העמוד נטען...
big slide

דרקון מים סיני

נכתב על-ידי: warmstr
מספר צפיות: 7005

שם עברי: דרקון מים סיני אף ידוע גם בשם דרקון מים תילאנדי, דרקון מים אסייאתי ודרקון מים ירוק

שם לועזי: Chinese water dragon, Asian Water Dragon, Thai Water Dragon, Green Water Dragon
שם מדעי: Physignathus cocincinus

מידע כללי:
הדרקונים מגיעים מדרום-מזרח אסיה: תאילנד, דרום סין, ויאטנם וקמבודיה. זוהי לטאה אילנית הפעילה במהלך היום, ומבלה את רוב זמנה על ענפי עצים ושיחים, אולם נצפתה גם בנקיקים חוליים. לדרקון זנב ארוך ושטוח המשמש אותו כמשוט לשחייה במים. תוחלת חייהם נעה בין 10-20 שנים.
הצאצאים בוקעים בגודל 13-15 ס"מ (מהראש לקצה הזנב). צבעם בד"כ הוא חום-ירוק בפלג הגוף העליון, וירוק בהיר בחלקו התחתון. לאורך צידי הגוף ישנם פסים בהירים, הזנב חום ירקרק, עיניים גדולות וחוטם קצר.
הזכרים הבוגרים מגיעים לגודל של 90 ס"מ והנקבות לגודל 60 ס"מ, כאשר אורך הזנב מהווה 70% בערך מגודלם הכולל. הזנב משמש אותם לאיזון בזמן טיפוס, ולהצלפה בעת התגוננות מטורפים ולעיתים גם מפני המגדל... 

צווארם צבעוני מרהיב וצבעיו נעים מצהוב בהיר ועד ורוד. הראש גדול ומאסיבי בעל צורה משולשת, והלשון רחבה ומפוצלת בקצה, ועליה חומר דביק המסייע ללטאה לתפוס את טרפה. השיניים קטנות ומחודדות ויכולות לפצוע במקרה של נשיכה, אולם הלטאה בעלת מזג רגוע בד"כ ונשיכות הן נדירות.
יש להן ציצית מפותחת על ראשם. הציצית בד"כ גבוהה ומחודדת יותר אצל הזכרים. לדרקונים רגליים חזקות . הרגליים הקדמיות רזות יותר מהרגליים האחוריות המאסיביות. בכל רגל יש לדרקון 5 אצבעות חזקות המסתיימות בטפרים חדים וארוכים. הדרקונים יכולים לרוץ על רגליהם האחוריות בלבד כאשר גופם מורם כלפי מעלה.
זיהוי מין הלטאה קשה במיוחד. לזכרים גולגולת גדולה יותר וכן ציצית גדולה יותר תחת הצוואר. הם מגיעים לבגרות מינית בגיל שנתיים. הדרקון נחשב בוגר כאשר יש לו ציצית צבעונית תחת הסנטר. בגלל הקושי הרב בזיהוי המין מומלץ לבצע בדיקת פרוב.
אין לשכן זכרים יחד אולם ניתן לגדל זכר אחד עם מספר נקבות.

 

וידאו הכרות עם דרקון מים סיני - 4 עובדות על הדרקון

 

מזון ותוספים:
הדרקונים ניזונים באופן שונה בהתאם לגילם. צעירים (בייבי) יש להאכיל מדי יום בעוד שבוגר ניתן להאכיל כל יומיים-שלושה. ניתן להאכיל בתולעי שעווה, צרצרים, זחלי קמח קטנים, ירקות ופירות. הירקות אמורים להוות כ- 10-15% מהדיאטה של הדרקון. לבוגרים ניתן לתת גם זחלי קמח גדולים (זאפובוס) וולדות עכברים.
מומלץ לגוון את מזונם שכן לכל סוג מזון היתרונות והחסרונות שלו. זחלים מכילים רמות זרחן גבוהות אך אינם מספקים כמעט סידן, והשלד שלהם עלול לגרם לבעיות עיכול במידה ומאכילים בכמויות גדולות. יש להאכיל את החרקים במזון מזין לפני ההאכלה ולאבק אותם באבקת סידן וויטמין D3.
שלשולים מכילים סידן רב והם רכים ונוחים לעיכול.
במידה ומאכילים בוולדות או עכברים בוגרים מומלץ להרוג או להמם אותם לפני ההגשה. עכברים בוגרים מכילים סידן רב, שלא כמו וולדות, ולכן אין צורך לספק סידן נוסף בעזרת אבקה. ניתן להאכיל גם בוולדות חולדה.
מומלץ להרגיל את הדרקון לאכול גם פירות וירקות בגיל צעיר, אחרת הוא יימנע מהם כאשר יגדל. ניתן להאכיל בתאנים, פטל, מלון, תותים ואוכמניות. ירקות ניתן לתת : עלי כרוב, שן הארי ועלי חרדל,תרד, דלעת, בטטה, גזר ושעועית ירוקה. ניתן להשתמש בירקות האלה להאכלת החרקים לפני הגשתם ללטאה ובכך להעביר את הויטמינים ללטאה בצורה עקיפה. הדיאטה האידיאלית תורכב מכל האפשרויות הנ"ל בערך ביחס הבא:

חרקים : 40%-50%.
שלשולים : 10%-20%.
וולדות ועכברים : 20%-40%.
פירות וירקות : 10%.

