big slide
בעלי חיים בסכנת הכחדה

כדור הארץ שופע במגוון עצום של צורות\בעלי חיים שחיים במגון בתי גידול ברחבי העולם - החל מבעלי חיים שחיים ממש איתנו בבית ועד לבעלי חיים שחיים בג׳ונגלים שרגל אדם לא דרכה בהם או במעמקי הים, במקומות שבהם אף בן לא ראה בעין- האדם כל שנה מגלה בממוצע בין 10-20 מינים חדשים של בעלי חיים כל שנה.

חלק מבעלי החיים שחיים בבתי גידול לא נגישים כל כך תועדו אולי פעם אחת או אולי פעמים בודדות וחלק מבעלי החיים פשוט נדירים כי הם תוצאה של גנטיקה (מוטציה) נדירה שהופכת את המופע שלהם לנדיר יותר, חלק מבעלי החיים גם היו נפוצים בבתי הגידול שלהם והאדם צד אותם או הבריח אותם מאזור המחיה שלהם וגרם להכחדתם המוחלטת מהטבע או הציב אותם בסכנת הכחדה חמורה כך שהתיעוד שלהם בטבע הפך להיות נדיר מאוד.

לפעמים לא ידוע הרבה על בעלי החיים הנדירים האלה בגלל הנגישות המועטה לבתי הגידול שלהם ולפעמים בגלל הזמינות המועטה שנתקלים בהם באזורי המחייה שלהם בגלל שהם בסכנת הכחדה חמורה.

בפוסט זה ריכזתי עבורכם את 10 בעלי החיים הנדירים ביותר על הפלנטה, כולל תיעוד בוידאו, מכיוון שזה נושא מרתק ומסקרן - בגלל שבעלי החיים האלה נדירים, המחשבה עליהם ועל בתי הגידול שלהם גורמת לנו החובבים למסתורין ושאיפה לדעת עוד.

נתחיל בלדעת מי הם 10 בעלי החיים הנדירים ביותר על הפלנטה:

הדיונון העצום | Colossal Squid (Mesonychoteuthis hamiltoni)הדיונון העצום הוא אחד מבעלי החיים הנדירים על כדור הארץ, מדענים מניחים שתפוצתו בעולם היא באוקיינוס הדרומי ברצועה המקיפה את אנטארקטיקה מצפון ועד האזור שגבולו הצפוני הוא דרום אפריקה, דרום אמריקה וניו זילנד.

דיונון זה מגיע לגודל שבין 14-15 מטר ויכול לשקול עד 750 ק״ג, לדיונון זה קרוב משפחה גם גדול ונדיר שנקרא הדיונון הענק.

אריה אפריקני לבן | African White Lion (Panthera leo krugeri)האריה הלבן הוא בעל חיים במופע נדיר כתוצאה ממוטציה גנטית שגורמת לו להיות לבן, לא אלביניזם\אלבינו שמאופיין גנטית בצורה אחרת אלה ממש אריה בצבע לבן.

האריה הלבן הוא בעצם אריה אפריקני רגיל בצבע לבן, המראה הלבן הופך אותו למאוד פופלרי בגני חיות ברחבי העולם שמרבים אותו כדי לשמר את הצבע הנדיר, האריה הלבן נצפה במקומות בודדים בבתי הגידול שלו בטבע בדרום אפריקה.

 

צב אנגונוקה מדגסקר | Angonoka Tortoise (Astrochelys yniphora)


 

צב זה הוא מין אנדמי למדגסקר בלבד ונחשב לאחד הצבים הנדירים בעולם, הוא נמצא בסכנת הכחדה חמורה שאומרים שיתכן וכבר לא נמצא יותר בטבע.

צפרדע עצים שחורת עין | Morelet's Tree Frog (Agalychnis moreletii)צפרדע עצים שחורת עין חיה בברזיל, גואטמלה, הנדורס ומקסיקו, צפרדע נדירה זו נמצאת בסכנת הכחדה חמורה כתוצאה מאיבוד חמור של בתי הגידול וכתוצאה של מחלה שפוגעת בכל הדו-חיים באזור.

מקלונאי אי הלורד האו | Lord Howe Island stick insect (Dryococelus australis)המקלונאי לפעמים גם נקרא בפי המקומיים ״לובסטר העצים״ הוא חרק שמשנת 1930 נחשב כנכחד, עד שנתגלה מחדש בשנת 2001.

החרק נכחד מבית הגידול הגדול ביותר שלו, אי הלורד האו, ולהפתעת המדענים התגלה מחדש על האיון הקטן פירמידת בול (Ball's Pyramid) עם אוכלוסיה שכללה כ-30 פרטים.

קרוקודיל פיליפיני | Philippine Crocodile (Crocodylus mindorensis)הקרוקודיל הפיליפיני הוא זוחל אנדמי לאזור איי הפיליפינים בלבד, ציד רב גרם לכך שהקרוקודיל הפיליפיני הוא מראה נדיר בפיליפינים ואומרים שהיום ישנם בין 100-200 פריטים בטבע, נעשים מאמצים להרבות אותו בגני חיות ברחבי העולם כדי שבעתיד יוכלו להשיבו לטבע. 

מנקין אראריפה | Araripe Manakin (Antilophia bokermanni)מנקין אראריפה היא ציפור שיר נדירה ממשפחת המנקיניים, ציפור שיר זו חיה בצפון מערב ברזיל ונחשבת לציפור הנדירה ביותר בעולם, עם תצפיות מועטות בלבד לא ברור כמה פריטים חיים בטבע ומנקין אראריפה מסווג בסכנת הכחדה חמורה.

איגואנה ורודה גלפקוסית | Galápagos Pink Land Iguana (Conolophus marthae)האיגואנה הורודה מהסוג קונולופוס האנדמי לאיי גלאפגוס היא לטאה נדירה במשפחת הזוחלים והיא התגלתה בטבע בשנת 1986 ולאחר מכן נחשבה למין שנכחד מהטבע עד שנתגלתה מחדש בשנת 2009.

איגואנה זו חיה רק בצפון מערב האי איסבלה שם התגלתה במקור והיא נמצאת בסכנת הכחדה חמורה בטבע, והיא נחשבת לאחד ממיני הזוחלים הנדירים ביותר בטבע היום.

הירולה | Hirola (Beatragus hunteri)ההירולה היא מין של אנטילופה שחיה בערבות עשב צחיחות שבאזור הגבול שבין קניה וסומליה.

ההירולה נמצאת בסכנת הכחדה חמורה ומעריכים שישנם כ-1000 פריטים בטבע בלבד.

נמר אמור | Amur Leopard (Panthera pardus orientalis)נמר האמור מוגדר כבעל החיים בסכנת הכחדה החמורה ביותר בעולם לפי רשימת בעלי החיים בסכנת הכחדה של ה-WWF

תפוצת נמר אמור משתרע מהרי סיחוטה-אלין שבמזרח הרחוק הרוסי ועד להרים הצפוניים של חצי האי הקוריאני, באזור הנהר אמור.

לפי ה-WWF חיים היום בטבע כ-60 נמרים כאלה בלבד.