big slide

הוג-נווז

נכתב על-ידי: Snake i
מספר צפיות: 9367
שם עברי: הוג נווז, ידוע גם בשם נחש אף חזיר
שם לועזי: Western Hognose
שם מדעי: Heterodon nasicus
תפוצה בעולם: ארה״ב קנדה ומקסיקו
מידע כללי על הנחש:

הוג-נוז הוא נחש מאוד פופלרי בקרב מגדלי נחשים בגלל העובדה שהוא תת ארסי, הרבה מגדלים אוהבים את הריגוש שבלגדל נחש שהוא הכי קרוב לארסי אבל לא באמת יכול לפגוע בהם פיזית.

מנגנון הגנה: 

זהו אחד הדברים אשר הופכים נחש זה למענין כ"כ.  ההוג נווז נושף ותוקף בפה סגור וינפח את צווארו כדי להראות גדול יותר, במידה וזה לא עוזר יפריש חומר מסריח, במידה וזה לא עובד יעמיד הנחש פני מת. 

הוג נווז הינו נחש תת-ארסי. 

שיניי הארס ממוקמות בחלק האחורי של פיו, יש הסוברים כי שיניים אלה מיועדות לחירור קרפדות וצפרדעים אשר מנגנון ההגנה שלהם כולל היתנפחות, שיניו של ההוג נווז מפוצצות אותן בדומה לסיכה המפוצצת בלון. הארס הינו חלש ומיועד ספציפית כנגד דו חיים. ישנם מספר דיווחים על כאב קל ונפיחות מקומית שנגרמו לבני אדם כתוצאה מהארס אך החדרת הארס לאדם הינה קשה ביותר בעזרת שיני הארס של ההוג נווז כיוון שהן ממוקמות עמוק בחלק האחורי של פיו. כדי להחדיר כמות ארס לאדם יש לאפשר לנחש ללעוס את היד זמן מה, על-מנת להגיע למצב בו שיני הארס יחדרו ויחדירו ארס. באופן כללי מין זה הינו רגוע ועדין.  עקב הסבירות הנמוכה להחדרת הארס ובשילוב עם עוצמתו הנמוכה נחשבים ההוג נווז על-פי רוב כבעלי סיכון נמוך. עם זאת יש לזכור שהם עדיין ארסיים.

וידאו: הוג נווז מנפח צוואר ומעמיד פני מת.

תיאור חיצוני וצבעי הנחש:

ההוג נווז הינו נחש פעיל יום בעל קשקשים גסים הנוטים כלפי מעלה באזור האף.  צבעו חום אדמדם עד אפור בהיר.

עובי הנחש: נחש דק
תיאור אזור המחייה בטבע:

 אזור מדברי, חולי, צחיח ויבש או באזורים בארה״ב המוגדלים כ-סוואנת עצי אלון, הכוונה לאזורים שבהם עצי אלון דומיננטים בסביבה.

קושי בגידול: המגדל המתקדם
אופי והתנהגות: רגוע
אורך בוגר\סופי: 50-90 ס״מ
אורך צעיר\בייבי: 15-20 ס״מ
תוחלת חיים: 10-15 שנים
פעילות: במהלך היום
תזונה: מכרסמים
תדירות האכלה וקצב גדילה:

יש להאכיל בייבי פעם ב-5-7 ימים בוולדה בגודל מתאים ובוגר פעם בשבוע בעכבר בגודל מתאים,   כ קצב הגדילה נקבע לפי כמות האוכל שמקבל הנחש בגיל צעיר אבל בסה״כ כמו הרבה זעמנים גודל דיי מהר.

משקל בוגר יכול להגיע אף ל 600 גרם תלוי במין ובקצב האכלה.

וידאו האכלה של הוגנוז בעכבר פאזי


גודל טרריום לבוגר בס״מ: א׳ 120 ר׳ 60 ג׳ 60
גודל טרריום לצעיר\בייבי בס״מ: א׳ 40 ר׳ 40 ג׳ 30
טמפ׳ צד חם C°: 25-29
טמפ׳ צד קר C°: 22-24
לחות: 0-20%
מצע מומלץ: שבבי אספן בדינג, שבבי עץ, נייר עיתון או נייר סופג, דשא סינטטי
אמצעי חימום מומלץ: כבל חימום, משטח חימום, מנורת רגילה\טרמית
זיהוי בין המינים:

לזכרים זנב ארוך יותר משל הנקבות וניתן להבחין בין המינים כבר בבקיעתם.  בבגרותן הנקבות ארוכות ודקות יותר מהזכרים.

זיהוי ודאי יכול להעשות באמצעות בדיקת פרוב אצל וטרינר או מגדל מקצועי שיודע לעשות בדיקה כזו.

רבייה:

מידע חסר, עזרו לנו להשלים, שלחו לנו מידע אודות הרבייה של ההוגנוז באמצעות הטופס שבתחתית העמוד

תנאים\צרכים בהרחבה:

מצע אספן מומלץ לשימוש כיוון שההוג נוז אוהב להתחפר ולבנות מחילות.

מד-טמפרטורה

חשוב ביותר - אין להסתמך על תחושות והערכות לגבי הטמפרטורות בטרריום. חובה להצטייד במד-טמפרטורה מדויק ולהתאים את הטמפרטורה בעזרתו. רצוי שהמדידה תתבצע במקום שבו שוהה הנחש במרבית הזמן - דהיינו, על הקרקע ובתוך המיסתור. אני ממליץ להצטייד בשני מדי-טמפרטורה, אחד לצד החם של הטרריום ואחד לצד הקר. מדי-טמפרטורה שנצמדים לזכוכית הטרריום אינם מומלצים, משום שהם מודדים את הטמפרטורה על הזכוכית וטמפרטורה זו שונה (לעיתים באופן קיצוני) מזו שבה נמצא הנחש. טמפרטורות לא נכונות הן המקור למרבית הבעיות אצל נחשים. במקרה הטוב הדבר יתבטא בחוסר תיאבון ובמקרים קיצוניים אף מוות.

מסתור

נחשים זקוקים למקום בו יוכלו להסתתר ובו ירגישו בטוחים. את מרבית הזמן מבלה הנחש בתוך המיסתור, שם הוא יכול לנוח ולעכל את הארוחות שלו. כמיסתור אפשר להשתמש בכל כלי שיהיה חשוך מבפנים ולו פתח כניסה צר. בטבע הנחש מסתתר בסדקים בסלע או בקליפות עצים וכו'. מיסתור טוב הוא מיסתור שהנחש יוכל להכניס אליו את כל גופו, מבלי שיישאר מרווח רב בתוכו. הנחש אוהב לחוש את דפנותיו של המיסתור. אם המקום בטרריום מאפשר, מומלץ לשים מיסתור אחד בצד הקר ומיסתור אחד בצד החם. זה יאפשר לנחש לבחור את המקום האופטימלי להסתתר בו. ללא מיסתור הנחש עלול להיכנס לסטרס (מצוקה אשר לרוב מתבטאת בסרבנות לאכול).

מים ולחות

יש לספק כלי מים מספיק גדול, כך שהנחש יוכל לטבול בו את גופו. לעיתים הנחש עושהאת צרכיו בכלי המים ויש לוודא שהכלי תמיד נקי והמים טריים. את כלי המים רצוי למקם בצידו הקר של הטרריום.  הוג-נוזים אינם בעיתיים בעניין הלחות ואין צורך "לייצר" עבורם לחות. בדרך כלל כלי מים גדול מספיק יכול לספק את רמת הלחות הנדרשת. רמת לחות נאותה תקל את תהליך ההתנשלות על הנחש. עודף לחות ורטיבות שנמשכים לאורך זמן, עלולים להזיק לנחש ולגרום לפצעים ושלפוחיות.

שמות מופעים נוספים:

וידאו מופעים:


טווח מחירים: 500-1000 ש״ח
מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup