big slide

אילנית אוסטרלית

משפחה: אילניתיים
נכתב על-ידי: מלאכי
מספר צפיות: 3922

שם עברי: אילנית אוסטרלית

שם לועזי: Australian green tree frog, simply green tree frog in Australia, White's tree frog, or dumpy tree frog

שם מדעי: Litoria caerulea

תפוצה: אינדונזיה, צפון מזרח אוסטרליה, גיניאה החדשה ומצרי טורס.

גודל: מ-8 ס"מ – עד 12 ס"מ – ביב עד האף.

אורך חיים: 20 שנה ויותר.


מראה כללי:

לאילנית האוסטרלית יש מראה מסיבי ושמנמן. יש להם עור גמיש וחלק, ויכולת לשנות את צבעם – מירוק, תכלת ועד חום. יכולים גם להופיע כתמים לבנים קטנים. הצבע שלהם תלוי בהמון גורמים שונים, לחות, טמפרטורה, אור, בריאות כללית ועד הסביבה בהם הם נמצאים.

 

וידאו הכרות עם האילנית האוסטרלית

 

טרריום:

כמה שגדול יותר טוב עבור מין גדול זה. גובה עדיף על אורך במקרה הזה, שכן הצפרדע הזאת בטבע, נמצאת רוב הזמן בגבהים, וגם בטרריום. 50 ס"מ אורך, על 30 ס"מ רוחב, על 60 ס"מ גובה הוא גודל אידיאלי לזוג. אפשר פחות לפרט אחד, אך עדיין זה הגודל המומלץ. יש לשים בכלוב הרבה ענפים כדי שלאילנית יהיה על מה לטפס ולקפוץ. בקטע הזה יש להיזהר, שכן האילנית המסיבית הזאת יכולה להפיל גזעים רופפים, לכן יש להקפיד שהעצים עומדים טוב. ניתן לשים צמחים מפלסטיק שכן הם נותנים מראה יפה ואטרקטיבי יותר. אני לא ממליץ על צמחים חיים בטרריום, שכן היא יכולה לשבור אותם, אלא אם כן זה צמחים ממש עבים וחזקים. יש לספק מקום מסתור אחד לפחות, שבו האילנית יכולה להרגיש בטוחה.

ניתן לשכן כמה אילניות אוסטרליות ביחד, אך יש לקחת כמה גורמים לתשומת הלב:

הם צריכים להיות באותו גודל! בוגר בקלות יכול לאיים ואפילו לאכול אילנית קטנה ממנו.
יש להגדיל את הכלוב בלפחות 10 ס"מ (גובה, אורך, רוחב) עבור כל פרט שמתווסף לטרריום.

 

וידאו הקמה והתקנה של טרריום בסיסי לאילנית אוסטרלית

 

טמפרטורה:

הטמפרטורה יכולה להיות עד 30 מעלות, ויכולה לרדת עד 20 מעלות בלילה.


חימום/תאורה:

האילנית היא פעילת לילה, לכן אין שום צורך בתאורה. יש לספק, לפי דעתי, 12 שעות אור ביום כדי לתת לאילנית מחזור יום נורמאלי. אם יש אור בחדר ביום ובלילה הוא מכובה זה הכי טוב. אמצעי החימום הכי טוב ובטוח הוא כבל חימום. יש לזכור שקרוב לוודאי היא תבלה רוב הזמן בתקרת הכלוב לכן יש להזהר כאשר מחממים עם נורת ספוט ולוודא שאין לאילנית גישה אליה שתקבל כוויות (נסיון מר).

עם יש צמחים חיים בטרריום פלורוסנט אחד day light (6500K) יספיק.

 

מצע:

אדמת קוקוס, כבול, ונייר סופג הם המצע האידיאלי עבור מין זה.
יש להזהר מאדמת עציצים, שכן יש בה כימיקלים שיכולים להזיק לאילנית, ומחצץ או כל מצע חלקיקי קטן שהצפרדע יכולה לבלוע בעת האכלה, ובכך לגרום לבעיות עיכול.


סביבה:

המין הזה בא מאזורים טרופים למחצה לכן יש לרסס פעמיים ביום במים שעמדו לפחות יום, שכן הכלור יוכל להתנדף ולא לפגוע באילנית שרגישה לאיכות המים.
כמו כן יש לספק בטרריום קערת מים בגודל 10 ס"מ על 10 ס"מ. ולשים מים שעמדו יום לפחות. כל יום צריך להחליף שכן רוב הזמן האילנית תעשה את צרכיה במים.
גובה המים צריך להיות משהו כמו 5 ס"מ, מספיק בשבילה לשחות אבל לא לטבוע.

 

וידאו התנשלות של אילנית אוסטרלית


אוכל:

האילנית האוסטרלית היא אוכלת חרקים. היא תאכל צרצרים, תיקנים, תולעי קמח, תולעי שעווה וכו'. מומלץ ורצוי לעשות לחרקים GUT LOAD 24 שעות לפני ההאכלה.
רצוי לתת לאילנית בייבי 5-10 תיקנים או צרצרים ביום ומידי פעם ניתן לפנק בתולעי קמח. בוגרים יאכלו שלוש פעמים בשבוע אותה כמות, פלוס מינוס. יש לאבק באבקת ויטמינים וסידן + d3 כל שלוש ימים לבייבי. לבוגר לאבק פעם בשבוע. ניתן לתת גם "הופר" – וולד עכבר אחת לחודש. יש להזהר לא להאכיל יותר מידי שכן מין זה ידוע בהשמנת יתר.

הדרך לדעת אם האילנית שלך היא יותר מדי שמנה היא להסתכל על הרכסים מעל ל"אוזניים". אם הם מכסים אותם לגמרי, היא שמנה מידי. האידיאלי זה שהרכסים מכסים חצי מ"האוזן".

 

וידאו האכלה של אילנית אוסטרלית

 

תחזוקה:

נקה את הטרריום פעם לשבוע. הוצא צואה מהכלוב, הוצא חרקים מתים וכו'.

יש לחטא לפחות פעם בחודש את הגזעים, ואת כל האביזרים שיש בכלוב בחומר מחטא.

 

החזקה:

ניתן להחזיק מין זה, הם רגועים מאוד יחסית. לפני ההחזקה יש לשטוף טוב טוב את היידים ובעת ההחזקה כדאי שהיידים יהיו רטובות. כמו כן אין להגזים ולהחזיק אותם יותר מידי, הם לא אוגר ! יותר מידי יכול לגרום לסטרס מיותר.

 

הבדלת מינים:

הזכר בהגיעו לגיל שנה יתחיל לקרקר. הזכרים גם יפתחו גוון חום בכריות הרגליים שלהם, אך זה קצת יותר קשה להבחין. נקבות גם בדרך כלל יהיו קצת גדולות יותר מזכרים, וגם לפעמים כאשר מרססים עליהם או כאשר עוד אילנית עולה עליה או מלחיצה אותה היא גם "תשחרר" איזו קרקור.

 

הקריאה של האילנית