העמוד נטען...
big slide

שממית גרגויל

נכתב על-ידי: BAGIRA
מספר צפיות: 5040

שממית הגרגויל מגיעה מקלדוניה החדשה קבוצת איים בדרום מערב האוקיינוס השקט.

שממיות גרגויל הן שממיות אילניות בינוניות המגיעות לגודל של כ 20 ס"מ.
הן שייכות למשפחת הרכידקטילוס (קרובת משפחה של שממית מצויצת).
מדובר בשממיות שמנמנות ובעלות נוכחות, מאוד רגועות (יותר רגועות ממצויצות שנוטות לזנק מהיד).

 

וידאו הכרות עם שממית גרגויל

 

 

כלי גידול:
ניתן לגדל את השממית בכלי גידול פשוט. צעירים עד גיל ארבעה חודשים ניתן לגדל באקווריום או במיכל פלסטיק בנפח 45 ליטר. ניתן לגדל בוגר בנוחות במיכל בנפח 125 ליטר.

גרגוילים נוטים להיות אגרסיבים לבני מינם ועל כן מומלץ לגדלם בנפרד. הם נוטים לנשוך ולתלוש זנבות אחד לשני ולמרות שהם מחדשים זנבות שנשרו מדובר בתקופה לחוצה לשממית ולכן מומלץ להמנע מכך.
מיכל הגידול צריך להכיל מבנים לטיפוס רבים ככל האפשר, מספר מקומות מסתור, וכלי מים. יש להקפיד לשמור על ניקיון כלי הגידול בעיקר עם פרטים צעירים, חולים או כאלה שנקנו לאחרונה. בעת עיצוב הטרריום, יש ליזכור כי כישורי ההצמדה של הגרגוילים הרבה יותר חלשים משל הקרסטד ולכן יש לרהט את הטרריום בענפים, שעם, קליפות עץ ושאר דקורציות שיקלו את התנועה על הגרגוילים.
גרגוילים נהנים מלחות יחסית גבוהה ומריסוס מים מידי פעם אולם אין לגרום להןם להיות רטובים לאורך זמן. כמצע ניתן להשתמש בנייר סופג, או בטחב. בעונת הרבייה מומלץ להשתמש בטחב יבש בכדי שהנקבה לא תטיל עליו את ביציה, ולספק כלי נפרד עם טחב לח וורמיקולייט ביחס 1:1 למטרה זו. יש להסתיר את מיכל ההטלה בעזרת קליפת עץ שעם או כל חומר אחר כדי להקנות תחושת מסתור וביטחון לנקבה. ניתן לשתול צמחים חיים בטרריום, אך שוב יש להקפיד שהנקבה לא תטיל את ביציה בעציצים. פתרון אפשרי הוא לפזר מצע של אבנים גדולות מספיק למנוע בליעה שלהן ע"י השממית על מצע האדמה.


חימום ותאורה:
לאורך רוב ימות השנה ניתן לשמור על טמפרטורה של 23-27 מעלות. טמפרטורה
הגבוהה מ-29 מעלות יכולה לגרום לסטרס שיוביל לחולי ואפילו למוות.
מומלץ ליצור חודשיים קרירים יותר בכדי לאפשר מנוחה לשממית לפני תקופת הרבייה. בתקופה זו יש לשמור על טמפרטורה של 18-21 מעלות.
כמו כן, לאורך רוב ימות השנה רצוי ליצור 12-14 שעות אור ביממה, ו- 10 שעות אור בתקופה הקרירה. כמקור תאורה ניתן להשתמש בנורות פלואורסנט רגילות, אותן ניתן להציב מעל המיכל. זה יספק הן את צורכי השממית והן את צורכי הצמחים שבמיכל במידה ותחליטו לשתול צמחים חיים. אין צורך בנורת UVB עבור השממית. השממיות יפסיקו להזדווג ולהטיל ביצים במידה ויהיו פחות מ- 12 שעות אר ביממה.
ברוב המקרים, טמפרטורת החדר מספיקה לשממית ואין צורך באמצעי חימום נוסף כל הטמפרטורה נשמרת בין 21-27 מעלות. אם ברצונכם להרבות את השממיות, יש לשמור על טמפרטורה שבין 24-27 מעלות בכדי לקבל תפוקה מקסימאלית. יש להשתמש במדחום כדי לבדוק את הטמפרטורה במיכל. במידה והטמפרטורה נמוכה מהרצוי ניתן לחמם את המיכל בעזרת נורת לילה או נורה אדומה. נורה זו תאפשר לכם לצפות בשממית במהלך הלילה ולא תפריע לשממית שאינה מבחינה באור זה. נורת חימום קראמית אומנם תחמם את המיכל אך לא תאפשר צפייה במהלך הלילה.

גרגוילים יכולים מאוד להנות מנקודת שיזוף בטרריום. לעיתים הם אפילו יצאו במשך היום וישתזפו מתחת לנורה כאשר טמפרטורת נקודת השיזוף צריכה לנוע בטווח 26-28 מעלות צלזיוס.

 

תזונה ותוספים:
כמזון עיקרי יש להאכיל בצרצרים ותיקנים, אולם מדי פעם ניתן לגוון בזחלי שעווה או בזחלי קמח. קיים ויכול בקרב מגדלים האם להאכיל בזחלי קמח, מאחר והם עלולים להיתקע בשיניי השממית ולפגוע בהן. גודל החרקים צריך להיות קטן מהמרחק בין חוטם השממית לעינה. חשוב לאבק את הצרצרים בקלציום לפני ההאכלה, וכן מדי פעם בוויטמין D3. את החרקים כדאי להאכיל במזון עשיר לפני ההאכלה בכדי להעלות את ערכם התזונתי. ניתן להאכיל את השממית גם במחית פירות לתינוקות (גרבר).

גרגויילים עלולים לסרב לאכול מזון חי. בצורה מוזרה ולא מובנת, הרבה פעמים ניתן לגרות אותם לאכול חרקים ע"י מתן חרקים "גדולים מידי". בייבי גרגויל מסוגל לאכול צרצר ב 3/4 גודל בלי שום בעיה. גרגויל בוגר יאכל תיקן אפריקאי בוגר או אפילו מידי פעם איזה פינקי בלי שום בעיה. ניתן לגדל גרגוילים ללא שום בעיה על תפריט של מחית פירות.
במידה ולא נותנים בכלל חרקים, מומלץ להעשיר את מחית הפירות באבקה מוכנה "מזון גרגוילים/ קרסטדים".

 

רבייה:
גרגוילים לא מתרבים באותה כמות מרשימה כמו הקרסטדים.נקבה פוריה ושופעת עשויה להטיל בין 4-8 הטלות בשנה והצאצאים נולדים מסיבים ושמנמנים. למטרות רביה ניתן לגדל זכר אחד עם מקסימום 3 נקבות וגם בתנאים האלה, יש לעקוב אחר המתרחש בטרריום ולהפריד אותם בסימן הראשון לאלימות.
הבעיה לא רק מתעוררת באלימות פיזית אלא גם בדומיננטיות נוקשה אשר תגרום לפרט להתחבא ולא לצאת לאכול ולשתות עד למוות.
כדי לעודד רבייה על הטמפרטורה להיות בין 24-27 מעלות במהלך היום עם ירידה של עד 3 מעלות במהלך הלילה. יש לרסס את המיכל במים פעם - פעמיים ביום בעיקר בשעות הערב, אולם אין להציף את המיכל בכמות מים שלא תתייבש תוך מספר שעות. יש להקפיד לתת בתקופה זו שפע של מזון מזין, אותו יש לאבק בקלציום ו- D3 בכל האכלה.
יש להוסיף מיכל הטלה לנקבה כדי שתוכל לחפור ולהטיל בו את ביציה. המיכל צריך להיות גדול מספיק בכדי להכיל את הנקבה ולאפשר לה לחפור לעומק של 7-10 ס"מ. כמצע מומלץ להשתמש בתערובת של חצי וורמיקולייט וחצי כבול לח, למרות שמצע כבול יכול להתאים גם כן. לא לשכוח להסתיר את המיכל כדי שהנקבה תוכל להטיל בשקט ובביטחון.
יש לבדוק האם הוטלו ביצים בכל בוקר ובמידה וכן להעביר אותם בזהירות לכלי אחר לצורך הדגרה. הנקבה תטיל קבוצת ביצים כל 25-35 יום. את הביצים יש להעביר למיכל אטום, עם מצע וורמיקולייט לח ביחס 3:4 בין המים לוורמיקולייט. יש לפתוח את המיכל פעם בשבוע למשך כמה שניות בכדי לאפשר אוורור מהיר. את הביצים יש להדגיר בטמפרטורה של 22-27 מעלות, בטמפרטורה זו הבקיעה תתרחש לאחר 60-70 יום.
הדגרה בטמפרטורה שנעה בין 20-23 מעלות תניב יותר נקבות, בזמן שהדגרה בטווח הטמפרטורות 25-26 מעלות יניב יותר זכרים.

 

שממית גרגויל אוכלת תיקן

 

שממית גרגויל סטרייפ אדום

 

דף הגדול נכתב במקור על-ידי דניאל וקנין לשממית מצויצת ושוכתב מחדש בגלל התנאים הדומים בגידול כדי שיתאים לשממית הגרגויל.

מוצרים מומלצים מ-eBay

תפריט מדור זוחלים

הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup