big slide
הנחש הקטן ביותר בעולם

עולם מופלא 2 מציג את הנחש הקטן ביותר בעולם

אין מי שלא אוהב את ׳עולם מופלא 2, הסדרה הדוקומנטרית הנהדרת של ה-BBC.

יש בה את כל מה שהצופים למדו לאהוב עוד בעת שידור העונה הראשונה לפני יותר מעשור- מעצלנים מנומנמים משעשעים ועד למגיש הסדרה דייויד אטנברו המדבר בפואטיות על העולם והחיים בעודו טס באוויר בכדור פורח.

החלק הכי בלתי נשכח בפרק הראשון של העונה היה ללא ספק סצנת המרדף בין איגואנות שאך זה בקעו מהביצה ונחשי racer.עקב הפרק המותח (והטראומטי) הזה, הרבה אנשים לא רואים נחשים באור מאוד חיובי, אבל סרטון חדש של יחידת הטבע של ה-BBC הולך אולי לשנות את דעתם.

בצילומי וידאו נדירים ניתן לראות את אחד הנחשים הקטנים ביותר בעולם, שה-BBC מתאר כדק כמו ספגטי ויותר קצר מעיפרון.

הנחש ממשפחת הנימוניים (Leptotyphlopidae) שנקראת גם בלועזית  Thread Snakes או Slender Blind Snakes ואורכו עשרה סנטימטרים, תועד באי הקריבי מרטיניק (Martinique) ומעביר את רוב זמנו חבוי מתחת לאדמה- הגיוני, בהתחשב בגודלו הזעום.

 

 

התחרות על מקורות מזון בשטח האי מאוד קשה, וחיות גדולות יותר צדות טרף גדול על מנת לשרוד. הנחש הקטנטן הזה לעולם לא יהיה יכול להתחרות ביצורים אלה, אבל למזלו לא חסר לו אוכל שמתאים בדיוק לגודלו- נמלים וטרמיטים. הנחש הרעבתני חומק לקיני הנמלים ומחסל אותן בשניות. הוא מחפש בעיקר ביצים וזחלים, שכמובן אינם יכולים להגן על עצמם מפניו. אלא אם אתה במקרה חובב מושבע של טרמיטים או נמלים, קשה שלא להסכים שהיצור החלקלק הזה חמוד ביותר.

החוקרים סבורים שיש בהחלט סיכוי שנחש ה-Thread מהאי מרטיניק הוא הנחש הקטן ביותר בעולם. עד לא מזמן הכבוד הזה היה שייך לנחש ה-Thread מברבדוס (בלועזית: Barbados threadsnakeL) (שם מדעי: Leptotyphlops carlae) קרוב משפחה אבולוציוני, שיכול לשבת בנוחות על מטבע סנט אמריקאי כאשר הוא מלופף סביב עצמו ככדור.

סרטון של המין מברבדוס

תיעוד של יצור קטנטן שכזה אינו משימה פשוטה בלשון המעטה, והצילומים הנראים בסדרה הינם עדות לעבודה הקשה והמסירות של יחידת הטבע של ה BBC.

נימוניים (Leptotyphlopidae) הם משפחה של נחשים דקים מאוד הכוללת שני סוגים ו-80 מינים. הנימוניים נפוצים באפריקה, בדרום מערב אסיה, בדרום מערב ארצות הברית ובאזור הטרופי של אמריקה.

צבעם ורוד - חום בהיר ואורכם עשוי להגיע ל-45 ס"מ. ראשם קטן ועשוי להיות שטוח או עבה יותר משאר הגוף. עינהם קטנות, שחורות ובולטות. רק הלסת התחתונה מכילה שיניים גדולות יחסית לגופם. כל גופם של הנימוניים מכוסה בקשקשים קטנים, חלקים ומבריקים הדומים בגחון ובגב. ניתן להבחין בשארית אבוליציונית של שרירי שלד של הגפיים האחוריות. הנימוניים ניזונים בעיקר מטרמיטים ומנמלים צעירות. ביציהם מוארכות וקליפתן גמישה. הנימוניים מתגוננים בעזרת פיתולי הגוף הרבים שלהם. הם חיים מתחת לפני הקרקע, מתחת לגופים המונחים עליה ובמחילות קטנות.

בישראל חי רק מין אחד ממשפחת הנימוניים והוא הנימון הדק (Leptotyphlops macrorhynchus), שהוא הנחש הקטן והדק ביותר בישראל. אורכו מגיע עד ל-29 ס"מ וצבעו שקוף ורדרד ומבריק. עקב שקיפותו ניתן לראות את איבריו הפנימיים. מבנה ראשו הוא כך ששפתו בולטת קדימה ועולה מעט על החלק הקדמי של הלסת התחתונה. ככל שמתקדמים לכיוון הזנב הוא נעשה דק ובסוף נראה מחודד. הנימון הדק מתגונן בעזרת קשקשיו שחסינים מפני נמלים, עכבישים, חיפושיות וכדומה.

בישראל הנימון הדק מצוי בנגב, מדבר יהודה, אזור ים המלח, בקעת הירדן והגלבוע.


מקורות: