העמוד נטען...
big slide

שממית פס לבן

נכתב על-ידי: warmstr
מספר צפיות: 3469

 

שם עברי: שממית פס לבן או ידוע גם בשמות שממית סאגו או שממית בואש.
שם לועזי: lined gecko, sago gecko, skunk gecko
שם מדעי: Gekko vittatus

הויטטוס גקו או שממית פס לבן נקראים כך בגלל הקו הלבן שעובר על גבם, ומאותה סיבה נקראים גם לטאת-בואש. למרות שאינם נפוצים אצל מגדלים מדובר בלטאה מיוחדת, עמידה, שקשה להרגיל למגע ידיים אבל היו מקרים של פריטים רגועים, בארץ הפריטים מגיעים לרוב מהטבע ככה שהן אינם מסוגלים להתרגל לידיים. הויטטוס בעלת עור רגיש ולכן יש לגעת בה בעדינות רבה.

 

וידאו הכרות עם שממית פס לבן

 

טרריום ותנאי סביבה:
את הצעירים ניתן לשכן במיכל בנפח 44 ליטר, לבוגרים יש לספק מיכל בנפח כפול. על המיכל גדול ומרווח ככל האפשר, כאשר הגובה חשוב יותר מהאורך. הויטטוס הם מטפסים מעולים ואין להם בעיה לרוץ מעלה-מטה על זכוכית. מומלץ לשכן במיכל זכוכית מכמה סיבות, אך בעיקר מכיוון שנראה שהם נהנים לנוח על משטח הזכוכית. יש לוודא שהמיכל סגור לגמרי ושהמכסים נעולים היטב מכיוון שהויטטוס הוא אמן הבריחות.

אין לשכן יחד מספר זכרים, וגם שילוב של זכרים ונקבות מומלץ רק אצל פרטים בוגרים. במצב זה יש לצפות לרבייה והטלה של ביצים. ניתן לשכן זכר אחד עם מספר נקבות, תלוי בגודל המיכל ואופי הנקבות.
המצע המומלץ ביותר הוא מצע קוקוס, אולם ניתן להשתמש גם בכבול, טחב ובשילוב ביניהם. הויטטוס יטפס על כל דבר ויתחבא בכל מקום אפשרי לכן כדאי לספק לו מגוון רחב של ענפים, אבנים, מערות וצמחים. צמחים אמיתיים טובים לשמירה על רמת לחות גבוהה במיכל, אולם יש לשתול אותם העציץ עם מצע קוקוס ולוודא שאינם מפרישים רעלים. הויטטוס נהנים במידה שווה גם מצמחי פלסטיק, והם מטפסים עליהם, ישנים עליהם ומטילים עליהם ביצים.


תאורה וחימום:
הויטטוס מעדיפים טמפרטורה של 25-28 מעלות צלסיוס, מומלץ להשתמש בנורת חימום לחימום ותאורה במשך היום.בימים קרים ניתן להשתמש בנורה אדומה או שחורה לחימום המיכל. את מקור החום יש למקם בצידו האחד של המיכל בלבד, כדי לאפשר לצד השני להיות קר יותר. הנורה האדומה מומלצת לצפייה בלטאה בלילה.אין כל צורך בשימוש בנורת UV מכיוון שהם פעילי לילה מובהקים.

 

מים ולחות:
הדרך הטובה ביותר לספק לויטטוס מי שתייה היא לרסס במים את המיכל 2-3 ביום. עדיף להשתמש במים פושרים. הויטטוס היא לטאה טרופית ולכן מעדיפה טמפרטורה ולחות קבועים יחסית. יש לרסס במים לפחות פעם ביום את המיכל. רמת הלחות המומלצת היא בין 75-80%. הויטטוס רגיש פחות מלטאות טרופיות אחרות ויכול לסבול רמות לחות נמוכות יותר, עד 50%. אולם בכדי לשמור על בריאות הלטאה כדאי לספק לה תנאים קרובים ככל האפשר לתנאים בהם היא חיה בטבע.

 

מזון ותוספים:
הויטטוס יאכלו את רוב החרקים שיצליחו למשוך את תשומת ליבם. צרצרים הם המרכיב העיקרי בדיאטה שלהם, אך הם יאכלו בשמחה גם תיקנים, זחלים ועכבישים חסרי מזל שיצליחו להיכנס למיכל, כמו כן ניתן לתפוס עשים שהם מזון מאוד אהוב על הויטטוס ועוזרים לגיוון.

ניתן להרגיל בייביז לאכול זחלים מתוך צלחת. יש להניח מספר זחלים בכלי שאינם יכולים לצאת ממנו ושהויטטוס יכול לראותם דרכו. את הכלי יש להניח במקום בו הוא מבלה זמן רב. בסופו של דבר הויטטוס יתרגל לאכול מהכלי ויגיע לבדוק מדי פעם אם יש בו זחלים.

זחלים טובים בשל ריכוז הפרוטאין הגבוה שיש בהם, ריכוז שומן נמוך (למעט תולעי שעווה) ומכיוון שהם לא נושאים טפילים בד"כ. אין לספק לויטטוס צרצרים הגדולים מהמרחק שבין עינו. אין לספק זחלים שנראים גדולים מדי או קשיחים מדי עבורו.

את הצעירים יש להאכיל בכמות מוגבלת בכל יום, ואת הבוגרים כל יומיים-שלושה.
יש לאבק את המזון באבקת קלציום בכל האכלה אצל צעירים, ולסירוגין אצל בוגרים.

 

וידאו האכלה של שממית פס לבן

 

המידע נלקח מהאתר http://www.sundialreptiles.com

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup