big slide
רפאל יפרח

בתחום גידול הזוחלים והחיות האקזוטיות בישראל ישנם כמה שמות שכל אחד שהתחיל לגדל בע״ח אקזוטיים וזוחלים שמע, חלק מהאנשים רק שמעו או ראו את אותם אנשים אייקונים או ממש קנו מהם בע״ח לגידול.

כחלק מהמשך כתיבת הבלוג שלנו בסנייקס החלטנו להציג מידי פעם גם את הדמויות מאחורי התחום, חלק מהם הם בין האנשים הראשונים שהביאו לארץ הקודש את התחביב. והפעם בבלוג ״ילד הג׳ונגל״ רפאל יפרח ? מי אתה

ערב אחד יצא לי להתארח אצל רפי בבית ולשמוע קצת סיפורים על ההיסטוריה שלו בתחום הגידול והחלטתי לעשות עליו כתבה כדי שגם החברה הצעירים וגם אלה שיודעים אבל לא יודעים יותר מידי ידעו קצת יותר על רפאל יפרח.

רפאל כמובן שמח על הרעיון ומיד שלח לי מיילים עם קורות חייו בתחום כדי שאוכל לספר את הסיפור.

רפאל יפרח - ילד הג׳ונגל:

 "ילד הג'ונגל" רפאל יפרח זה לא שם של עסק זה דרך חיים של בן אדם.

רפאל חי ונושם זוחלים מגיל 4 כאשר בטיול משפחתי הוא מצא את הצב הראשון שלו ואז התחיל לגדל צבים בחצר ביתו.

בגיל שבע נפגש עם הנחש הראשון שלו – שלוון קווים והביא אותו לביתו, אמו של רפאל לא נבהלה וקנתה לו את מגדיר הזוחלים הראשון שלו.

בשנת 1977: רפאל חרש את ישראל מקצה לקצה בחיפוש אחרי זוחלי ישראל. יש לציין בשנים האלה לא היה בישראל מקום מסודר לרכוש זוחלים. מה שכן היו זה רק הזוחלים של הארץ.

השנים בעקבות הזוחלים בישראל הביאו לרפאל המון ידע על אורח חייהם והיכן נמצא אזור המחייה הטבעי שלהם, כתוצאה מכך צבר רפאל נסיון בשטח והיום רפאל נחשב לאחד מאנשי השטח הטובים בארץ.

רק בגיל 14 פגש לראשונה נחש לא מקומי (מחו״ל) שהגיע עם בחור מגרמניה.

כשהגיע ללמוד במקווה ישראל - פנימיה חקלאית, הצליח לשכנע את המורים והמדריכים לתת לו חדר זוחלים.

במשך כל חייו תמיד היו זוחלים סביבו. רפאל מספר איך בצבא באמצע תרגיל אש חייה בזמן הסתערות הוא רואה נחש שחור ענק וביד אחד תופס את הנחש ובשנייה ממשיך לירות ולהסתער עד שהמפקד ראה אותו ועצר את התרגיל. ישנם עוד אין ספור חוויות שרפאל מספר לאנשים.

בגיל 17 הכיר את ד"ר נפתלי פרימור וצחי אברהם שהיו מנהלים את המכון לחקר ארסים ועבד כמה שנים בטיפול באוסף זוחלים הכי גדול שהיה במזרח התיכון: קוברות, נחשי פעמונים, תנינים, פיתונים, עקרבים, צבים ועוד מגוון רחב של בע"ח.

רפאל מציין שרכש ידע רב מצחי אברהם שנחשב איש השטח משכמו ומעלה והרבה בחלק העיוני מד"ר נפתלי פרימור.

שבוע לאחר שהשתחרר מהצבא היה על המטוס לארה"ב וערך סיבוב חוות זוחלים מקצה לקצה, רכש המון ידע בגידול וריבוי זוחלים ובחינוך דרך בע"ח.

לאחר פחות משנה חזר לישראל עם אוסף זוחלים והקים את חברת עולם הזוחלים והחי שעסקה בעיקר בנושא של חינוך דרך בע"ח.

לאחר שנה בגלל שלא הסתדר עם השותף טס לתאילנד ובמשך חמש שנים התעסק בסחר בזוחלים עם הרבה מדינות בעולם. במקביל לזה היה רפאל מביא לישראל זוחלים מכל העולם שהיו מגיעים למגדלים בארץ. באותם ימים הייתה המון התעניינות בקרב מגדלים בארץ שהיום כבר הפכו למגדלים מקצועיים וותיקים בתחום.

רפאל חרש הרבה מקומות בעולם בעקבות הזוחלים: תאילנד, ויטנאם, לאוס, בורמה, ארה"ב, מרוקו, מצרים, ירדן, מקסיקו ועוד..

בשנת 1996 פתח את חברת "ילד הג'ונגל" העוסקת בגידול, ריבוי, יבוא זוחלים וחינוך בתחום, החברה ממוקמת היום בכפר נוער בן שמן.

כאשר מדברים עם רפאל יפרח מבינים שהזוחלים הם אהבת חיו או בעצם כל חיו. ואת כל זה הוא מספר אחרי 18 הכשות מנחשים ארסיים (שבחלקם היה על סף מוות) ועקיצות מעקרבים, עכבישים, נדלים ועוד... כנראה שזה לא מרתיע אותו מלהמשיך ולעסוק במה שהוא אוהב.

במשך כשש שנים היה שותף בקורס להכשרת לוכדי נחשים בשיתוף רשות הטבע והגנים, עזר בהקמה של פארק הזוחלים של כושי רמון והביא לשם את אחד מהאוספים הגדולים שהיו בישראל, כולל נחש עם שני ראשים, צב עם שני ראשים ועוד עשרות נחשים, לטאות ענק, צבים ותנינים מכל העולם.

בשנים האחרונות הקים חוות לריבוי זוחלים במרוקו ולאחר שנולדה בתו החליט להישאר בארץ ואז באה ההצעה להקים חוות זוחלים בארה"ב ובשנים האחרונות רפאל נמצא על קו ישראל פלורידה.

מה שחשוב לרפאל זה לפתח את תחום הזוחלים בישראל, ללמד ולחנך את הדורות הבאים לאהבת הזוחלים ושמירת טבע. רפאל מבטיח לנו שיש לו עוד הרבה להפתיע אותנו בשנים הקרובות.

לעוד מידע אודות רפאל יפרח, אתם מוזמנים לבקר גם באתר שלו בכתובת https://rafaelyifrach.wordpress.com/

קצת תמונות ממהלך חייו של רפאל יפרח בתחום הזוחלים בישראל:

048.jpg

1.jpg

12.jpg

137.jpg

17.jpg

177.jpg

2.jpg

266.jpg

27.jpg

29.jpg

290.jpg

34.jpg

36.jpg

38.jpg

4.jpg

40.jpg

5132.jpg

5141.jpg

5201.jpg

61.jpg

6252.jpg

63.jpg

64.jpg