העמוד נטען...
big slide

צב דרבני/ סודני

נכתב על-ידי: BAGIRA
מספר צפיות: 13345

שם עברי: צב דורבני או צב סודני.
שם לטיני: Geochelone sulcata 
שם אנגלי: African Spurred Tortoise, Sulcata Tortoise

ארץ מקור: דרום מדבר סהרה מסנגל, דרך מאוריטניה, מאלי, צאד, אטיופיה וכמה מפתיע, עד סודן.
גודל: הגדולים ביותר בעלי שריון באורך 90-92 ס"מ ושוקלים עד 100-110 ק"ג.
אורך חיים: בטיפול נכון, צב סודנים יכול לחיות כ 70 שנה.

 

מראה כללי:
שריון בעל צבע כללי אחיד שנע בין חום לצהוב.בעל טבעות גדילה על כל לוחית בשריון.
ברגליים האחוריות יש קוצים דורבניים שתורמים לצב את שמו. כמו צבים מדבריים אחרים, העור עבה מאוד, ככל הנראה בכדי להקשות על איבוד נוזלים של הצב.

 

וידאו הכרות עם הצב הסודני

 

בית גידול פנימי:
לצבים קטנים ועד לגודל של כ 30 ס"מ ניתן לבנות "שולחן צבים", יש המוני אתרים ברשת שמסבירים כיצד לבנות שולחנות שכאלה, אולם ניתן בקלות גם לגדל צבים בכלוב ארנבות.
צבים צעירים מאוד ניתן לגדל בכלוב אוגרים בגודל כ 60 ס"מ אולם אם כבר רוכשים כלוב, עדיף לקנות אחד בגודל 80-120 ס"מ וכך למנוע קניה כפולה כשהם יגדלו (ותהיו בטוחים שהם יגדלו... והרבה! ), בכל מקרה, צבים לא מגדלים באקוריום ריק או בטרריום, זה מתכון לבעיות עתידיות שסביר שיובילו למות הצבים!

 

וידאו הקמת בית גידול ביתי לצעירים

 

בית גידול חיצוני:
בשל גודלם המרשים של הצבים, במוקדם או במאוחר הם יהיו חייבים לעבור לכלוב חצר מרווח. מאחר והחורף הישראלי קר ורטוב מידי לצבים אלא יש לדאוג שבכלוב יהיה להם מחסה פנימי מחומם ויבש אשר אליו יוכלו להכנס בשעת הצורך, להסתתר מהקור ולאכול.מחסה זה לזוג צבים בוגר צריך להיות בעל מידות מינימום של 3X3 מטר. הגדר של הכלוב צריכה להיות חפורה באדמה לפחות לעומק של 60 ס"מ מאחר וצבים אלא מאוד אוהבים לחפור.
רחצה – 2-3 פעמים בשבוע יש להניח את הצבים באמבט מים פושרים בגובה הגחון.פעולה זו מקילה עליהם את פעולת המעיים,גורמת להחדרת לחות לגופם וכמו כן, בהחלט נראה שהם נהנים ממנה.

וידאו דוגמה לבית גידול מחוץ לבית

 

וידאו שמסביר על הקמת בית גידול לצעירים והשוואה לעומת הבוגרים

 

חימום ותאורה:
תאורת UVA+UVB בקרינה מדברית (10.0) הכרחית לגדילה,בניית עצמות ובניית שריון תקינים. תאורת ספוט יכולה לשמש לנקודת השיזוף אבל במידה וטמפרטורות הלילה (קיץ או חורף) הן כאלה שמצריכות חימום, מומלץ להשתמש בנקודת השיזוף בנורה קרמית שתעבוד 24/7 בלי לגרום לבעיות של מחזוריות אור/לילה שתגרום נורת ספוט.
טמפרטורת הסביבה צריכה להיות כ 23-30 מעלות עם נקודת שיזוף בצד אחד של בית הגידול בטמפרטורה של 32-34 מעלות. בלילה הטמפרטורה יכולה לרדת עד ל 21-24 מעלות, את זה כמובן בודקים בעזרת 2 מדי חום בטרריום, אחד בנקודה החמה ביותר והשני בנקודה הקרירה ביותר.
בצבים אין להשתמש כלל באבני חימום!

 

מצע:
צבים סודנים אוהבים לחפור ולהתחפר ולכן חשוב לתת להם מצע שבו יוכלו להתחפר. תערובת של 50% חול ו 50% כבול יכול להיות מעולה אולם גם תערובת של אספספת (ניתן לקנות בכל חנות חיות טובה)עם גזירי נייר (מה שיוצא ממגרסה זה לא פחות מאשר מצע מעולה) ייתן פתרון מעולה וקל לניקוי והחלפה. מצע נוסף שיכול להיות מצוין הוא כופתיות נסורת (לא להתבלבל עם נסורת שאסורה לשימוש בצבים) או שבבי עץ שמשמשים כמצע לזוחלים.

 

לחות:
צבים סודנים מגיעים מאקלים מדברי ולכן צריכים סביבת מחיה יבשה וצחיחה לחלוטין ללא לחות עודפת באויר. למרות זאת, יש להחזיק כלי מים קטן בכלוב ובו מים אשר מוחלפים מידי יום.

 

מחסה:
יש לספק לצבים מחסה חמים ויבש בכלוב, בצבים קטנים מדובר ממחסה זוחלים רגיל או בקופסא מאולתרת, בצבים בינוניים ניתן להשתמש פשוט במלונת כלב גדולה. בצבים גדולים הוסבר העניין בסעיף כלובי חצר.

 

תזונה:
מאוד מאוד חשוב לא לגרום בצבים צעירים להאכלת יתר. האכלה אחת ביום צריכה בהחלט להספיק.
1/4 כוס מזון בחצי השנה הראשונה.
1/2 כוס עד לגיל שנה.
ולאחר מכן בערך כוס עשבים ביום.
צבים בוגרים אוכלים כמה שהם רוצים.
אם צבים צעירים/ מתבגרים מקבלים עודף אוכל הדבר גורם בעיות בריאותיות שמטבתאות בעיקר בגדילה לא אחידה של השריון, עיוות של העצמות (כתוצאה ממשקל עודף שמשען עליהן). המפתח לגדילה נכונה בצבים הוא גדילה איטית ומתונה
צבים הינם מלחכי עשב ולכן זקוקים לתזונה רבת סיבים ודלת חלבונים. תערובת של עשבים כמו שן ארי, ציפורן חתול, חלמית מצויה (חוביזה),עלי ופרחי היביסקוס, אספסת, תלתן, עלי צבר לאחר הורדת הקוצים (מזון משובח ביותר), חסה (ערבית, אדומה, לא עגולה), עלי בייבי.את העשבים שקוטפים חשוב מאוד להשיג אך ורק ממקור שידוע כמקור לא מרוסס.
את המזון יש לתת אך ורק בקערת מזון בכדי למנוע בליעת מצע ביחד עם המזון.

בחנויות חיות איכותיות ניתן לרכוש מזון יבש לצבי יבשה אשר לדעתנו הוא מצוין מכמה סיבות:

1. בחודשי הקיץ היבשים בהם אין עשבים לקטוף, ניתן להשלים התזונה בכופתיות אלא.
2. הכופתיות מהוות תזונה מושלמת ומלאה לצבים ולכן הן "מכסות" על חורים בתזונה שעלולים להגרם מטעויות של המגדל.
3. לעצלנים שבניינו, קלות להאכלה, אינן מצריכות יציאה לשדה לקטוף עשבים ואינן נרקבות בכלוב.
4. במידה ונוסעים לחופשה, לא ניתו להשאיר לצב עשבים ליותר מיום-יומיים ולכן הכופתיות פותרות בצורה מושלמת בעיה זו.

אין לתת כל מקור של חלבון מן החי ויש להמנע מפירות.

בצבים צעירים יש לתסף את המזון באבקת סידן +D3 ובויטמינים מידי ארוחה. בצבים מגודל 25 ס"מ ניתן להוריד מינון לפעם בשבוע. בכדי להיות בטוחים שהצבים אכלו את מלוא המינון של התוספים ניתן לשים את כולם על עלה רטוב שאנו יודעים שהוא המזון המועדף על הצב ולתת לצב רק אותו. לאחר שהוא אכל אותו ניתן לתת את שארית הארוחה.

 

וידאו של סודני אוכל גזר

 

סניטציה:
צבים עלולים להדבק בזיהומים בקלות יחסית ולכן יש להקפיד הקפדה יתירה על נקיון הכלוב. במידה ומדובר בכלוב מכרסמים, יש לקחת אותו לאמבטיה מידי עשרה ימים עד שבועיים ולשטוף ולחטא אותו היטב בחומרים יעודים (או בתמיסת אקונומיקה בדילול של 5%) ולאחר להשתמש במצע חדש ונקי.במידה ומדובר בטרריום, יש להחליף את המצע כל שבועיים ולנצל את ההזדמנות שהטרריום ריק ולחטא אותו בחומרים זהים.יש להחזיר את הצבים לכלוב רק לאחר ייבוש מלא של נוזל הניקוי.

כמו בכל זוחל אחר, צבים הינם נשאים פוטנציאליים של סלמונלה ולכן יש לשטוף ידיים היטב לאחר כל מגע עם הצבים.

 

וידאו הזדווגות של צבים סודנים בוגרים

 

וידאו נקבת צב סודני מטילה ביצים

 

וידאו בקיעה של בייבי צבים סודנים

 

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup