big slide
10 הזנים החדשים הנבחרים לשנת 2017

מידי שנה מגלים חוקרים מינים חדשים המצטרפים לאינציקלופדיית החי. ב- 12 החודשים האחרונים בלבד פורסמו 18,000 מינים חדשים. זה אמנם נשמע הרבה, אבל, בהנחה שמיליונים רבים אחרים של מיני בעלי חיים שעוד לא נתגלו נמצאים סביבנו, נראה שזהו רק קצה הקרחון.

כל שנה, לציון יום הולדתו של אבי הטקסונומיה, קארל ליניאוס, המכללה למדעי הסביבה ויערנות (College of Environmental Science and Forestry) מפרסמת רשימה של מיטב המינים החדשים שהתגלו באותה שנה.

והרי המינים הנבחרים לשנת 2017

כובע גריפינדור  (Eriovixia gryffindori)

קטן קטן, אבל קסום. עכבישים מיניאטורים אלה, המגיעים לאורך מקסימלי של שני מילימטר, הם היצורים הקטנים ביותר ברשימת הזנים השנתית. את שמם קיבלו עקב הדמיון המדהים שלהם לכובע המפורסם אותו חובש פרופסור גודריק גריפינדור בסדרת הספרים הארי פוטר.

אפס עיניים, ארבעה אברי מין והמון רגליים  (Illacme tobini)

מרבה רגליים קטן זה, שאורכו 20 מילימטרים ולו 750 רגליים, הוא הוכחה חיה לכך שהגודל הוא לא זה שקובע. חרק אמריקאי זה הוא נצר למשפחת מרבי רגליים מכובדת שמקורה לפני כ200 מיליון שנה.

המתמודד הלוהט (Pheidole drogon)

מין זה של נמלים אמנם קטן בהרבה מהדרקון שעל שמו נקרא בלטינית, אך הוא בהחלט מפצה על כך בהופעתו המרשימה. השריון הקוצני של נמלים אלו מגינאה החדשה הזכיר לחוקרים את הדרקון האדום של דנריס מהסדרה משחקי הכס, ולכן החליטו לקרוא להן על שמו.

הברזילאי החתיך (Potamotrygon rex) 

למרות הופעתו הפסיכדלית, טריגון המים המתוקים הזה הצליח עד כה להשאר אלמוני, בדומה למינים רבים אחרים של דגים החיים עמו בנהר הטוקנטינס (Tocantins River) בברזיל. טריגון זה מכונה ׳מלך הטריגונים׳ עקב הניקוד הצהוב המרשים שעל גבו ומידותיו הגדולות, המגיעות לאורך של כמטר ועשרה ומשקל של עשרים קילוגרם.

הסיוט שאינו מרפה (Scolopendra cataracta)

אין מקומות בהם ניתן להתחבא מהמין החדש הזה של נדל ארסי שהתגלה בדרום מזרח אסיה. נדל זה ייחודי במינו, עקב יכולתו לא רק ללכת ולשחות כשאר הנדלים, אלא אף לצלול מתחת לפני המים.

הפרי הקטלני (Solanum ossicruentum)

קרוב זה של העגבנייה, ששמו בלטינית הוא שילוב של המילים גרמי (ossi) ועקוב מדם (cruentum), מסתיר סוד מבעית. כאשר חוצים אותו בסכין, הפרי מתחיל לדמם, ואז מתקשה לטקסטורה הדומה לעצם. הזן האוסטרלי הזה היה ידוע לבוטנאים כבר מאז אמצע המאה הקודמת, אך רק לאחרונה סווג רשמית.

החולדה הלא בררנית  (Gracilimus radix)

מרבית המכרסמים ניזונים באופן בלעדי כמעט מבשרן של חיות אחרות, אך החולדה האינדונזית הקטנה הזו אינה בררנית- היא למעשה אחד ממיני החולדות היחידים שהינם אוכלי כל. חיה זו, הנמצאת רק על האי סולאווסי (Sulawesi) כל כך מיוחדת שאפילו הוקצה לה גנום משלה.

השטן שבפנים (Telipogon diabolicus)

אולי לא מומלץ לנסות להריח מקרוב את הסחלב הזה, שהתגלה לא מזמן- במבט מקרוב ניתן להבחין בין עלי הכותרת שלו בראשו המאיים של השטן. סחלב זה, הגדל רק במקומות מועטים ביערות קולומביה, התגלה רק לאחרונה אך כבר נמצא בסכנת הכחדה.

גרב המעמקים (Xenoturbella churro)

תולעי מעמקים אלו, שאין להן עיניים, מוח, מעיים או פי טבעת, ממשיכות להדהים חוקרים אפילו 60 שנה לאחר גילויין. השנה סוף סוף הוסיפו אותן לעץ ההתפתחות האבולוציונית ואף הכריזו עליהן כמין חדש הדומה (כנראה) לסופגניות הספרדיות האהובות, צ׳ורוס.

חגב וורוד  (Eulophophyllum kirki)

רק פרט אחד בודד מהזן הצבעוני הזה התגלה עד כה. חגב זה מנצל את יכולת ההסוואה שלו על מנת להיעלם בצמחיה. הזכרים ירוקים כמעט לחלוטין, והנקבות מתהדרות בגווני וורוד מפואר.

אם מצאתם טעות בכתבה, נא דווחו לנו במייל info@snakes.co.il