וידאו האכלה של דרקון מים סיני

 

טרריום: 
הדרקונים זקוקים לטרריום גבוה ולא רחב. יש לספק להם ענפים וגזעים לטיפוס ולמסתור. מומלץ להציף לפחות 1/3 משטח הקרקעית של הטרריום. הדרקונים זקוקים למיכל בגודל מינימאלי הכפול מאורכם, כלומר 180X90X180 עבור בוגר. יש לוודא שיש מספיק מקומות מסתור ואזורי רביצה לכל הפרטים השוכנים באותו טרריום. במידה ומגדלים צעירים ניתן להשתמש במיכל קטן יותר. 
יש לשים לב לפציעות בחוטם אצל הדרקונים הנגרמות מכך שהם נתקלים בדפנות הטרריום. הדבר יכול לנבוע משתי סיבות עיקריות: או שהכלי קטן מדי, או שהדרקון רואה את הבבואה שלו ומנסה להילחם בה. במידה ומדובר באפשרות השנייה ניתן למנוע זאת ע"י הוספת פריטים כגון צמחים או ענפים שיקטינו את אפקט המראה של הזכוכית בטרריום. 
ניתן וכדאי להשתמש בצמחים חיים. הם עוזרים לשמור על לחות גבוהה בטרריום ומייפים אותו. את הצמחים יש לשתול בכלים עם אדמה הנקייה מחומרי הדברה ורעלים. כדאי לשטוף את העלים במים למקרה שהם רוססו בחומרי הדברה נגד חרקים. יש לוודא שלא שותלים צמחים שעלולים להיות רעילים לדרקונים. 

 

וידאו הקמה והתקנה של טרריום לדרקון מים סיני

 

חימום ותאורה:
הטמפרטורה ביום צריכה להיות בין 29-31 מעלות צלסיוס, ובלילה בין 24-27 מעלות. יש לשמור על צד חם וצד קר בכלוב. כדאי לעקוב אחר הטמפרטורה בשני הצדדים בעזרת מדחום בעל שני חיישני טמפרטורה. ניתן לווסת את הטמפרטורה בעזרת ווסת או בעזרת תאורת חימום עם עמעם (דימר). יש לספק איזור רביצה חם בעזרת נורת חימום או אבן חימום.
במידת האפשר כדאי לחשוף את הדרקונים לשמש כדי לספוג את קרני ה- UV ולהתחמם. יש לדאוג לספק ללטאה מקום מוצל לנוח בו בזמן שהיא חשופה לשמש. במידה והדבר לא אפשרי יש להשתמש בנורת UVB, המסייעת ביצירת ויטמין D3 ובספיגת סידן בעצמות. יש לדאוג שהאור מהנורה לא יעבור דרך זכוכית או פלסטיק שמסננים את הקרינה, ניתן לחצוץ בין הנורה למיכל בעזרת רשת צפופה. מדי חצי שנה כדאי להחליף את הנורה כיוון שתפוקת הקרינה שלה יורדת באופן משמעותי.
יש להתקין נורת חימום לצורך יצירת איזור רביצה חם בטרריום אולם יש לוודא שהלטאה מוגנת מפני מגע ישיר עם הנורה בכדי למנוע כוויות.

 

מים:
הדרקונים אוהבים מים. מומלץ לספק להם כלי מים גדול שיוכלו לרבוץ או לשחות בו. הכלי צריך להיות מספיק עמוק כך שהדרקון יוכל להשקיע לפחות חצי מגופו במים. יש לדאוג לכלי שניתן להוציא ולשטוף בקלות. המים צריכים להיות תמיד טריים ונקיים. לעיתים קרובות הדרקון יעשה את צרכיו במים. זה סימן חיובי לכך שהוא מבלה זמן רב בתוכם, וכך גם שאר הכלוב נשאר נקי יותר. אין צורך לחמם את המים, טמפרטורת החדר מספיקה בהחלט. כאשר מנקים את מיכל המים יש לוודא שהוא מקורצף היטב וכן שלא נשאר בו סבון או כל חומר רעיל אחר.

 

לחות:
הלחות צריכה להיות סביב 80%. קשה להשיג זאת גם עם כלי מים בתוך הטרריום לכן כדאי לשתול צמחים בטרריום ולרסס אותם במים מספר פעמים ביום. בכל אופן יש לדאוג שרמת הלחות לא תרד מתחת ל- 50%.

 

מצע:
ניתן להשתמש בשילוב של אדמה או כבול עם קליפות עצים, נייר עיתון, חול משחק או דשא סינטטי. יש לוודא שהדרקון לא בולע כמויות גדולות של המצע בזמן ההאכלה. יש להרתיח את המצע במשך 30 דקות בכדי לחטא אותו. לאחר מכן יש לייבש היטב כדי שלא ייווצר עובש ולקרר.

 

וידאו הזדווגות של זוג דרקוני מים סינים

 

וידאו הטלה של דרקון מים סיני

 

וידאו בקיעה של דרקון מים סיני

 

המידע נלקח מהאתר http://www.triciaswaterdragon.com

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup