצים שגודלו בתנאי מעבדה סטריליים. כיום, חולדות מחמד לא יכולות להעביר שום מחלה לבני אדם חוץ מכלבת, אותה הם לא יתפסו כל עוד הם לא באים במגע עם חיות בר. חולדות יכולות לחלות במחלות של בעלי חיים אך המחלות הללו לא עוברות לבני אדם.

חולדות לא יכולות להיות חיות מחמד, הן תוקפניות ומסוכנות!
חולדות בריאות שהורגלו לידיים על ידי מגדל לא נושכות. הסבירות שחולדת מחמד תנשוך היא נמוכה ביותר אך חשוב לזכור שהראייה שלהן לא טובה כמו שלנו - חולדה יכולה להתבלבל בין יד למזון ולכן רצוי מאוד לא להביא להן מזון שהן אוהבות במיוחד מהידיים - יש להן נטייה לחטוף מזון ולא תמיד הם ידעו להבדיל בין האוכל לאצבע. לא לתקוע אצבעות בין הסורגים ולא לתת לילדים קטנים לשחק עם חולדות ללא השגחה - אפילו חית מחמד רגועה ביותר יכולה לנשוך מתוך הגנה עצמית עם מכאיבים לה.
סביבת מחיה

כלוב

כלוב לחולדות היא האופציה המועדפת והפופולארית ביותר. בין אם הוא קנוי או שבחרתם לבנות לבד חשוב לזכור כי חולדות הן חיות פעילות יחסית וזקוקות לכלוב גדול, במיוחד נקבות. כלוב אידיאלי יהיה גבוה ובעל מספר קומות שיאפשר פעילות גופנית מרבית ואתגר פסיכולוגי. כדי למנוע נפילות ולמנוע סיכונים מיותרים כדאי לשים ערסלים (אפילו תוצרת בית) בין קומה לקומה. דברים שכדאי לקחת בחשבון:
גורי חולדות הם קטנים וגמישים, כדאי לזכור זאת כשבוחרים כלוב או להשתמש בכלוב זמני עד שהם מגיעים לגיל מספר חודשים.
סורגים צבועים בצבע בטוח לבעלי חיים עדיפים מכיוון שהם לא סופגים ריחות ויותר קלים לניקיון.
על מנת לחשב כמה חולדות יכולות לחיות בכלוב אפשר להשתמש במחשבון הבא: (יש לבחור בסנטימטרים)
http://www.fancy-rats.co.uk/information ... alculator/

כלובים מועדפים

Ferplast jenny
Ferplast furet XL(הכלוב לחמוסים)
אקווריום

אפשר לשכן חולדות באקווריום כל עוד המכסה עשוי מרשת. החסרונות באקווריום הם חוסר באוורור שיוצר התרבות פטריות וריח רע והקושי ליצור מספיק גירויים. הרבה מקומות טיפוס ומשחקים יפצו על המחסור בקומות אבל חשוב לשקול היטב את היתרונות מול החסרונות.
מה לשים בתוך הכלוב/אקווריום?

מקום שינה

אחד הדברים החשובים ביותר. לא משנה איזה מקום שינה תבחרו, הוא חייב להיות בטוח וחמים. קופסא מרופדת, ערסל או אפילו קופסת קרטון שמחליפים בקביעות יכולים להוות מקום שינה נוח כל עוד תקפידו על הניקיון ותחליפו/ תכבסו אותם בקביעות.
בקבוק מים

חשוב מאוד להתקין מספר בקבוקי מים לכלוב או לבדוק האם הם פועלים כראוי מספר פעמים ליום. במזג האוויר הישראלי בקבוק מים שלא פועל יכול להוביל להתייבשות ואפילו מוות. חלק מהחולדות יעדיפו לשתות מתוך קערה ואפילו להתרחץ אבל היא תתמלא במהירות בצרכים ולכן אם יש כזאת בכלוב עליכם להחליף את המים לעיטים קרובות. קערה לאוכל - קערה כבדה מקרמיקה או מתכת עדיפה. יש לשים קערות נפרדות למזון יבש ולמזון טרי ואם יש לכם מספר גדול של חולדות - קערות במקומות שונים בכלוב יפתרו סכסוכים על מזון.
צעצועים

השתמשו בדמיונכם. חבלים, צינורות, קומות וכדורים יכולים להוות מקורות לפעילות גופנית וישמרו על חולדתכם בריאות פיסית ונפשית.

מצע

המצע האידיאלי בישראל הוא Cats Best . אפשר להשתמש גם בנייר גרוס או גזרי קרטונים אם מחליפים אותם בקביעות ושומרים על הנקיות. נסורת רעילה לכל בעלי החיים ואצל חולדות גורמת לזיהום דרכי הנשימה ובעיות בכבד!

ריפוד

ריפוד למקומות שינה יכול להיות נייר טואלט, בגדים (לא כאלה שיכולים להיפרם בקלות) או נייר גרוס. חשוב לא להשתמש בשום דבר רך מדי דמוי צמר גפן מכיוון שהם יכולים להיחנק על זה.
ניקיון

מומלץ לנקות את המדפים משתן פעם ביום ולהוציא את הריפוד ברגע שהוא הופך להיות רטוב. ניקיון כללי תלוי במספר חולדות בכלוב.

משחקים

חלק מהחולדות יתעלמו מהצעצועים לגמרי, חלקם לא יירגעו עד שלא יפרקו אותם לגורמים ואחרים לא יפסיקו לשחק איתם.
דוגמאות לצעצועים

כדורים עם פעמון בפנים (צעצוע של חתול)
סולמות (צעצועים של תוכים)
צינורות של ארנבונים או חמוסים
חבלים
קופסאות קרטון בגדלים שונים
קונג (אפשר מזויף) של כלבים
צינור יבוש של מכונות כביסה אותו אפשר לתלות לאורך התקרה של הכלוב.
גלגלים למיניהם בסדר (למרות שרוב החולדות משתעממות מהם נורא מהר) כל עוד הם שלמים. רווחים בגלגל ידועים כגורמים לפציעות חמורות בחולדות ומכרסמים אחרים. 
 
 

תזונת חולדות

80% - תערובת יבשה.
50% - מזון ארנבונים איכותי
10% - פסטה לא מבושלת רצוי הספיראלות עם שלושת הצבעים.
5-10% - מזון יבש לכלבים (עדיף דיאטטי)
30% - דגני בוקר של אנשים עם כמה שפחות סוכר (כדוגמת קורנפלקס)
20% - מזונות רכים ואחרים. כלומר, כל מה שטוב לאדם - תפוח אדמה מבושל, אורז, ביצה, בשר מבושל ונא, פירות וירקות ועוד...
מזונות שאסור לתת

בוטנים ועדשים לא מבושלים - סותרים ויטמין סי וגורמים להרס כדוריות דם אדומות.
תפוח אדמה לא מבושל - יוצר ציאניד בבטן.
בננות ירוקות
קליפת תפוח אדמה - רעיל
חרקי בר - יכולים לשאת מחלות
טופו לא מבושל - יכול לשאת בקטריות. טופו מבושל או ארוז בסדר.
מיץ תפוזים אסור לחולדות זכרים בלבד (פוגע בחומר שנמצא רק אצל הזכרים בכליות). פלחי תפוז הם בסדר כל עוד שותפים ממנו את מיצי הקליפה.
תירס מיובש - יכול לגרום לסרטן. אם מביאים - רק כמות קטנה.
אתר מעולה על תזונה
http://www.shunamiterats.co.uk/diet.html

 

 

 

רביה

כמה דברים לחשוב עליהם *לפני* שאתם מחליטים להרביע את חולדתכם:

תחשבו היטב האם אתם באמת מחויבים עד כדי כך לגידול חולדות על מנת להבטיח עתיד טוב לגורים שעתים לבוא. גידול גורים זה כיף אך יותר מהכול, למרות שמדובר בחיה קטנה, זאת אחריות גדולה מאוד. האם אתם מוכנים לאחריות הזאת? האם אתם מוכנים לתרום שעות מזמנכם על מנת לגדל גורים חברותיים ובריאים ולהבטיח שכל אחד מהם יגיע לבית טוב? אלה שאלות שכדאי לחשוב עליהן יותר מפעם אחת לפני שאתם לוקחים על עצמכם את האחריות להביא לעולם חולדות נוספות.

האם יש לכם את הזמן? חוץ מהכיף שבלבלות עם גורים קטנים חשוב לזכור שחולדה אחת יכולה להמליט עד 20 וולדות. האם יש לכם את הזמן לנקות אחרי כולם? להחליף להם מים ואוכל הרבה פעמים במהלך היום ולהקדיש לכולם את הזמן הדרוש? חשוב לקחת בחשבון גם את האפשרות שהאם לא תוכל להניק ותצטרכו להניק את כל הגורים בעצמכם.
האם יש לכם מספיק כסף לספק את צרכיהם של כל כך הרבה חולדות? תצטרכו להפריד בין זכרים לנקבות בגיל 5 שבועות, האם יש לכם כלובים נוספים? תזכרו שאתם מתחייבים לטפל בכל הגורים, טיפול שיכול לכלול ביקורים יקרים אצל הווטרינר, תרופות או אפילו אשפוז.
מקום. האם יש לכם מקום לכלוב נוסף עם האימא המניקה במקרה והחולדות האחרות יפריעו לה? האם יש לכם מקום לכלובים נוספים אם לא תצליחו למצוא בתים מאמצים לכל הגורים?
האם אתם מבינים מספיק בגנטיקה? ידע טוב בגנטיקה הכרחי בגידול חולדות. ידע כזה יכול למנוע מחלות כגון mycoplasmosis. חולדות שעומדות להיות מורבעות חייבות לעבור בדיקה אצל וטרינר שמבין במכרסמים על מנת לשלול בעיות ומחלות וכמו כן להיות בעל אופי רגוע וחברותי. הרבעתה של חולדה נירוטית ועצבנית יכול להוביל ללידה של וולדות עם אותו האופי מה שלא רצוי בחולדות מחמד.
בישראל אין מגדלים מקצועיים מה שאומר שהחולדות מהן אתם עומדים להרביע הן אינן בדוקות לגידולים ומחלות. לפני שאתם מרביעים מחולדה מסוימת חשוב שתהיו מודעים למחלות ולגידולים שהיא יכולה להעביר לדור הבא.
מידע כללים

נקבות מתייחמות לראשונה בגיל 6 שבועות אך אוסר להרביע אותן עד לגיל 4-5 חודשים לפחות! עד הגיל הזה הן עדיין נמצאות בתהליך הגדילה והריון יכול לפגוע בהן ואפילו להרוג.
הגיל המבוגר ביותר לזיווג הוא גיל שנה, אחריו לא מומלץ לתת לחולדה להמליט.
משך ההיריון הוא 21-23 יום. נקבות נכנסות לייחום כ36 שעות לאחר הלידה! אם חשובה לכם הבריאות של הנקבה והגורים שהמליטה אל תחזיקו את הזכר עם הנקבה יחד לאחר ההזדווגות! חולדה שתלד גורים נוספים בזמן שהיא עדיין מניקה תהיה תשושה ויש סיכוי שהחלב שלה לא יספיק לכל הגורים. בזמן ההיריון אין צורך לתת לחולדה תוספי מזון אלה לדאוג שהתפריט שלה יהיה מועשר בחלבונים (כלומר, לא לשכוח לכלול בתפריט שלה בשר). רצוי להוריד מכמות הדגנים ולהוסיף בכמות המזון לכלבים (או להחליף את המזון לכלבים במזון לגורי חתולים).
אומנם בטבע נקבות אחרות עוזרות בגידול הצאצאים, בשבי קורה לא פעם שנקבות אחרות מפריעות לאימא המניקה וגורמות לה להיכנס ללחץ ולהרוג/לנטוש את גוריה. מומלץ מאוד להפריד אם מניקה ולשכן אותה בכלוב משלה במקום פרטי ושקט עד שהגורים נגמלים.
גורי חולדות נולדים וורודים וחסרי ישע כשבערך בגיל שבועיים הם מתחילים לפתוח עיניים. מותר לגעת בגורים אך ורק אם האם סומכת עליכם, מכירה אתכם ולא נלחצת מכך שאתם נוגעים בגורים. המגע שלכם חשוב לאופי העתידי של השגר - הגורים יזדקקו למגע שלכם על מנת להתפתח לבוגרים ידודתיים ובטוחים בעצמם. החל הגיל שבועיים אפשר להשאיר בכלוב מזון רך לגורים (גרבר לתינוקות, מזון חתולים או כלבים ספוג במים וכד'), מאוחר יותר הם ילמדו לאכול מהמזון של הבוגרים.

בגיל חמישה שבועות יש להפריד בין הגורים הזכרים לנקבות, בגיל הזה הם מוכנים לחפש בתים חדשים.

זיווג וסימנים להריון

ישנן שתי אפשרויות - לתת לזכר ולנקבה לחיות ביחד מספר ימים או לשים את הזכר עם הנקבה כשהיא כבר מיוחמת. האפשרות השנייה היא המומלצת מכיוון שנקבה שאינה בייחום יכולה לתקוף זכר לא מוכר, במיוחד עם הנקבה היא דומיננטית.
נקבות מתייחמות כל 5-6 ימים (וכל הייחום נמשך כחצי יום), תסמינים פיסיים כוללים גב כמור ואוזניים זזות אם אתם נוגעים קרוב לזנבה. נקבות אחרות בכלוב גם ינסו "לזווג" אותה בתקופה זאת. יש עוד יתרונות בלשים את הנקבה עם הזכר רק בתקופת ייחום - כך יהיה קל יותר לחשב את התאריך מתי הגורים אמורים להיוולד וגם יהיה קל יותר להחזיר את הנקבה חזרה לנקבות ואת הזכר לזכרים אם הם יהיו מופרדים לזמן קצר בלבד.

הדרך הטובה ביותר לראות האם ההזדווגות באמת התרחשה היא צפייה. אחרי ההזדווגות אמור להשתחרר פקק שעוויתי.

סימני הריון

ישנם מספר סימנים שיכולים לרמוז על כך שהחולדה בהריון. חשוב להבין שהסימנים הללו הם בגדר ניחוש בלבד ולכן אינם מבטיחים בהכרח שהחולדה אכן בהריון.
למרות שרוב החולדות לא עולות במשקל עד שבעת הימים האחרונים להריון, חשוב לשקול ולעקוב אחרי משקלן לפני ואחרי ההזדווגות על מנת להבחין בעליה במשקל. הצורה של הבטן תשתנה מהצורה הרגילה של שאר הנקבות כמה ימים לפני הלידה לצורה של כדור טניס. אם הבטן משתנה אצל חולדה שלא זווגה הדבר יכול להוות סימן למחלה.
חולדה שהתעברה לא תתייחם יותר.
ההורמונים בחולדה הרה ישתנו בצורה דרסטית מה שיכול לגרום לה להיות תוקפנית, ביישנית או/ו לעלות לסטאטוס חולדת אלפא (הנקבה השולטת) בכלוב.
בסוף השבוע השני להריון השיער סביב הפטמות נושר.
בניית קן. למרות שבניית כן יכולה להתרחש רק ימים ספורים לפני ההמלטה, בניית קן אובססיבית היא סימן טוב לכך שהחולדה בהריון.