העמוד נטען...
big slide

שממית טוקאי

נכתב על-ידי: warmstr
מספר צפיות: 7877

 

שם עברי: שממית טוקאי
שם לועזי: Tokay Gecko
שם מדעי: Gekko gecko

 

מידע כללי:
הטוקאי משתייך למשפחת השממיות. הוא מגיע במקור מדרום-מזרח אסיה, אך נמצא גם בחלקים מהודו, אינדונזיה והפיליפינים. הם מצויים כיום גם בהוואי,פלורידה וחלק מהאיים הקריביים לאחר שהובאו לשם באופן מלאכותי.

זהו אחד הזנים הגדולים ביותר במשפחת השממיות. הבוגרים מגיעים לגודל של 30 ס"מ. תוחלת החיים שלהם נעה בין 7-10 שנים. ֿמדובר בלטאה אילנית החיה בעיקר ביערות הגשם, אך לעיתים תכופות ניתן למצוא אותה בקרבת בתי מגורים באזור המחייה שלה.

הטוקאי הוא בעל חוש שמיעה מפותח מאוד. האוזניים הן בעצם שני חורים בשני צידי הראש.
הטוקאי מפריש חומר דביק בכפות רגליו, המאפשר לו לטפס על משטחים חלקים, ואפילו על זכוכית רטובה. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, ובדרך כלל ניתן לצפות בו רק בשעות הערב, כאשר הוא יוצא מהמסתור בכדי לצוד.
הקריאה הייחודית שלו היא שהקנתה לו את השם טוקאי. זוהי חיה קולנית מאוד, ולעיתים קרובות ניתן לשמוע אותם במהלך טקסי החיזור, בזמן מאבקים טריטוריאליים, וגם כאשר מחזיקים אותם ביד.
צבע עורה בדרך כלל כחול בהיר, עם נטייה לגוונים בהירים של אפור וירוק. גופה הגבשושי מנוקד בנקודות אדומות או כתומות. הזנב מפוספס באותו גוון כמו שאר הגוף. כמובן שקיימים מופעים שונים שחלקם נוצרו ע"י רבייה מבוקרת.
הטוקאי ידוע כלטאה אגרסיבית ותוקפנית, אולם ניתן להרגיל אותם למגע ידיים אם מגדלים אותם מגיל צעיר ומרגילים אותם למגע נכון על בסיס קבוע. נשיכתם כואבת מאוד, והם לא מרפים אותה למשך זמן רב. ניתן להשתמש בזוג כפפות כאשר מנקים את אזור המחייה שלה או בזמן ההאכלה.
קיים הבדל בין הזכר לנקבה, לזכר צבעים יותר בוהקים מאשר לנקבה והזכר גדול במעט מהנקבה.
כמו כן ניתן להבחין בין הזכרים לנקבות לפי הבליטה הקיימת תחת פי הטבעת שלהם, המכילה את איברי המין.(בדיקה חזותית כזאת צריכה להתבצע על-ידי מגדל עם נסיון רב שנים על מנת להבחן את ההבדלים)

 

וידאו הכרות עם שממית טוקאי

 

זכר משמאל ונקבה מימין

 

טרריום:
הטוקאי ידוע כלטאה מתבודדת ולכן מומלץ לגדל אותה בנפרד מפרטים אחרים, אולם ניתן לגדל זכר אחד עם עוד נקבה או שתיים. אין להחזיק זכרים יחד מאחר והם טריטוריאליים מאוד וכמעט בוודאות יתקפו בפראות זה את זה.
הטוקאי זקוק למרחב מחיה גדול ועדיף מיכל גבוה. מיכל בגודל 75*40*75 ס"מ מומלץ לגידול של זוג. יש להוסיף לכלוב מגוון של ענפים וחפצים שישמשו לטיפוס. כל החפצים צריכים לאפשר הזזה נוחה שלהם בכדי שיהיה אפשר לאתר ביצים שהוטלו במיכל, למרות שבדרך כלל הביצים יודבקו לדפנות הטרריום.
כמו כן, יש לספק מגוון מקומות מסתור. אפשר להשתמש בעץ שעם מאחר והוא מוסיף לעיצוב ובנוסף נוח להזיז אותו כאשר מחפשים ביצים.
כמצע ניתן להשתמש בכבול, באדמת עציצים ובסיבי קוקוס.


חימום ותאורה:
הטמפרטורה צריכה להיות 29-30 מעלות במהלך היום, אך יש להקפיד לשמור על צד חם וצד קר בכדי לאפשר לטוקאי לווסת את חום גופו. ניתן להשיג זאת ע"י שימוש במנורות חימום בצד אחד של הטרריום.
הטמפרטורה בלילה יכולה לרדת עד 21 מעלות.
לא מומלץ להשתמש בחימום בתחתית המיכל מכיוון שהטוקאי מבלה את מרבית זמנו מעל הקרקע, אך אפשרי בהחלט להצמיד שטיח חימום לקיר האחורי בטרריום כדי לחמם אותו.
יש לספק נורת שיזוף במיכל. עדיף להשתמש בנורה אדומה שאימה מסנוורת את הטוקאי מאחר ואינו מבחין בגוון זה.
יש ליצור מחזור תאורה בטרריום, כך שהתאורה תפעל במשך 13 שעות ביממה בקיץ ו-12 בחורף.
אין צורך ברמת לחות גבוהה מאוד, אולם יש לשמור על רמה מינימאלית של 50% לחות. כדאי לרסס את המיכל במים פעם ביום כדי לשמר על רמת הלחות וכדי לעודד רבייה.
ניתן לשתול עציצים במיכל כדי לשמור על הלחות, אך יש לוודא שהם עמידים וחזקים מספיק לשאת את משקלו של הטוקאי.


מזון ותוספים:
טוקאי ערני ובעל תיאבון הוא טוקאי בריא. יש לגוון את סוגי המזון שמספקים לו. ניתן להאכיל בזחלי קמח קטנים וגדולים, זחלי שעווה, צרצרים, תיקנים, חגבים ומדי פעם גם פינקים.
צרצרים משמשים כמרכיב העיקרי בתזונה של הטוקאי. כדאי לפטם את הצרצרים במזון עשיר לפני ההאכלה, אך בכל אופן יש לאבק אותם בקלציום ובויטמינים. אפשר להאכיל פעם ביומיים ומומלץ לעשות זאת בשעות הערב כאשר הטוקאי פעיל. כמובן שיש להתאים את גודל הטרף לגודל הלטאה.
הטוקאי מקבל את הנוזלים הדרושים לו בעיקר ע"י שתייה של טיפות שהצטברו באיזורים שונים בטרריום או על העלים בזמן ריסוס המיכל, אולם יש לספק גם קערת מים נקיים אפילו אם איננו רואים את הטוקאי שותה ממנה.

 

וידאו האכלה של שממית טוקאי בצרצרים

 

רבייה:
הטוקאי ידועים כמתרבים בקלות בשבי אולם יש להכין אותם לקראת תקופת הרבייה. ניתן לעשות זאת ע"י הורדת הטמפרטורה, כמות המזון ורמת הלחות , למשך מספר שבועות. לאחר מכן ניתן לעודד את הרבייה ע"י העלאה מדורגת שלהם חזרה לערכים הרגילים. לא חובה לשנות את זמני התאורה מכיוון שהם לא משתנים גם באזור המחייה הטבעי שלהם. יש לספק לנקבות המתרבות שפע של מזון מועשר בסידן ומומלץ לתת להן גם פינקים מדי פעם. הנקבות מטילות זוגות של ביצים בעלות קליפ קשה באזורים מבודדים ונסתרים ברחבי הטרריום. הנקבה מזיזה את הביצים לנקודה המועדפת עליה בעזרת רגליה האחוריות, בד"כ על דפנות הטרריום או בצמוד לפריטים שנמצאים בו. אין אפשרות להזיז את הביצים מרגע שהודבקו מבלי לפגוע בהן, אולם ניתן לספק מצע הטלה כגון : חתיכות במבוק, קליפות שעם או קליפות עצים שניתן להעביר לאינקובטור לאחר שהביצים הודבקו אליהם. 

את הביצים יש להדגיר על מצע וורמיקולייט לח בטמפרטורה קבועה בין 27-30 מעלות. זמן הדגירה ארוך יחסית ויכול להימשך בין 60-200 ימים, אולם בממוצע הצאצאים בוקעים לאחר 90-120 יום. הטמפרטורה משפיעה על משך ההדגרה, וכן על מין הצאצאים. טמפרטורה גבוהה תקצר את משך הדגירה ותגרום לבקיעה של זכרים בעיקר.
יש להוציא את הביצים מהמיכל כדי למנוע מההורים לאכול אותן, אולם יש להיזהר בזמן הרחקת הביצים שכן ההורים עלולים לנסות לתקוף בכדי להגן על הביצים.
תקופת הרבייה נמשכת כארבעה עד חמישה חודשים ובמהלכה הנקבה עלולה להטיל זוג ביצים בכל חודש.

רוב הפרטים הנמכרים היום הם WC (נלכדו בטבע), ולכן הם בד"כ נמכרים במצב של סטרס, די מיובשים, רזים ונושאים טפילים. יש לקחת דגימת צואה לווטרינר המתמחה בזוחלים בכדי לקבוע האם הטוקאי סובל מטפילים. הטיפול הוא בד"כ תרופתי וניתן דרך הפה פעמיים-שלוש ביום במשך מספר שבועות.

 

קריאת לזיווג של הזכר

 

ביצים של שממית טוקאי

 

בקיעה של שממית טוקאי בייבי

 

מופעים:
Calico Tokay,Yellow Tokay ,Orange Tokay ,Blue headed Green ,Black Spot Tokay Anerythristic Tokay, Yellow Spotted Melanistic Tokay ,Leucistic Tokay ,Bronze Tokay,

Penguin Tokay

 

וידאו מופעים


מופעים נוספים אפשר לראות בעמוד הפייסבוק שהוקם במטרה להעלות מופעים https://www.facebook.com/tgm8yeighth

המידע נאסף מהאתרים הבאים: http://www.ballmorph.com , http://www.wnyherp.org, http://www.anapsid.org

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup