big slide

פיתון מתכדר

נכתב על-ידי: אורן הראל
מספר צפיות: 16208

קצת על הפיתון המתכדר:

הפיתון המתכדר ידוע גם בשם פיתון מלכותי, לדעת רבים הינו נחש מתאים מאוד למגדלים מתחילים עקב אופיו הרגוע בדרך כלל והיותו אחד מהמיני פיתונים הבודדים שלא מגיעים לכמה מטרים. כמו כן הוא מאוד יפה ועבה יחסית לאורכו היחסית מצומצם. 

תנאי הגידול של המתכדר נוחים מאוד וחוץ מנטייה להיכנס למשטרי צום שרירותיים, הם אינם בעייתיים כלל לגידול ולכן הם נפוצים מאוד בקרב מגדלים.
הפיתון חי עד 40 שנה בממוצע והנחש המבוגר ביותר שיש היום זה פיתון מתכדר שגילו 48 שנה. המתכדר נקרא גם בשם פיתון מלכותי.
אורך הפיתון מגיע בממוצע עד 140-150 סנטימטר בנקבות, זכרים עד 120 ס"מ לרוב. צבע גופם הוא שחור או חום כהה ועל גביו כתמים לא מסודרים שצבעם הוא חום-זהב.
המתכדר חי במרכז ומערב אפריקה והשעות הפעילות שלו הם בדרך כלל בשקיעה ובזריחה, המתכדר כרוב בני משפחתו מטפס על עצים היטב למרות שהוא בעיקרון שוכן קרקע.
ישנו הבדל חיצוני בין נקבת הפיתון לזכר נוסף מלבד גודלם- לזכר יש שרידי גפיים אחוריות שהם ניכרות היטב בעוד שבנקבה אלה אינם ברורים. הפיתון המתכדר מגיע לבגרות מינית בהגיעו לגיל 36-60 חודשים.
נקבת הפיתון מטילה ב 7 ביצים בממוצע ושומרת עליהם במשך כחודשיים שלושה, בעת זו היא לא תצא לצוד ותשמור בחירוף נפש על הביצים שלרוב תטיל במקומות חשוכים ואפלוליים. כעבור פרק זמן זה הביצים ייבקעו והנחשים הקטנים יהיו ברשות עצמם.

וידאו הכרות עם הפיתון המתכדר

 

וידאו מופעי פיתון מתכדרטרריום:

כאשר הפיתון בקע מהביצה מומלץ לספק לו טרריום של כ 40X25 סנטימטר, בשלב מאוחר יותר ניתן לעבור לטרריום בגודל 40X60. בהגיעו לאורך של מטר יש להעבירו לטרריום של 80 סנטימטר וטרריום של מטר יספיק לו לשארית חייו.
קצב הגדילה של המתכדר הוא מאוד איטי ולכן אין טעם או צורך לרכוש מספר טרריומים באופן מיידי עם רכישת הפרט .
רצויי לשים גזעיי עצים ומסתור, מכיוון שהמתכדר מאוד אוהב להיות בתוך מסתור- מעניק הרגשת בטחון ומספק מקום בו בוא לא ירגיש חשוף. מאוד קריטי בפרטים צעירים.
כמו כן יש לספק למתכדר כלי מים גדול שלפחות יוכל להיכנס עם כול גופו פנימה.

טמפרטורה וחימום:

בטרריום יש לשמור על צד חם וצד קר כמובן, כאשר בצידו הקר של הטרריום יש לשמור על טמפ של 26-25 מעלות ובצידו החם של הטרריום הטמפרטורה תנוע בין 29-32 מעלות יש לוודא שלנחש יש אפשרות לעבור בין הצד הקר לחם בחופשיות , בטבע הטמפרטורה בדרך כלל צונחת בלילות, כדי לדמות מעבר זה נוכל פשוט להשאיר רק צד אחד של הטרריום מחומם והנחש יבחר את הטמפ' המתאימה לו ביותר בעוד שהצד השני בטמפ' החדר.
עקב היותו נחש שגדל באפריקה המתכדר לא זקוק לרמת לחות גבוהה, אם רמת הלחות בטרריום גבוהה מדי זה עלול לפגוע בנחש ולגרום לו לשלפוחיות בעור ופטריות.

האכלה:

פיתון מתכדר בייבי יאכל וולדת חולדה בת כשבוע וחצי בערך, ועם קצב גדילתו אפשר להאכיל אותו עכברים\חולדות גדולות יותר. קצב ההאכלה תלוי בגודלו של הפרט ובתגובה שלו לאכילה, אם ימשיך להיות מאוד פעיל לאחר האוכל יש לשקול לתת פרט מזון נוסף. כמו כן השיטה הנפוצה לבחירת פרט מזון היא לוודא שגודל הפרט לא עולה על פי 1.5 מחלקו העבה ביותר של הנחש. לפיתונים מתכדרים יש נטייה להיכנס למשטרי צום ממושכים, אין להילחץ, מדובר בתופעה טבעית לחלוטין- יש לוודא שנסיונות האכלה יתבצעו כול שבוע-שבוע וחצי לאורך תקופה זו עד שהצום "יישבר". כמובן שאם זה נמשך תקופה ארוכה מאוד (5-7 חודשים), כדאי להיוועץ עם מגדלים מנוסים או וטרינר מוסמך לרפואת זוחלים.

וידאו האכלה של פיתון מתכדר


לידע כללי:

בטבע ,תהליך ההזדווגות מתחיל קודם כל במציאת הנקבה על ידי הזכר כמובן . איך זה קורה? הנקבה מפרישה "פרומונים", הורמוני מין המופרשים מגוף הנקבה ומשפיעים על הזכר.
הזכרים אשר "נתקלים" בשביל הריחני של הפרומונים עוקבים אחריו וכך מגיעים אל הנקבה. המתכדר נקרא באנגלית Ball python בגלל מנגנון ההגנה הייחודי בו עושה הפיתון שימוש.
ברגע שהמתכדר מרגיש מאוים על ידי אויב הוא מתלפף סביב עצמו ויוצר עיגול כשראשו מעוגן בפנים בבטחון בעודו מקשיח את שריריו.עקב לחץ השריר העור שלו נמתח והופך ל"קשה", טורפים לרוב לא יזהו את המתכדר כמזון וגם אם ינסו, לא פשוט יהיה להכניס את גופו המלופף של הנחש הן בגלל גודלו והן בגלל הקשיחות הנובעת ממתיחת שריריו.

פיתון מתכדר ללא קשקשים

אייך להרבות פיתון מתכדר

הטלה של פיתונה מתכדרת

בקיעה של פיתונים מתכדרים בהילוך מהיר


 

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup