big slide

בואה קונסטריקטור

משפחה: בואות (Boidae)
נכתב על-ידי: מנהל תוכן זוחלים
מספר צפיות: 12331

הבואה קונסטריקטור או בשמו העברי חנק מלכותי (נקרא גם נחש הבריח) הוא נחש מאוד יפה ואחד הפופולאריים בקרב מגדלי הנחשים בארץ ובעולם. 

גדל באזורים מיוערים שבדרום אמריקה ובמרכזה. אופיו הרגוע ,עמידותו הבריאותית ואי בעיות האכילה שלו הפכו אותו לנחש מאוד מומלץ, יש כאלה שימליצו עליו אפילו בתור נחש שני. אך קצב הגדילה המהיר שלו ויכולת ההגעה למספר מטרים מקשים על גידולו וצורכים מהמגדל השקעה כספית רבה בטרריום בגודל מתאים, חימום ואוכל.

לבואה קונסטריקטור ישנם 7 תתי מינים שונים ועשרות מופעים מרהיבים ויפים. בין המופעים הרבים אפשר למצוא בואה סנואו, בואה פסטל, בואה אלבינו ואפילו בואה סטרייפ.

וידאו הכרות עם בואה קונסטריקטור

 

אודות

בתנאים אידיאלים ונכונים הבואה יכולה לחיות עד 30 שנה ואפילו יותר. נקבת הבואה יכולה להשריץ בין 4-55 צאצאים ותקופת ההיריון שלה היא 128 יום בערך.
טרריום הבואה צריך להכיל צד חם וצד כאשר הצד החם כאמור 28-32 מעלות ובצד הקר מימנום טמפ' של 24 מעלות צלזיוס, מומלץ ליצור הדרגתיות של מעלות מ32 מעלות עד 24 מעלות כדי שלבואה תהיה האפשרות של בחירת הטמפ' הרצויה. הטרריום צריך גם להכיל מיכל מים שיהיה גדול דיו כדי לספק 50-60 אחוזי לחות ושייתן לבואה את האפשרות להיכנס עם כל גופה למים. הבואה הוא נחש שאוהב מים ומבלה שם תקופה נכבדת מחייו. 

הנחש ייכנס למים בעקבות שלושה מקרים עיקריים שהם טפילים, לקראת נשל ועזרה בעשיית צרכים. הטיפול במים נגד טפילים מאוד חשוב ואם יש מקרה טפילים לנחש אפשר לראות אותם בכלי המים, לכן חשוב מאוד להשים לב לכתמים שחורים קטנים שיש בכלי המים. לקראת הנשל הנחש ייכנס למים על מנת להשאיר את הנוזל שמפריד את האפירמדיס הישן מהחדש טרי כדי שלא יתייבש ואז הנשל לא ייצא בחתיכה אחת. המין גם יעזרו לנחש לעשות את צרכיו בקלות יותר. 

הטרריום צריך כמובן גם להכיל מצע שעליו הבואה תחיה. המצע יכול להיות עשוי מהרבה מאוד רכיבים. בין האפשרויות אפשר למצוא נייר סופג או נייר עיתון אשר הם הקלים ביותר לניקוי אך לא דקורטיביים.יש לשים לב לנייר העיתון ומומלץ לייבש אותו בשמש לפני הכנסתו לטרריום. אפשר גם שבבי עץ או דשא סינטטי אך כמובן שגם להם ישנם חסרונות - שבבי עץ עולים יותר כסף מנייר סופג או עיתון והניקוי שלו יותר קשה, והדשא הסינטטי מצריך הוצאת כל הציוד מהטרריום על מנת לנקות אותו, אך כמובן ששניהם מהווים "קישוט" או לפחות מצע יותר יפה מאשר נייר סופג או עיתון.

עוד חפצים מומלצים להשים בטרריום הם ענפים ומקומות מסתור. הענפים אפילו די חשובים לבואה כמו לכל הנחשים מכיוון שבשבי אין לנחשים שום פעילות והם אוכלים בקצב קבוע הם עלולים לסבול מהשמנת יתר שלדבר זה יש השלכות לא נעימות שעלולות אפילו לגרום למוות של הבואה.

יש לשים לב שהענף שאתם מכניסים יהיה נקי מטפילים, על מנת לוודא יש להכניס את הענף לתנור בחום של 150 מעלות לזמן של בערך 20-30 דקות ואחר כך לחטא אותו בפולידין בצורה יסודית. אם וכאשר יש מקרה של טפילים הצעדים שצריכים לנקוט הם הוצאת כל חפץ שיש בטרריום וניקויו בתמיסה של מים ומעט אקונומיקה ואחר כך להחזיר כל חפץ אחרי שניקיתם אותו ביסודיות.
אפשר גם להשים כמות ממש קטנה של אופיגל מתחת למצע, אך אופיגל לא מומלץ לנחשים.

אספר בקצרה על מספר תתי-מין ועל כמה מופעים יוצאי דופן.


Boa C. longicuada

זהו תת-מין שלא כל כך ידוע אבל ממש יפיפה. התגלה בשנת 1991 על ידי 2 אנשים ששמותיהם רוברט פרייס ופול רוסו. תת-מין זה מגיע עד 2.10-2.15 מטר בממוצע. פרייס ורוסו טענו שלתת-מין זה יש את הזנב הארוך ביותר מכל הבואות אך טענה זו על פי פיליפה דה וסג'ולי אינה נכונה ופיליפה גם הפריך טענה זו.


Hogg Island Boa

גולתה לראשונה באי "קיו דה לוס קוצ'ינוס" שמכונה הוג בשנת 1988. היא במופע hypomelanistic
טבעי, וגדלה לגודל מקסימאלי של 185סנטימטר. עקב יופיים היוצא דופן בואות ההוג איילנד נלקחו לשבי ואפילו נראה שכל בואות ההוג איילנד נמצאות בשבי עכשיו ,ומספרם אפילו בשבי, הולך ופוחת. לגבי היותו תת-מין הדעות שנויות במחלוקת, ישנם כאלה שטוענים שהבואה הזו היא סך הכל צורת "אי" של התת-מין


Constrictor imperator

וישנם כאלה שחושבים שההוג איילנד צריכה להיות תת-מין שונה. 


בואה במופע האלבינו- ב1983 הובאו 4 בואות אלבינו מקולומביה, 3 זכרים ונקבה אחת, אחרי ניסיונות ריבוי כושלים החליטו למכור אחת בסכום לא נתפס של כ 25,000 דולר. הבחור שקנה ששמו פיט קאהל הצליח להרבות אותו עם 2 בואות קולומביאניות,וככה נוצרו לראשונה הבואות הטרו לאלבינו. אחרי האכלה אינטנסיבית גדלו הבואות לגודל של כ 182 סנטימטר, ובניסיון הריבוי בשנת 1992 3 בואות מתוך 22 חדשות היו אלבינו,וככה הבואות אלבינו הראשונות בשבי נוצרו.

וידאו מופעים של בואה קונסטריקטורתנאי מחייה

הבואה כמו כל הנחשים זקוקה לתנאים מסוימים בשבי על מנת לחיות. התנאים הבסיסיים היא טמפ' 28-32 מעלות צלזיוס, ובלילה מומלץ להוריד את הטמפ' בכ3-9 מעלות על מנת לדמות אווירה של טבע מכיוון שבטבע הטמפרטורה יורדת בלילה. טרריום שאורכו יהיה 3\2 מאורך הבואה גובהו יהיה 3\1 מאורכה ורוחבו 3\1 מאורך הבואה, ומומלץ להוסיף עוד 10 סנטימטרים , אך יש לקחת בחשבון שהוספת גובה מקשה על השארת טמפ' קבועה באוויר. הבואה זקוקה לכ 50-60 אחוזי לחות.

קצב גדילה

קצב הגדילה של הבואה הוא די מהיר ותלוי גם בהרבה דברים כגון טיפול, קצב האכלה, גם גנים של הורים, וכמובן מין הבואה. הנקבה מגיעה לגודל ממוצע של 2.5-3 מטרים והזכר 2-2.60 אבל ברמת העיקרון בשנה הראשונה לחייה היא תגיע ל 70-90 סנטימטר, גיל שנתיים 1-1.5 מטר ומאז והלאה קצב הגדילה מואט, אך לעולם לא מפסיק.

האכלה

בואה בייבי יכולה לאכול עכברים חיים בגודל המתאים. שיטת ההאכלה היא לא קבועה , כל מגדל מאכיל בצורה שהוא חושב ובצורה שהוא מכיר את הבואה, אני מאכיל בואה בייבי עכבר בשבוע, וכאשר הבואה מגיעה לגודל של מטר אני מעביר את שיטת ההאכלה ל 2 עכברים בוגרים כל 7-10 ימים, לבואה בוגרת שכבר עברה את ה- 170 סנטימטר אני כבר מאכיל ב 2 חולדות בוגרות פעם ב 10-14 ימים.

וידאו של בואה קונסטריקטור אימפראטור אוכלת

וידאו של בואה מדקסקר דומרילי אוכלת

זיווג של בואה קונסטריקטור

השרצה של בואה

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup