big slide

נחש בית אפריקאי

נכתב על-ידי: אבי
מספר צפיות: 6443
שם עברי: נחש בית אפריקאי, האוס סנייק
שם לועזי: brown house snake
שם מדעי: Fuliginosus lamprophis
תפוצה בעולם: מרכז אפריקה ודרומה עד לדרום אפריקה.
מידע כללי על הנחש:
 נחש הבית האפריקאי ידוע גם בכינוי ״האוס סנייק״ הוא נחש מאוד נוח לגידול, נחש זה נחשב למועיל ביותר לבני האדם מכיוון שבאפריקה הוא טורף המון מכרסמים מזיקים שפוגעים בגידולים של אנשים שמגדלים.
נחש המתאים לכל מגדל, מתחיל או מנוסה, גודל הנחש וההתנהגות המעניינת בנוסף למחיר נוח לכל כיס, עושים אותו לנחש אידיאלי לגידול.
נחשי בית אפריקאיים הם נחשים פעילי לילה ושעות הבוקר המוקדמות, הנחש אינו ארסי ואת טרפו הוא הורג בחניקה. לנחש זה תגובות אכילה אגרסיביות המזכירות לעיתים התנהגות פיתונים, נחשים אלו לא זקוקים לתרדמת חורף (אזור המחיה שלהם חם רוב ימות השנה) ולכן בעת הפגשת זכר ונקבה רוב הסיכויים שיתרחש זיווג ולכן עדיף לשכן את הזכרים והנקבות בנפרד.
בטבע ניזון מלטאות/מכרסמים/ציפורים.

וידאו הכרות עם נחש בית אפריקאי (האוס סנייק)

תיאור חיצוני וצבעי הנחש: נחש בעל מבנה גוף צר המתאים גם לזחילה מהירה וגם לטיפוס על עצים. צבע הגוף בבגרות חום, חום אדמדם וחום בהיר. קיימים מופעים נוספים כגון ירוק זית ושחור, כשהגחון בצבע לבן/ ורוד אחיד. עור הנחש מבריק ומשתנה בהתאם לאור המוקרן עליו (אור פיזיקאלי). הקשקשים חלקים ואישוני העיניים אנכיים בדומה לעיני חתול.

עובי הנחש: נחש דק
תיאור אזור המחייה בטבע:
נחשי האוס סנייק חיים באזורי מחייה שונים ומגוונים: יערות טרופיים, סוואנות וכפרים מיושבים.

קושי בגידול: המגדל המתחיל
אופי והתנהגות: רגוע
אורך בוגר\סופי: 70-120 ס״מ
אורך צעיר\בייבי: 15-25 ס״מ
תוחלת חיים: 10-15 שנים
פעילות: לילית
תזונה: מכרסמים
תדירות האכלה וקצב גדילה:
אפשר להאכיל כל 3-4 ימים ואפשר להאכיל כל 10-14 ימים. התדירות המומלצת היא אחת לשבוע.
קצב הגדילה דיי מהיר ומושפע בעיקר מכמות המזון שמקבל הנחש בגיל צעיר.

וידאו המציג האוס סנייק אוכל וולדות עכברים


גודל טרריום לבוגר בס״מ: א׳ 80 ר׳ 40 ג׳ 30
גודל טרריום לצעיר\בייבי בס״מ: א׳ 30 ר׳ 20 ג׳ 20
טמפ׳ צד חם C°: 28-32
טמפ׳ צד קר C°: 22-24
לחות: 0-20%
מצע מומלץ: שבבי אספן בדינג, שבבי עץ, נייר עיתון או נייר סופג, דשא סינטטי
אמצעי חימום מומלץ: כבל חימום, משטח חימום, מנורת רגילה\טרמית
זיהוי בין המינים:
בדיקת פרוב אצל וטרינר או מגדל מומחה תקבע את מינו של הנחש באופן ודאי אבל שבוגרים בדרך כלל אפשר גם להסתמך על העובדה שהזכרים קטנים משמעותית מהנקבות.
רבייה:
מידע חסר, עזרו לנו להשלים, שלחו לנו בטופס שנמצא בתחתית עמוד זה את הפרטים החסרים
תנאים\צרכים בהרחבה:
מד-טמפרטורה
חשוב ביותר - אין להסתמך על תחושות והערכות לגבי הטמפרטורות בטרריום. חובה להצטייד במד-טמפרטורה מדויק ולהתאים את הטמפרטורה בעזרתו. רצוי שהמדידה תתבצע במקום שבו שוהה הנחש במרבית הזמן - דהיינו, על הקרקע ובתוך המיסתור. אני ממליץ להצטייד בשני מדי-טמפרטורה, אחד לצד החם של הטרריום ואחד לצד הקר. מדי-טמפרטורה שנצמדים לזכוכית הטרריום אינם מומלצים, משום שהם מודדים את הטמפרטורה על הזכוכית וטמפרטורה זו שונה (לעיתים באופן קיצוני) מזו שבה נמצא הנחש. טמפרטורות לא נכונות הן המקור למרבית הבעיות אצל נחשים. במקרה הטוב הדבר יתבטא בחוסר תיאבון ובמקרים קיצוניים אף מוות.

מיסתור
נחשים זקוקים למקום בו יוכלו להסתתר ובו ירגישו בטוחים. את מרבית הזמן מבלה הנחש בתוך המיסתור, שם הוא יכול לנוח ולעכל את הארוחות שלו. כמיסתור אפשר להשתמש בכל כלי שיהיה חשוך מבפנים ולו פתח כניסה צר. בטבע הנחש מסתתר בסדקים בסלע או בקליפות עצים וכו'. מיסתור טוב הוא מיסתור שהנחש יוכל להכניס אליו את כל גופו, מבלי שיישאר מרווח רב בתוכו. הנחש אוהב לחוש את דפנותיו של המיסתור. אם המקום בטרריום מאפשר, מומלץ לשים מיסתור אחד בצד הקר ומיסתור אחד בצד החם. זה יאפשר לנחש לבחור את המקום האופטימלי להסתתר בו. ללא מיסתור הנחש עלול להיכנס לסטרס (מצוקה אשר לרוב מתבטאת בסרבנות לאכול).ֿ

מים ולחות
יש לספק כלי מים מספיק גדול, כך שהנחש יוכל לטבול בו את גופו. לעיתים הנחש עושה
 את צרכיו בכלי המים ויש לוודא שהכלי תמיד נקי והמים טריים. את כלי המים רצוי למקם בצידו הקר של הטרריום.  כרכני תירס אינם בעיתיים בעניין הלחות ואין צורך "לייצר" עבורם לחות. בדרך כלל כלי מים גדול מספיק יכול לספק את רמת הלחות הנדרשת. רמת לחות נאותה תקל את תהליך ההתנשלות על הנחש. עודף לחות ורטיבות שנמשכים לאורך זמן, עלולים להזיק לנחש ולגרום לפצעים ושלפוחיות.
שמות מופעים נוספים:
מופע אלבינו

וידאו המציג האוס סנייק במופע אלבינו

טווח מחירים: 100-500 ש״ח
מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup