העמוד נטען...
big slide
צפרדע עצים קפואה

מדענים רבים עוקבים מקרוב אחר צפרדעי עצים מאלסקה שכן יש להם יכולת מדהימה לייצר בגוף יכולת ״נוגד קיפאון״ ולהעביר חורף שלם קפואות לגמרי ולחזור בחזרה לחיים עם בוא האביב והפשרת השלגים.

הצפרדע מאלסקה בשם צפרדע עצים או צפרדע יערות בתרגום חופשי מאנגלית מסוג (Wood Frog (Rana sylvatica היא צפרדע מיוחדת במינה בעלת יכולת מדהימה, היא יכולה לייצר מצב בגוף של ״אנטי פריז״ (נוגד קיפאון).

מצב זה מאפשר לצפרדע העצים לשרוד באזורים מסויימים באלסקה שהטמפרטורות בהם בחורף יורדת למתחת ל-28 מעלות צלזיוס.

שהחורף מתקרב הצפרדע מתכוננת לקיפאון הגדול במחסה באדמה, בדרף כלל במחילה או מתחת לגזעי עץ באזור המחייה שלה, בזמן זה צפרדע העצים מתחילה לייצר כמויות גדולות של שתן.

בניגוד לשאר בע״ח היא לא מטילה את השתן, היא מאחסנת אותו בדם וכאשר מתחילים קריסטלי הקרח להופיע על עור הצפרדע, מתחיל תהליך שינוי (טרנספורמציה) מדהים, המים בדם הצפרדע מתחילים לקפוא והקרח יונק את המים מתוך התאים של הצפרדע.

לאחר מכן מתחיל הכבד לייצר כמויות גדולות של גלוקוז (סוכר הדם חד-סוכר) כדי למנוע מהצפרדע התייבשות מסוכנת, שהגלוקוז מתערבב ביחד עם השתן והדם נוצר נוגד הקיפאון, תרכובת זו עוטפת את תאי הצפרדע ומונעת מכמות גדולה של מים להישאב החוצה על-ידי הקרח שמדגבש בגוף הצפרדע.

אם התהליך לא יצליח והתא יאבד יותר מ-60% מהמים בתא התהליך יהיה בלתי והתאים יתכווצו ותעוותו וימותו ממכת קור, אבל נוגד הקיפאון בצפרדע שומר עליה בחיים.

בשלב זה צפרדע העצים נכנסת למצב שמכונה בעולם המדע כ-״האטת חיים״ או אנימציה מושהית (Suspended Animation) כל האיברים הפנימיים וכל הפעילות המטאבולית מפסיקה לפעול, הריאות מפסיקות את פעולת הנשימה ולבסוף גם הלב פסיק לפעום.

במצב זה שבו כל גוף הצפרדע קפוא היא עדיין יכולה לשרוד חודשים.

לאחר כ-8 חודשי חורף קפואים הטמפרטורות עולת, האביב מגיע והקרח מתחיל להפשיר, גם צפרדע העצים מתחילה להפשיר והמים לאט לאט מתחילים לחזור בחזרה לתאים, מצב שבו הנוזלים חוזרים בחזרה לתא נקרא בלועזית ״Rehydrate״

בתוך 30 דקות מרגע ההפשרה הלב מתחיל לפעום והדם מתחיל לזרום, צפרדע העצים חוזרת לחיים!!

לאחר יומיים של התאוששות תתחיל צפרדע העצים לחפש מזון, זיווג ותמשיך בחיים רגילים.

אם אהבתם את הפוסט בבקשה שתפו ברשתות החברתיות. אם מצאתם טעות בפוסט תרשמו בתגובות.
נשמח לתגובות ושאלות.

צפו בסרטון שמסביר את התהליך והכירו את צפרדע העצים מאלסקה.סרטון בונוס:

כתבו תגובה...
0 תגובות
מוצרים מומלצים מ-eBay

מגדירים


הערוץ שלנו ביוטיוב

 
fbannergroup