העמוד נטען...
big slide

חרדון מזוקן

נכתב על-ידי: warmstr
מספר צפיות: 17141

 

שם עברי: חרדון מזוקן
שם לועזי: Central Bearded Dragon
שם מדעי: Pogona vitticeps

גודל בלידה: 8-10 ס"מ

גודל בבגרות: 30-60 ס"מ

טמפרטורה: משתנה בין-24-34 צלסיוס, ואיזור חם בטמפ' 35-40 צלסיוס. בלילה הטמפ' יכולה לרדת עד 17 צלסיוס.

תרדמה: לא קיימת. אולם ייתכן ותהיה ירידה בפעילות בחודשים הקרים. מומלץ לאפשר תקופת מנוחה של חודשיים בעונה זו לפני שמנסים להרבות אותם.

סכנה לאדם: למזוקן יש לסתות חזקות במיוחד והוא עלול לנשוך כאשר הוא רעב א בתקופת הרבייה.

תוחלת חיים: 7-12 שנים.

תאורה: מנורת אולטרה-סגול בעלת תחום ספקטראלי מלא (5% לפחות)

תוספים: שילוב של קלציום ומינרלים/ויטמינים לזוחלים.

אופי: בד"כ נוח. זכרים עלולים להיות אגרסיביים כלפי נקבות או כלפי המטפל בתקופת החיזור, אולם התנהגות זו נדירה. עלולים לנשוך כאשר רעבים.

מזוקנים כחיות מחמד:
החרדון המזוקן עדיין צובר פופולאריות כחיית מחמד. המספרים גדלים בהתמדה והם הלטאות הנפוצות ביותר אצל מגדלים במספר מדינות (כולל דרום אפריקה). הם חובבי שמש ולכן ניתן לצפות וליהנות מהם בטרריום במשך כל היום. כאשר מספקים את הצרכים שלהם, כמעט ואין איתם שום בעיה ולכן קל מאוד לגדל אותם. מכיוון שהם מתרבים בקלות בכמות גדולה, הם זולים בהשוואה ללטאות אחרות ואפילו בהשוואה לנחשים. כמו רוב הזוחלים הם שקטים מאוד ונדרש מאמץ קטן מאוד מצד המטפל לגרום להם להיות מאושרים. החרדון הוא חייה עמידה מאוד והוא יכול להתאקלם בכל בית. הוא קטן יחסית לאיגואנה ואינו תופס מקום רב. יש לו אישיות נהדרת, בד"כ בעל אופי רגוע ונוח וניתן לגעת בהם בקלות ובלי חשש. מכיוון שהם עמידים כ"כ הם מתאימים לגידול גם ע"י מגדלים צעירים.
הקושי העיקרי בגידולם הוא בית גידול. הם זקוקים לאור אולטרה סגול בעל ספקטרום מלא ונקודות שיזוף, דבר שמייקר מעט את הטרריום שלהם. בממוצע יש להחליף את המנורות כל 6 חודשים. קושי נוסף הוא העובדה שהם ניזונים בעיקר ממזון חי כגון צרצרים.

תמיד מומלץ לקנות ממגדלים מוכרים, ולוודא שהחרדונים התרבו בשבי ושלא יובאו באופן לא חוקי או שנלכדו בטבע.

 

וידאו הכרות ו-7 עובדות על החרדון המזוקןסביבת גידול:
איזור הגידול צריך להיות גדול מספיק בכדי לאפשר תפקוד פיסי ופיזיולוגי תקינים. לפני שבוחרים מיכל גידול יש להתחשב בגודל, באפשרות האוורור שלו ובנוחות הניקוי. מכיוון שהחרדונים בד"כ פעילים, שטח הרצפה צריך לאפשר תנועה במידה הולמת. תכונה מוכרת אצל צעירים היא לשכב ואז להסתער קדימה בפתאומיות בכיוון מסוים. מומלץ שטח רצפה בגודל 90X35 ס"מ עבור פרט בודד, או 130X42 עבור זוג בוגר. יש להגדיל את שטח הרצפה ב- 25% עבור כל פרט נוסף.

יש ליצור לפחות פתח אוורור אחד כדי לאפשר אוורור הולם למיכל ובקרת טמפרטורה. כאשר הטמפרטורה בחוץ מאפשרת זאת, ניתן להחזיק אותם בכלוב מחוץ לבית. החרדונים הם אקותרמיים (כלומר מסתמכים על מקור חום חיצוני כדי לשמור על חום גופם בטמפ' מתאימה) ובעלי טמפ' גוף משתנה. יש לספק נקודת שיזוף בטמפ' של 40 מעלות בצד אחד של הטרריום. משטחי חימום ואבני חימום נפוצים מאוד אך יש לוודא שהם פועלים באופן תקין ולא מספקים טמפ' גבוהה או נמוכה מדי. ניתן להשתמש גם במנורה סטנדרטית הממוקמת מעל אבן. כאשר המנורה מחממת את האבן, נפלט חום מכל הצדדים וזה מצב טבעי יותר מאשר כאשר הוא נפלט מכיוון אחד כמו במקרה של משטח חימום. ניתן להשתמש לאותה מטרה בנורות חימום אינפרה אדום אך הן יקרות יותר ולא נותנות יתרון נוסף. המרחק מהנורה לאבן והספק הנורה בוואט, תלוי בגודל הטרריום ובטמפ' הסביבה. יש לוודא שאין אפשרות למגע ישיר בין החרדון למנורה. יש להשתמש במדחום כדי לבדוק את הטמפ' לפני ההתקנה הסופית.

הטמפ' בטרריום צריכה להיות בתחום שבין 24-34 מעלות צלסיוס ויש לוודא זאת בעזרת מדחום לפני הכנסת החרדון לטרריום. ניתן להוריד את הטמפ' במהלך הלילה עד ל- 17 מעלות צלסיוס. לצורך אספקת תאורה אולטרה סגולה (UVA ו UVB), יש להשתמש בנורה בעלת ספקטרום מלא (לפחות 5% , אך עדיף מעל 8%). את הנורה יש לתלות בגובה של עד 30 ס"מ מעל איזור השיזוף העיקרי, כאשר עדיף בגובה נמוך יותר. החרדון זקוק לקרינת UVA לשיפור חדות ראייה, בעיקר כדי לראות מזון באופן ברור יותר (משפר את הרגלי האכילה באופן עקיף). קרינת UVB דרושה כדי לאפשר ספיגת סידן ומינרלים בעצמות. בכדי לספק באופן טבעי את צריכת הקרינה, יש לאפשר לחרדון להיחשף לשמש לפחות שעתיים ביום. את הנורות יש להפעיל במשך 14 שעות ביום (ניתן להשתמש בטיימר) ולהחליף כל 6 חודשים.

בתור מצע ניתן להשתמש בעיתונים, שטיחים, חול וחצץ. מומלץ להשתמש בחצץ גס מכיוון שהוא מעניק מראה טבעי, בטוח לחרדון וקל לניקוי. יש להניח פיסת עץ או גזע בצד הקר של הטרריום כדי לאפשר לחרדון איזור מנוחה קריר.

החרדון אוהב לטפס ולכן ניתן לקשט את הטרריום בסלעים וגזעים שישמשו גם כאזוריי טיפוס.

 

וידאו התקנה והקמה של טרריום מתאים לחרדון המזוקן

 

האכלה:
החרדון אוכל מגוון של חרקים, פירות, ירקות, פרחים ועלים. לפחות מחצית מהמזון שלהם בשבי צריך להיות מורכב מחרקים, לדוגמא: צרצרים, תיקנים וחגבים. ניתן לתת תולעי שעווה כחטיפים מדי פעם אך אסור להסתמך עליהם כמקור תזונה עיקרי. צאצאים יתחילו לאכול תוך יומיים עד ארבעה ימים מרגע בקיעתם. יש לספק להם צרצרים קטנים מאוד עד שהם יתרגלו לצוד ולאכול. כאשר לצעירים יש בעיה לצוד, ניתן לקרר את המזון החי במקרר למשך מספר דקות לפני הגשתו כדי להאט אותו ולהקל על החרדון לצוד. ניתן לספק גם חרקים מתים. המרחק שבין העיניים של הצעירים הוא הגודל העיקרי של המזון שניתן להציע להם.
יש להגדיל בהדרגה את גודל החרקים המסופקים עד לגודל מקסימאלי כעבור מספר חודשים. בכל ארוחה תוגש כמות חרקים שהחרדון יוכל לסיים לאכול תוך 15 דקות. יש לסלק את החרקים הנותרים כדי שלא יפגעו בחרדון ולא יגרמו לו לסטרס. יש להשתדל להאכיל ביד מגיל צעיר ככל האפשר.
בחודשים הראשונים יש להימנע מהגשת חגבים בגלל השלד הקשה שלהם ומתולעי קמח בגלל ריכוז השומן הגבוה. חרדון בוגר יכול לאכול גם עכברים או וולדות. ניתן לאסוף ולהאכיל בעונה גם בנמלים מעופפות.
לפני הגשת החרקים יש לספק להם מזון עשיר במינרלים וויטמינים ולאבק אותם באבקת סידן. תולעי קמח, תולעי שעווה וולדות משמשים כמקור שומן מעולה אך יש לספקם רק כאשר החרדון בוגר או בכמויות קטנות מאוד.
צאצאים שבקעו או צעירים יש להאכיל בחרקים פעם עד פעמיים ביום. בוגרים ניתן להאכיל פעם ביום או יומיים.
החצי השני של הדיאטה צריך להיות מורכב משילוב של ירקות, פירות או עלים חתוכים או קצוצים, אותם יש לספק בקערה שטוחה תמיד בצד הקריר יותר של הטרריום. ניתן לספק תערובת של המרכיבים הבאים

mezukan1

 

יש להימנע בכל מחיר מבצל, תרד וכרוב. בצל עלול לגרום לאנמיה ולהרס תאי דם אדומים. תרד מונע ספיגת סידן בגוף ועלול לפגוע בחילוף החומרים. 

למרות שהחרדון הוא חיה מדברית וייתכן שלא תראה אותו שותה לעולם, יש לספק לו כלי עם מים קרים טריים באופן קבוע. החרדונים אוהבים "להתקלח" במים כדי להתקרר ולהיפטר מעור יבש למרות שהם לא שותים המון.

 

וידאו חרדון מזוקן אוכל צרצר

 

החזקה בידיים:
בכדי להרים את החרדון יש להחליק יד אחת בעדינות מתחת לבטנו ולתמוך בו ביד השנייה. הנח לחרדון לנוח בכף ידך בזמן שאצבעותיך כפופות סביב גבו. כאשר אתה יושב, החרדון יכול ללכת ולהתיישב על רגלך, בטנך או כל מקום אחר שבו יש לך קשר עין איתו. במידה והחרדון ירגיש אי נוחות הוא ינסה לקפוץ, לכן עלייך להשגיח עליו.
ייתכן והחרדון יירדם בזמן שאתה מחזיק אותו מחוץ לטרריום בגלל הבדל הטמפרטורות בין הטרריום לסביבה. בד"כ הוא יתעורר אם תחזירו אותו לטרריום.

 

וידאו שמסביר אייך להחזיק את החרדון המזוקן

 

התנהגות:
בחלק מהספרות נכתב שניתן לגעת בחרדון בסביבתו הטבעית. החרדונים ידועים בשל טבעם הנוח והרגוע, אך עם זאת סקרני. בזמן תקופת החיזור לעומת זאת, הזכר ינפח את לסתו התחתונה וינהג בתוקפנות כלפי זכרים אחרים וכלפי נקבות פוטנציאליות לזיווג. התנהגות החיזור הזו מלווה בנדנודי ראש ובהתכהות העור עד לצבע שחור באיזור הראש והגחון. זכרים ונקבות עלולים גם להגביר את התלהבותם כאשר יש תנועה רבה סביבם (למשל תנועת בני אדם). זכרים מראים התנהגות דומה כאשר הם צעירים ומפוחדים. תהליך ההזדווגות הוא נמרץ. בד"כ ניתן להבחין בסימני נשיכה מאחורי הראש, הזקן או השפתיים של הנקבה. ניתן להפגיש עד 3 נקבות לזכר אגרסיבי אחד בכדי להקטין את התופעות הללו, או שניתן לחלופין להפריד בין הזכר לנקבה לקראת סוף תקופת החיזור.

מדי פעם ניתן להבחין בהתנהגות אגרסיבית למרות שאין זה נפוץ. ניתן להקטין את התופעה ע"י טיפול והרמה תדירים של החרדון.

החרדון נושך לעיתים נדירות, אך אם החרדון רעב או גרגרן הסבירות לכך עולה. נשיכות באיזור הגוף והזנב שכיחות בקרב הצעירים מגיל 3 שבועות כאשר לא מסופקת להם כמות מזון מספיקה. מגיל זה להגביר את ההאכלה לפחות לפעמיים ביום או/בנוסף יש להפריד בין הפרטים השונים, אם אפשר אפילו לכלובים שונים. יש לשכן קבוצות קטנות של חרדונים בגילאים דומים יחד, בכדי למנוע התנהגות אגרסיבית וכן למנוע מצב שבו רק הפרטים הגדולים והדומיננטיים משתלטים על כל המזון.

נשיכות בקרב בוגרים הסובלים ממחסור במזון נפוצות אף הן, ועלולות לגרום לפציעה רצינית למגדל. חרדון רעב בד"כ יזנק על היד עם הלשון בחוץ, לרמוז שהוא מבלבל בין היד לבין מזון. הדרך להימנע מכך היא לתת כמות וסוג מזון מתאימים באופן מבוקר ועקבי.

mezukan2

A - זהו חרדון צעיר שהכהה את גופו בתגובה להכנסה של חרדון נוסף לכלוב שלו. 
B - חרדון צעיר מנדנד את ראשו כדי להראות דומיננטיות וכדי להרשים נקבה. 
C - חרדון צעיר שהכהה וניפח את הלסת התחתונה שלו. 
D - נקבה עם סימני נשיכה באזור השפתיים והזקן. 
E - דוגמא לזנב שקצהו נקטע כתוצאה מנשיכה. זה די נפוץ ולא חמור. 


החרדון פעיל בעיקר במשך היום. הוא אוהב לרבוץ ולהשתזף על משטח חם כאשר חום נפלט גם מעליו. יש להם נטייה מוזרה לטפס למקום הגבוהה ביותר האפשרי בכלוב. בד"כ הם שוכבים זה על זה דבר שיוצר רושם של חיה שנהנית מקרבת בני מינה. תחביב הטיפוס שלהם מסוכן מכיוון שהם עלולים ליפול (והם אכן נופלים מדי פעם) ולהיפצע.
לאחר האכלה הבוגרים נראים עצלים, הם מותחים את רגליהם בתנוחות שיזוף ומנמנמים , אך עיניהם עדיין נראות ערניות, בעיקר אם יש תנועה בקרבתם.
הצעירים תמיד נראים רעבים ומוכנים לאכול. אם הם נראים עייפים או מנומנמים זה סימן שיש בעיה כלשהיא אצלם או בכלוב.

 

רבייה:
כל סוגי החרדונים המזוקנים מטילים ביצים שמתפתחות מחוץ לגוף הנקבה. החרדון מגיע לבגרות מינית בגיל 10 חודשים, בתנאי שמאכילים אותם היטב. ניתן להבחין בין זכרים לנקבות מבחינה חיצונית כבר מגיל 5 חודשים, אך בד"כ זה נעשה בין 8 ל- 10 חודשים. ניתן לשכן זכר עם 2 עד 3 נקבות (תלוי בגודל הטרריום). נקבות בריאות יכולות לייצר עד 150 ביצים ב-2 עד 5 הטלות בשנה. בהטלה יש לעיתים נדירות יותר מ-35 ביצים.

 

וידאו הזדווגות של חרדונים מזוקנים

 

וידאו חרדונית מזוקנת מטילה ביצים

 

וידאו בקיעה של חרדון מזוקן בייבי

 

מופעים:
ישנם מופעים רבים ומגוונים הודות לתוכניות רבייה מסודרות. חשוב מאוד לשים לב לכך שהצאצאים עלולים להיראות שונים מאוד מהוריהם. מגדלים לעיתים קרובות מחזיקים צאצאים במשך מספר חודשים לפני שהם מוכרים מופעים מסוימים. השתדל לראות את שני ההורים לפני שאתה קונה מופע מסוים.

mezukan3

A - רוח רפאים - Ghost
B - היפומלניסטיק
C - טבעי או פראי
D - מופע כתום - Orange
E - מופע כתום - Orange
F - מופע אדום
G - זהו מופע רגיל שנראה כמו כתום בגלל צבע הרקע והמצע. אם תחליף את המצע למצע בצבע חסר גוון, תוכל לראות את המופע האמיתי. זכור לראות את שני ההורים לפני קניית מופע כלשהו.

 

וידאו מופעים של חרדונים מזוקנים

 

המידע נלקח מהאתר מהאתר http://www.beardeddragons.co.za/

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup