big slide

ארה כחולה-צהובה (Ara ararauna)

משפחה: ארות (Arini)
נכתב על-ידי: מנהל תוכן בעלי כנף
מספר צפיות: 5110

שם עברי:ארה כחולה צהובה 

שם אנגלי:Blue and Gold\Yelloy Macaw

שם לטיני:Ara ararauna

תיאור:
צבע הנוצות הכללי הוא כחול עז, מצחו ירוק, איזור הפנים בצבע לבן עם פסי-נוצות שחורות שמשתלבות אל האזור השחור של גרונו, נוצות שמכסות את האוזניים,צידי הגרון, מצידי הלחיים ועד לבטן התחתונה (כולל הבטן התחתונה)ב צהוב, ממאחרי החלק הירוק של המצח ועד שורש הזנב (כולל) ומעל החלק שמעל תחתית הכנף (לא קצה הכנף אלה) בצבע כחול, במבט מלמעלה-הזנב בצבע כחול במבט מלמטה-הזנב צהוב-ירוד זית, המקור שחרחר;קשתית העין בצבע צהבהב חיוור, הרגליים בצבע אפור, הצעירים בעלי זנב קצר יותר והקשתית בצבע חום, אורכו עומד על כ-86 ס''מ

 

תפוצה:
רוב ברזיל למעט חלק קטן מהמזרח,גינאה הצרפתית,סורינאם,גיאנה,דרום ונצואלה וגם חלק קטן מהצפון,קולומביה למעט חלק קטן מהמערב,מערב אקוודור,צפון מערב פרו,צפון ומזרח בוליביה צפון מזרח פרגוואי אזור מחייה: חיים ביערות הגשם, בצמחיה משנית גבוהה וצפופה, יערות פתוחים וגם ביצות וסוואנות עם דקלים גבוהים ועצים גבוהים אחרים (באזורים טרופיים – עד 500 מטר ובאזורים אחרים – עד 1500).

סטטוס:
בדרך כלל הארה כחולה צהובה הוא סוג הארה הנפוץ ביותר באזורו.אך תוכי זה הולך ונעלם עם מברזיל,ונצואלה,וקולומביה בעקבות הרס ביתו הטיבעי, לכידה, ציד וסחר בלתי חוקי.

אופי:
תוכי שמח ולפעמים רועש, לרוב מוקדם בבוקר ובשעות אחה"צ המאוחרות. מסתגל לבעליו במהירות. סקרן. לעסן כבד ולכן צריכה להיות אספקה קבועה של ענפים קשים וגזעים ללעיסה. נועז. ניתן לגידול עם סוגי ארות גדולים אחרים ותוכים אחרים בכלל, כאשר אינו נמצא בעונת הרבייה. ניתן להחזיקו עם תוכים אחרים בעונת הרבייה בתנאי שהכלוב גדול מספיק. אוהב להתקלח או להיות מרוסס, בעיקר בקיץ.

הרגלים חברתיים:
ארות אלה חיים בזוגות,משפחות קטנות או קבוצות של עד 20 תוכים, אולם באזורי קינון ומזון, כמו גם באזורים המנוצלים לליקוק טין, מתקבצים מאות פריטים. זן ארות אלו נראים בערב ובבוקר, בזמן הזה, הזוגות והקבוצות בולטים מאוד, בגלל נוצותיהם הבהירות והצעקות החוזרות בזמן התעופה.ניתן ניתן להבחין בזוגות בתוך כל קבוצה.הרבה פעמים נראים על עצי פירות ואתרי ליקוק טיט יחד עם ארות נוספים כמו סקרלט לדוגמה.הארה כחולה צהובה מאוד זהירה,והיא ומחכה עד שהיא בטוחה שאין שום טורף בסביבה שיכול להזיק להן.דיי קשה להבחין בהם בזמן שהם מסתתרים בעליהם של העצים הגבוהים,והם גם יושבים שם בשקט,ובדרך כלל כאשר מבחינים בהם זה רק בגלל ניפלת שאריות מזון (כמו קליפות או פרי שחמק ממקורם)מהעצים.כאשר הארה חשה בסכנה היא מתעופפת תוך כדי צרחות חזקות.תוכי זה מתנהג בביישנות ליד יישובים.תעופת הארה מהירה וישירה.מוטת הכנפיים איטית וחזקה.צועק בקול רם וצורם "קרררהה-אה"(לרוב בתעופתו).

תזונה:
פירות בשלים וגם לא בשלים,אגוזים,זרעים,חומרים ירוקים הנמצאים בעצים. קרוב לוודאי שגם חרקים וזחליהם. כמעט כל יום עף בבוקר ובערב לאתרי ליקוק טיט,שהטיט משמש להם כמקור של מינרלים,וגם הטיט מנטרל את החומרים הרעילים שיש בפירות הלא בשלים.

רבייה:
רבייה בשבי היא לא קשה להשגה. עונת הרבייה של הארות הללו מתחילה בסביבות חודש אפריל, והסממן לזיהוי תחילתה הוא עליית רמת האגרסיביות אצל תוכים אלו אף עד סכנה למגדל.לארות אין מופעי חיזור. בכל הטלה 1-3 ביצים, במקרים נדירים 4, לרוב לא כולן מופרות. זמן הדגירה עומד על כ- 25-27 יום. זמן הניצוי:12 שבועות.צריך לאפשר לצעירים להיות עם הוריהם תקופה מסוימת(במידה והגוזלים לא מועדים להחתמה) לאחר עזיבת הקן. צריך למקם את תא ההטלה בצורה שאפשר יהיה לראות את המתרחש בכלוב ממחוצה לו. בארצות קרות, הרבייה מוצלחת יותר בפנים מאשר בחוץ. יש מקרים שיש שני מחזורי הטלה בשנה אחת. נכתב על ידי (דניאל שוש) אשמח אם תתקנו אותי במידה וצריך

שם עברי: ארה כחולה-צהובה
שם מדעי: Ara ararauna
שם לועזי: Blue-and-gold macaw
תפוצה בעולם: דרום אמריקה
מידע כללי על התוכי:

תפריט מדור בעלי כנף