העמוד נטען...
big slide

שממית מנומרת

נכתב על-ידי: אורןאדרי
מספר צפיות: 19539

 

שם עיברי: שממית מנומרת.
שם לועזי: Leopard gecko
שם מדעי: Eublepharis Macularius

תפוצה בעולם: מזרח הודו והרי הינדו-כוש, דרום מזרח אפגניסטן (לאורך נהר הקבול), פרברי צפון מזרח פקיסטן, ערים אפגאניות, טורקיה וצפון עיראק.

 

הקדמה:

לשממית מנומרת ישנם 5 תתי מין שונים שנבדלים זה מזה בגודלם, צבעם ואיזור מחייתם. את כל החמישה גילה חוקר בשם בורנר בין השנים 1976-1978. השממית המנומרת היא חיה מדברית בעיקר, הפעילה בשעות הלילה, מתוך זה אנו למדים שהשממית המנומרת מותאמת לחיות במקומות בעלי משרע טמפ' גבוה, כלומר בין היום ללילה יש הבדלים של 30 מעלות ויותר. מה שמעיד על כך שהשממית המנומרת היא זוחל בעל יכולת עמידות גבוהה בפני קור ובפני תנאים דלילים כגון מזון ומים מועטים, דבר שהופך אותה כמעט אוטומטית לזוחל מושלם בשביל מגדלים צעירים, אבל על כך אני ארחיב בהמשך..

נכון להיום, שנת 2011 נותרו פרטים מעטים בטבע, עקב מלחמות באזורי המחייה, צייד מופרז, וגם היות השממית כמעט בתחתית שרשרת המזון באזור המחייה שלה. אך עם כל זה השממית המנומרת היא אולי הזוחל הפופולארי ביותר בעולם! וזה אומר שהיא קיימת במיליונים אצל מגדלים, מתחילים ומומחים בכל רחבי העולם, וכל זה בזכות המחסן הגנטי שגוף השממית אוצר בתוכו וגם על כך ארחיב בהמשך..

  

וידאו הכרות עם שממית מנומרת - שווה צפייה

 

רגע לפני שמתחילים חשוב ללמוד מעט מושגים שמלווים את מגדלי השממיות המנומרות בכל העולם:

 1. מופע (MORPH): צבע השממית והדפוס שמופיע או לא מופיע על גופה. לדוגמא, מופע "נורמל", זהו המופע המקורי של השממית המנומרת כך פחות או יותר היא נראית בטבע.
 2. הייפו או הייפומלניסטי: גן קו דומיננטי שגורם לשממית להציג כמות מופחתת משמעותית של מלנין, החומר שגורם לצבע השחור להופיע על השממית. כדי להיחשב לאופרד שהוא הייפו הלאופרד צריך להציג לכל היותר 10 נקודות שחורות על גופו לא כולל ראש וזנב. ככל שיהיו פחות נקודות כך ההייפו יותר משובח. אם נזווג הייפו עם נורמל נקבל 50% צאצאים הייפו.
 3. סופר הייפו: לאופרד שאין על גופו נקודות שחורות כלל לא כולל ראש וזנב, הסופר הייפו היא תכונה שנוצרה ע"י האדם, כלומר לקחו הייפו איכותי שהיו עליו נקודות שחורות מעטות וזיווגו עם הייפו איכותי זהה וחוזר חלילה עד אשר יצא לאופרד שאין עליו נקודות שחורות כלל, אם נזווג לאופרד ממופע סופר הייפו עם לאופרד ממופע נורמל אנחנו נקבל 100% צאצאים הייפו.
 4. ג'אנגל: לאופרד אשר מציג על גופו וזנבו דפוס לא סדיר, דפוס "שבור", בעוד שלאופרד רגיל בוקע שהדפוס על גופו מסודר בטבעות סימטריות, הדפוס על הג'אנגל יהיה א-סימטרי הדרך הוודאית והנכונה לקבוע באם הבייבי הוא ג'אנגל היא לפי הדפוס שעל הזנב (סימטרי או לא).
 5. אלבינו: מאופיין בזה שלאופרד אלבינו הוא לאופרד שלא מסוגל לייצר מלנין בגופו, העיניים שלו בעלי נימים אדומים והוא רגיש במיוחד לאור.

נכון להיום ישנם 4 סוגי אלבינו, 1. טרמפר אלבינו (על שמו של רון טרמפר שגילה אותו). 2. ריינווטר אלבינו או לאס ווגאס אלבינו (על שמו של טים ריינווטר). 3. בל אלבינו (על שמו של מארק בל שגילה אותו). והאחרון חביב האלבינו האחרון שהתגלה רק לאחרונה הוא האלבינו החבשי, ב 2005 רון טרמפר מגדל מומחה מארה"ב זיווג שני מופעים (ראפטורX אקליפס) וקיבל לאופרד שלא מציג על עצמו נקודות שחורות ויש לו עיניים אדומות.

 1. קרוט טייל (זנב גזר): לאופרד יכול להיקרא קרוט טייל אם ורק אם יש לו מינימום של 15% צבע כתום בזנב.
 2. בייבי\בייביס: ככה קוראים לתינוקות של השממיות המנומרות.
 3. רככת: מילה המתארת בריחת סידן ברמה גבוהה כ"כ עד כדי כך שהלאופרד מאבד סידן מהעצמות שלו ניתן לזהות ע"י צליעה, הליכה עקומה, לסת נפולה ולא נסגרת.
 4. סטרס: בעברית "עקה", זה מה שעובר על השממית אם היא נמצאת בתנאים לא מתאימים או כשיש המולה סביבה או במהלך מעבר מבית גידול אחד לשני.

 

למה דווקא שממית מנומרת?

קטנות, רגועות על הידיים, לא הופכות את הטרריום, לא מפיצות ריח רע, לא רגישות מידיי לטעויות של מתחילים, מציעות מגוון צבעים וצורות, זולות יחסית ולא דורשות ציוד מיוחד.

  

החלטת שאת\ה קונה שממית מנומרת, מזל טוב!!! כיצד תדע איפה לקנות ומה? ועל כך ארחיב:

 1. איפה קונים שממית מנומרת? קודם כל אמליץ לקנות שממית מנומרת ממגדל מומחה ולא מחנות מכיוון שברוב הפעמים כששממית נמצאת בחנות אין היא מקבלת את התנאים האופטימלים שלהם היא זקוקה,(אוכל מזין, סידן, חושך ושקט).
 2. מה כדאי לקנות, בייבי או בוגר? אני אישית הייתי מעדיף לקנות מתבגר כי אז אפשר לדעת בוודאות את גילו אם לוקחים בוגר לעולם לא ניתן לדעת באמת מה הגיל שלו. לא הייתי ממליץ לקחת בייבי מתחת לגיל חודש וחצי חודשיים למרות שאם הבייבי מגיע מבית גידול איכותי אז אין צורך לדאוג יותר מידי.
 3. מה כדאי לקנות זכר או נקבה? אין הרבה הבדלים פרט לכך שזכרים גדולים במעט מהנקבות, אופיים של הנקבות והזכרים הוא זהה, כלומר אם מקפידים להחזיק את המנומרת ביד היא תהיה רגועה ללא קשר למינה. יש לקחת בחשבון שאם אתם חושבים בעתיד להרחיב את האוסף שלכם אז לא תוכלו לשכן את הזכרים יחד (כי הם יילחמו עד למוות). נקבות ניתן לשכן יחד, זכר ונקבה גם כן לא הייתי ממליץ לשכן יחד כי אז יכול להיווצר הריון לא רצוי ועל כך ארחיב בהמשך..
 4. האם כדאי להשקיע במופע מיוחד? אם אתם חושבים לגדל מנומרת ובעתיד אולי להרבות אז כן הייתי ממליץ לרכוש שממית עם גנים טובים ואיכותיים אפילו אני אהיה יותר ספציפי ואכתוב שהייתי ממליץ לרכוש מנומרת שמחזיקה בגן קו- דומיננטי או דומיננטי, כדי שתוכלו לראות תוצאות כבר בדור הצאצאים הראשון.

למשל אם תרכשו מנומרת ממופע סופר סנואו ותזווגו עם כל דבר אחר זה מבטיח לכם שתקבלו 100% מהצאצאים במופע סנואו.

 1. איך אדע שהמחיר שמבקשים ממני הוא הגיוני? ובכן לשאלה כזו קצת קשה לענות מכיוון שכל מגדל שמוכר מרגיש שהוא מוכר את החיה הכי טובה שיכולה להיות מכיוון שהוא השקיע בהורים שלה, בהדגרת הביצים, בהאכלת הבייבי, באוכל (לא זול) ועוד.. ולכן לפני שאני קונה מנומרת אני מתעניין במחיר השוק במדינות אחרות, אפשר לומר בוודאות שבמדינות באירופה המחירים גבוהים בהרבה מאצלנו אך לעומת זאת בארה"ב המחירים זולים עד לכדי שליש מאצלנו.
 2. איך לבחור לאופרד בריא? יש לבקש מהמוכר מספר דברים: תבקשו לראות את הלאופרד הולך או רץ כדי לבדוק אם יש לו או הייתה לו בעיית רככת, אם הלאופרד הרמה גבוהה אז הצבעים שלו אמורים להיות חזקים וברורים, תסתכלו על העיניים ותבדקו שאין הפרשות מוזרות, תבדקו את הפתח שממנו הוא עושה צרכים ותוודאו שהוא לא חסום בהפרשות מוזרות, תסתכלו מתחת ללאופרד ותוודאו שהבטן ללא כוויות\פטריות או כיבים מוגלתיים, תבדקו שכל האצבעות נמצאות לעיתים הלאופרדים מאבדים אצבעות אם לא מספקים להם תא לחות (השלת עור גרועה).

  

טרריום או פלסטיקית לשממית החדשה:

שממיות צעירות עד גיל שנה- שנה וחודשיים ניתן לשכן בטרריום או פלסטיקים במידות הבאות 45X30X30  ס"מ מה שאומר שטח של 1350 סמ"ר. אם בחרת לגדל מנומרת אחת או שתיים לכל היותר אז הייתי ממליץ לבחור הטרריום מזכוכית כדי שתוכל\י להינות מהשממיות ולעצב את הטרריום אפילו בצורה שמזכירה את הסביבה הטבעית של השממית (מדבר). אם בחרתם להרבות אז תצטרכו להפריד זכרים אחד מהשני ומהנקבות במקרה הזה הייתי ממליץ על פלסטיקיות במידות האלו, כי הן זולות משמעותית משקלן נמוך משמעותית מזה של הטרריום מזכוכית וגם ניתן למקם בקומות אחת על השנייה..

על כול שממית נוספת שאתם מוסיפים לאוסף ומחליטים לשכן עם שאר השממיות יש לקחת בחשבון שצריך להגדיל את בית הגידול בכ- 350-500 סמ"ר.

 

פנים הטרריום:

מצע: למנומרות בוגרות ניתן לשים חול דיונות או חול מארגז המשחקים בתנאי שסיננתם אותו וסילקתם את האבנים הקטנות, עד גיל שנה הייתי ממליץ לגדל את המנומרת על נייר עיתון או נייר סופג. כמו שציינתי מקודם הלאופרדים בטבע הם בתחתית שרשרת המזון וזה אומר שהם נטרפים די הרבה, ולכן אינסטינקטיבית הם עושים את הצרכים שלהם בפינה הכי רחוקה של הטרריום כדי ש"טורפים" לא יוכלו לאתר אותם.

תא לחות: הכרחי וחובה לאורך כל השנה!!! בעזרת תא הלחות הלאופרד מצליח להתנשל כראוי וגם סופח נוזלים דרך העור מהלחות שנמצאת בתוך התא. בסיום תהליך ההתנשלות הלאופרד יאכל את הנשל שלו דבר שיחזיר אנרגיה שאבדה בתהליך ההתנשלות וגם יחסל עקבות אליו. (פעולה אינסטינקטיבית הישרדותית).

ניתן לשים בפנים קוקוס גרוס או וורמיקוליט  (מצע הידרופוני לצמחים). אני מעדיף וורמיקוליט כי יכולת שמירת הנוזלים שלו היא הגבוהה ביותר וניתן להשתמש בו לאורך זמן רב מאוד.

מסתור: בדר"כ תא הלחות מהווה גם מקום מסתור ומקום לינה במשך היום, אבל מומלץ לשים בטרריום מסתור נוסף כגון מערה או מדף סלע..

כלי מים\אוכל: מכיוון שהאוכל של השממית בד"כ זז אז צריך לשים כלי שהוא מספיק נמוך בשביל השממית שתוכל לאכול אבל מספיק גבוהה מכדי שהאוכל שלה יברח. גם את כלי המים וגם את כלי האוכל צריך לשים בצד הקר של הטרריום.

 

וידאו הקמת טרריום לשממית מנומרת

 

וידאו בניית תא לחות לשממית מנומרת

 

תאורה:

שממיות מנומרות הינן חיות הפעילות בלילה ולכן אין צורך בתאורה מיוחדת ייעודית, אלא מספיק אור השמש שנכנס מבחוץ אל החדר או אור הנורה שמאיה את החדר.

 

חימום:

שממיות בייבי צריכות יותר חימום מאשר הבוגרות מכיוון שחשוב מאוד שמערכת העיכול שלהן תפעל כראוי וברציפות על מנת שיגדלו מהר.

החימום הטוב ביותר לשממית שלכם הוא חימום תת קרקעי אני ממליץ על כבל חימום או פלטת חימום שתמוקם מחוץ לטרריום ומתחתיו, ובנוסף יש למקם את מקור החימום בשליש אחד בלבד של הטרריום דבר זה ייצור מפל טמפ' עד האיזור הקר. הטמפ' החמה ביותר בטרריום אמורה להיות בתא הלחות ואמורה לעמוד על 30 מעלות צלסיוס והטמפ' הקרה ביותר בטרריום (בצידו השני) אמורה לעמוד על לא פחות מ- 24 מעלות צלסיוס.

שימו לב: שממיות הן חיות קשוחות מאוד ועמידות בפני טמפ' קרה, לכן הן כ"כ פופולאריות בכל העולם, כי ניתן לטעות איתן ולא לשלם מחיר כבד של מוות, אני מזכיר זוהי חיה מדברית לילית, וכולנו יודעים שבלילה במדבר הטמפ' צונחות בצורה קיצונית, השממית מותאמת לשרוד קרות אבל דבר זה ישבש לה את תהליך העיכול ואת העירנות, ולכן יש להימנע ממקרים כאלו!

  

הבדלי מין:

ניתן לאבחן בוודאות זכרים מנקבות בערך בגיל 6 חודשים, אצל הזכרים ניתן לזהות זוג אשכים וגם בלוטות הורמונים המסודרות בצורת V בבסיס הזנב, אצל הנקבות סימנים אלו לא יהיו ופתח המין ימוקם קרוב יותר לבסיס הזנב מאשר אצל הזכר. מגיל שנה וחצי כבר ניתן להבחין בשרירי לסת מאסיביים יותר אצל הזכר (ממוקמים בצידי ראשו).

 

וידאו הסבר על הבדלי המין בין זכר ונקבה של שממית מנומרת

 

רבייה:

הגענו לחלק הממש מעניין בגידול לאופרדים והוא ריבוי, זהו שלב שהחלטתם שאתם מספיק מנוסים וגם בוגרים כדי להתמודד עם האתגר המעניין הזה, שמכיל בתוכו לא רק את ההדגרה אלא גם הדאגה לצאצאים חסרי האונים שבוקעים אך לפני שנגיע לטיפול בצאצאים נתחיל בזיווג..

עונת הרבייה בארצנו מתרחשת בין החודשים מרץ- ספטמבר.

 1. בשלב הראשון יש לבחון את השממיות שלכם שהן אכן מוכנות לריבוי, אצל זכרים זה פחות קריטי אך אצל נקבות יש להקפיד על מס' כללים: א'. שהנקבה תהיה מעל גיל שנה וחצי. ב'. שתהיה מעל 45 גרם במשקלה. ג'. היא בריאה עירנית ובעלת תיאבון רב.
 2. יש להכניס את הזכר אל הטרריום של הנקבה שם הוא ירגיש פחות ביטחון ויהיה פחות אגרסיבי אליה.
 3. זיווג בין לטאות באשר הם יהיו זה אינו מראה עדין ומלבב, בד"כ הרגעים לפני האקט ובמהלכו הם דיי אלימים למראה, אין מה לדאוג כ"כ אלא רק לוודא שלא נגרם נזק כלשהו לנקבה. ברגע שתכניסו את הזכר הוא מיידית יחוש בנקבה ויתחיל לנער את זנבו במהירות רבה, אני זוכר לילות בעונת הרבייה שלא הייתי מסוגל להירדם מרוב הרעש שזכר מסויים אצלי היה מפיק, על מנת להזהיר את שאר הזכרים החדר וגם על מנת להרשים את הנקבה.
 4. הזכר יתפוס את הנקבה בצווארה וייצמד אליה, הוא יגרד לה את בסיס הזנב עם רגלו עד אשר הנקבה תרים את זנבה ותאפשר לו להפרות אותה. נקבות נוטות לשמור זרע בתוכן כלומר אין צורך במספר מפגשים עם הפריות מרובות אלא מפגש אחד מספיק לכל עונת ההטלות.
 5. בדר"כ אני משאיר את הזכרים שלי מספר ימים עם אותה נקבה ואז מפריד אותם. מרגע ההפרייה ייקח לנקבה בערך כ חודש עד להטלת הזוג הראשון של הביצים ולאחר מכן עוד שבועיים לזוג הבא, כך תטיל הנקבה בערך כ 3-4 זוגות ביצים סה"כ 6-8 ביצים ( אם תאכילו היטב את הנקבה ותספקו לה סידן היא יכולה להפתיע אתכם עם מספר רב יותר של הטלות (אצלי לדוגמא מזיווג אחד הטילה נקבה אחת קרוב ל20 ביצים בעונה).
 6. כשבועיים לאחר ההפרייה אתם תשימו לב שצידי בטנה של הנקבה מתחילים לבלוט והבליטות הן בהירות, זוהי אינדיקציה טובה לכך שהנקבה בהריון מתקדם, אז אם עוד לא מיקמתם תא הטלה זה יהיה זמן טוב. אני נותן להן תא לחות גדול עם וורמיקוליט ואז הן מטילות בפנים. יש להיות עירני לגבי מועד ההטלה כי רצוי לאסוף את הביצים אל האינקובאטור כמה שיותר סמוך למועד ההטלה, כדי שלא יירמסו או יתקררו מידיי.
 7. את הביצים יש לאסוף בצורה כזו שתניחו אותן בקופסאת ההדגרה באותה תנוחה שבה הן הוטלו, כלומר לא לסובב או להפוך אותן.
 8. בלאופרדים ניתן לבחור את מין הבייביס ע"י הדגרה בטמפ' מסויימות לדוגמא: 24-26 מעלות ייתנו בדר"כ נקבות, 27-29 מעלות יתנו זכרים ונקבות, 29-31 יתנו זכרים בלבד. המין נקבע לפי הטמפ' שתיתנו ב 22 ימים הראשונים להדגרה. לביצים יכול לקחת בין חודש וחצי לשלושה חודשים לבקוע תלוי בטמפ'.
 9. הביצים בקעו! מזל טוב אתם הורים!! הבייביס יסרבו לאכול בימים הראשונים בגלל שהם עדיין סופגים את החלמון שנשאר להם בבטן מתקופת ההדגרה. בדר"כ יאכלו לאחר הקקי הראשון והשלת העור הראשונה, במידה ועדיין יסרבו לאכול יש להתייעץ עם מגדל מנוסה.

 

וידאו הזדווגות של שממיות מנומרות

 

שממית מנומרת מטילה ביצים

 

וידאו שממחיש אינקובטור ביצי שממית מנומרת (יצור ביתי)

 

ניתן גם לקרא הסבר מדוייק במדריך הדגרת ביצי שממית לאופרד

 

בקיעה של שממית מנומרת בייבי

 

תזונה:

השממיות המנומרות ניזונות מחרקים בלבד!!! הן אוכלות צרצרים, תיקנים אפריקאים, נמפות תיקנים נצמדים, זחלי קמח קטנים וזאופובאס (זחלי קמח גדולים), על מנת להעשיר את ערכם התזונתי יש להאכיל את החרקים טרם ההאכלה של הלאופרד בירקות טריים ואוכל יבש של כלבים או חתולים. תזכרו ככל שהחרקים שלכם יאכלו אוכל מזין יותר כך הם יזינו את הלאופרד שלכם יותר.

בשום פנים ואופן אין לאסוף תיקנים או צרצרים מהשדה\רחוב ולהאכיל את הלאופרד שלכם מהסיבה הפשוטה שייתכן שהחרק הזה עבר באיזור מרוסס ואז הוא מעביר את הריסוס אל הלאופרד שלכם והורג אותו! ! !

לאופרדים בוגרים יאכלו בערך 3-4 פעמים בשבוע בעוד שנקבות הרות יצטרכו כמויות גדולות יותר. מנסיוני עם לאופרדים הזכרים אוכלים פחות מהנקבות. במידה והחלטתם להאכיל בצרצרים או בזחלי קמח גדולים אין להשאיר את המזון ללא השגחה כי תאמינו או לא צרצר רעב יכול לכרסם לכם בלאופרד כשהוא ישן וזה לא נעים. יש כאלו שימליצו לאבק את החרקים בסידן לפני שמאכילים בהם, אני מעדיך לקחת פקק הפוך ולשים בו מעט סידן הלאופרדים יודעים לזהות את הסידן והם מלקקים אותו לפי הצורך שלהם, לא משנה במה תבחרו העיקר שסידן יגיע באופן שוטף אל גופו של הלאופרד שלכם כדי שלא תיווצר אצלו רככת.

עוד עיקרון שלפיו ניתן להאכיל הוא שהטרף של הלאופרד לא צריך להיות רחב יותר מהרוחב שבין העיניים של הלאופרד. שממיות בייבי'ס אני ממליץ להאכיל כל יום מכיוון שתהליך הגדילה וההתפתחות בשיאו ואין לחסוך בחודשים אלו אוכל מהבייבי'ס.

 

וידאו שממית מנומרת אוכלת תולעי משי

  

מופעים:

בזכות האוצר הגנטי שהשממיות המנומרות אוצרות בתוכן יש בעולם יותר מ 120 מופעים שונים!!!  ועם כל יום שעובר מתגלה או נוצר מופע חדש. חלק מהמופעים הבולטים ביותר בעולם כיום הם: סאנגלואו, ג'יאנט וסופר ג'יאנט (שממית שמגיעה לכ-30 ס"מ ומשקל של 140 גרם), אניגמה, סופר סנואו, ראפטור, אפטור, בלייזינג בליזארד (שממית לבנה), רד סטרייפ, סופר הייפו טנג'רין קרוט טייל בולדי, בלק וולווט, בלק פרל, גאלאקסי, חבשי ועוד נוספים ניתן לראות באנציקלופדית המופעים וגם להשתמש במחשבון המופעים.

 

בארץ ניתן למצוא: נורמל, היי-ילו, טנג'רין, הייפו טנג'רין,סופר הייפו טנג'רין קרוט טייל, מאק סנואו, סופר מאק סנואו, אניגמה, דבורה, ראפטור, אפטור, בליזארד, רברס סטרייפ, רד סטרייפ, פטרנלס, טרמפר אלבינו, ריינווטר אלבינו, בל אלבינו.

 

וידאו עשרת המופעים הנפוצים ביותר אצל מגדלים בארץ ובעולם

 

וידאו מופעים ענק של שממית מנומרת

 

לסיכומו של עיניין:

מי חשב לפני 32 שנים רק כאשר המנומרות הוצגו לקהל האמריקאי שעם השנים הן יהפכו לזוחל המחמד הנפוץ והמבוקש ביותר בעולם, חיה מדהימה שכיף לגדלה, אחת הלטאות ששומרת על מחיריה למרות שכל הזמן נוצרים מופעים חדשים. לצורך העיניין שממית מנומרת ממופע פנינה שחורה יכולה להגיע למחיר של 3000$ בארה"ב, בעוד שמחיר של תנין לדוגמא יכול להסתכם בכ 100$ בלבד או לטאת טגו כחול אלבינו ב 700$.

המנומרות הוכיחו את עצמן במרוצת השנים כחיה עמידה שמאריכה שנים (יכולה להגיע בקלות ל 20 שנה בשבי), וקל לגדלה. מתאימה לילדים מגיל 5-6 וגם למבוגרים שמחפשים אתגרי ריבוי ופרויקטים שונים.

כל הרשום לעיל נרשם מתוך נסיוני האישי עם בעה"ח הזה ומצפייה בסרטונים ביו טיוב, אני ממליצץ לכל מגדל גם לפני שמביא שממית מנומרת וגם כשהשממית כבר אצלו תקופה להמשיך וללמוד בנושא ולהתעדכן תמיד. והכי חשוב לשאול תמיד שאלות את אלו שמבינים יותר כי בסופו של דבר כולנו רוצים להינות מבעל החיים שלנו אך אנו מחוייבים לתת לו את התנאים הכי הכי טובים שיש לחיים בריאים ונטולי סטרס.

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup