העמוד נטען...
big slide

שממית יום אבקת זהב

נכתב על-ידי: warmstr
מספר צפיות: 5005

 

שם עברי: שממית יום אבקת זהב או פשוט שממית יום
שם לועזי: Gold dust day gecko
שם מדעי: Phelsuma laticauda


מידע כללי:
שממיות יום Phelsuma מין שממית שונה משאר השממיות המקובלות מכמה סיבות.
לא כמו שאר השממיות שממיות יום כמו שמם הם פעילות יום שממית טריטוריאלית וצבעוניות.
רוב שממיות היום לא מתירות את החזקתם בידיים הם שממיות נוי בלבד ולא חיית משחק.

פלסומות בעלות כמה דרישות גידול מחמירות מאוד וקפדניות לגידולם (דרישות גידול) ולכן בתחילת הגידול על מגדל מתחיל צריך להתחיל עם המינים הקלים יותר ובניהם:

(Giant Day Gecko (Phelsuma madagascariensis grandis המין הגדול אשר מאוד קשה למצוא בארצנו ידוע על 5 פריטים בסה"כ.

לעומתו מין קל יותר לגידול ומומלץ הלטיקודא (Gold Dust Day Gecko (Phelsuma laticauda הקלה לגידול ויחסית נעשה ריבוי קבוע שלה בארץ וקיימים פריטים למכירה.

מין נוסף שלא נמצא בארץ אך מומלץ לגידול הוא (Lined Day Gecko (Phelsuma lineata אך אפילו למינים קלים אלו יש כמה דרישות בסיסיות לקיומם בשבי, כל מין וצרכיו השונים...

במאמר זה אנסה להציג את הצרכים הבסיסים ביותר התקפים ל"רוב" המינים הבסיסים

 

וידאו הכרות עם שממית יום

 

מגורים:
רוב שממיות היום יהיה מרוצות בטרריום מאוכלס באפיפיטים שונים גזעים (בייחוד במבוק הסוגים העבים) סיליעה מים וכל דבר הקטן והנעים שמקרב אותנו ואותם לטבע סוגי טחבים וחזזיות יספקו מראה יפה ויופי טבעי לטרריום.

במינים הקטנים טרריום של 10 גלון שהם 37.86 ליטרים יהיה מעולה ונוח לזוג שממיות
במינים הגדולים יותר טרריום של 75.72 ליטרים (לערך) שהם 20 גלון יספק את הדרוש לזוג כמובן שאפשר להתרחב לגדלים גדולים יותר וזה רק לטובה במיני הפלסומות! הם יעריכו זאת מאוד.
בייביס פלסומות ופלסומות מהמינים הטובים להחזקה יסתפקו גם בטרריומים קטנים יותר אז זהו הגודל הבסיסי

חשוב לשמור בכל טרריום שבו נחזיק את הפ לסומות שלנו על אוורור וניקוז (במידה ויש מקור מים ) נאות אך עם זאת יש לשמור על לחות טובה שבין 65% ומעלה (כמובן כל מין לגופו זהו ממוצא לערך המינים) שלא כמו שאר המינים שמממיות יום מסוג Phelsuma barbouri (אשר החלו להגיע לארצנו) יעדיפו טרריום מסוגר יותר.

 

מצע ודקורציה:
תשתית הקרקע צריכה להיות מוכנה מרבד אבנים קטנות מאוד רצוי חלוקי נחל (מוצגת המלצה לטרריום ללא מקווה מים קבוע ) בגובה של חצי אינץ' שהם 1.3 סנטימטר תחוב ועבה בעבור ניקוז לטרריום מעל למצע מספר 1 יש להציב עוד כ 1.5 אינץ' שהם 3.8 סנטימטר רבד של כבול נקי (peat moss) או Storyline-free (למי שמכיר חומר שתילה מוצק ולא מדושן!!!) דרגה מעל לזאת יש להציב חומר דישון לסחלבים ולערבב עם המצע (במידה ואכן ישתלו סחלבים*) מעל למצענו שהתקבל יש להציב את גזעי העצים שבחרנו ועברו ניקוי יסודי מומלץ גם כאלה שנקנו בחנויות חיות (ראה פרטים אודות ניקוי במאמר אודות הקרדיות בנחשים! שנכתב עלידי) במצע זה ניתן לשתול באופן ישיר צמחים גבוהים בעלי גפנים (צמחי בסיס הטרריום) דוגמא טובה היא Sansevieria (Snake plant), ושאר Orchids, bromeliads (אפיפיטים שונים) ושאר צמחים טרופים חשוב לציין שאפשר לשלב גם צמחים טורפים אשר לא מסכנים את החיה אלו יחיו באופן נפלא בטרריום מסוג זה !
כעת עם בחרת בעצי במבוק חתוך ועצב איתם צורות אנכיות מאוזנות ישרות (כפי רצונך ) שים לב שהידקת היטב את העץ שלא יגרם נזק לחיה בעת נפילה!. חשוב לציין שיש למקם אותם דיי קרוב לתאורה לשם שיזוף מנוחה טיפוס ושאר פעילותם היומית של השממיות שלנו. אפשרות נוספת היא שימוש בשעם גולמי את השעם אפשר להשיג בארצנו דיי בקלות הוא מעניק יופי טבעי נוח כדקורציה ולסיכום אופציה נפלאה נוספת! יש אנשים המשתמשים בו כ back .g. כלומר רקע אחורי לקיר הטרריום
חשוב לציין שגזעים אלו ישמשו גם את הצמחים שהצבנו לשם ייצובם ביחס לתאורה וכו... (קחו זאת בחשבון!) חשוב לספק מחבוא ראוי לשממית היום שלנו קליפת קוקוס ריק היא המלצתי האישית

 

טמפרטורה ולחות:
רוב זני שממיות היום יעריכו טמפרטורה 81 -89 פרנהייט שהם C27-31 מעלות צלזיוס בלילה הטמ"פ בטרריום צריכה לרדת יורדת כבממוצע ל10 F שהם 5 מעלות! צלזיוס בלבד ז"א 70-80 F שהם 21-27 מעלות צלזיוס .
רוב שממיות חיות בין 50 - 85 אחוזי לחות שאותם אנו משיגים עלידי ריסוס את הריסוס ניתן לעשות עם כל בקבוק נאות פעם עד שלוש פעמים ביום תלוי בעונה ! ישנם מערכות מתקדמות כיום לריסוס אך אלו מתחילות במחירים גבוהים ואינם חובה למגדל מתחיל (מחירם נע בין 150 יורו ומעלה ללא משלוח שאיתו אנו מגיעים לסכום הגבוה ב45% לערך!) לשם שמירה טובה יותר על לחות לזמן ממושך יש להציב מגוון צמחים אלו כבר יספקו את העבודה

 

וידאו הסבר על המגורים הדרושים לגידול שממיות יום

 


תאורה:
תאורה נאותה היא בסיס חובה בטרריום של שממיות היום שלנו!!! הם לשממיות והן לצמחים!!!
התאורה משמשת למגוון תפקידים בגופם של השממיות הן לקליטת וספיגת ויטמינים וכן בקשירת סידן לעצמות הגוף ואף הגברה או הפחתת יצור חומרי עיכול! ה תאורה חייבת להיות ממוקמת בתקרת הטרריום שלנו המנורות הם בד"כ באות כפלורוסנט או מנורת PL יש לקחת בחשבון את הפרשי הגובה שיש להעניק ולתשתיות החשמל שלנו! כיום ישנם מגוון חברות המספקות מנורות אלו מחירם נע בין 100-ל200 שקל לאת ויש להחליפה אחת לכמה זמן בשל ירידת האפקט לאורך זמן מנורות אלו נקראות UV הם מתחלקות לשני קבוצות והם UVB ו UVA על ההבדל בניהם אפשר בהמשך מאחור למנורת אפשר להשתמש ברפלקטור לשם קבלת תוצאות טובות יותר! שים לב שימוש בפלורסנט רגיל יכול להתאים אך ורק לטרריום עם צמחים בלבד! W המנורה וכמותם בטרריום תלויה בגודלו ויש להתייעץ על כך עם מומחה או מגדל גודלם מגיע (85-20W) יש לזכור מפרק קודם שאלינו ליצור מקומות מסתור ומקומות שיזוף נאותים לשממיות שלנו! הם כבר יבחרו את הטוב להם! את זמני התאורה רצוי לכוון עלפי שעון שבת ל14 שעות במשך הקיץ ו10 שעות בחורף! (על שינוי הזמנים אנו מקפידים בעיקר בעונות הזיווג וההקדמה להם) את ההורדה בשעות ובטמ"פ אנו עושים למשך 3-4 חודשים. לחברת אקזו טרה הספקית הקבוע היחידה כמעט בארצנו יש 3 סוגי אופציות תאורה והנה הגדרתם ומטרתם בו בזמן

מנורה בדרגה 2.0 נותנת:
Full spectrum daylight תאורת יום
25% UVA - להגברת תיאבון, פעלתנות ומטאבוליזם.
2% UVB - מקדמת יצירת ויטמין D3 לקשירת סידן.
מומלצת לשימוש ללא קשר למנורה 5 או 8.0 (בנוסף)

מנורה בדרגה 5 נותנת:
עבור זוחלים פעילי יום הזקוקים לעוצמת UV גבוהה, בעיקר שמקורם מאקלים טרופי או סאב-טרופי.
30% UVA - להגברת תיאבון, פעלתנות ומטאבוליזם.
5% UVB - מקדמת יצירת ויטמין D3 לקשירת סידן.
מומלצת לשימוש ללא קשר למנורה 2.0 ) בנוסף(

מנורה בדרגה 8.0 נותנת:
עבור זוחלים פעילי יום הזקוקים לעוצמת UV גבוהה, בעיקר שמקורם מאקלים מדברי. 33% UVA - להגברת תיאבון, פעלתנות ומטאבוליזם.
8% UVB - מקדמת יצירת ויטמין D3 לקשירת סידן.
מומלצת לשימוש ללא קשר למנורה 2.0 (בנוסף)

 

מזון:
מגוון האוכל שאנו יכולים להעניק הוא פשוט עתיר וגדול והיא מורכב ב87% מחרקים (וממוצא כל מין שונה בפני עצמו) בין היתר תיקנים,צרצרים,רפרפים,תולעים מסוגים שונים בניהם :שעווה פירות ועשנורים קמח וזאופובס ,מזון נוסף אשר לא קל לגדל ולמצוא בארץ הוא חגבים וזבובי פירות!

חשוב לציין ששממיות היום ניזונות גם מפירות (רסקי פירות) גרבר לתינוקות במגוון טעמים הוא תחלופה מצוינת וטעימה יש לספק באופן קבוע כלי מים נאות (על אף שהשממיות אינם שותות בד"כ מהכלי אלה מהזכוכית או גופם! ולכן חשוב מאוד לרסס את הטרריום שלנו!!!)יש צורך לספק פקק קטן של גרבר (פקק מהסוג הגדול פריגת לדוגמא) חשוב לספק לשממיות שלנו את מירב הויטמינים המתאימים ושונים שכן את התוצאות אנו ניראה בהמשך חייהם קיימים חומרי מים ותוספות ויטמין שנמכרות עלידי חברות הזוחלים הגדולות!.את המזון יש להגיש מדיי יום ! אין להסתמך על סוג קבוע של חרק כדיאטה נאותה וקבוע שים לב!

 

וידאו של שממית יום שאוכלת פפאיה

 

וידאו שממית יום צדה זבוב פרות

 

ריבוי:
עונת הריבוי תלוי בכמה מרכיבים טמ"פ תאורה עונה ומזון!. וכל אחד מאלה הוא כחובה למען ריבוי מוצלח!
כאשר שעות התאורה והטמפרטורה עולים באיזור עונת האביב הנקבות צריכות מזון עשיר מגוון ובעיקר מזין ועתיר בסידן (אותו סידן אשר בא לידי ביטוי בבריאות קליפת הביצה אותה הפילסומות יוצרים במינים הקטנים רקע ורירית לשם הדבקות על עלים או במבוק ובמינים הגדולים כביצה קשיחה (כביצת ציפור) את ביצי השממיות מומלץ להפריד מן מיכל הבוגרים ולהעביר להדגרה או טרריום נוס (במינים הקטנים אין כל כך צורך בזה) וזה אפילו אסור אנו יכולים לפגוע בקליפת הביצה ואף לחנות את הביבייס המתפתח בפנים! במידה ונעשה עיסוק במינים הקטנים בכמות גדולה יש לסדר כלים הנוחים להזזה לשם העברה לאינקובטור והדגרה נוחה בהמשך רוב ביצי מיני הפלסומות יודגרו ב-82 מעלות פרנהייט (28 מעלות צלזיוס) למשך פרק זמן שבין 38-90 יום.
את ביצים שאנו אכן מתכוונים להשים באינקובאטור יש להניח בכלי פלסטיק עם מצע הדגרה נוח (ורמוקוליט) באיזון של 1:1 בין כמות המים לורמוקוליט!.

 

וידאו של בייבי שממית יום אבקת זהב שבקע לא מזמן 

 

מינים נוספים:

שממית יום ענקית או שממית יום מדגסקר Phelsuma madagascariensis grandis

 

שממית יום מיושרת קו Phelsuma lineata

 

לסיכום בהצלחה לכל מגדל שיבחר לגדל את החיה המדהימה הזאת באמת אחד הזוחלים היפים והמעניינים ביותר!

המידע נאסף מאתרים שונים ברשת וממידע שהועלה על-ידי מגדלים בעלי נסיון בפורום לטאות שבאתר סנייקס.

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup