big slide

קינג קליפורניה

נכתב על-ידי: מנהל תוכן זוחלים
מספר צפיות: 11332

הקדמה

קינג קליפורניה(Lampropeltis getulus californiae), זעמן(Colubridae), כמו כל בני משפחתו, ארוך ודק יחסית.
נחש מאוד נפוץ בקרב מגדלים ותיקים ומתחילים כאחד בגלל גודלו היחסית נוח(ממוצע 1.3 מ' פלוס מינוס), זמינותו בשוק כנחש מאוד נפוץ שמתרבה בקלות יחסית, בא בשלל מופעים יפים, בעל אופי נוח ולרוב לא פחדן וקל לגידול.
נחש זה מתאים למגדל המתחיל ולמגדל המנוסה גם יחד, מגדל מתחיל יוכל למצוא בו נחש מעניין להתחלה, ואילו מגדל מתקדם יותר, יוכל להתעניין ברבייה שלו שביחס לרביית הנחשים האחרים-קלה ביותר.
בנוסף, מחירו של הקינג אינו גבוה, אבל גם שומר על מחיר אחיד בד"כ. אם כי ישנם מופעים שעולים מעט יותר, ולקינג קליפורניה יש הרבה מאוד מופעים שהמוכר שבהם הוא האלבינו.

וידאו הכרות עם הקינג סנייקס קליפורניה


גודל

קינג ממוצע יגיע בד"ע לגודל ש 1.2 מ' עד 1.5 מטר, אך גם קטנים וגדולים יותר אינם מהווים מקרה נדיר, הנחש כמו שהוזכר, דק ביחס לאורכו.
שבוקע הקינג, הוא דק מאוד ואורכו הממוצע הינו כ 30 ס"מ.

מקום חיות טיבעי

אזור קליפורניה, אריזונה והסביבה.

טרריום\כלוב

על הכלוב להיות לפחות 60 ס"מ על 40 ס"מ, לנחש בוגר טרריום בגודל 1-1.5 מטר יספק את צרכיו של הנחש ברמה גבוהה, יפרזה בגודל הטרריום יכולה להוביל לסטרס.
לנחש תינוק הייתי ממליץ על פלסטיקה 15X30 נחש זה גדל בקצב מהיר יחסית, ולכן החלפה של טרריומים היא די תכופה במהלך השנתיים הראשונות ולאחר כך, קצב הגדילה מתמתן.
אין לגדל עם נחש זה עוד נחשים - בנוסף להיותו טורף נחשים, הוא טורף גם נחשים ממינו שלו, בקיעים הם קניבלים, אצל בבוגרים הסבירות נמוכה יותר, אך עדיין קיימת, לכן לא מומלץ. גם בעת רבייה השגחה מומלצת מאוד כדי למנוע קניבליזם בין בני הזוג.

האכלה

האכלת הקינג אינה צריכה להוות בעיה בגידולו, רוב נחשי הקינג סנייק אינם בררנים כפי שהוזכר, ובד"כ(כל עוד אינם בנשל, או נכנסו לתרדמת חורף), יאכלו בכל עונות השנה.
כמובן, כמו בכל נחש, למרות שאצל הקינגים הדבר פחות נפוץ,ייתכנו "צומות" קצרים.
שבמונחי הפיתונים אפילו לא ראויים להיקרא צום. ניתן לעודד אכילה בדרכים הסטנדרטיות כולל השארת פריט המזון בטרריום- אם מדובר בפריט חי יש לעשות זאת תחת פיקוח, אין להשאיר עכבר חי בטרריום ללא השגחה מתוך חשש לפציעה בנחש.
דבר נוסף שמומלץ שלא לעשותו, הוא להאכיל את הנחש בנשל,, בנשל הנחש לא רואה טוב, ונחש מאוד רעב לא יסרב לארוחה גם בזמן נשל.
בזמן הנשל הנחש יותר פגיע ולכן יוכל לתפוס לא טוב את הטרף, וזה יכול להסתיים בנשיכה או לחילופין ייבקע הנשל בטרם עת ושאריות נשל יישארו על גופו של הנחש ויהיה צורך להוריד אותם בנפרד. נחשים מגיבים באופן שונה בנוגע לאכילה ביום ההתנשלות(אחרי הורדת הנשל), חלקם יאכלו וחלקם יאכלו אר יום למחרת- כול נחש והעדפותיו.

שיטת ההאכלה הנפוצה היא פריטים שבעובים לא עולים על פי 1.5 מחלקו העבה ביותר של הנחש. מכיוון שמדובר בנחש רעבתן ניתן להגיע למימדים מרשימים תוך זמן קצר מאוד על ידי האכלה תכופה ובכמויות גדולות יחסית... עם זאת שיטה זו שנויה במחלוקת כי יש הטוענים שהדבר משפיע לרעה על פוריות הנחש ומקצר משמעותית את תוחלת החיים של הנחש.

וידאו של קינג קליפורניה אוכלמים

אומנם לא בטוח שתזכו ליראות את הנחש שותה, אך מים בטרריום- חובה, ולא רק לשתייה, אלא גם לרחצה, שהות לקראת נשל, עזרה בהפרשת צרכים,ועוד.
קערת המים צריכה להיות מסוגלת להכיל את כל הנחש ויציבה שלא תתהפך ותוכנה יישפך, אחרת הקערה אינה מתאימה.

מצע

דשא סנטטי, נייר סופג, נייר עיתון וכן הלאה הינם מצעים שיש להחליף בכול עת שהנחש מטיל צואה. שבבי עץ, אספן וכו'- מצע לא אחיד שניתן לאסוף את המעט שספג את צרכיי הנחש ללא צורך בהחלפת המצע כולו

מיניות הנחש

כמו ברוב סוגי הנחשים, הקינגים הם כמעט ללא הבדלים חצוניים למיניות הנחש, וצריך עין מאוד מיומנת על מנת לדעת בוודאות את המין, שיטה זו אינה מדוייקת- לבדיקה ודאית יש צורך בבדיקת פרוב.
בדיקת פרוב: מחדירים מוט סטרילי ייעודי לאיזור פתח הביב של הנחש.
בשום פנים ואופן אין לבצע את הבדיקה אם לא יודעים כיצד, ישנו סיכוי גבוה לפגיעה חמורה בנחש אם מבוצע שלא כהלכה.

טמפ' ולחות

יש לדאוג לקיום צד קר וחם כאשר בצד החם שוררת טמפרטורה של 26-30 מעלות צלזיוס- בלי ניחושים, חובה לשים מדחום. אין לו דרישות לחות מיוחדות, פשוט לוודא שישנו כלי מים זמין שהנחש יוכל להיכנס אליו במקרה הצורך.

חימום

ניתן לחמם את חציו ה"חם" של הטרריום באמצעים רבים, כאבל חימום, מנורה, משטח חימום, אבן חימום ועוד. ככל עדיף להניח את גוף החימום מחוץ לטרריום כדי למנוע מגע ישיר- נחשים עלולים לקבל כוויות ולעיתים לא יזוזו מגוף חימום גם אם הנ"ל חם יתר על מידה. 


הקינג קליפורניה הוא נחש קל לגידול וריבוי, נוח מאוד מבחינת אופי וגודל ולכן מהווה נקודת זינוק מצויינת למגדל המתחיל. 

וידאו מופעי קינג סנייקס מתוך אוסף של מגדל

זיווג של קינג סנייקס בטבע

הטלה של קינג סנייק קליפורניה

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup